PIĘKNO Z NATURY
29.09.2022

Piegi z henny — krok po kroku do naturalnego efektu

Piegi z henny — krok po kroku do naturalnego efektu

Trendy w urodzie potrafią być niesamowicie przewrotne. Nasze mamy, jeśli miały piegi często próbowały je tuszować, ponieważ uważały, że są nieatrakcyjne. Możliwe nawet, że nadal znacie kogoś, kto ukrywa je pod warstwą makijażu. Tymczasem dzisiaj piegi są bardzo w modzie. Do tego stopnia, że wiele osób postanawia wykonać je samodzielnie w domu. Piegi wykonane przy pomocy henny mają dużą przewagę nad innymi patentami ze względu na trwałość i bardzo naturalny efekt.

Standardy piękna wśród ludzi ciągle się zmieniają. Piegi również przez długi czas uważane były za przebarwienia, które trzeba ukryć, najlepiej za pomocą podkładu o pełnym kryciu. To już na szczęście przeszłość. Co więcej, dzisiaj mamy całkowicie odwrotną sytuację. Żyjemy w czasach uwielbienia piękna naturalnej urody.

Aktualne trendy możemy obserwować w mediach społecznościowych i publikowanych treściach. Jeszcze niedawno piegi usuwało się ze zdjęć, a teraz mamy filtry na Instagramie, które dodają piegi do selfie i filmiki z instruktażem do ich samodzielnego wykonania przy pomocy henny. Po prostu uwielbiamy je, bo są synonimem naturalnego piękna i zmianą, która nadaje twarzy charakteru. A co jeśli chciałybyśmy mieć piegi, ale natura nie obdarzyła nas tą uroczą cechą? Zawsze możemy je namalować!

Sprawdź, czy piegi pasują do twojego typu urody

Przed wykonaniem henny warto sprawdzić, czy w piegach będzie nam do twarzy.

Do wykonania tych brązowych kropek na krótką chwilę możemy zastosować zwykłe kosmetyki do makijażu takie jak kredka do brwi lub oczu, eyeliner czy pomada do brwi. Efekt, jaki uzyskamy, da nam ogólny obraz tego, jak twarz wygląda z piegami. Nie będzie to jednak efekt szczególnie naturalny.

Dzięki popularności piegowego trendu mamy też obecnie możliwość użycia specjalnego półtransparentnego pisaka lub pędzelka do twarzy.

Dzięki tym sposobom możemy sprawdzić, czy ciemne plamki pasują do naszej urody, przed zdecydowaniem się na trwalszą opcję.

Sprawdź także:


Piegi z henny

Jakie zalety mają piegi z henny?

Moda na piegi trwa już kilka lat, dzięki czemu mamy obecnie przetestowane różne sposoby na ich wykonanie. Możemy znaleźć dziesiątki tutoriali na TikToku, w których dziewczyny malują sobie piegi. Wśród nich największą popularnością cieszy się henna.

Efekt, jaki daje, jest najbardziej zbliżony do naturalnego, a przy tym charakteryzuje się dużą trwałością.

Henna to roślinny barwnik, który w większości przypadków pozwala w bezpieczny sposób otrzymać własne piegi, które wyglądają jak prawdziwe. Czasem nazywa się ją półtrwałym tatuażem, ponieważ kolor zostaje z nami na jakiś czas.

Piegi, które namalujemy sobie brązową henną, utrzymają się na skórze od kilku dni, nawet do dwóch tygodni.

Ich trwałości nie grozi upał ani kąpiel w morzu czy przetłuszczanie się skóry. Będą stopniowo jaśniały, aż samoistnie zupełnie znikną.

Sprawdź także:

Jak wykonać piegi henną w domu

Henna używana jest tradycyjnie do tworzenia wspaniałych, długotrwałych dzieł sztuki na skórze. Stosuje się ją często w kuracjach i farbach do włosów. Nadaje się również znakomicie do tworzenia sztucznych piegów. Przed przystąpieniem do pracy musimy zaopatrzyć się w odpowiedni produkt. To bardzo ważne, aby używać do twarzy henny, która będzie bezpieczna. Nie wszystkie dostępne produkty będą neutralne zwłaszcza dla cieńszej i delikatniejszej skóry.

Zalety:

 • odpowiednia dla wrażliwej skóry
 • bezproblemowa aplikacja
 • naturalny efekt
 • efekty utrzymują się nawet do 6 tygodni
 • sama aplikacja trwa tylko 3 minuty

Sprawdź także:


Jak namalować piegi

Jaką hennę wybrać?

Henna jest to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego powstający ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). Substancją barwną występujący w roślinie jest lawson.

Nie zaleca się używania do piegów gotowych rożków ze sztucznym barwnikiem. Takie produkty możemy znaleźć w sieci, ale niestety zawierają one często silnie alergizujący barwnik PPD (parafenylenodiaminę).

Nie warto ryzykować reakcją uczuleniową czy poparzeniem, zwłaszcza że PPD barwi na czarno. Do wykonania piegów nie nadaje się też henna sprzedawana do farbowania włosów. Najlepiej wybrać do piegów gotową farbę o prostym, krótkim składzie gdzie Lawsonia stanowi podstawowy składnik.

Farbki z henną możemy również dostać w różnych kolorach i warto zwrócić uwagę, aby wybrany produkt był w brązowym odcieniu.

Jest też możliwe, aby dostać świeżo przygotowaną w niektórych salonach kosmetycznych. Alternatywnie możemy wykonać hennę od podstaw samodzielnie w domu. Do tego ostatniego sposobu potrzebujemy oryginalnego pyłku, do którego według tradycyjnego przepisu dodajemy sok z cytryny, olejek eteryczny i cukier puder do zagęszczenia. We wszystkich przypadkach warto też wykonać próbę uczuleniową w mniej widocznym miejscu na skórze twarzy oraz czy nie uczula.

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

biotechnolożka

Rada experta:

Jeśli pierwszy raz wykonujesz piegi z henny, warto wybrać minimalny czas trzymania produktu na skórze. Po 15-20 minutach kropki będą już widoczne, ale będą miały mało intensywny kolor.

Dzięki temu, jeśli brązowe kropki nie będą udane lub po prostu nie przypadną ci do gustu, łatwiej będzie je zmyć. Skrócenie czasu to najlepszy sposób na wypróbowanie metody.

Wykonanie piegów henną

Wykonanie piegów henna krok po kroku

Piegi należy wykonywać na czystej suchej skórze. Oczyść twarz za pomocą swoich standardowych kosmetyków myjących i dokładnie osusz.

Na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy nałóż hennę za pomocą cienkiego patyczka, wykałaczki czy zapałki. Możesz też posłużyć się gotową tubką z przedziurawionym czubkiem. Wystarczy śmiałym ruchem wycisnąć hennę do z tyłu stożka.Kropki powinny być wykonane podobnie jak przy konturowaniu twarzy. Najwięcej z nich najlepiej umieścić na kościach policzkowych i bokach nosa. Warto sprawdzić w sieci jak wygląda naturalny wzór i spróbować go odtworzyć: piegi powinny być nieregularne. Nie muszą, a nawet nie powinny to być idealnie okrągłe kropki; wykonaj różne rozmiary piegów obok siebie; postaraj się wykonywać losowe muśnięcia farby i rozmieść wzór; nierównomiernie. Dzięki temu piegi zyskają więcej naturalnego looku.

Pozostaw preparat do zaschnięcia. Pastę należy trzymać na skórze od 20 min do nawet kilku godzin (np. 3-4 godziny). Im dłużej, tym mocniejszy efekt.

Po odczekaniu odpowiedniego czasu hennę po prostu zdrapujemy z twarzy. Możemy do tego użyć miękkiej szczotki z włosia. Piegi z upływem czasu ściemnieją pod wpływem naturalnego utlenienia.

Piegi z henny krok po kroku

Jak zmyć hennę?

Wykonanie piegów z henny może się nie udać. Czasem bywa też, że zwłaszcza przy pierwszych probach, to co osiągamy, nie jest bliskie temu, co mieliśmy na myśli. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na piegi z henny warto też poznać sposób na ich szybsze usunięcie na wypadek nieudanej próby. Henny nie usuniemy samą wodą, ale jest za to wiele innych sposobów:

 • peeling złuszczający – szorowanie skóry ostrymi drobinkami może pomóc w szybkim usunięciu henny. Po peelingu warto nałożyć na skórę olej kokosowy;

 • oliwa z oliwek i sól – zmieszanie jednej filiżanki oliwy z oliwek z trzema lub czterema łyżkami soli morskiej tworzy mieszankę, która może pomóc uwolnić hennę ze skóry. Użyj bawełnianego wacika do nałożenia mieszanki i pozwól, aby wsiąkła. Następnie delikatnie zetrzyj sól wilgotną ściereczką;

 • mydło antybakteryjne – wysoka zawartość alkoholu w mydle antybakteryjnym może pomóc w pozbyciu się barwnika ze skóry. Przy tym sposobie uważaj na przesuszenie skóry;

 • sok z cytryny – sok cytrynowy naturalnym środkiem rozjaśniający skórę, który może sprawić, że henna zniknie szybciej;

 • woda micelarna – woda micelarna może wiązać się z barwnikiem henną i pomagać usunąć go ze skóry. Ta metoda jest szczególnie delikatna dla skóry;

 • kąpiel w basenie – chlorowana woda w publicznym basenie może być tym, dzięki czemu usuniesz hennę ze skóry. Po dłuższej kąpieli wszelkie ślady henny na skórze prawdopodobnie znikną.
Piegi z henny

Jak działa henna?

Po zastosowaniu na skórę barwnik stopniowo migruje z ciemnej pasty do zewnętrznej warstwy skóry. Tam wiąże się z białkami, tworząc przebarwienie. Pastę można nakładać różnymi narzędziami, ale wyjątkowo wygodny jest, nawet samodzielnie wykonany, rożek z przyciętym końcem. Jasną plamkę można uzyskać w ciągu kilku minut od nałożenia henny, ale im dłużej pasta pozostanie na skórze, tym barwa będzie ciemniejsza a efekt trwalszy.

Warto wiedzieć

Plamy z henny są pomarańczowe, gdy pasta jest usuwana ze skóry, ale ciemnieją w ciągu następnych trzech dni do brązowego kolory w wyniku reakcji utleniania.

Gdy plama osiągnie swój najmocniejszy kolor, utrzymuje się przez kilka dni, a następnie stopniowo zanika w wyniku złuszczania skóry.

Piegi z henny

Czym są naturalne piegi?

Piegi powstają w wyniku stymulacji skóry promieniowaniem ultrafioletowym (UV) podczas przebywania na słońcu. Stają się widoczne z powodu nadmiaru melaniny, barwnika nadającego kolor skórze i włosom. Osoby o rudych lub blond włosach, a także o jasnej skórze, mają wyższy poziom „feomelaniny”, która jest powiązana z piegami. Są one same w sobie nieszkodliwe, ale ciągłe przebywanie na słońcu prowadzi do wzrostu ilości piegów i ryzyka rozwoju czerniaka. Piegi są oznaką zbyt dużej ekspozycji na słońce, a osoby z dużą gęstością piegów mają większe ryzyko zachorowania na nowotwory, skory w późniejszym życiu niż osoby bez nich. Dlatego też mimo uroczego wyglądu dla osób z naturalnymi piegami nie są one „błogosławieństwem”.

Kontrowersje kulturowe

Pod filmikami pokazującymi jak wykonać samodzielnie piegi z henny można czasem przeczytać oburzone komentarze, krytykujące wykorzystywanie henny do makijażu. Dzieje się tak dlatego, że henna jest częścią kultury i religii wielu azjatyckich i afrykańskich państw.

Mehendi to na przykład popularny w Indiach rytuał dekorowania henną dłoni i stóp będący elementem hinduskiej ceremonii ślubnej. Wzory często przedstawiają ważne i symboliczne motywy, np. hinduistyczne bóstwa. Dawniej uważano, że henna posiada Barakah („błogosławieństwo”) szczęścia, jak i radości i piękna. Dla niektórych wykorzystywanie henny niezgodnie z tradycyjnym przeznaczeniem jest obraźliwe.

Kobieta z piegami

Piegi jako tatuaż

Henna jest nazywana półtrwałym tatuażem. Jeśli, dzięki hennie bardzo polubisz wygląd twarzy z piegami, to innym sposobem na uzyskanie piegów na długo jest permanentny makijaż. Zaskakująco dużo kobiet decyduje się na tę bardzo trwałą metodę. Wytatuowane piegi utrzymają się na twarzy od kilku miesięcy do kilku lat – wszystko zależy od używanego tuszu i głębokości, na jaką wprowadzająca go igła spenetruje skórę.

Piegi z henny

Kiedy nie stosować henny?

Przed użyciem henny upewnij się, że skóra jest nieuszkodzona. Stosowanie jej przy otwartych ranach i bliznach może być niebezpieczne i powodować między innymi zapalenie skóry. Hena nie jest wskazana również przy cerze wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych. Mimo że naturalna henna jest pochodzenia roślinnego, może powodować podrażnienia.

Uwielbiasz piegi, ale boisz się nieudanego efektu? Jeśli henna w domu nie brzmi dla ciebie zachęcająco, najlepszym wyjściem będzie wizyta u profesjonalisty. Dzięki temu upewnisz się, że używana henna jest bezpieczna, a piegi wyjdą nienagannie.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel