WŁOSOWE LOVE
24.11.2019

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się. Krok po kroku do świeżości

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się. Krok po kroku do świeżości

Przetłuszczające się włosy potrafią być nie lada utrapieniem. Dlatego, jak w przypadku każdego problemu, warto zapobiegać niż się z nim zmagać. Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów przetłuszczających się? Wskazanie przyczyny i wyeliminowanie jej!

Co może powodować przetłuszczanie się włosów?

Wśród najczęstszych czynników odpowiadających za nadmierną produkcję łoju wymienia się:

 • Nieodpowiednią dietę, obfitującą w tłuszcze,
 • Zmiany hormonalne,
 • Niedokładne oczyszczanie skóry głowy,
 • Zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie włosów,
 • Nieodpowiednią stylizację,
 • Niewłaściwą pielęgnację włosów.

Od czego zatem zacząć? Od zdrowego odżywiania, które wpłynie nie tylko na stan naszych włosów, ale także kondycję całego organizmu. Dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste to podstawa jeśli chcemy walczyć z problemami zdrowotnymi. Zapobiegając niedoborom, zapewniamy sobie zdrowie i świetny wygląd. W razie potrzeby możemy sięgnąć po preparaty witaminowe skomponowane specjalnie z myślą o zdrowych włosach, np.

Przetłuszczanie włosów może jednak wiązać się również z czynnikami kosmetycznymi, czyli pielęgnacją niedopasowaną do potrzeb włosów i skóry głowy. Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Jaki szampon dla włosów przetłuszczających się?

Najczęściej mając włosy z tendencją do przetłuszczania, wybieramy szampony, które będą je przesuszać. Jest to poważny błąd! Przesuszona skóra zaczyna bowiem wydzielać jeszcze więcej sebum, aby zapewnić równowagę. Nie jest wskazane także intensywne nawilżenie i wygładzenie. Produkty tego typu zwykłe mają cięższą formułę.

Czego zatem używać? Szamponów o lekkiej, nieinwazyjnej konsystencji, bogatych w składniki odżywcze, ale takich, które nie obciążą włosów. Unikajmy silikonów. Postawmy na produkty bogate w ekstrakty ziołowe. Do włosów przetłuszczający się polecane są zwłaszcza:

 • pokrzywa,
 • łopian,
 • aloes,
 • czarna rzepa,
 • szałwia,
 • mydlnica lekarska,
 • zielona herbata,
 • owoce cytrusowe.

Dobre produkty do włosów przetłuszczających się to:

TOŁPA GREEN NORMALIZACJA SZAMPON DO WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ 300MLNATURA SIBERICA SUPER SIBERICA PROFESSIONAL MASKA DO WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ 300MLDELIA CAMELEO ODŻYWKA OCZYSZCZAJĄCA Z GLINKĄ 200MLDONEGAL DREWNIANA SZCZOTKA NATURALNE WŁOSIE DZIKA

Jak często myć włosy?

Wbrew obiegowej opinii rzadsze mycie włosów nie doprowadzi do tego, że będą się one mniej przetłuszczać. Najlepiej myć głowę z taką częstotliwością, jakiej potrzebujemy. Ważne jest jednak, by nie było to częściej niż raz dziennie. Zbyt rzadkie mycie włosów może doprowadzić nas do jeszcze większych problemów, np. do zapalenia mieszków włosowych na skutek zalegającego łoju.

Ważniejsze pytanie brzmi, jak myć włosy z tendencją do przetłuszczania. Przede wszystkim należy unikać zbyt ciepłej i zbyt chłodnej wody. Temperaturę musimy wypośrodkować, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do pracy, jednocześnie zapewniając dokładne oczyszczenie z sebum.

Podczas mycia starajmy się nie wykonywać gwałtownych, mocnych ruchów, nie szorować palcami po skórze głowy. Postawmy na delikatne okrężne ruchy. Dobrą praktyką jest również mycie włosów dwa razy. Wówczas mamy większą pewność że usunęliśmy zanieczyszczenia i skóra głowy jest odpowiednio oczyszczona.

Kiedy myć włosy przetłuszczające się? Najlepiej rano. Największa produkcja sebum występuje w nocy, dlatego myjąc włosy po przebudzeniu, zapewnimy im świeżość w ciągu dnia.

Jak odżywiać włosy przetłuszczające się?

Czy na włosy przetłuszczające się powinniśmy nakładać odżywkę? Tak! Włosy wymagają nawilżenia i odżywienia. Unikając odżywek czy masek, jednocześnie stymulujemy skórę głowy do naturalnego nawilżania, czyli wydzielania sebum. Stosujmy zatem produkty nawilżające i odżywiające. Zwracajmy jednak uwagę na ich formułę. Podobnie jak w przypadku szamponów, musimy unikać odżywek wygładzających, obciążających włosy, zawierających silikony. Koniecznie stawiajmy na preparaty o naturalnych składnikach.

Stylizacja włosów a przetłuszczanie się

Jeśli borykamy się z problemem przetłuszczających się włosów, dobrze byłoby ograniczyć zabiegi stylizacyjne do minimum. Nawet gorący strumień powietrza z suszarki może bowiem przyspieszać produkcję łoju. Używajmy chłodnego nawiewu, trzymając suszarkę w bezpiecznej odległości od głowy.

Odstawmy także inne zabiegi, które mogą przesuszać włosy. Wykluczone jest codzienne używanie prostownicy czy lokówki. Włosów przetłuszczających się nie powinno się też ciasno spinać. Nie służą im czapki, pod którymi bardzo często chcemy ukryć nasz problem.

Jeśli szczotka, to tylko z naturalnym, miękkim włosiem, np. włosiem dzika. Odradza się używania szczotek i grzebieni o twardym zakończeniu, gdyż nie dość, że pobudzają gruczoły łojowe, sprawiają, że sebum rozcierane jest po całej długości włosa. Dbajmy o włosy kompleksowo, a na pewno w końcu się nam odwdzięczą.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel