Wpływ menopauzy na skórę. Jaką pielęgnację wybrać?
Menopauza to jeden z trudniejszych etapów w życiu większości kobiet. Pojawia się najczęściej w okolicach pięćdziesiątego roku życia i trwa nawet do kilku lat po zaprzestaniu miesiączkowania. W organizmie zachodzi wtedy bardzo wiele niezwykle istotnych zmian. Kończy się okres płodności, spada poziom estrogenów i progesteronu. I pojawiają się uciążliwe objawy, z którymi trudno się uporać. Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy ze snem, przybieranie na wadze i, wreszcie, zmiany skórne. To na nich chcemy się dzisiaj skupić.
Wiele kobiet w okresie menopauzy zauważa dokuczliwe zmiany w strukturze i wyglądzie swojej skóry. Suchość, wiotkość, nadwrażliwość – wszystkie te objawy mogą być związane właśnie z klimakterium. W okresie menopauzy skóra bardzo się zmienia. Wynika to z wahań hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Naskórek staje się cieńszy i delikatniejszy, a spowolniona produkcja kolagenu i elastyny wpływa na spadek jędrności i elastyczności. Pojawiają się „obwisłe” policzki, buzia wygląda starzej, zmieniają się kontury, które stają się mniej wyraziste.
Do tego na twarzy zaczynamy zauważać głębsze zmarszczki, nawet bruzdy na czole i wokół ust. Spada poziom nawilżenia, skóra szybko się przesusza i staje się nadmiernie wrażliwa. Kosmetyki, które dotąd nam służyły, nagle podrażniają cerę. Co ciekawe, wraz z wahaniami hormonalnymi, możemy też znów zacząć doświadczać objawów trądziku tak charakterystycznych dla okresu dorastania. A to wciąż nie koniec. Skóra w okresie menopauzy zaczyna też często przypominać drogową mapę pełną cieniutkich, czerwonych dróg i ścieżek. To tak zwane pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. A wszystko to, jak wiadomo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Podsumujmy. Do najczęstszych objawów menopauzy widocznych na skórze, należą:
• Przesuszenie
• Rozszerzone naczynka krwionośne
• Zmiany trądzikowe
• Nadwrażliwość
• Utrata jędrności i elastyczność
• Cieńszy naskórek
• Zmiana owalu twarzy
Jak dbać o skórę w okresie menopauzy? Kosmetyki
Oczywiście suchą skórę przy menopauzie należy też traktować odpowiednio dobranymi preparatami kosmetycznymi. Dbanie o dojrzałą cerę musi być przemyślane i dopasowane do indywidualnych jej potrzeb. Niektóre panie szczególnie potrzebują nawilżenia, inne powinny zadbać o dostarczenie skórze witamin, jeszcze inne – zatroszczyć się o koloryt. Kosmetyki należy więc dobierać tak, by precyzyjnie odpowiadały na te potrzeby. Ale są produkty uniwersalne, które sprawdzą się u wszystkich przechodzących menopauzę kobiet.
To produkt uniwersalny i niezwykle wielofunkcyjny. Wszystkie kosmetyki z dodatkiem różanych ekstraktów będą pasować skórze dojrzałej – warto o tym pamiętać. Hydrolat zadba o zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek krwionośnych, głęboko oczyści skórę i zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych. Przywraca skórze blask i elastyczność. Idealny w okresie menopauzy.
To profesjonalny produkt idealny do zapobiegania problemom skórnym związanym z menopauzą. Wielofunkcyjny zabieg złuszczający z witaminą C, retinolem i kwasami sprawdzi się przy skórze poszarzałej i zmęczonej. Doda twarzy blasku, wyrówna koloryt, zmniejszy widoczność przebarwień, wygładzi skórę. Kosmetyki z zestawu przeznaczone są do profesjonalnego zastosowania. Wykonanie zabiegów przekażmy więc specjalistom.
serum pod oczy będzie redukować zacienienia, wygładzi i rozświetli delikatną skórę pod oczami. Doskonale sprawdzi się przy skórze dojrzałej, której doda blasku. Widoczne odmłodzenie i rozjaśnienie cery widoczne są przy regularnym stosowaniu kosmetyku.
Krem do twarzy z ekstraktem ze śluzu ślimaka poprawia elastyczność skóry, dodaje jej blasku i zwiększa napięcie. To doskonały wybór dla wszystkich pań, które w okresie menopauzy zmagają się z wiotczeniem skóry twarzy. Działa przeciwzmarszczkowo, a wyciąg ze śluzu ślimaka dodatkowo nawilża skórę.
Wiotka, szara, sucha – skóra w okresie menopauzy potrzebuje wsparcia
Problemy skórne związane z menopauzą nie muszą pojawić się u wszystkich kobiet. Ale te z pań, które dotknie przypadłość, powinny wiedzieć, jak w tym trudnym czasie zadbać o swój wygląd i samopoczucie. Kluczem do sukcesu jest połączenie kilku czynników, które pozytywnie wpłyną na cerę. Liczy się bowiem nie tylko skuteczna pielęgnacja, ale też dieta, tryb życia. Należy zadbać o to, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. W okresie menopauzy szczególnie istotne są:
1. Fitoestrogeny, czyli związki pochodzenia roślinnego, które można znaleźć w roślinach strączkowych
2. Witamina D, która jest m.in. w rybach i jajach, ale w okresie od września do kwietnia należy ją suplementować
3. Kwas foliowy, który znajdziemy w warzywach liściastych, owocach cytrusowych, mięsie i produktach pełnoziarnistych
4. Kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych
Istotne jest także to, jak spędzamy dni. Przebywajmy jak najwięcej na świeżym powietrzu, by kompleksowo dotlenić organizm, co wpłynie pozytywnie również na wygląd skóry. Zrezygnujmy z używek – odstawiamy papierosy i alkohol. Do tego aktywność fizyczna, zdrowy, odżywczy sen i regularne nawadnianie organizmu. I tak, dzień po dniu, troszczmy się o swoje zdrowie, a skóra na pewno sporo na tym zyska.