ZADBANA SKÓRA
04.08.2023

Ochrona przeciwsłoneczna – co lepsze do opalania: olejek czy krem?

Ochrona przeciwsłoneczna – co lepsze do opalania: olejek czy krem?

Nawet bez wszechstronnej wiedzy o ochronie przeciwsłonecznej, większość z nas wie, że wybór odpowiedniego produktu zabezpieczającego przed słońcem jest ważny. Co jednak jest lepsze – olejek czy krem do opalania? Odpowiedź zależy od kilku czynników, takich jak typ skóry, preferencje osobiste i preferowany poziom ochrony. Sprawdź, czego potrzeba Ci najbardziej!

Co daje olejek do opalania?

Olejki do opalania mają swoje unikalne cechy i korzyści w porównaniu z innymi produktami. Mają lżejszą konsystencją niż kremy, co sprawia, że są przyjemne w użyciu. Są uwielbiane za swoją zdolność do wzmacniania opalenizny i dodawania pięknego połysku i miękkości skórze. Niektóre z nich zawierają też dodatkowe składniki pielęgnujące skórę np. witaminę E, C czy podkreślający brąz beta-karoten.

 

Należy jednak pamiętać, że olejki do opalania często oferują dużo niższy poziom ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z tego względu mogą nie być odpowiednie dla osób o jasnej skórze, które szybko ulegają oparzeniom słonecznym. Niektóre olejki, zwłaszcza te naturalne, mogą nawet nie zawierać praktycznie żadnego filtra SPF, co oznacza brak ochrony przed promieniowaniem UV. 

 

Dlatego w przypadku długotrwałego opalania lub ekspozycji na silne słońce, zalecane jest stosowanie kremów do opalania o wyższym poziomie ochrony, które zawierają składniki zabezpieczające skórę. Z drugiej strony warto wiedzieć, że dzięki wzrostowi świadomości na temat skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, wielu producentów olejków postawiło na produkty z silnymi filtrami SPF 30, a nawet SPF 50.

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Porada experta:

Olejki do opalania z SPF15 lub mniej najbezpieczniej jest stosować późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, kiedy słońce jest mniej intensywne.

Unikaj aplikacji olejku w godzinach szczytowania słońca, czyli między 10:00 a 16:00, kiedy promienie UV są najmocniejsze.

Jak działa krem do opalania?

Kremy do opalania są najczęściej rekomendowane przez dermatologów jako skuteczna ochrona przed promieniowaniem UVB i UVA. Oferują one wyższy poziom ochrony (SPF) niż olejki i są lepszym wyborem dla osób z suchą skórą, ze względu na działanie nawilżające.

Kremy do opalania – zarówno te z filtrami chemicznymi, jak i mineralnymi – blokują szkodliwe promieniowanie UV. To pomaga zapobiegać oparzeniom słonecznym, starzeniu się skóry i chorobom naskórka. Ich działanie może polegać albo na rozpraszaniu, albo na absorbowaniu promieniowania UV, dzięki czemu nie dociera ono do komórek skóry. 

Filtry chemiczne działają poprzez absorpcję promieniowania UV, przekształcając je w niewielkie ilości ciepła, które jest rozpraszane. Z kolei filtry mineralne, takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, działają jako fizyczna bariera, odbijając i rozpraszając promieniowanie UV na powierzchni skóry.

Krem do opalania daje większą ochronę przed dużym słońcem

Kremy do opalania mogą również zawierać dodatkowe składniki, takie jak antyoksydanty, witaminy czy substancje nawilżające, które pomagają wzmocnić ochronę skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV. Istnieje również szeroki wybór kremów do opalania o różnych konsystencjach: od lekkich balsamów po gęste kremy. Wszystko po to, aby sprostać różnym preferencjom i typom skóry.

Warto pamiętać, że kremy do opalania powinny być stosowane w odpowiednich ilościach i regularnie ponawiane. Ma to znaczenie szczególnie po kontakcie z wodą, przy nadmiernym poceniu się lub po osuszeniu ręcznikiem. Ważne jest również, aby stosować je na wszystkie narażone na działanie słońca części ciała, w tym na usta, uszy, dłonie i stopy.

Krem do opalania czy olejek – co wybrać?

Wybór między olejkiem a kremem do opalania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli chcesz przyspieszyć pojawienie się ciemniejszej opalenizny i dodać skórze blasku, olejek może być odpowiednią opcją. Jeżeli natomiast spędzasz na słońcu dłuższy czas, zalecany jest wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV oferowany przez krem. To jednak niejedyne różnice, które warto mieć na uwadze. W zależności od typu skóry, kremy do opalania i olejki mogą mieć różne działanie i dopasowane właściwości.

Olejek do opalania dla skóry suchej i normalnej

Olejki do opalania są szczególnie korzystne dla osób z suchą i normalną skórą. Dzięki lekkiej konsystencji łatwo się wchłaniają i zabezpieczają naskórek przed przesuszeniem. Oprócz tego, olejki do opalania często zawierają dodatek pielęgnujących ekstraktów naturalnych takich jak olejek marchewkowy czy olej z krokosza, które mają właściwości pielęgnujące i wygładzające skórę. 

Ich delikatna formuła sprawia, że są idealne do codziennego stosowania, szczególnie dla osób, które chcą łatwo zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie swojej skóry.

Krem do opalania dla skóry wrażliwej i jasnej

Kremy do opalania są dedykowane przede wszystkim osobom o jasnej karnacji, które są bardziej podatne na oparzenia słoneczne. Gęstsza konsystencja kremów tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, zapewniając solidną ochronę przed promieniowaniem UV. 

Dodatkowo wiele kremów do opalania zawiera składniki kojące i łagodzące, takie jak pantenol czy aloes, które pomagają złagodzić podrażnienia skóry wywołane przez słońce. Dzięki tym właściwościom, kremy do opalania są szczególnie polecane dla osób, które potrzebują dodatkowej ochrony i pielęgnacji skóry podczas opalania.

Olejek do opalania ma lekką konsystencję i nawilża skórę

Wybór konsystencji – preferencje i komfort

Wybór między kremem a olejkiem do opalania często zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwanego komfortu podczas aplikacji. Jeśli lubisz lekką, nieodczuwalną na skórze konsystencję, która szybko się wchłania, olejek może być dla ciebie odpowiedni. Dodatkowo możesz wybrać między bardzo lekkim suchym olejkiem lub olejkiem nabłyszczającym. Natomiast jeśli wolisz gęstszą konsystencję, która dłużej utrzymuje się na skórze, krem do opalania będzie lepszym wyborem.

Plażowanie bez opalania – lepszy olejek czy krem?

Jeśli nie planujesz intensywnego opalania, ale nadal chcesz chronić swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, warto sięgnąć po krem do opalania. Kremy zwykle oferują wyższy poziom ochrony (SPF) niż olejki, co jest ważne przy dłuższym narażeniu na słońce. 

Wiele osób wybiera stosowanie ulubionego kremu z filtrem na twarz przez cały rok, aby uniknąć m.in przedwczesnego pojawiania się zmarszczek. Dzięki produktowi z wysoką ochroną (min. SPF30) możesz mieć pewność, że Twoja skóra jest odpowiednio zabezpieczona, niezależnie od pogody.

ZOBACZ RÓWNIEŹ:

Bezpieczne opalanie z kremem lub olejkiem

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest olejek, czy krem do opalania, ponieważ są to produkty o innych właściwościach i zastosowaniach. Olejki do opalania mają lżejszą konsystencję i dodają skórze pięknej opalenizny oraz połysku. Jednak często oferują niższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV i mogą być mniej odpowiednie dla jasnej skóry. 

W odróżnieniu od nich kremy do opalania mogą zapewnić solidną ochronę przed promieniowaniem UV. Są polecane do każdego typu skóry, ale w szczególności skóry wrażliwej i jasnej. Warto eksperymentować z różnymi produktami, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom i preferencjom – pomóc może w tym nasz ranking najlepszych kremów z filtrem.

Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru, regularne stosowanie produktów ochronnych i dbanie o skuteczną ochronę przed słońcem jest kluczowe dla zdrowia i piękna naszej skóry. Ważne jest również pamiętanie o regularnym reaplikowaniu – zarówno olejku, jak i kremu do opalania – w ciągu dnia. 

W trakcie długotrwałego przebywania na słońcu, słona woda, pot i pocieranie ręcznikiem mogą powodować ścieranie się produktu z powierzchni skóry. Dlatego zaleca się ponowne nakładanie kremu lub olejku co około dwie godziny, a także natychmiast po kontakcie z wodą, spoceniu się lub osuszeniu ręcznikiem.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel