Wielostopniowa pielęgnacja twarzy zbiera coraz szersze grono fanek. Coraz więcej mówi się o tym, jak istotny jest skrupulatny demakijaż, jak dużo czasu powinno się poświęcać na oczyszczanie skóry i dlaczego wszystkie etapy wieczornego dbania o skórę są tak ważne. Rośnie nasza świadomość, coraz więcej wiemy o składach kosmetyków i częściej sięgamy po naturalne, przemyślane produkty. Liczy się już nie tylko cena, ale – przede wszystkim – wpływ na skórę. Jednym z potrzebniejszych i bardziej powszechnych kosmetyków pielęgnacyjnych jest tonik. Stosowany codziennie spełnia wiele ważnych funkcji. Po co jest tonik, jak go używać i które wybierać? Podpowiadamy!
Spis treści
Po co nam tonik?
Tonik to preparat oparty na wodzie i wzbogacony odpowiednimi składnikami odżywczymi. Mogą to być olejki roślinne, ekstrakty z owoców, witaminy, mikroelementy. Im więcej ich jest i im lepiej są dopasowane do naszego typu cery, tym lepiej będą na nią wpływać. Wśród najpopularniejszych produktów tego typu znajdziemy toniki ściągające, kojące, nawilżające. Używanie ich stanowi podstawę dbania o zdrowie i piękny wygląd. Preparatu najczęściej używa się wieczorem, po demakijażu. Ale nie zaszkodzi również przemyć nim twarzy rano lub – dla odświeżenia – w ciągu dnia.
Wiele osób zastanawia się, po co stosować tonik i czy kupowanie tego kosmetyku nie jest zbytkiem. Odpowiedź jest prosta: tonik jest w naszej łazience niezbędny. Jego zadaniem jest tonizacja, czyli przywracanie skórze odpowiedniego pH. W przeciwieństwie do płynu micelarnego, który ma głównie oczyszczać, tonik ma bardziej wysublimowaną misję.
Po co stosować tonik?
Nie bez przyczyny toniku używa się po demakijażu. Produkty, których używamy do zmywania make-upu, wpływają na zmianę pH skóry z kwaśnego na zasadowy. Zadaniem tonizacji jest przywrócenie kwaśnego odczynu, który jest potrzebny skórze, by bronić ją przed zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej. Zachwiana może doprowadzić do nadmiernego namnażania się bakterii, a to wprost przełoży się na nasz wygląd. Zaczną się pojawiać wypryski, skóra będzie się nadmiernie błyszczeć, a pory się rozszerzą.
Na pytanie o to, po co jest tonik, istnieje jednak więcej odpowiedzi. Ważną funkcją tego produktu jest również mikropeeling, który przeprowadzamy za pomocą płatków kosmetycznych i toniku właśnie. Delikatne pocieranie skóry wpływa na poprawę krążenia i usuwa martwe komórki naskórka. Cera staje się oczyszczona i odświeżona oraz gotowa na przyjęcie kolejnych składników odżywczych z kremu czy serum.
Co więcej, tonik doskonale łagodzi podrażnienia i, dopasowany do typu cery, pomaga walczyć z konkretnymi przypadłościami. Ale żeby tak się stało, trzeba dobrze wybrać produkt idealny dla siebie. Można go albo zakupić w sklepie, albo przygotować własnymi siłami.
Domowe mieszanki – tonik krok po kroku
Domowe toniki są dość proste w przygotowaniu. Zanim się jednak podejmiemy tego zadania, musimy dobrze przemyśleć dobór składników. Bo nie każda cera pokocha te same substancje. Tonik do cery trądzikowej powinien działać antybakteryjnie, do wrażliwej łagodząco, a do suchej – nawadniająco. Wszystkie do tego powinny nawilżać i przywracać skórze odpowiednie pH.
1. Tonik pietruszkowy
Posiekana natka pietruszki, letnia woda i sok z cytryny – tyle wystarczy, by samodzielnie przygotować nawilżający, rozjaśniający tonik pietruszkowy. Listki z dodatkiem soku z cytryny zalewamy wodą i odstawiamy na około 10 godzin. Po tym czasie całość powinna nabrać mocy. Mieszankę możemy przetrzymać w lodówce tydzień. Używajmy jej rano i wieczorem. Efekt murowany!
2. Tonik laurowy
Tonik z liści laurowych będzie idealny dla osób zmagających się z trądzikową, tłustą cerą. Kilka liści laurowych zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do wystygnięcia. Gotowym preparatem przemywamy twarz dwa razy dziennie. Zabieg zadziała złuszczająco, oczyszczająco i ściągająco.
3. Tonik aloesowy
Jeden z najbardziej uniwersalnych toników to ten z dodatkiem aloesu. Żeby stworzyć go samodzielnie, potrzebujemy kilku liści aloesu, a właściwie kryjącego się w nich miąższu. Żelową papkę wyciągamy z listków i mieszamy z wodą i sokiem z cytryny. Tonik będzie działać łagodząco, nawilżająco i rozjaśniająco. Nada się do wszystkich typów cery.
Kosmetyczne nowinki. Jaki tonik wybrać?
Oczywiście nie wszyscy mamy czas i ochotę samodzielnie tworzyć kosmetyki. W takim wypadku należy sięgnąć po produkty kosmetyczne przygotowane przez ekspertów. Stawiajmy na maksymalnie naturalne, czyste składy i sprawdzone marki.
• Garnier Bio Purifying Thyme Perfecting Toner to tonik oczyszczający – idealny do cery trądzikowej i tłustej. W środku znajdziemy substancje organiczne wpływające łagodząco, oczyszczająco i nawilżająco. Tonik zwęża pory i matuje, doskonale radzi sobie również ze stanami zapalnymi.
• Tonik Effeclar od La Roche-Posay to kolejna propozycja dla posiadaczy cery tłustej i skłonnej do wyprysków. Reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra jest elegancko zmatowiona. Do tego umiejętność odblokowywania porów i moc odświeżenia – oto Effeclar w pełnej krasie i odpowiedź na pytanie o to, po co stosować tonik.
• Dla osób z poszarzałą, skłonną do zmarszczek skórą idealny będzie tonik Mizon Snail Repair. Wzbogacony filtratem śluzu ślimaka, allantoiną, elastyną, kwasem glikolowym i kolagenem ma działanie wzmacniające i ujędrniające. Preparat pozwoli odzyskać cerze blask i młody wygląd.