WŁOSOWE LOVE
05.09.2021

Farbowanie włosów bez amoniaku. Ranking produktów

Farbowanie włosów bez amoniaku. Ranking produktów

Farbowanie włosów to najlepszy sposób na szybką zmianę wizerunku. W jaki sposób je zaplanować, by nie zaszkodziło kondycji naszej czupryny? Które z dostępnych na rynku farb sprawdzą się w naszym przypadku najlepiej? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

farbowanie

Czym jest farbowanie włosów?

Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Czym tak naprawdę jest?

Farbowanie to po prostu zmiana wyjściowego koloru czupryny, której zazwyczaj dokonuje się przy pomocy specjalnych preparatów zawierających różnego rodzaju substancje alkalizujące, czyli takie, które rozpuszczają tłuszcz i rozchylają łuski włosa1, a także barwniki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Żeby zabieg ten okazał się sukcesem, przed jego rozpoczęciem konieczne jest prawidłowe określenie wyjściowego koloru pasemek2, który – na co należy zwrócić szczególną uwagę – może, lecz nie musi, różnić się od naturalnego. Czym charakteryzują się oba typy odcieni włosów?

• Kolor naturalny to kolor wytwarzany przez naturalne pigmenty obecne w łodydze włosa. Tego rodzaju odcień zazwyczaj jest zbieżny z tym, który mieliśmy na czuprynie w młodości.
• Kolor wyjściowy to kolor, który mamy na włosach w momencie przystąpienia do ich farbowania. Pamiętajmy, że odcień ten może być inny u nasady, w części środkowej oraz na końcówkach pasemek. Kolor wyjściowy często jest wynikiem sposobu pielęgnacji czupryny, regularnego nakładania na nią farby oraz ogólnej kondycji naszego organizmu3.

Po ustaleniu koloru wyjściowego następnym krokiem jest określenie, jaki odcień włosów chcielibyśmy uzyskać poprzez ich zafarbowanie. W tym celu możemy wesprzeć się specjalną paletą, w której znajduje się zestaw pasemek o różnych barwach. Tego rodzaju akcesorium należy do asortymentu większości salonów fryzjerskich. Pamiętajmy, że podczas przeglądania dostępnych opcji kolorystycznych, warto zapytać o radę naszego stylisty, który przed rozpoczęciem zabiegu z chęcią podpowie nam, który odcień farby sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Rodzaje farb do włosów

Stopień trwałości odcienia uzyskanego podczas koloryzacji włosów, zależy od rodzaju farby. Wyróżniamy:

• Farby trwałe, których barwa nie traci na intensywności nawet po wielokrotnym myciu, dzięki czemu nie musimy martwić się o konieczność częstej aplikacji kosmetyku4. Znakiem do powtórzenia zabiegu zazwyczaj są pojawiające się odrosty, które znacząco różnią się kolorem od końcówek oraz środkowej części włosów. Farby trwałe występują w wielu wersjach kolorystycznych. Warto pamiętać, że w ich składzie znajdują się substancje rozjaśniające oraz utleniające, które przy regularnym stosowaniu mogą pogorszyć kondycję naszej czupryny5.
• Farby półtrwałe, których cechą charakterystyczną jest fakt, że tracą na intensywności po każdorazowym myciu głowy. Przy tego typu koloryzatorach odcień utrzymuje się maksymalnie do 24 myć. Największą zaletą farb półtrwałych okazuje się brak substancji silnie rozjaśniających, dzięki czemu nie osłabiają one naturalnej warstwy ochronnej włosa, tym samym nie mając negatywnego wpływu na jego ogólny stan6.
• Farby tymczasowe (in. nietrwałe), które utrzymują się na pasmach tylko do pierwszego mycia7. W tego rodzaju preparatach zazwyczaj stosuje się pigmenty organiczne i nieorganiczne, które nie wnikają w głąb włosa, a utrzymują się wyłącznie na jego powierzchni. Często farbami tymczasowymi są spraye koloryzujące włosy, które dają natychmiastowy efekt. Wystarczy spryskać dany kosmyk lub większy obszar włosów, przeczesać i można cieszyć się nowym kolorem. Stosowanie farb tymczasowych jest bezpieczne i w żaden sposób nie oddziałuje na kondycję czupryny8.

Co to jest amoniak

Amoniak to nieorganiczny związek azotu i wodoru9, który, choć bezbarwny, charakteryzuje się bardzo silnym i nieprzyjemnym zapachem. Występuje w postaci gazu i chętnie wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, np. do produkcji mocnych rozpuszczalników czy sztucznych nawozów.

W kosmetyce amoniak zazwyczaj pełni rolę ważnego składnika farb do włosów, ale od kilku lat jest stosowany w tym celu coraz rzadziej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na powszechne przekonanie (zarówno osób samodzielnie zmieniających kolor włosów, jak i profesjonalnych fryzjerów), jakoby związek ten w znaczącym stopniu niszczył i osłabiał czuprynę. Czy pogląd ten znajduje potwierdzenie w rzeczywistości?

Czy amoniak szkodzi włosom

Istnieje powszechne przekonanie, że farby do włosów bez amoniaku są zdrowsze dla naszej czupryny, niż te, które zawierają tę substancję. Czy tak jest naprawdę? Otóż nie. W każdej farbie muszą znajdować się elementy, dzięki którym pigment będzie mógł dotrzeć do wnętrza włosa i w ten sposób zmienić jego barwę. W niektórych kosmetykach funkcję tę pełni amoniak, w innych np. monoetyloamina (MEA). Ich działanie jest jednak niemal identyczne i polega na odchyleniu łusek włosa, co pozwala na wchłonięcie przez niego nowej barwy zawartej w farbie10.

Czym więc różni się amoniak od MEA? Przede wszystkim tym, że amoniak jest gazem, który ulatniając się, wydziela bardzo intensywny zapach. Odór ten jest nieprzyjemny dla nosa i przy dużej ekspozycji (np. w salonie fryzjerskim) może powodować podrażnienie skóry, oczu oraz dróg oddechowych11. Warto jednak zaznaczyć, że przy stosowaniu preparatów z amoniakiem raz na kilka tygodni, zazwyczaj nie obserwuje się żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

MEA należy do grupy soli amonowych, a jej największymi zaletami są brak zapachu oraz neutralność w kontakcie ze skórą, co oznacza, że farbowanie włosów za pomocą kosmetyków z jej zawartością nie wywołuje podrażnień, swędzenia ani pieczenia12. Dodatkowo MEA nie powoduje szorstkości włosów, co czasami zdarza się w przypadku stosowania farb z amoniakiem. Udowodniono, że MEA jest silniejsza od amoniaku, ale należy dobrze wypłukać ją z włosów. MEA nie jest gazem tak jak amoniak. Ma płynną formułę i nie ulotni się z włosa po farbowaniu.

Kiedy warto stosować farby do włosów bez amoniaku?

Skoro wiemy już, jaka jest różnica między farbami z amoniakiem a kosmetykami z MEA, to zastanówmy się teraz, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się te ostatnie.

Koloryzatory z solami amonowymi najchętniej wykorzystywane są do produkcji farb półtrwałych13, które – w przeciwieństwie do ich trwałych odpowiedników – nie wnikają w głąb włosa, a jedynie zbierają się tuż pod jego łuskami. Substancji tych rzadko używa się w trwałych wersjach tego typu kosmetyków, ponieważ są one niezwykle trudne do usunięcia (w przeciwieństwie do amoniaku, który po prostu wyparowuje) i dlatego po wniknięciu w głębszą warstwę włosa mogłyby go poważnie uszkodzić. Przy farbowaniu półtrwałym nie dochodzi do takiej sytuacji i dlatego jest ono najbezpieczniejszą i najczęściej wybieraną formą zmiany koloru czupryny.

Kiedy warto zdecydować się na koloryzację za pomocą farby półtrwałej bez amoniaku? Przede wszystkim wtedy, gdy nie chcemy na stałe zmieniać barwy pasemek (i jednocześnie przyczyniać się do ich niszczenia), a zależy nam raczej na odświeżeniu koloru, pokryciu siwych włosów i dodaniu czuprynie blasku oraz zdrowego wyglądu14.

Innym rodzajem farb bez amoniaku są farby naturalne oparte na wyciągach z roślin, które dają wyjątkowo subtelny, ale jednocześnie niezwykle piękny efekt. Do najczęściej spotykanych koloryzatorów tego typu należą henna i reng15.

Farbowanie włosów. Przeciwwskazania

Choć farbowanie włosów to zabieg, który w większości przypadków jest całkowicie bezpieczny, to zdarzają się sytuacje, kiedy warto z niego zrezygnować. Należą do nich:

podrażnienie lub skaleczenie skóry głowy;
mocno zniszczona struktura włosów;
występujące w przeszłości reakcje alergiczne wywołane kontaktem z co najmniej jednym składnikiem farby do włosów16;
zbyt krótka przerwa między zabiegami17.

Top 3, czyli ranking najlepszych farb do włosów bez amoniaku

Które z dostępnych na rynku farb bez amoniaku są najlepsze? Oto nasza Lista Top 3!

1. Henna Khadi to nasz ulubiony sposób na naturalną koloryzację włosów. Swego czasu bardzo popularna farba ziołowa testowana przez wiele youtuberek. Już dzień po jej nałożeniu czupryna staje się lśniąca i gładka, a uzyskany dzięki niej piękny i głęboki kolor utrzymuje się na głowie przez około 4 tygodnie. Jedyną wadą, jaką możemy przypisać tego rodzaju farbie (niezależnie od jej producenta), jest bardzo intensywny ziołowy zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Cena henny firmy Khadi to około 45 zł.

2. Casting Creme Gloss od L’Oreal to farba-weteranka, która na rynku znajduje się od wielu lat i do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych produktów do farbowania czupryny. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Przede wszystkim dlatego, że uzyskany dzięki niej efekt jest bardzo naturalny i długo się utrzymuje. Casting Creme Gloss kupimy za około 30 zł.

3. Henna Orientana to świetny wybór dla tych z nas, którzy w koloryzatorach cenią głównie wysokiej jakości czystą recepturę, w której skład wchodzą jedynie sproszkowane rośliny i która jest wolna od wszelkiego typu utrwalaczy, konserwantów i chemicznych barwników. Preparat nadaje włosom piękny kolor i sprawia, że stają naprawdę lśniące. Henna Orientana jest dostępna w cenie około 25 zł.1https://fryzjada.pl/czy-farba-bez-amoniaku-jest-zdrowsza-dla-wlosow/[dostęp: 8.10.2021 r.].
2 Suligowska M., Barwenie włosów. Poradnik dla ucznia, „Barwienie Włosów”, s. 11, 2007, s. 11.
3 Kulikowska-Jakubik T., Richter M., Techniki Fryzjerskie. Zmiany koloru włosów”, WSiP, 2013, s. 35.
4 Suligowska M., op. cit., s. 7
5 Makuch K., Opasińska K., Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, „Studenckie zeszyty naukowe. Kosmetologia”, 2016, nr 1, s. 78.
6 Ibidem, s. 78.
7 Suligowska M., op. cit., s. 11.
8 Makuch K., op. cit., s. 79.
9https://medovita.pl/co-to-jest-amoniak-i-czy-jest-szkodliwy-dla-zdrowia-badanie-amoniaku-oraz-jego-normy/[dostęp: 7.10.2021 r.]
10https://www.palety-farb-do-wlosow.pl/farby-bez-amoniaku-fakty-i-mity/[dostęp: 8.10.2021 r.].
11https://fryzjada.pl/czy-farba-bez-amoniaku-jest-zdrowsza-dla-wlosow/[dostęp: 8.10.2021 r.].
12http://fryzjerpolski.pl/koloryzacja-amoniak-a-monoetyloamina/[dostęp: 8.10.2021 r.].
13Ibidem, [dostęp: 8.10.2021 r.].
14https://www.palety-farb-do-wlosow.pl/farby-bez-amoniaku-fakty-i-mity/[dostęp: 8.10.2021 r.].
15Suligowska M., op. cit., s. 7.
16Ibidem, s. 55.
14http://www.kosmetyka.edu.pl/kiedy-nie-nalezy-farbowac-wlosow/[dostęp: 8.10.2021 r.].


Anna Dembinska

Konsultacja merytoryczna
Anna Dembińska
Kosmetolog

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel