ZADBANA SKÓRA
11.04.2023

Pielęgnacja cery przy trądziku różowatym – poradnik

Pielęgnacja cery przy trądziku różowatym – poradnik

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, przebiegająca ze stanem zapalnym. Są zarówno okresy nasilenia objawów, jak i ich łagodzenia. Choć dieta i ogólny tryb życia są w tym przypadku istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję skóry, to zdecydowanie pielęgnacja cery dotkniętej tym problemem jest najważniejsza dla zachowania komfortu skóry. Jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym? Podpowiadamy najważniejsze kwestie!

Czym myć twarz przy trądziku różowatym?

Na początku warto ustalić najważniejszą kwestię: skóra z trądzikiem różowatym jest skórą wrażliwą i często nadreaktywną, a także osłabioną. Już na starcie więc łatwo określić, jaka grupa kosmetyków pielęgnacyjnych sprawdzi się w jej przypadku, a jaka nie będzie odpowiednia. Właściwe będą te dedykowane właśnie cerze suchej i wrażliwej, ze skłonnością do zaczerwienienia, podrażnień i alergii. Nie sprawdzą się z kolei te produkty, które mają działanie wysuszające, ściągające, pochłaniające nadmiar sebum czy zawierające alkohol lub silikony. 

Wielu osobom może wydawać się, że częste mycie skóry dotkniętej problemem trądziku różowatego (i ogólnie suchej oraz wrażliwej) tylko zaostrzy problem – bo przecież po myciu skóra zwykle jest ściągnięta, podrażniona i ogólnie traci komfort. Taki tok myślenia wydaje się uzasadniony, jednak spieszymy z wyjaśnieniem. 

Każda skóra potrzebuje regularnego oczyszczania. W ciągu dnia (i nocy!) gromadzi się na niej wiele różnych zanieczyszczeń, które mogą powodować różne skutki: od utrudnionego wchłaniania składników aktywnych z kosmetyków (bo zanieczyszczenia tworzą barierę, która to utrudnia), przez podrażnienie jej (w końcu w otoczeniu krąży mnóstwo pyłów i innych substancji, które niekoniecznie są co najmniej obojętne dla skóry i zdrowia), na zatykaniu porów (i tworzeniu się miejscowych stanów zapalnych na skórze) kończąc. Ta ostatnia sytuacja dotyczy przede wszystkim skóry ze skłonnością do zatykania porów i tworzenia się zaskórników, jak mieszana i tłusta. 

Skóra delikatna, sucha, wrażliwa i z trądzikiem różowatym potrzebuje przede wszystkim solidnego nawilżania, odżywiania i pielęgnacji regeneracyjnej oraz kojącej. Aplikowanie nawet najlepszych jakościowo kosmetyków na zanieczyszczoną skórę będzie się mijać z celem z co najmniej dwóch powodów.

  1. Po pierwsze: z wymienionego już wcześniej tworzenia przez zanieczyszczenia nieprzepuszczalnego filmu, który zwyczajnie zatrzyma część składników aktywnych, więc nawet sumienna pielęgnacja może nie być skuteczna. 
  2. Po drugie: warto mieć na uwadze to, że kosmetyki pielęgnacyjne, kiedy będą się wchłaniać w skórę, wciągną do niej również te zanieczyszczenia, z którymi połączyły się na skórze!

Dlatego mycie twarzy dotkniętej problemem trądziku różowatego jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Aby uniknąć przesuszania i podrażniania skóry przy tej czynności, bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków myjących. 

Wybieraj produkty przeznaczone do mycia skóry suchej i wrażliwej, a także kosmetyki dedykowane pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Mają one kremowe, łagodne formuły, które nie tylko nie wysuszą skóry, ale wręcz będą ją pielęgnować już na etapie oczyszczania!

infografika1

Czym smarować twarz przy trądziku różowatym?

Druga, bardzo ważna kwestia to ta, czego używać do smarowania twarzy przy trądziku różowatym. Kremy o działaniu nawilżającym, łagodzącym podrażnienia, wyciszającym zaczerwienienia i odżywiające osłabioną skórę to bardzo ważny element pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. 

infografika2

Zabezpieczanie skóry przed działaniem czynników zewnętrznych kremami i emulsjami ochronnymi to wręcz najważniejsza kwestia! Istotne przy tym jest to, aby wybrać kosmetyk odpowiedni do potrzeb skóry. Powinien mieć lekką formułę, ale jednocześnie bogaty skład. W tym drugim przypadku nie chodzi wcale o bardzo długą listę składników, a o to, by ich działanie było skuteczne na dany problem. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W przypadku wrażliwej skóry im krótszy skład kosmetyków, tym lepiej, bo zmniejsza to ryzyko tego, że któryś ze składników okaże się tym podrażniającym lub nawet uczulającym. 

Kosmetyki do smarowania skóry z trądzikiem różowatym nie powinny zawierać syntetycznych substancji, zwłaszcza kompozycji zapachowych, konserwantów, barwników, zagęstników etc. Nie są one skórze do niczego potrzebne, a w przypadku pielęgnacji tej wrażliwej, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Warto więc wybierać przede wszystkim kosmetyki dedykowane do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do zaczerwienienia, o działaniu nawilżającym, łagodzącym i stymulującym procesy regeneracji i odnowy skóry. Istotne jest również stosowanie filtra przeciwsłonecznego. Niektóre kosmetyki pielęgnacyjne zawierają go w swoim składzie, jednak jeśli tak nie jest – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w osobny produkt o tym działaniu, by zminimalizować wpływ jednego z czynników, które nie służą wrażliwej cerze. 

infografika3

Co sprawdzi się w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Zapewnienia i rekomendacje producenta kosmetyków pielęgnacyjnych co do ich działania to jedna kwestia. Druga to indywidualne skłonności i preferencje. Warto również pamiętać o tym, że to nie opis działania danego kosmetyku czyni go skutecznym, a substancje czynne, jakie zawiera, a także jego formuła. 

Przedstawiamy kilka serii produktów, które doskonale nadają się do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. To przede wszystkim dermokosmetyki, ale również kosmetyki drogeryjne.

infografika4

Pharmaceris trądzik różowaty

Wśród dermokosmetyków Pharmaceris znajdziesz całą serię opracowaną właśnie pod kątem pielęgnacji skóry dotkniętej problemem trądziku różowatego. Ta seria jest oznaczona literą R. 

Mamy je w drogerii eZebra. To między innymi fizjologiczny żel do mycia twarzy, który nie tylko delikatnie, a przy tym dokładnie oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, ale jednocześnie również przywraca jej mikrobiom. Po umyciu skóry warto zastosować krem pielęgnacyjny z tej samej serii, by od razu odczuć wyraźną ulgę, a także zabezpieczyć skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

PHARMACERIS R PURI ROSALGIN KOJĄCY FIZJOLOGICZNY ŻEL DO MYCIA TWARZY 190ML

Iwostin trądzik różowaty

Wśród dermokosmetyków ciekawą propozycją do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym jest również Iwostin i seria Rosacin. To krem na dzień, krem na noc, a także łagodzący płyn micelarny.

IWOSTIN ROSACIN ŁAGODNY KREM NA DZIEŃ 40ML

Cetaphil trądzik różowaty

Serię dermokosmetyków opracowanych z myślą o kojącej pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym stworzyła również marka Cetaphil. To linia Redness Control, składająca się z delikatnej pianki do mycia, nawilżającego kremu na dzień z filtrem SPF 30, a także kremu nawilżającego na noc.

CETAPHIL PRO REDNESS CONTROL KREM DO TWARZY NA NOC 50ML

Ziaja trądzik różowaty

Wśród produktów znanych i lubianych producentów znajdują się także kosmetyki Ziaja. Grupy kosmetyków tej marki dzielą się na klasyczne oraz specjalistyczne (seria Med). Wśród produktów Ziaja med trądzik różowaty znajdziesz kilka produktów, które ułatwią codzienne dbanie o czystość i komfort skóry z trądzikiem różowatym. To kremowy żel micelarny oraz dwa kremy: krem łagodzący trądzik różowaty oraz krem ultrakojący trądzik różowaty.

ZIAJA MED KREM ULTRAKOJĄCY TRĄDZIK RÓŻOWATY 50ML

Kwas azelainowy – trądzik różowaty

W codziennej pielęgnacji skóry z różnymi problemami możesz sięgać nie tylko po gotowe kosmetyki, jak kremy, esencje czy sera, ale również po pojedyncze produkty: jak kwas azelainowy. Choć w pierwszej chwili stosowanie kwasu na tak delikatną i podrażnioną skórę może wydawać się co najmniej nietrafionym pomysłem, to jednak w przypadku akurat kwasu azelainowego ma to jak najbardziej uzasadnienie. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Działanie kwasu azelainowego jest szerokie, dlatego może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju cery: również tej bardzo delikatnej, wrażliwej i podatnej na zaczerwienienia, a nawet z trądzikiem różowatym. Wykazuje działanie między innymi przeciwzapalne, zmniejszające nadmierną keratynizację, a także łagodzące. Co więcej: kwas azelainowy w wyższych stężeniach (15% żel lub 20% krem) jest cennym składnikiem pielęgnacyjnym dla skóry dotkniętej problemem trądziku: pospolitego oraz różowatego. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Kwasy stosowane na skórę mogą przynosić wiele korzyści i znacznie pomagać w przywróceniu jej komfortu i zdrowego wyglądu.

Jednak nieodpowiednio dobrane, albo przetrzymywane na skórze zbyt długo, mogą ją podrażnić. Dlatego do używania kwasów podchodź z ostrożnością i rozwagą. Przy pierwszych użyciach, dopóki nie poznasz reakcji skóry, stosuj je w mniejszej ilości i krócej. Jeśli nic nie będzie się działo, stopniowo możesz wydłużać czas kontaktu kwasu ze skórą (ale nigdy dłużej, niż rekomenduje producent danego preparatu!).

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel