WŁOSOWE LOVE
02.12.2019

Farbowanie włosów henną. Zdrowe, bezpieczne, wygodne

Farbowanie włosów henną. Zdrowe, bezpieczne, wygodne

Farbowanie włosów henną – jak to możliwe?

W naszym kraju henna kojarzy się głównie z zabiegami kosmetycznymi wykonywanymi na brwiach i rzęsach. To chemiczny roztwór barwników, który nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwymi ziołami, jednak przyjęło się go tak nazywać. 

Prawdziwa henna rośnie w Indiach, bywa także nazywana lawsonią bezbronną od jej łacińskiego imienia: lawsonia inermis. W krajach wschodnich używa się jej do sporządzania barwnika, przy pomocy którego wykonuje się mehendi, czyli specjalne malowidła na dłoniach i stopach, najczęściej z okazji ważnych uroczystości.

W Europie zaczęto jej używać do farbowania włosów dopiero pod koniec XIX wieku. Jednak prawdziwy renesans ta forma zmiany koloru włosów przeżywa dzisiaj. Wypłukują się z włosów tak samo, jak każde inne farby, ale zabieg można powtarzać nawet co miesiąc bez szkody dla włosa. Co więcej, henna jest ekologiczna i jej używanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Sproszkowane liście lawsonii, zmieszane w odpowiedniej proporcji z ciepłą wodą, pozwolą uzyskać na włosach piękny, rudawy odcień, jednak, aby farbowanie włosów henną przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Skład henny – jak wybrać odpowiednie produkty?

Jeśli do hennowania włosów podchodzisz po raz pierwszy, bądź bardzo uważna przy wyborze produktu. Niestety wiele mieszanek, na których opakowaniu widnieje napis Henna, z prawdziwą henną mają niewiele wspólnego. W niektórych przypadkach w takich mieszankach może być nawet więcej chemicznych dodatków niż prawdziwej henny. To sytuacja analogiczna jak w przypadku niektórych produktów do koloryzacji rzęs i brwi. Na opakowaniu dumnie widnieje: henna. Jeśli jednak przyjrzysz się składowi, to w wielu przypadkach okaże się, że to po prostu chemiczna farbka.

Pielęgnacja włosów po farbowaniu henną

Musisz więc być czujna z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze: ze względu na potencjalne reakcje alergiczne. Po drugie: ze względu na możliwość uzyskania zupełnie innego odcienia niż pożądany. 

Odrębna kwestia to ta, że farbowanie czystą, prawdziwą henną (oraz wzbogaconą naturalnymi ziołami) nie tylko nie osłabia włosów, ale wręcz poprawia ich kondycję. Jeśli więc myśląc, że w ręku trzymasz prawdziwą hennę, będziesz często nakładać na włosy chemiczną mieszankę, możesz nieświadomie pogorszyć stan włosów. 

Jak więc wybrać hennę do włosów? Jeśli chcesz zafarbować włosy na rudy odcień, wybieraj produkty, które mają jeden składnik: 100% lawsonia inermis. Mieszanki, które mają dać efekt podbicia koloru na czerwono, mogą zawierać również dodatkowy składnik, jakim jest rubia lub drzewo sandałowe. Są to jednak naturalne składniki i po takie produkty możesz śmiało sięgać. 

ZOBACZ TAKŻE:

O czym pamiętać przed farbowaniem?

Koloryzacja włosów henną jest nieco bardziej skomplikowanym i rozciągniętym w czasie zabiegiem niż farbowanie chemiczną mieszanką. Wiele osób twierdzi jednak, że efekt jest wart tego wszystkiego! Aby jednak koloryzacja henną przyniosła oczekiwane rezultaty (nie tylko pod względem poprawy kondycji włosów, ale także zadowalającego efektu kolorystycznego), musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. 

Przygotowanie mieszanki i testy uczuleniowe

Od tego, czy prawidłowo przygotujesz mieszankę, zależy bardzo wiele. W zbyt zimnej wodzie henna może nie wydzielić dostatecznie sporo barwnika. W zbyt gorącej zaś – może się on nieco zniszczyć. Hennę zalewaj więc gorącą, ale nie wrzącą wodą. Optymalna temperatura dla wielu mieszanek to około 70 stopni. Jeśli masz suche włosy i obawiasz się, że po hennie będą jak druty, to do mieszanki śmiało możesz dodać tzw. glutek lniany (czyli żel powstały podczas gotowania siemienia lnianego). Nie wpłynie on negatywnie na proces farbowania, za to doskonale nawilży włosy i będzie chronić je przed przesuszeniem. 

Jeśli włosy będziesz farbować henną po raz pierwszy (lub sięgasz po nową mieszankę, której dotąd nie testowałaś), na 48 godzin przed farbowaniem koniecznie wykonaj test uczuleniowy na niewielkim obszarze skóry.

Przygotowanie włosów do farbowania

Najważniejszą różnicą pomiędzy farbowaniem chemicznym a ziołowym jest to, jak przygotować włosy. Henna, w odróżnieniu od farb do włosów, nie ma żadnych składników, które agresywnie penetrują kosmyki. Dlatego najlepiej nakładać ją na świeżo umyte włosy, poddane również zabiegu chelatowania: czyli „ogołocenia” ich z resztek kosmetyków pielęgnacyjnych, czy minerałów oraz kamienia, zawartych w wodzie. Jeśli włosy będą pokryte sebum lub resztkami kosmetyków, henna może się niezbyt dobrze przez nie przedrzeć. Intensywność i trwałość koloryzacji mogą więc być słabsze. 

Przed nałożeniem henny umyj włosy oczyszczającym szamponem bez silikonów. Dodatkowo możesz zastosować mieszankę chelatującą. W tym celu wystarczy do porcji maski do włosów (również bez silikonów) dodać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Taką mieszankę rozprowadź równomiernie na włosach na około 20 minut i spłucz. 

Nadmiar wody odciśnij w ręcznik. Hennę najlepiej nakłada się na wilgotne włosy, ale nie mokre – bo mieszanka ścieknie razem z wodą.

Farbowanie włosów henną na rudy kolor

Nakładanie mieszanki koloryzującej na włosy

Hennę najlepiej nakładać na cieniutkie pasemka, cierpliwie, pasmo po paśmie, nie tylko pędzelkiem, ale także palcami, wcierając mieszankę we włosy. Jak już wspomniano – henna nie zawiera składników penetrujących włosy, dlatego każdy włosek warto pokryć nią dokładnie. Jeśli mieszankę nałożysz niestarannie, może okazać się, że część włosów w ogóle się nie zafarbowała. 

Poszczególne zafarbowane pasma warto zawijać w ślimaczki, by nie brudziły skóry. Gdy już zafarbujesz wszystkie włosy, koniecznie zabezpiecz je foliowym czepkiem, torebką-zrywką lub nawet folią spożywczą. To istotne z dwóch powodów. Po pierwsze: pod wpływem ciepła henna lepiej wniknie we włosy, bo rozpulchnią się one. Po drugie: dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu henny, a do tego nie można dopuścić, bo zmywanie jej będzie bardzo długie, uciążliwe i… bolesne, gdyż zaschnięta mieszanka będzie ciągnąć włosy. Na głowę najlepiej dodatkowo nałożyć czapkę lub turban z ręcznika. 

SPRAWDŹ TEŻ:

Spłukiwanie henny i mycie włosów

Po upływie określonego czasu (ten zależy od koloru i intensywności, jaką chcesz uzyskać), włosy dokładnie spłucz wodą. Nie używaj od razu szamponu ani odżywki, czy maski do włosów. Henna potrzebuje minimum 24, a najlepiej 48 godzin na to, by się utlenić i utrwalić. Jeśli umyjesz włosy od razu po hennowaniu, proces utleniania zostanie przerwany. To może (choć nie musi – to kwestia indywidualna) spowodować szybsze wypłukiwanie się koloru.

Pielęgnacja włosów po farbowaniu henną

Włosy po farbowaniu henną mogą być nieco przesuszone i sztywne. Po 2 dniach od farbowania umyj je więc nawilżającym szamponem i zastosuj nawilżającą i odżywczą pielęgnację po myciu, np. maskę do włosów. W zależności od kondycji kosmyków nawilżenie i miękkość możesz przywrócić im już po jednym, a zwykle maksymalnie po kilku myciach. 

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Najpopularniejszym mitem związanym z hennowaniem włosów jest to, że henny nie da się zmyć ani rozjaśnić.

To twierdzenie jest wynikiem utożsamiania henny z indygo – a to dwa zupełnie różne produkty. Zwykłą, czystą hennę jak najbardziej da się rozjaśnić, a nawet ściągnąć kolor. Wymaga to co prawda więcej cierpliwości i pracy, jednak jest możliwe. Za to rozjaśnianie indygo kończy się katastrofalnie, bo tzw. glonem, czyli niebieskimi lub zielonymi plamami/pasmami na włosach. Zwykłą, rudą hennę bez problemu pokryjesz również drogeryjną farbą. Jak najbardziej można również farbować włosy naprzemiennie: henną i farbą, lub farbą pokrywać tylko odrosty, by wyrównać kolor, a następnie na całe włosy (również od nasady) nakładać hennę.

Czy henna jest bezpieczna?

Uczulenie na farbę do włosów wyklucza u wielu osób możliwość koloryzacji? Alternatywą stają się naturalne produkty do farbowania, jak właśnie henna. Pamiętaj jednak o tym, że alergia na farbę do włosów wyklucza chemiczne mieszanki błędnie nazywane henną, bo pod względem składu takie produkty mogą niewiele różnić się od zwykłej farby. 

Henna z założenia jest produktem bezpiecznym – a na pewno bezpieczniejszym niż chemiczne mieszanki, bo jest naturalna. Jednak to, co naturalne, wcale nie oznacza z definicji hipoalergicznego. Praktyka pokazuje, że często bywa wręcz odwrotnie i naturalne składniki również mogą mieć niemały potencjał uczulający. 

Dlatego przed użyciem henny zawsze warto wykonać test alergiczny, nakładając niewielką ilość produktu na skórę: w zgięciu łokcia, czy za uchem. Jeśli po 48 godzinach nie pojawią się żadne objawy alergiczne, możesz przyjąć, że dana mieszanka nie powinna Cię uczulić. 

Czy henna może uczulać?

Czy henna uczula? Może – jak każdy naturalny i chemiczny produkt. Wrażliwość na różne składniki i podatność na uczulenia jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego mówienie o czymś, że uczula lub wręcz przeciwnie – że nie uczula, jest nieco nadużyciem. Nie jest bowiem wcale powiedziane, że to, co służy większości, nie zaszkodzi jednostce. 

Co do zasady więc henna jest produktem bezpiecznym, bo roślinnym, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, że dana osoba jest zwyczajnie uczulona na niektóre składniki i reakcja alergiczna faktycznie może się pojawić.

Jak farbować włosy henną?

  • Kolor – efekt farbowania włosów henną na rudo będzie zależeć od wyjściowego koloru, jaki znajduje się na naszej głowie przed farbowaniem. Im jaśniejsze włosy, tym kolor będzie bardziej intensywny. Zioła nie będą w stanie rozjaśnić naszego naturalnego koloru – pamiętaj o tym!
  • Temperatura – zwracaj uwagę na temperaturę wody, którą będziesz zalewać zioła. Aby uwolnić z nich barwnik, potrzebna jest wysoka temperatura, jednak nie może to być wrzątek! Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeżeli używasz ziołowych mieszanek np. henny i indygo w celu uzyskania brązów lub czarnych odcieni – zbyt wysoka bądź niska temperatura wody może zablokować uwalnianie się barwnika!
  • Czas – farbowanie włosów henną jest nieco trudniejsze niż przy użyciu gotowej, chemicznej mieszanki. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie niszczy włosów, jednak musisz uzbroić się w cierpliwość. Mieszankę trzyma się na włosach najczęściej od dwóch do trzech godzin. Sam proces nakładania jej na głowę również jest czasochłonny.
  • Jeszcze trochę czasu – po farbowaniu należy odczekać od dwóch do trzech dni, zanim ponownie umyjesz włosy. W tym czasie kolor będzie się utleniał i ostateczne efekty farbowania zobaczysz dopiero po tym czasie.

ZOBACZ:

Farbowanie włosów henną w ciąży

Niektóre ciężarne panie zastanawiają się nad tym, czy henna jest bezpieczna w ich stanie. Naturalny produkt zdaje się mieć znaczną przewagę nad chemicznymi farbami, właśnie ze względu na skład i brak amoniaku czy innych agresywnie działających składników. 

Nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów henną w ciąży, jednak warto mieć na uwadze to, że ciało i jego wrażliwość w tym stanie zmienia się. Może więc okazać się, że henna może bardziej niż zwykle przesuszać skórę głowy i włosy, albo powodować swędzenie skóry, czy jej lekkie podrażnienie. 

Nawet więc, jeśli przed ciążą farbowałaś włosy henną, to w czasie ciąży lepiej każdorazowo przeprowadź testy uczuleniowe przed farbowaniem i miej na uwadze to, że skóra i włosy mogą zareagować inaczej, niż zwykle. Dla zwiększenia bezpieczeństwa farbowania henną wybieraj również zaufane produkty wysokiej jakości.

Farbowanie włosów henną – dostępne kolory

Farbując włosy henną na rudo, a następnie dodając do niej inne zioła w odpowiednich proporcjach, możesz uzyskać niemal wszystkie, naturalne odcienie. W sklepach znajdziesz gotowe mieszanki, które wystarczy tylko zalać wodą: liderem jest indyjska marka Khadi, oferująca produkty najwyższej jakości.

I tak: jeżeli marzysz o czarnych włosach, wybierz mieszankę Black. Jeśli zaś chcesz poeksperymentować, możesz kupić oddzielnie odcień Pure Henna oraz Indygo i pomieszać je w wybranych przez siebie proporcjach. 

Jest również opcja farbowania dwustopniowego: aby uzyskać głęboką czerń, możesz najpierw nałożyć na włosy odcień naturalnej henny, a potem dopiero położyć indygo. To metoda szczególnie polecana przy osobach z dużą ilością siwych włosów.

Jednak farbowanie włosów henną to nie tylko rudości i czerń. Wśród naturalnych farb dostępne są również różne odcienie brązu, a nawet delikatne blondy. Te z Was, które chciałyby użyć ziół jedynie jako zdrowej odżywki do włosów, mogą nałożyć Cassię. To bezbarwny odpowiednik henny, który zapewni włosom blask i odżywienie, bez efektu koloryzującego. Warto również sięgnąć po produkty marki Sattva lub Orientana.

Sprawdź dokładnie ofertę i przekonaj się, co jest dla Ciebie najlepsze do naturalnego farbowania włosów!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel