Body wrapping jest wprost stworzony do walki z cellulitem. Ujędrnia, wygładza, wyszczupla, poprawia mikrokrążenie. Jak zatem wykonać go poprawnie, by spełniał swoją funkcję i był skuteczny? Na te pytanie odpowiemy w naszym wpisie na temat body wrappingu na cellulit.
Spis treści
Body wrapping na cellulit – dlaczego jest skuteczny?
Body wrapping na cellulit jest jednym z popularniejszych zabiegów antycellulitowych, które możemy wykonać zarówno w salonie SPA, gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. Polega on owinięciu skóry folią, poprzedzonym nałożeniem odpowiedniego kosmetyku. Body wrapping poprzez nacisk folii na skórę pobudza naczynia limfatyczne oraz inne tkanki, co powoduje wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych, ale jednocześnie owijanie folią zmusza niejako skórę i tkanki do przyjęcia substancji aktywnej z kosmetyku. Następnie dochodzi do otwarcia zastawek w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, co umożliwia wygładzenie (wchłonięcie się nadmiaru wody) i odprowadzenie płynów wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii i toksynami.
Wyróżniamy body wrapping:
- antycellulitowy,
- wyszczuplający i ujędrniający,
- leczniczy – w celu poprawy ukrwienia,
- wygładzający,
- nawilżający,
- i wiele innych, w zależności od zastosowanego kosmetyku.
Wszystkie te funkcje mogą się wzajemnie uzupełniać, a każdy zabieg body wrappingu może pomóc w pozbyciu się toksyn z organizmu.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym obszernym wpisie na temat body wrappingu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Body wrapping – co to jest, jak działa, komu się przyda?
Body wrapping na cellulit w domu
Body wrapping na cellulit jak najbardziej można wykonać w domu. Zwiększa on skuteczność drogeryjnych kosmetyków, co przekłada się na szybsze efekty zabiegu. Jak wynika z jednego z badań samo regularne owijanie ciała folią lub innym materiałem i utrzymanie wysokiej temperatury w danym obszarze może znacznie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej podskórnej. Nie musimy zatem wydawać dużych kwot w salonach kosmetycznych, by uzyskać pożądane efekty.
Do body wrappingu na cellulit w domu, należy użyć w pierwszej kolejności antycellulitowego peelingu najlepiej gruboziarnistego, a następnie antycellulitowej maski lub balsamu. Gotowy produkt powinien zawierać wiele naturalnych i aktywnych substancji o działaniu antycellulitowym np. kofeinę, L-karnitynę, cynamon, guaranę itp. Do owijania najlepiej użyć folii spożywczej, która posiada atest do kontaktu z żywnością, dzięki czemu będzie ona bezpieczna także dla naszej skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie kosmetyki do body wrappingu wybrać?
Wybrany obszar w body wrappingu musi być dokładnie pokryty folią. Można to zrobić warstwowo, by mieć pewność, że wrapping jest szczelny. Nie warto od razu rozwijać całej folii z rolki, ponieważ szybko się ona nam zroluje. Należy robić to stopniowo, rozwijając ją nawet po kilka centymetrów. Samodzielnie łatwiej jest owijać uda niż ramiona. Jednak, gdy podzielimy rolkę folii spożywczej na pół – węższe paski będą dla nas bardziej komfortowe do owijania. Staraj się zawsze zawijać od dołu do góry np. udo- od kolana wzwyż, łydki- od kostki do kolana.
Domowe sposoby na body wrapping na cellulit
Body wrapping na cellulit obejmuje części ciała, na których widoczny jest cellulit – uda i pośladki. Jest on oparty przede wszystkim na kosmetykach ujędrniających i antycellulitowych, jednak nie zawsze do tego celu musimy używać gotowych rozwiązań. Samodzielnie możemy wykonać antycellulitową mieszankę ze składników dostępnych w naszej kuchni. W body wrappingu na cellulit chodzi przede wszystkim o rozgrzanie danych partii ciała, do czego można wykorzystać m.in. imbir, cynamon, rozmaryn lub zmieloną kawę.
Jednym ze sposobów jest cynamonowy body wrapping wyszczuplający i redukujący cellulit. Jego głównym składnikiem, jak sama nazwa wskazuje, jest cynamon. Cynamonowa maska do body wrappingu rozgrzewa i wspomaga tym sposobem wchłanianie składników aktywnych. Jest też antyoksydantem, oczyszcza skórę z toksyn oraz niweluje stan zapalny.
Mieszankę z cynamonem można przygotować na wiele sposobów:
- Wymieszaj 1 opakowanie cynamonu, dwie łyżki miodu oraz łyżkę imbiru w proszku.
- Zmieszaj kilka łyżek cynamonu z fusami z kawy mielonej – będzie to zarazem peeling, jak i maska do body wrappingu.
- Cynamon można mieszać z L-karnityną – wtedy jego działanie wyszczuplające będzie jeszcze efektywniejsze. Kup dowolny kosmetyk do ciała z L-karnityną, np. Bingospa krem na cellulit i rozstępy z l-karnityną i dodaj do niego cynamon. Produkt ten będzie również skuteczny, działając osobno, jednak w połączeniu z zabiegiem body wrapping.
Po przyrządzeniu dowolnej mieszanki i wykonaniu wcześniej peelingu należy owinąć szczelnie ciało folią, pamiętając o odpowiednim kierunku owijania. Następnie warto pozostać w folii przez minimum godzinę. Niektórzy podczas domowego body wrappingu ćwiczą, leżą pod kocem bądź wykonują codzienne czynności. Wiele osób na folię zakłada np. ciepłą, wygodną odzież. W body wrappingu chodzi przede wszystkim o uczucie piekącego ciepła, by jak najbardziej się wypocić.
Efekty domowego body wrappingu są widoczne natychmiastowo. Aby uzyskać długotrwałe rezultaty, warto wykonać je w serii 7-10 zabiegów, co 2-3 dni.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Body wrapping w domu – krok po kroku do udanego zabiegu
Co jeszcze warto wiedzieć na temat body wrappingu?
Body wrapping na cellulit nie będzie najlepszą formą dla osób z nadciśnieniem, tendencją do pękania naczynek i odparzeń. Nie jest on wskazany osobom z żylakami, kobietom w ciąży i karmiącym. Warto skonsultować ten zabieg z lekarzem prowadzącym, jeśli zmagamy się z chorobą nerek lub schorzeniem układu sercowo-naczyniowego. Nie należy go wykonywać, gdy w naszym organizmie panuje stan zapalny – np. związany z infekcją. Podczas całego zabiegu warto pić odpowiednią ilość wody, ponieważ podczas body wrappingu szybko ją tracimy.
Należy pamiętać, że body wrapping na cellulit ma przede wszystkim za zadanie m.in.:
- poprawić mikrokrążenie poprzez działanie kosmetyków antycellulitowych oraz nacisk folii na tkanki,
- pomóc w usunięciu uporczywego cellulitu czy wyszczupleniu ciała, będąc skutecznym uzupełnieniem diety, ćwiczeń i zabiegów medycyny estetycznej.
- wygładzać nierówności związane z występowaniem cellulitu dzięki szczelnemu owijaniu,
- poprawiać przepływ limfy poprzez wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych i otwarcie zastawek w naczyniach żylnych i limfatycznych,
- pozbyć się nadmiaru płynów z toksynami, by zminimalizować obrzęk.
Dobrze wykonany zabieg body wrappingu nie powinien być przyjemny, a dawać uczucie delikatnego dyskomfortu poprzez piekące ciepło.
Jak podają przykłady, body wrapping na cellulit jest jednym ze skuteczniejszych zabiegów. Przynosi natychmiastowe rezultaty, a przy okazji pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu bez diet oczyszczających i korzystania z sauny.
Rada kosmetologa:
Po wykonanym zabiegu body wrappingu, pamiętaj o uzupełnieniu płynów, czyli wypiciu przynajmniej szklanki wody mineralnej. Poprzez intensywne pocenie się wytracamy także cenne minerały, które trzeba uzupełnić.