ZADBANA SKÓRA
22.08.2022

Body wrapping – co to jest, jak działa, komu się przyda?

Body wrapping – co to jest, jak działa, komu się przyda?

Body wrapping uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie wysmuklenie sylwetki. Jednak czy działa on wyłącznie na optyczne wyszczuplenie ciała? Okazuje się, że nie, ponieważ body wrapping może pomaga skutecznie nawilżyć, ujędrnić, zwalczyć cellulit, a nawet zatrzymać procesy starzenia skóry na całym ciele. Jak tego dokonać i czy można samodzielnie wykonać body wrapping? O tym w naszym poradniku na ten temat.

Body wrapping – co to jest?

Body wrapping (z ang. ciało-zawijanie) to zabieg kosmetyczny wykonywany w salonach kosmetycznych i SPA. Można go jednak wykonać samodzielnie w domu, do czego jeszcze w naszym poradniku nawiążemy. Polega on na zawinięciu konkretnych części ciała w folię (spożywczą) lub bandażem elastycznym po uprzednim nałożeniu na skórę odpowiednich kosmetyków, najczęściej produktów ujędrniających. To właśnie substancje czynne oraz części ciała na jakich wykonujemy zabieg sprawiają, że zabiegi body wrappingu mogą się od siebie różnić. Ważne zatem jest nie tylko samo zawijanie ciała, ale również kosmetyki pielęgnacyjne, które się do tego celu wykorzystuje.

Zabieg body wrapping wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale również pomaga organizmowi w pozbyciu się szkodliwych toksyn i nadmiaru wody. Folia lub bandaże mają za zadanie niejako zmusić skórę do przyjęcia i wchłonięcia substancji aktywnych, a także podtrzymać naturalne ciepło skóry, dzięki czemu wszelkie produkty kosmetyczne mają szansę wchłonąć się szybciej i głębiej w warstwy naskórka.

Body wrapping co to jest

Większość istniejących badań na temat pozytywnego działania body wrappingu pochodzi bezpośrednio od salonów SPA lub firm produkujących specjalistyczne folie, bandaże lub kosmetyki. Istnieje niewiele obiektywnych badań dotyczących skuteczności samego body wrappingu, ale takich wniosków można dokonać także na podstawie badań na temat samego działania ciepła na skórę, które zatrzymywane jest przez folię lub bandaże.

Body wrapping – rodzaje

Samo zawijanie w folię lub bandaże w body wrappingu wygląda tak samo, jednak jego rodzaje wyodrębnia się ze względu na objęte folią części ciała oraz używane do tego celu kosmetyki. Biorąc pod uwagę części ciała, wyróżnia się:

 • body wrapping całego ciała – od kostek po szyję,
 • body wrapping ud,
 • body wrapping ud i pośladków,
 • body wrapping brzucha,
 • body wrapping ramion.

Choć jest to zaskakujące, to body wrapping w pewnym sensie stosuje się również podczas laminacji brwi. Po nałożeniu jednego z preparatów nakłada się na brwi folię, aby temperatura przyspieszyła działanie substancji utrwalających włos.

Folię stosuje się również w pielęgnacji włosów. Ma ona za zadanie utrzymać ciepło, by jeszcze bardziej przyspieszyć wchłanianie się substancji pielęgnacyjnych w głąb kosmyków. Najczęściej tym kosmetykiem jest maska do włosów, która dzięki folii może jeszcze skuteczniej działać.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Body wrapping nóg

Na czym dokładnie polega body wrapping?

Body wrapping polega na szczelnym, uciskającym owijaniu ciała. W pierwszym etapie nakłada się dużą ilość specjalnie dobranego do naszych potrzeb kremu, zawierającego substancje aktywne lub po prostu czystą substancję aktywną. Najczęściej jest to spirulina, glinki, błoto. Czasem też wybrane substancje są lekko podgrzewane, aby jeszcze lepiej zadziałały na tkanki. Następnie owija się wybrane miejsca specjalną folią lub rozgrzanymi bandażami.

SPRAWDŹ TEŻ:

Nacisk wywołany obecnością folii oddziałuje na naczynia limfatyczne oraz tkanki, co powoduje wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych, a także otwarcie się zastawek w naczyniach żylnych i limfatycznych. To z kolei umożliwia odprowadzenie płynów wraz z toksynami i zbędnymi produktami przemiany materii. Po zdjęciu folii efekt w postaci zmniejszenia się objętości miejsc poddanych terapii zauważalny jest natychmiastowo.

Do body wrappingu używa się najczęściej folii spożywczej lub rzadziej bandażu uciskowego, najlepiej zamoczonego wcześniej w ciepłej wodzie. Folię spożywczą można znaleźć w większości sklepów spożywczych, a bandaże elastyczne w aptekach. Jednak przy użyciu bandażu uciskowego proszę zachować szczególną ostrożność, owijać ciało dość luźno i przestrzegać ściśle czasu zabiegu.

Jeśli chodzi o same kosmetyki do body wrappingu, warto dobrać je do własnych potrzeb. Najczęściej są to balsamy wyszczuplające, antycellulitowe, a także nawilżające i wygładzające.

Body wrapping – jakie daje efekty?

Body wrapping  to zabieg mający na celu zachowanie lub przywrócenie skórze zdrowego, jędrnego wyglądu oraz poprawę cyrkulacji krwi i limfy. Tę metodę można zastosować na sobie z wielu powodów. Niektóre z nich obejmują wsparcie organizmu w pozbyciu się toksyn, nadmiaru płynów i martwego naskórka. Także sam body wrapping różni się od siebie z zależności od tego, jakich rezultatów oczekujemy. 

Rodzaje body wrappingu są zależne od potrzeb naszej skóry. Wyróżnia się przede wszystkim:

 • body wrapping na cellulit,
 • body wrapping wyszczuplający,
 • body wrapping na opuchliznę,
 • body wrapping na pozbycie się z organizmu toksyn,
 • body wrapping wygładzający skórę,
 • i wiele innych.

Body wrapping na wyszczuplanie

Jeśli chodzi o wyszczuplanie, body wrapping jest jedną z najpopularniejszych metod. Według niektórych zabieg ten pomaga wysmuklić sylwetkę, zniwelować obrzęki, cellulit i ujędrnić skórę. Podobnie jak większość produktów odchudzających, niektórzy twierdzą, że body wrapping jest „odpowiedzią” na walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Niektórzy używają pasów neoprenowych na ciało, których działanie jest podobne do tego przy folii spożywczej. Twórcy tych pasów twierdzą, że można dzięki nim schudnąć poprzez zwiększenie temperatury ciała. Innymi słowy, im więcej się pocisz, tym, szybciej zmniejszają się obwody, zwłaszcza jeśli nosi się go podczas ćwiczeń. Ta sama zasada dotyczy body wrappingu.

W zależności od rodzaju kosmetyku i częstotliwości stosowania body wrappingu efekty wahają się od kilkudziesięciu milimetrów to nawet kilku centymetrów w obwodach.

Choć zabieg ten z pewnością sprawia, że skóra jest nawilżona i przyjemna gładka, pomysł, że body wrapping spala tkankę tłuszczową, jest dyskusyjny. Oczywiście może to spowodować, że mniej ważysz poprzez utratę wody, więc gdy wskoczysz na wagę zaraz po ściągnięciu folii, liczba kilogramów może być mniejsza niż poprzedniego dnia.

body wrapping przeciwwskazania

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Body wrapping na cellulit

Body wrapping na cellulit to najczęstsza forma tego zabiegu. Cellulit, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, może świadczyć o niekorzystnych zmianach lipidowych, a nawet rozwoju żylaków czy tworzeniu się zakrzepów. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia wielotorowego, w tym zastosowanie body wrappingu. Wybór metody terapeutycznej zależy zarówno od stopnia zaawansowania cellulitu, jak i stanu skóry oraz chęci zmiany nawyków i stosowania się do zaleceń. Leczenie cellulitu jest procesem złożonym. Wymaga on kompleksowego działania w trzech głównych kierunkach, a mianowicie poprawy mikrokrążenia, lipolizy i odbudowy skóry.

SPRAWDŹ TEŻ:

Body wrapping na cellulit może spełniać te funkcje, czyli m.in.:

 • poprawiać mikrokrążenie poprzez nacisk oraz działanie kosmetyków antycellulitowych,
 • wygładzać grudki „cellulitowe” poprzez szczelne owinięcie,
 • powodować wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych i otwarcie zastawek w naczyniach żylnych i limfatycznych (poprawa przepływu limfy)
 • odprowadzić nadmiar płynów z toksynami i zbędnymi produktami przemiany materii.

Czy body wrapping jest skuteczny jako forma przeciwdziałania oraz niwelowania cellulitu? Jak najbardziej. Należy jednak poprzedzić go dokładnym peelingiem antycellulitowym. Następnie intensywnymi ruchami okrężnymi od dołu do góry nałożyć balsam antycellulitowy. W razie konieczności ten zabieg powtórzyć, by zwiększyć warstwę kremu antycellulitowego na skórze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Body wrapping przeciwwskazania

Nie zaleca się jednak wykonywać okładów z folii lub bandaży, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Wzrost temperatury może go tylko pogłębić. 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu body wrappingu są też m.in.:

 • ciąża i okres karmienia – jest to szczególny czas, w którym nacisk na skórę w postaci folii nie jest dobrym rozwiązaniem,
 • nadciśnienie – body wrapping podnosi ciśnienie krwi, zatem w tym przypadku nie jest ono potrzebne,
 • choroby serca – z tego samego powodu, co przy nadciśnieniu,
 • choroby nerek – body wrapping usprawnia pozbywanie się toksyn z organizmu, co dzieje się również z udziałem nerek. Body wrapping będzie dla nich dodatkowym obciążeniem.
 • infekcje przebiegające z gorączką, czyli stan zapalny w organizmie,
 • żylaki – ich ucisk pod folią, może spowodować powikłania,
 • przebyte niedawno operacje – każda ingerencja, nawet nieinwazyjna musi być skonsultowana z lekarzem.
 • choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze skóry.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Body wrapping jak owijać

Sposób owijania w body wrappingu jest zależny od wybranego do owijania materiału. Jak już wcześniej wspominaliśmy może to być zarówno folia spożywcza, jak i bandaże elastyczne. Ta pierwsza opcja jest skuteczniejsza, ponieważ w body wrappingu najważniejsza jest szczelność i pozostawienie na skórze nieprzepuszczalnego filmu.

Folia spożywcza

Wybrana część ciała musi być dokładnie pokryta folią, nawet warstwowo. Nie należy od razu rozwijać całej folii z rolki, a robić to stopniowo, rozwijając ją po kilka centymetrów. W zależności od wybranej części ciała owijanie może być mniej lub bardziej komfortowe. Przykładowo łatwiej jest owijać uda niż ramiona. Można jednak tego dokonać samodzielnie, gdy podzielimy rolkę folii na pół – węższe paski będą wygodniejsze do owijania.

Ciepłe, elastyczne bandaże

To sposób dla osób, które nie lubią owijać się plastikiem. Bandaże elastyczne są najnaturalniejszą, ale też najmniej skuteczną formą body wrappingu. Wszystko przez to, że bandaże mają za zadanie pozwolić ciału oddychać, co mija się z celem body wrappingu. Nie mniej owijając skórę warstwowo możemy przeprowadzić ten zabieg z dobrym rezultatem. W tym przypadku kluczowe jest pozostawienie na skórze grubszej warstwy kosmetyku. Ważne też, by bandaże były ciepłe – np. namoczone wcześniej w gorącej wodzie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Chcąc wykonać body wrapping w domu, poeksperymentuj z substancjami takimi jak kofeina, cynamon, algi, zielona kawa, miłorząb japoński, ekstrakt z kasztanowca i tych składników szukaj w preparatach kosmetycznych, które będziesz nakładać pod folię.

Za pierwszym razem, a nawet i za drugim może być ci ciężko owinąć ciało folią, w tym celu poproś kogoś o pomoc, miej na uwadze jednak, aby nie owijać ciała zbyt ciasno. Pamiętaj, że krew musi nadal swobodnie krążyć!

Body wrapping – dla kogo?

Body wrapping jest skierowany do osób, które oczekują natychmiastowego rezultatu. W body wrapping efekty są widoczne od razu, jednak by utrzymywały się na dłużej, najważniejsza jest regularność. Wtedy efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Zabieg wykonany w salonie kosmetycznym lub SPA może okazać się skuteczniejszy, jednak jest on kosztowny i wymaga więcej czasu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, body wrapping będzie doskonałym rozwiązaniem dla osoby w każdym wieku, która:

 • chce wzmocnić działanie kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych,
 • oczekuje szybkiego efektu body wrappingu przed i po,
 • chce pozbyć się obrzęków,
 • pragnie wygładzić skórę,
 • nie ma skóry wrażliwej i dobrze znosi wszelkiego rodzaju zabiegi,
 • chce wzmocnić działanie zabiegów wyszczuplających,
 • lubi ciepło i nie ma skłonności do odparzeń,
 • nie ma problemów z termoregulacją,
 • stosuje dietę oraz ćwiczenia, ale chce przyspieszyć działanie antycellulitowe.

Podsumowując, body wrapping jest świetny dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań, za to chce w szybki sposób wygładzić i ujędrnić skórę. Nie jest to inwazyjny zabieg, a w domu można go wykonać nawet co drugi dzień. Bardzo ważny w nim jest szczelny sposób zawijania oraz dobrze dobrany do tego celu kosmetyk.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel