SEKRETY MAKIJAŻU
15.05.2017

Rodzaje pędzli do makijażu: który do czego?

Rodzaje pędzli do makijażu: który do czego?

Nic tak nie utrudnia codziennego makijażu jak źle dobrane pędzle – nawet najlepszy cień do powiek lub bronzer nie ozdobią naszej twarzy, jeśli nałożymy je niewłaściwym pędzlem. W przypadku akcesoriów do make-upu naprawdę opłaca się postawić na jakość. Warto zainwestować w kilka, ale rzeczywiście dobrych pędzli. To jak nam ułatwią wykonanie makijażu jest tego warte.

Jakie pędzle do makijażu: naturalne czy syntetyczne?

Ilość oferowanych na rynku pędzli potrafi przyprawić o zawrót głowy. Od razu nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście wszystkich ich potrzebujemy, jeśli zależy nam na codziennym makijażu, a nie jesteśmy profesjonalnymi makijażystkami. Postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości w sposób najbardziej treściwy.

Ze względu na rodzaj włosia należy rozróżnić dwa rodzaje pędzli do makijażu:

Pędzle naturalne – wykonane z włosia borsuków, kun, koni, wiewiórek, łasic, kóz, sobolów, kucyków, wielbłądów. Są to pędzle najlepszej jakości, używane do profesjonalnych makijaży.

Pędzle syntetyczne – produkowane z włókien nylonowych, poliestrowych oraz taklonowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, włosie syntetyczne jest równie miękkie i delikatne jak naturalne.

Od razu nasuwa się pytanie, jakie pędzle do makijażu wybrać? Oto inne aspekty!

Wybór staje się jeszcze trudniejszy, gdy mamy do czynienia z cerą problematyczną, alergiczną bądź chorujemy na atopowe zapalenie skóry. Należy pamiętać, że naturalne włosie wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

 Pędzle należy myć szamponem, a następnie nakładać odżywkę, aby zachowały delikatność i sprężystość. Rzecz jasna o pędzle syntetyczne też należy dbać, ale te naturalne wymagają z pewnością większej dyscypliny w utrzymaniu ich w czystości. Cechą pędzli z naturalnym włosiem jest również to, że w pewien sposób absorbują kosmetyk.

pedzle

Generalnie jest to pomocne w makijażu, bo pomaga w rozprowadzaniu cienia czy pudru, jednak część kosmetyku zostaje między włosiem. Sprawia to, że zużywamy więcej kosmetyku i musimy częściej czyścić pędzle.

Syntetyczne pędzle do makijażu będą najlepszym rozwiązaniem dla osób z problemami skórnymi, z tego względu, że naturalne włosie zwierzęce jest częstym alergenem. Nie do końca jest to prawda. Niektóre pędzle syntetyczne także uczulają i prowadzą do podrażnień. Nie jest więc regułą, że problemy skórne wymagają użycia wyłącznie syntetycznych pędzli.

Z pewnością przewagą pędzli z syntetycznym włosiem jest ich trwałość. Posłużą nam zdecydowanie dłużej niż pędzle z włosia zwierzęcego. Warto też pamiętać, że najnowsze technologie wykorzystywane przy produkcji pędzli z syntetycznym włosiem pozwalają stworzyć akcesoria cechujące się naprawdę dobrą jakością. Nie są to takie „sztuczne” pędzle jak kiedyś. Dziś włókna poliestrowe i nylonowe charakteryzują się świetną strukturą, dużą delikatnością i elastycznością. Nierzadko są bardziej sprężyste niż pędzle naturalne.

Nie ma jednej odpowiedzi, który rodzaj pędzla do makijażu jest lepszy. Należy wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i cechy własnej cery oraz przetestować zarówno pędzle naturalne, jak i syntetyczne. Po kilka tygodniach stosowania szybko da się wyczuć różnicę i wybór staje się jasny.

Rodzaje pędzli do makijażu

Gdy już wiemy, jakie są dwa podstawowe rodzaje pędzli do makijażu, możemy przejść do bardziej zróżnicowanego podziału, czyli jaki pędzel do czego. W drogeriach znajdziemy całe półki wyłącznie z pędzlami, w sklepach z profesjonalnymi akcesoriami dla makijażystów wybór jest jeszcze większy. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Jakie pędzle do makijażu dostępne są na rynku?

I podział 

 • Pędzle do kosmetyków sypkich, w kamieniu
 • Pędzle do kosmetyków w płynie

II podział

 • Pędzle do podkładu,
 • Pędzle do pudru, bronzera, rozświetlacza,
 • Pędzle do korektora pod oczy,
 • Pędzle do blendowania (np. cieni bądź korektora i podkładu),
 • Pędzle do różu,
 • Pędzle do nakładania cieni,
 • Pędzle do rozcierania cieni,
 • Pędzle do kresek,
 • Pędzle do usta

Dodatkowo

 • Gąbeczki do nakładania podkładu,
 • Szczoteczki do brwi i rzęs.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

pixel