DOMOWE PORADY
07.08.2020

Ekologia na co dzień. Jak prać w orzechach?

Ekologia na co dzień. Jak prać w orzechach?

W dzisiejszych czasach ekologia nie jest tylko modą, ale przede wszystkim wyrazem troski o planetę. Z tego powodu wielu z nas chciałoby żyć w sposób bardziej ekologiczny. Niestety często zdarza się, że brakuje pomysłu, od czego zacząć tego typu zmianę. Jednym z pierwszych etapów zielonej rewolucji, na który powinniśmy się zdecydować, jest zmiana chemicznych detergentów do prania na przyjazne środowisku alternatywy! Najprostszą metodą jest pranie w orzechach. Jakich ich użyć i jak się nimi posługiwać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Pranie w orzechach. Jak się za nie zabrać?

Jakich orzechów użyć?

Jedyną odmianą orzecha, która nadaje się do odświeżania brudnych ubrań, jest orzech sapindus mukorossi, spotykany głównie w Indiach i Neapolu. Pamiętajmy, że pranie w orzechach włoskich, laskowych czy innych znanych owocach tego typu nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Jak prać w orzechach?

Aby prawidłowo użyć sapindus mukorossi, należy je rozłupać, usunąć środek i dokładnie wysuszyć łupiny. Tak przygotowane skorupki przy kontakcie z wodą wytworzą pianę, która świetnie usunie wszelkie zanieczyszczenia. Około 5 do 7 połówek pokruszonych łupin należy włożyć do lnianego lub bawełnianego woreczka. Pakunek trzeba dokładnie zawiązać, położyć na ubraniach znajdujących się w bębnie pralki i prać jak zwykle w temperaturze między 30°C a 90°C.

Na jak długo wystarczy kilogram orzechów?

Orzechy wykorzystywane do prania w temperaturze poniżej 60°C mogą być używane w tym samym celu nawet czterokrotnie. Dzięki temu (jeśli wstawialibyśmy jedną pralkę dziennie) kilogram sapindus mukorossi starczy nam na około 5 miesięcy – orzechy są więc o wiele wydajniejsze od tradycyjnych detergentów do prania.

Pranie w orzechach piorących. Wady i zalety

Orzechy piorące mają wielu zwolenników, ale są także tacy, którzy za nim nie przepadają. Jakie są ich zalety i wady?

Zalety prania w orzechach:

• Wydajność: kilogram orzechów starcza na około 5 miesięcy;
• Ekologiczność: sapindus mukorossi nie zanieczyszczają środowiska, a wodę wykorzystaną do prania możemy później użyć do podlewania kwiatów;
• Zdrowie: orzechy piorące są w stu procentach naturalne, dzięki czemu nadają się do odświeżania ubrań noworodków i alergików;
• Delikatność: pranie w orzechach nie niszczy nawet najbardziej delikatnych tkanin;
• Antybakteryjność: orzechy wykazują działanie bakteriobójcze. Dodatkowo zwalczają również groźne dla zdrowia grzyby.

Wady prania w orzechach:

• Skuteczność: orzechy mogą okazać się nieskuteczne przy usuwaniu głębokich plam;
• Szarzenie: białe ubrania prane w orzechach często tracą swoją świeżość. Aby uniknąć zszarzenia, oprócz sapindus mukorossi do pralki należy wrzucić także 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej;
• Zapach: orzechy mają dość intensywny zapach, który nie wszystkim odpowiada.

Orzechy piorące. Do czego jeszcze można ich użyć?

Do sprzątania

Orzechy sapindus mukorossi świetnie sprawdzają się jako baza uniwersalnego i naturalnego środka czystości. Jak go samodzielnie przyrządzić? Wystarczy około 10 skorupek wrzucić do 0,75 litra wrzącej wody, gotować przez 5 do 10 minut, odcedzić i przelać do butelki. Tak uzyskany preparat możemy wykorzystywać jako płyn do mycia naczyń oraz środek do przecierania blatów i szafek.

Do zmywania w zmywarce

Nie ma nic prostszego niż wykorzystanie orzechów do zmywania w zmywarce. Żeby cieszyć się czystymi naczyniami, należy włożyć 5 orzechów do koszyczka na sztućce i włączyć zmywarkę na ulubiony program.

Do mycia ciała i włosów

Wywar z łupin sapindus mukorossi okazuje się niezwykle skutecznym i zdrowym dla skóry środkiem do mycia ciała i włosów. Przygotowuje się go w taki sam sposób, jak powyżej opisany preparat do sprzątania, tylko tym razem zamiast 0,75 litra wody powinniśmy użyć 0,5 litra. Dzięki temu nasz produkt będzie bardziej skoncentrowany i zadziała tak samo, jak delikatne mydło w płynie.

Życie w stylu eko. Co oprócz orzechów piorących?

Jeśli po zastosowaniu orzechów piorących zakochaliśmy się w ekologicznym stylu życia, to na pewno z chęcią zamienimy inne dotychczas stosowane detergenty na ich przyjazne dla środowiska odpowiedniki. Jakie wybrać?

1. Pasta czyszcząca firmy Zielko to pewny sposób na czyste mieszkanie bez zanieczyszczania środowiska;

2. Mięta od Yope to naturalny płyn do mycia naczyń, który jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla naszej planety;

3. Przepiórka firmy Mydlarnia Cztery Szpaki to wyjątkowe mydło gospodarcze powstałe z połączenia oliwy z oliwek i olej kokosowego.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel