Naturalne czy syntetyczne – które pędzle wybrać?
Najważniejszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonane są pędzle. Mamy tu do wyboru trzy opcje:
- włosie naturalne,
- włosie syntetyczne,
- włosie mieszane.
Czym się różnią poszczególne typy włosia? Na pierwszy rzut oka przede wszystkim ceną, która bezpośrednio wiąże się ze sposobem wykonania.
Pędzle syntetyczne
Pędzle syntetyczne są najtańsze i najłatwiej dostępne. Są doskonałe dla osób początkujących oraz tych cierpiących na wszelkiego rodzaju alergie skórne. Wybierają je także weganie. Zaletą syntetycznych pędzli jest również łatwość ich czyszczenia i dezynfekcji. Nie trzeba do tego specjalnych środków, by zminimalizować ryzyko zniszczenia włosia. Wystarczy łagodne mydło lub szampon do włosów, a także płyn do dezynfekcji, by z łatwością utrzymać pędzle w czystości na co dzień.
Warto jednak pamiętać również o drugiej stronie medalu, jaką jest przyjemność użytkowania syntetycznych pędzli. Niektóre modele, szczególnie te niskiej jakości, mogą być dość sztywne i twarde, co będzie psuło przyjemność wykonywania makijażu. W niektórych przypadkach – jeśli pędzle są bardzo niskiej jakości – mogą nawet gubić włosie, co nie tylko utrudni i wydłuży wykonywanie makijażu, ale również może go wręcz zniszczyć.
Pędzle naturalne
Pędzle naturalne są zdecydowanie bardziej komfortowe w użyciu ze względu na miękkość i delikatność końcówki. Najpopularniejsze są te wykonane z włosia dzika, konia, czy borsuka. Oczywiście nie są zalecane weganom oraz osobom, które wykazują nadwrażliwość na kontakt ze zwierzętami.
Istotną cechą tych pędzli jest pewien stopień absorpcji produktu. Wykonanie z naturalnych materiałów sprawia, że np. podkład chętniej zostaje pomiędzy włoskami, w związku z czym zużywamy go więcej. Bez wątpienia jednak pędzle takie pozwolą na dokładniejsze rozprowadzenie kosmetyku. Aby zapobiec „piciu” kosmetyku przez włosie pędzla, zaleca się zwilżenie go wodą przed użyciem, a następnie odsączenie jej nadmiaru chusteczką lub ręcznikiem. Dzięki temu stworzysz barierę, przez którą kosmetyk nie będzie łączył się z włosiem pędzla, a w konsekwencji marnował, a przy tym będzie się lepiej rozprowadzał na skórze.
Pewną trudnością może być pielęgnacja pędzli z naturalnego włosia. Tak, jak wszystkie pędzle i te z naturalnym włosiem trzeba utrzymywać w czystości. To istotne nie tylko ze względu na estetykę wykonania makijażu (aby kolory kosmetyków się ze sobą nie mieszały, dając efekt „brudnego makijażu”), ale również z powodu higieny. Jeśli zaniedbasz regularne czyszczenie pędzli, to skóra będzie miała kontakt z mieszanką zabrudzeń, na którą składa się pot, martwy naskórek, zanieczyszczenia z otoczenia, a także różne drobnoustroje, które mają świetne warunki do rozwoju w wilgotnym i zanieczyszczonym włosiu.
Naturalne materiały niezbyt dobrze znoszą kontakt z wilgocią oraz detergentami. Dlatego, używając naturalnych pędzli do makijażu, warto zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące przeznaczone właśnie do pielęgnacji i higieny naturalnego włosia. Zapewnią one odpowiednią czystość, a przy tym zminimalizują ryzyko zniszczenia pędzla.
Pędzle mieszane
Wybór pędzli z mieszanego włosia to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy lubią zalety jednych i drugich. Mieszane włosie jest po prostu wygodne, a przy tym łatwe w utrzymaniu w odpowiedniej czystości. Pędzle wykonane z włosia mieszanego są dostępne w przystępnych cenach. Sprawia to, że chętnie sięgają po nie osoby poszukujące niezawodnego produktu, którego będzie się przyjemnie używać i który nie zrujnuje budżetu.