
Krostki na głowie są oznaką zakłócenia równowagi mikrobiomu skalpu. Problemom skóry głowy towarzyszy wzmożona łamliwość włosów, ponadto pogorszenie stanu skalpu może prowadzić do nadmiernego wypadania kosmyków, a nawet do łysienia. Jak postępować, gdy zauważysz czerwone krostki na głowie? Czym kierować się przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych, aby nie pogorszyć kondycji skóry? O czym świadczą krostki na głowie u niemowlaka?
Spis treści
Wypryski na głowie – przyczyny
Krostki na głowie we włosach bardzo często odkrywamy przypadkiem. Czeszemy się, myjemy włosy lub drapiemy się, a pod palcami pojawiają się zgrubienia i krostki, czasem również krew, która jest efektem podrażnienia takiej zmiany. Najczęściej zmianom na skalpie towarzyszy nadmierne przetłuszczanie się włosów, swędzenie skóry, łupież. Im bardziej tłusta skóra, tym większe ryzyko powstania krostek. To dokładnie ten sam mechanizm, który odpowiada za powstawanie wyprysków na twarzy. Skóra się przetłuszcza, nadmiar sebum blokuje ujścia kanalików, namnażają się bakterie i pojawia się trądzik. Krostki we włosach na głowie powstają podobnie. Uporczywy trądzik na skórze głowy może powodować wypadanie włosów, łysienie lub silny ból.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik dorosłych. Plaga XXI wieku
Same wypryski często nie są dla nas największym problemem. Na skórze głowy łatwo je zamaskować – skryte pod powierzchnią włosów nie są widoczne. Gorzej, gdy pojawiają się ropne krostki na głowie, które wywołują ból. Jest to moment, gdy zaczynamy szukać rozwiązania problemu. Przyczyn powstawania wyprysków na skórze głowy może być kilka:
- nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy;
- błędy w pielęgnacji – dobór nieodpowiednich kosmetyków;
- infekcje bakteryjne;
- infekcje grzybicze;
- choroby skóry np. łuszczyca lub trądzik.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie skóry głowy. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
Krostki na głowie u niemowlaka
Ropne krostki na głowie niemowlaka mogą być skutkiem stanu zapalnego skóry powstałego w wyniku reakcji uczuleniowej na agresywne środki myjące. Krostki u niemowlaka na twarzy i głowie powinny skłonić rodziców do zmiany kosmetyków do pielęgnacji malucha na łagodniejsze, czyli takie, które nie zawierają sztucznych barwników i aromatów oraz środków konserwujących.
Wybieraj produkty do mycia, w których nie ma drażniących detergentów, a skóra dziecka po ich użyciu pozostaje dobrze nawilżona i gładka. Warte uwagi są następujące kosmetyki:
- seria Dermedic Baby przeznaczona do skóry suchej, bardzo suchej i atopowej np. Dermedic Baby LINUM EMOLIENT kremowy żel do mycia;
- seria Nacomi Baby dedykowana pielęgnacji niemowląt i dzieci np. Nacomi Baby Body Wash & Shampoo.
Skórę dziecka możesz smarować preparatami, które złagodzą świąd wywołany obecnością krostek i odbudują warstwę lipidową naskórka. Wypróbuj:
- balsam Hermz Healpsorin Baby, który nawilża skórę oraz przyspiesza procesy gojenia zmienionych chorobowo miejsc;
- krem marki Eloderm zawierający kompleks kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9 wpływający na odbudowę bariery naskórkowej oraz składniki łagodzące, czyli alantoinę i D-pantenol.
SPRAWDŹ TEŻ: Porównanie składów kosmetyków dla niemowląt. Które wybrać?
Krostki i strupki na głowie – zasady pielęgnacji
Przede wszystkim wystrzegaj się wyciskania ropnych wyprysków na głowie. Taki uraz mechaniczny skalpu może prowadzić do pogorszenia wyglądu skóry i rozprzestrzenienia stanu zapalnego. Regularne mycie skóry głowy łagodnym szamponem minimalizuje podrażnienie skóry głowy, które powodowane jest osadzaniem się produktów do stylizacji, wpływem wysokiej temperatury i zabiegów chemicznych np. farbowania. Wypryski na głowie u mężczyzn mogą być wynikiem podrażnienia wywołanego skracaniem włosów maszynką do golenia.
Nieprawidłowa pielęgnacja w wielu przypadkach jest przyczyną wzmożonego łojotoku i w efekcie, powstawania wyprysków. Najlepiej sprawdzi się kompleksowa pielęgnacja przeciwtrądzikowa. Zadziała połączenie produktów złuszczających, nawilżających i hamujących łojotok. Pielęgnację warto rozpocząć od peelingu skóry głowy:
Regularne przeprowadzanie peelingu pozwoli skórze odzyskać zdrowie. Złuszczając wierzchnią, martwą warstwę naskórka, dajemy szansę kolejnym kosmetykom na głębsze wniknięcie w skórę. Peeling warto robić dwa razy w tygodniu, masując przez kilka minut skalp. Kolejny etap pielęgnacji to mycie włosów. Zamiast drapania skóry głowy, masuj ją delikatnie, co pozwoli uniknąć rozprzestrzenienia stanu zapalnego i przyspieszy mikrokrążenie. Przy wypryskach na głowie warto wybierać szampony przeznaczone do włosów przetłuszczających się, o nawilżającej formule. Świetnie sprawdzą się też produkty dla dzieci – maksymalnie delikatne i hipoalergiczne.
Raz lub 2 razy w tygodniu możesz oczyszczać skórę głowy kosmetykiem np. Bioderma Node DS+ Shampooing zawierającym kwas salicylowy, który złuszcza martwy naskórek, wpływa na zmniejszenie produkcji sebum, zmniejsza ryzyko nawrotu stanów zapalnych. Możesz dodawać też kilka kropel olejku herbacianego do szamponu. Olejek ten intensyfikuje efekt oczyszczenia włosów i skóry, a także łagodzi stany zapalne.
SPRAWDŹ TEŻ: Kwas salicylowy na twarz i nie tylko. Na co pomaga?
Przy dbaniu o skórę głowy dotkniętą trądzikiem nie zapominaj o wcierkach, które w ostatnich sezonach podbijają serca fanów pielęgnacji na całym świecie. Nic dziwnego – to doskonała, prosta metoda na odżywienie skóry głowy i, co za tym idzie, wzmocnienie włosów.
Pomocne jest również utrzymywanie miejsca do spania w czystości, a zatem pamiętaj o częstej wymianie poszewek na poduszki i koniecznie zmywaj makijaż przed snem, aby zapobiec trądzikowi wzdłuż linii włosów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja skalpu krok po kroku
Witaminy i minerały na krostki na głowie
Dbając o skórę głowy, nie zapominaj o rozsądnej, zdrowej diecie.
- Zwróć uwagę na dostarczenie wraz z dietą lub w ramach suplementacji kwasów omega-3, które odżywiają włosy, stymulując krążenie w skórze głowy, a także redukują stan zapalny skalpu oraz zmniejszają wrażliwość skóry na kontakt z bakteriami. Kwasy omega-3 znajdziesz w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych np. lnianym, a także w orzechach, zwłaszcza włoskich.
- Spożywaj 5 porcji warzyw i owoców na dobę, bowiem produkty te są bogactwem przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny, powodujący pogorszenie stanu skalpu oraz włosów. Stres oksydacyjny występuje, gdy liczba szkodliwych wolnych rodników w organizmie przewyższa liczbę korzystnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów), dlatego wprowadzaj dobroczynne substancje wraz z dietą.
- Zaopatrz się w produkty będące źródłem probiotyków, które przyczyniają się do zachowania równowagi mikrobiomu jelitowego, ponieważ zdrowie jelit jest powiązane ze zdrowiem skóry. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wywierają korzystne skutki zdrowotne. Zaliczamy tu bakterie produkujące kwas mlekowy, czyli Lactobacillus, Bifidobacterium oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii. Duże ilości bakterii probiotycznych znajdują się w produktach mlecznych, czyli w kefirze, maślance, jogurcie. Dobroczynne bakterie skryte są w produktach fermentowanych, takich jak kapusta kiszona czy ogórki.
- Istotny jest właściwy poziom witamin z grupy B, które łagodzą stany zapalne i zmniejszają liczbę wyprysków. Bogactwem tych związków są produkty roślinne, takie jak warzywa strączkowe i liściaste, orzechy włoskie, nasiona i pestki, kasze (jaglana, gryczana). Witaminy B występują także w rybach, jajach i czerwonym mięsie.
PORADA EKSPERTA:
Wypryski na skórze głowy, tak jak i na skórze ciała, mogą być wynikiem mało zbilansowanej diety, bogatej w cukry proste i tłuszcze trans. Ogranicz spożycie słodyczy, słodzonych napojów, a także przekąsek typu chipsy, krakersy.