ZADBANA SKÓRA
24.11.2022

Trądzik neuropatyczny - co to takiego, skąd się bierze, jak go leczyć?

Trądzik neuropatyczny - co to takiego, skąd się bierze, jak go leczyć?

Trądzik neuropatyczny to trądzik występujący u osób, które wykazują różnorakie zaburzenia emocjonalne, w wyniku czego czują wewnętrzną potrzebę do samouszkadzania skóry. Choroba wymaga leczenia zarówno przez dermatologa, jak i przez psychiatrę lub psychoterapeutę, ponieważ lecząc wyłącznie stan zapalny skóry, nie sposób wyeliminować problemów natury psychologicznej. Kompulsywne wyciskanie pryszczy to duży problem - gdzie leży jego źródło? Jak poradzić sobie z uzależnieniem od wyciskania pryszczy? Sprawdzamy.

Trądzik neuropatyczny - podłoże psychiczne

Trądzik neuropatyczny, znany też jako psychogenny czy przeczosowy, można określić również jako trądzik bliznowcowy, ponieważ wyciskanie krost prowadzi do powstania trudnych do usunięcia blizn skórnych. Osoba chora wykazuje zaburzenia nerwicowe lub lękowe, boryka się z niską samooceną, której towarzyszy negatywny stosunek do własnego ciała. Często pojawia się depresja, tendencje do autoagresji. 

U młodych kobiet zauważyć można współwystępowanie trądziku psychogennego wraz ze skłonnością do pedantyzmu i obsesyjnym perfekcjonizmem, który odnosi się też do wyglądu skóry. Gdy pojawia się trądzik, osoba taka w ramach odzyskania kontroli próbuje usunąć wykwity, wyciskając je, jednak jest to błędne koło, gdyż efektem samodzielnego „oczyszczania” skóry jest pogorszenie jej stanu. Samookaleczanie skóry poprzez rozdrapywanie i wyciskanie trądziku przyczynia się do odczuwania krótkotrwałej ulgi i satysfakcji, a następnie pojawia się poczucie winy i wstydu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik hormonalny. Objawy, nasilenie, leczenie

Wygląd zewnętrzny jeszcze nigdy nie był stawiany na piedestale tak, jak w czasach uzależnienia od social mediów i ciągłego oglądania zdjęć znanych celebrytek. Zarówno nastolatki, jak i dorośli podatni są na wpływ otoczenia i opinie innych. Jeśli młoda osoba boryka się z trądzikiem pospolitym i odbiera swoje ciało jako dalekie od ideału, pojawienie się trądziku na tle nerwowym może być tylko kwestią czasu.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Trądzik neuropatyczny – po czym go rozpoznać?

Regularne rozdrapywanie i wyciskanie pryszczy powoduje powstanie wtórnych zmian, czyli przeczosów, nadżerek. Ponowne kaleczenie gojących się krost doprowadza do pogorszenia wyglądu trądziku. Stan zapalny nie mija, natomiast powstają blizny zanikowe i przebarwienia. Bakterie wywołujące trądzik pospolity roznoszone są po rejonach ciała, gdzie nie występują wykwity, co skutkuje stopniowych pogorszeniem stanu skóry. U osoby z trądzikiem psychogennym zauważyć można liczne krwawiące ranki i zadrapania, a także pęknięte naczynka krwionośne wskutek nieustającego drażnienia okolic objętych stanem zapalnym. Wyciskanie pryszczy na twarzy zdarza się najczęściej, ponieważ jest to okolica przy której najłatwiej manipulować obiema dłońmi. Trądzik przeczosowy może być rozpoznany także na takich partiach ciała jak klatka piersiowa, plecy, ramiona.

kobieta przed lustrem wyciska krosty na twarzy

Rozdrapane kilkukrotnie wykwity prowadzą do pojawiania się głębokich blizn potrądzikowych, które można próbować zniwelować jedynie za pomocą zabiegów laserowych lub przy użyciu peelingów chemicznych. Może się zdarzyć, że nawet seria zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej nie zagwarantuje odzyskania zdrowego wyglądu skóry regularnie kaleczonej w tych samych miejscach.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik grzybiczy – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik neuropatyczny – kompleksowa terapia

Trądzik bliznowcowy, jako wynik zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych towarzyszących przymusowi drapania i wyciskania krost, musi być leczony dwutorowo. Z problemami natury psychicznej należy zgłosić się do psychologa mając na uwadze, że nerwicę skóry na tle nerwowym trudno zdiagnozować.

Wsparcie dermatologa polega na zaznajomieniu pacjenta z zasadami odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej. Istotny jest wybór kosmetyków z zawartością substancji:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik grudkowy. Jak wygląda i jak się go pozbyć?

Porada eksperta:

Osoba chora musi najpierw zdać sobie sprawę, że samo leczenie wykwitów skórnych nie przyniesie rezultatu, jeśli nie zostanie odkryta psychologiczna natura problemu. Tylko terapia u psychologa, dermatologa i wykwalifikowanego kosmetologa zapewni zauważalne efekty.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel