Body wrapping jest bardzo skutecznym zabiegiem o działaniu m.in. antycellulitowym i ujędrniającym. Można go wykonać zarówno w salonie SPA, jak i gabinecie kosmetycznym. My natomiast skupimy się na tym, jak przygotować samodzielnie zabieg body wrappingu w domu. Jeśli jesteś ciekawa, jak tego dokonać – zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Spis treści
Czym jest body wrapping?
Body wrapping to zabieg polegający na szczelnym owijaniu ciała folią spożywczą. Proces ten powinien poprzedzać dokładny peeling oraz zastosowanie na skórę balsamu antycellulitowego lub wyszczuplającego albo substancji takich jak błoto lub spirulina. Body wrapping pod wpływem nacisku na skórę przez folię (lub bandaż) oddziałuje na naczynia limfatyczne oraz inne tkanki, co powoduje wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei przekłada się na otwarcie zastawek w naczyniach żylnych i limfatycznych, co umożliwia odprowadzenie płynów wraz z toksynami i zbędnymi produktami przemiany materii. Body wrapping dzięki temu działa m.in.:
- antycellulitowo,
- ujędrniająco,
- wyszczuplająco,
- pomocniczo w pozbywaniu się toksyn z organizmu,
- poprawiająco krążenie i odprowadzanie limfy,
- napinająco i wygładzająco,
- przeciwobrzękowo.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym kompendium wiedzy na temat body wrappingu.
Dowiedz się więcej: Body wrapping – co to jest, jak działa, komu się przyda?
Jakie daje efekty body wrapping w domu?
Efekty body wrapping w domu może dawać podobne do tych osiągniętych w salonie Spa. Wszystko dzięki temu, że samodzielnie możemy go wykonywać częściej. Najważniejsza jest regularność oraz szczelne owijanie. Kluczowe są dobrze dobrane kosmetyki oraz zastosowanie peelingu (najlepiej mechanicznego, antycellulitowego) oraz po zawinięciu przykrycie się kocem (termicznym, ale może być też zwykły).
Body wrapping w domu, czy też samo pozostanie w folii, może trwać od 1 do nawet kilku godzin. Wiele osób stawia na body wrapping podczas ćwiczeń lub na pozostawienie folii na skórze na całą noc, czego nie zalecamy, ponieważ może to doprowadzić do odparzeń i alergii skórnej.
Wracając do samej skuteczności, domowy body wrapping efekty daje natychmiastowe. Jest to m.in.:
- zmniejszenie obwodów od kilkudziesięciu milimetrów do nawet kilku centymetrów,
- widoczne wygładzona skóra,
- niwelowanie obrzęków,
- uczucie lekkości nóg, jeśli body wrapping je obejmował,
- wygładzenie nierówności spowodowanych cellulitem.
Dowiedz się więcej: Body wrapping na cellulit. Wszystko, co musisz wiedzieć
Zabieg body wrapping krok po kroku
Wiedząc, że body wrapping może przynieść spektakularne efekty, warto zorganizować go w domu, wykorzystując łatwo dostępne kosmetyki oraz folię spożywczą. Stąd też przychodzimy z krótkim poradnikiem „zabieg body wrapping krok po kroku”.
- Na domowy body wrapping należy przede wszystkim zarezerwować sobie czas – minimum 1-2 godziny. Nie spiesz się, zabieg to relaks i chwila dla ciebie.
- Wykonaj peeling mechaniczny z cukrem, solą lub kawą (o czym szerzej napiszemy w kolejnym akapicie).
- Dokładnie spłucz ciało i je osusz.
- Wybierz partie, które chcesz poddać zabiegowi – uda, pośladki, brzuch, czy też ramiona.
- Nałóż na wybrane części ciała kosmetyki dostosowane do Twoich potrzeb – np. balsamy wyszczuplające, antycellulitowe, a także nawilżające i wygładzające. Jeżeli korzystasz ze specjalnego błota do zabiegu lub spiruliny, możliwe że producent zaleci aby substancje odrobinę podgrzać przed zabiegiem, co ma wzmocnić działanie detoksykujące i ujędrniające.
- Owiń ciało folią – zrób to powoli i dokładnie. Możesz nałożyć nawet kilka warstw. Nie rozwijaj od razu dużej ilości folii – wystarczy stopniowo, po kilka centymetrów. Jeśli folia jest za szeroka, możesz podzielić rolkę na pół.
- Zacznij od dołu (kostek, jeśli body wrapping obejmuje kończyny dolne), a kończ na wyższych partiach – udach lub brzuchu. Ta sama zasada dotyczy ramion. Wszystkie zabiegi ujędrniające powinny być wykonywane od dołu do góry. W kierunku dosercowym lub w kierunku do najbliższych węzłów chłonnych.
- Pozostań w folii minimum godzinę. Podczas domowego body wrappingu można ćwiczyć, leżeć pod kocem bądź wykonywać codzienne czynności. Wiele osób na folię zakłada np. ciepłe, wygodne dresy.
- Po upływie czasu zdejmij ostrożnie folię i wyrzuć ją do odpadów plastikowych. Na swojej skórze z pewnością zauważysz pot oraz pozostałości kosmetyków. Możesz je spłukać samą wodą, bądź, jeśli chcesz, wmasować okrężnymi ruchami w skórę.
- Gdy zdecydujesz się na spłukanie niewchłoniętego produktu, warto po kąpieli nałożyć balsam nawilżający.
Efekty domowego body wrappingu to z pewnością wyraźnie gładsza i bardziej napięta skóra widoczna od razu po zabiegu. Długotrwałe rezultaty domowego body wrappingu uzyska się po serii 7-10 zabiegów, co 2-3 dni. Wtedy będziemy mogli się z nich cieszyć nawet kilka miesięcy.
Istnieją także specjalne folie kosmetyczne do domowego body wrappingu. Już same w sobie zawierają składniki aktywne, np. algi, glinkę oraz substancje antycellulitowe i rozgrzewające.
Sprawdź też: Jakie kosmetyki do body wrappingu wybrać?
Body wrapping – domowy przepis
Istnieje kilka przepisów na domowy body wrapping. Większość z nich opiera się na składnikach naturalnie podnoszących temperaturę ciała, takich jak m.in. kawa (kofeina) cynamon, imbir, chili, guarana, olejek rozmarynowy itp.
Domowy body wrapping z kawy
Domowy body wrapping z kawy może stanowić zarówno peeling przygotowujący ciało do owijania w folię, jak i samą maskę. Wystarczy z fusami z kawy (mogą to być odpady po zaparzonej wcześniej kawie) zmieszać odrobinę olejku – oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Wtedy taką domową mieszankę do body wrappingu możemy wykorzystać do peelingu, a następnie pozostawić ją na skórze, owinąć w folię i czekać na świetny efekt napinający i ujędrniający naszą skórę.
Do kawowej mieszanki możemy też wykorzystać wybrany balsam do ciała o działaniu antycellulitowym oraz szczyptę cynamonu.
Body wrapping domowa mieszanka na cellulit
Do kolejnej mieszanki potrzebna będzie szklanka alg, kilka łyżek oleju kokosowego, 2 szklanki fusów z kawy oraz 2 krople olejku rozmarynowego. W tym przypadku działanie rozgrzewające ma olejek rozmarynowy. Pobudza on krążenie i wygładza skórę.
Przepis na wygładzający i nawilżający body wrapping
Jeśli chcesz wygładzić i nawilżyć ciało podczas body wrappingu, wybierz maskę miodową. Miód odżywia, nawilża skórę, działa antybakteryjnie, a nawet ujędrnia. Mieszanka miodowa składa się 10 łyżek dowolnego miodu, kilku łyżek soli morskiej oraz sok z jednej cytryny.
Body wrapping w domu przepis na relaks
Jeśli nasz body wrapping ma za zadanie nie tylko wysmuklić nasze ciało, ale również nas zrelaksować, warto do tego celu użyć np. herbaty rumiankowej. Do tego należy dodać litr ciepłej wody, kilka łyżek oliwy z oliwek lub olejku z migdałów, 2 krople olejku rozmarynowego i 2 krople olejku lawendowego.
Mimo że body wrapping może rozluźniać nasze mięśnie, to nie jest on przyjemnym zabiegiem. A przynajmniej nie powinien być, ponieważ podczas niego powinniśmy odczuwać piekące ciepło. Wtedy dochodzi do nadmiernego pocenia się, a z ciała uwalniają się toksyny.
Jak widać, body wrapping w domu nie jest tak skomplikowanym zabiegiem. Wystarczy posiadać folię spożywczą, kosmetyki zależne od naszych potrzeb oraz koc. Jeśli mamy więcej czasu i składniki możemy samodzielnie sporządzić mieszanki do body wrappingu.
Rada kosmetologa:
Wykonując peeling przed body wrappingiem, możesz wykonywać jednocześnie masaż ruchami od dołu do góry oraz ruchami kolistymi, tak aby już w tym momencie pobudzić w skórze cyrkulację krwi i limfy. Skóra lekko ciepła i rozgrzana lepiej przyjmie wszystkie substancje aktywne, nałożone później.