
Cera wrażliwa jest szczególnie wymagającą towarzyszką. Potrzebuje wiele uwagi i specjalistycznej, dobrze dobranej pielęgnacji. Używając złych kosmetyków, możemy wyrządzić jej ogromną krzywdę. Pojawiają się wtedy widoczne przesuszenia, zaczerwienienie, skóra swędzi, zaczyna się łuszczyć. Wszystko pod wpływem nieprawidłowo dopasowanych produktów lub złego ich aplikowania. Czym charakteryzuje się cera wrażliwa i jak o nią dbać, by wyglądała pięknie każdego dnia? Podpowiadamy.
Spis treści
Cera wrażliwa – charakterystyka
Kluczem do pielęgnacyjnego sukcesu przy cerze wrażliwej jest precyzyjne odpowiadanie na wszystkie jej potrzeby. Na początek więc musimy dobrze przyjrzeć się skórze, by odkryć, co jej pomaga, a co szkodzi. Może się okazać, że wystarczy wykluczyć jeden kosmetyk, by wszystko wróciło do normy. Ale nie zawsze tak jest. Bywa i tak, że skóra jest wyjątkowo kapryśna. Wtedy dbanie o nią staje się naprawdę sporym wyzwaniem. Na szczęście przy odrobinie cierpliwości możemy osiągnąć naprawdę świetny efekt. Żeby tak się stało, musimy dobrze przyjrzeć się swojej skórze i na bieżąco reagować na jej problemy. Testując nowe kosmetyki, zachowajmy ostrożność. Jeśli tylko zaobserwujemy jakieś buntownicze reakcje ze strony cery, odstawmy produkt. Nie ma sensu ryzykować.
Cechy skóry wrażliwej
Cera wrażliwa charakteryzuje się nadmierną reakcją na różne zewnętrzne czynniki. Jej stan może się pogarszać pod wpływem kosmetyków, stresu, jedzenia, drażniącego wiatru, słońca czy mrozu. Nigdy nie wiemy, co tym razem jej zaszkodzi. Dlatego tak trudno ją pielęgnować. Mówi się o niej, że to najtrudniejszy typ skóry. Pod wpływem drażniących bodźców skóra zaczyna reagować buntem. Pojawiają się widoczne gołym okiem zmiany – zaczerwienienie, przesuszenia, łuszczenie się, obrzęk. Ale nie tylko. Bo skóra nie tylko wygląda gorzej, ale też nie pozwala o sobie zapomnieć. Swędzi, piecze, jest nadmiernie ściągnięta, wywołuje uczucie kłucia i mrowienia. Jak widać, problemów jest naprawdę sporo. Jak się z nimi uporać?
Jak dbać o cerę wrażliwą?
Cechy cery wrażliwej sprawiają, że bardzo trudno jest kompleksowo o nią zadbać. Pierwszym krokiem do zatroszczenia się o jej stan i wygląd jest unikanie drażniących czynników. Musimy precyzyjnie i rozsądnie dobierać kosmetyki. Unikajmy produktów wzbogaconych o syntetyczne dodatki zapachowe i koloryzujące, które mogą podrażniać. Stawiajmy na kosmetyki apteczne, delikatne, o przebadanych dermatologicznie formułach. Ważne, żeby były przeznaczone dla skóry wrażliwej, nadreaktywnej, atopowej. Świetnie sprawdzą się produkty silnie nawilżające, o delikatnej formule, takie, które łatwo się wchłaniają.
Polecane produkty:
• A’Pieu, delikatny krem nawilżający do twarzy
• A’Pieu, nawilżający krem do twarzy na bazie wapnia
• Clinique, nawilżający żel do twarzy
• Cetaphil MD Dermoprotector, balsam do twarzy i ciała
• Avene, odżywczy krem rewitalizujący
Krok po kroku do sukcesu. Dbamy o cerę wrażliwą
Pielęgnacja cery wrażliwej wymaga wielkiej uważności. Żeby skóra była piękna i świetlista, nie męczyła nas swędzeniem i przesuszeniem, musimy solidnie się o nią zatroszczyć. Przede wszystkim należy pamiętać o dogłębnym, ale delikatnym oczyszczaniu cery. Do mycia i zmywania makijażu używajmy produktów o przebadanym przez dermatologów składzie. Buzię myjmy rano i wieczorem, poświęcając na to co najmniej kilka minut.
Kolejnym krokiem jest aplikowanie kremu lub serum. Na dzień wybierajmy kosmetyki z filtrem UV, które będą chronić przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Dobrze sprawdzą się delikatne, głęboko nawilżające formuły. Stawiajmy na produkty, które szybko się wchłaniają, nie zostawiając na skórze tłustego filmu. Na noc przyda się odżywcze serum z łagodzącymi składnikami – aloesem, pantenolem, wyciągiem z ogórka lub zielonej herbaty.
Pamiętajmy również o stosownym makijażu. Jeśli chcemy się malować, to zaopatrzmy się w delikatne kosmetyki kolorowe. Podkład mineralny lub krem BB będą lepsze od ciężkich podkładów i pudrów. To, co nakładamy na twarz, musi mieć doskonały, prosty, przebadany skład.
Przy skórze wrażliwej unikajmy peelingów mechanicznych, które są zbyt agresywne dla delikatnej cery. Dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które dogłębnie oczyszczą cerę, usuną martwy naskórek i przygotują twarz do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.