Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona i brak jej jędrności – powinnaś wykorzystać moc ceramidów. Można podwoić ich moc, łącząc je z innymi substancjami czynnymi. Które z aktywnych składników wspierających urodę najlepiej komponują się z ceramidami, a z czym lepiej ich nie łączyć? O tym przeczytasz w naszym poradniku.
Spis treści
Ceramidy – z czym łączyć?
Ceramidy są jednym z elementów budulcowych naszej skóry. Wraz z lipidami tworzą barierę chroniącą nasz naskórek przed czynnikami zewnętrznymi, ale także przed utratą wody. Niestety przez działanie wielu bodźców jesteśmy w stanie łatwo utracić ceramidy w skórze. Bariera hydrolipidowa może zostać zaburzona poprzez wpływ promieni słonecznych, niektórych środków myjących, temperatury (zbyt wysokiej lub zbyt niskiej), niewłaściwej higieny, chorób skóry, zaburzeń hormonalnych.
Właściwy poziom ceramidów w skórze pomaga nam w:
- przeciwdziałaniu pierwszym oznakom starzenia,
- poprawie nawilżenia skóry,
- ochronie przed czynnikami zewnętrznymi,
- uelastycznieniu skóry,
- zapobieganiu nadmiernemu łuszczeniu.
Dlatego powinniśmy je dostarczać z zewnątrz w postaci kosmetyków z ceramidami.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Ze względu na to, że ceramidy same w sobie nie są w stanie odbudować naszej bariery lipidowej, bardzo często są łączone z innymi substancjami czynnymi. Jednym z najbardziej skutecznych i, co za tym idzie, popularnych połączeń są ceramidy z kwasami, np. BHA i AHA. Kwasy mają działanie złuszczające, a ceramidy odbudowują naruszoną skórę.
Świetnym połączeniem są również ceramidy z retinolem i peptydami.
Eksperci wskazują również na łączenie ceramidów z niacynamidem, ponieważ ten stymuluje ich produkcję, o czym szerzej przeczytasz w kolejnym akapicie.
Ceramidy a niacynamid
Jedno z badań nad niacynamidem wskazało, że substancja ta działa stymulująco na syntezę ceramidów. Niacynamid, zwalczając wolne rodniki, detoksykuje skórę oraz przeciwdziała pierwszym oznakom starzenia – podobnie jak ceramidy. Niacynamid jest idealnym kompanem dla ceramidów, ponieważ tak jak one chroni naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych oraz innych czynników zewnętrznych. Razem tworzą podwójną ochronę, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, jednak nie zapominaj o połączeniu ich z kremami z filtrem.
Ceramidy z niacynamidem dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej. Niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wykazuje właściwości antybakteryjne. Jak wskazał jeden z raportów, ceramidy zaś są idealnym związkiem wspierającym odbudowę naskórka u osób zmagających się z trądzikiem. Niacynamid, podobnie jak ceramidy, wzmacnia skórę, jednak dodatkowo przeciwdziała powstawaniu przebarwień, co przy cerze trądzikowej jest kluczowe. Ceramidy powodują, że warstwa rogowa skóry jest bardziej szczelna, przez co zwiększa się jej ochrona przed szkodliwymi bakteriami powodującymi trądzik.
SPRAWDŹ TEŻ:
Ceramidy a witamina C
Istnieje wiele analiz wskazujących na to, że połączenie typu ceramidy i serum z witaminą C może pozytywnie wpłynąć na naszą skórę. Pierwszym argumentem jest fakt, że witamina C, zarówno w kosmetykach, jak i w postaci suplementów wspiera wytwarzanie nowych ceramidów. Związek ten stymuluje ich produkcję w keratynocytach poprzez modulację enzymów związanych z metabolizmem ceramidów. W rezultacie takie połączenie znacznie poprawia ogólną funkcję bariery naskórkowej.
SPRAWDŹ TEŻ:
Z drugiej zaś strony witamina C jest niezbędna w pielęgnacji cery z przebarwieniami. Działa wybielająco i delikatnie złuszcza martwy naskórek, który za pomocą ceramidów może być na bieżąco odbudowywany. Kosmetyki z witaminą C wyrównują koloryt, ale również tak jak ceramidy wspomagają walkę z procesami starzenia się skóry.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Ceramidy i retinol
Ceramidy i retinol to połączenie doskonałe. Serum z retinolem oraz inne kosmetyki z tą substancją, mają silne działanie antyoksydacyjne, przez co pomagają pozbyć się pierwszych oznak starzenia. Skóra do retinoidów musi się przyzwyczaić, dlatego przygodę z retinolem należy rozpoczynać od najniższych stężeń stosowanych co kilka dni.
Jest to bardzo aktywny składnik, dlatego czasem po kuracji z retinoidami naskórek jest nieco podrażniony, zaczerwieniony i może się łuszczyć. Jako że ceramidy są budulcem skóry, mogą go sprawnie odbudować. Ceramidy po zastosowaniu retinolu na skórę są w stanie znacznie ją ukoić, nawilżyć i sprawić, że będzie wyglądać zdrowo i promiennie.
SPRAWDŹ TEŻ:
Dobry, regenerujący krem z ceramidami stanowi podstawę podczas kuracji złuszczającej np. przy pomocy kwasów AHA/BHA. Ceramidy stanowią składniki cementu międzykomórkowego, które doskonale się sprawdzają przy uszkodzonej barierze naskórkowej. Sprawiają, że skóra jest uszczelniona i dogłębnie odżywiona.
Czy ceramidy można łączyć z kwasami?
Ceramidy jak najbardziej można łączyć z kwasami. Kwasy, zarówno AHA jak i BHA, mają za zadanie przede wszystkim złuszczyć martwy naskórek. Złuszczanie powoduje naruszenie warstwy ochronnej skóry. I tutaj na pomoc przychodzą ceramidy, które pomogą w jej regeneracji. Dzięki temu, że ceramidy chronią przed czynnikami zewnętrznymi, mogą stanowić dodatkową barierę ochronną skóry podczas stosowania kwasów. Podczas tego typu pielęgnacji należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem.
Ceramidy uelastyczniając skórę, wykazują właściwości przeciwstarzeniowe. Stąd też w parze z kwasami, czyli jednym z najlepszych rozwiązań przeciwzmarszczkowych, mogą działać jeszcze lepiej.
SPRAWDŹ TEŻ:
Ceramidy i kwas hialuronowy
Ceramidy i kwas hialuronowy to kolejne połączenie, obok którego nie możemy przejść obojętnie. Kwas hialuronowy jest naturalnym nawilżającym składnikiem naszej skóry, jednak z wiekiem zaczyna go ubywać. Dlatego cera staje się przesuszona, wiotka i pozbawiona blasku. Jest to także substancja zalecana też osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Podobnie jest z ceramidami – odbudowują one barierę hydrolipidową naskórka zarówno w zdrowej, jednak starzejącej się skórze, jak i w przypadku chorób dermatologicznych. Stąd też połączenie kwasu hialuronowego, jako składnika nawilżającego, z ceramidami, czyli substancją zatrzymującą wodę w naskórku, będzie wręcz doskonałe dla naszej skóry. Kosmetyki z ceramidami i kwasem hialuronowym sprawdzą się u osób posiadających cerę suchą, dojrzałą, odwodnioną.
Z czym jeszcze łączyć ceramidy? Z substancjami nawilżającymi!
Wszelkie substancje nawilżające połączone z ceramidami są mile widziane. Jak już wcześniej kilkukrotnie nadmienialiśmy, ceramidy zatrzymują wodę w skórze. Dlatego, jeśli dostarczamy ją także od zewnątrz, możemy spodziewać się jeszcze lepszego rezultatu. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, by wybrane przez nas produkty nawilżające były odpowiedniej jakości, najlepiej z jak największą ilością składników naturalnych.
Bardzo ważny jest też rodzaj ceramidów. W składzie kremu lub maski powinny znajdować się drogocenne ceramidy typu 1, 2 i 3, które działają nawilżająco, zmiękczająco oraz ujędrniająco. Częstym połączeniem w kosmetykach z cermiadami są np. oleje. Przykładowo w serum od BasicLab, formuła została wzbogacona o olej z dzikiej róży posiadający właściwości antyoksydacyjne i chroniące przed działaniem wolnych rodników. Serum bogate jest też w kwasy omega 6 z olejem z ogórecznika, który regeneruje i łagodzi podrażnienia. Czasem zatem warto zaufać producentom i wybierać już gotowe produkty, które mają w swoim składzie kompleksowe połączenia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Z czym nie łączyć ceramidów?
Czytając o pozytywnych aspektach łączenia tego składnika z innymi substancjami, możemy zastanawiać się, z czym nie łączyć ceramidów. Otóż nie ma wyraźnych, potwierdzonych badań, które sugerowałyby, że ceramidy nie mogą być łączone z danym substancjami.
Porada experta:
Wybierając odpowiedni kosmetyk, kieruj się potrzebami swojej skóry.
Staraj się samodzielnie nie łączyć różnych substancji, ponieważ możesz nieświadomie pogorszyć stan swojej skóry. Lepiej zaufać specjalistom i sięgnąć po gotowe kosmetyki.
O ile w przypadku połączenia witaminy C i kwasów złuszczających czy też retinolu z kwasami AHA/BHA działanie może być niekorzystne, o tyle ceramidy stanowią dobry dodatek do każdego rodzaju substancji. Należy jednak pamiętać, by nie zestawiać ze sobą zbyt dużo składników – zasada im mniej, tym lepiej, w tym przypadku sprawdzi się doskonale. Dotyczy to również innych połączeń. Warto wiedzieć, że ceramidy ulegają rozpadowi w połączeniu z rozpuszczalnikami oraz detergentami i substancjami myjącymi.
Sprawdź: Wyjątkowe składniki aktywne, które dadzą efekt glow!
Jak widać, ceramidy można łączyć z wieloma składnikami aktywnymi, ponieważ jest to związek bezpieczny i neutralny dla naszej skóry. Z pewnością połączenie go z innymi związkami sprawi, że pielęgnacja stanie się jeszcze skuteczniejsza. Kurację produktami z ceramidami zaleca się zawsze, kiedy potrzebuje tego skóra, jednak szczególnie jesienią, po okresie letnim, gdy na naszą skórę oddziaływały promienie słoneczne. Ceramidy będą stanowić świetne uzupełnienie regeneracyjnej pielęgnacji.