Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niepokojąca. Zalecenia są jasne – należy za wszelką cenę pozostać w domu. Wyjścia ograniczamy do niezbędnego minimum – wizyty w aptece czy u lekarza, szybkich zakupów spożywczych. Nagle więc mamy znacznie więcej czasu niż dotąd. Siedząc w domu, szybko zaczynamy się nudzić. Warto więc spożytkować ten czas na wartościowe, rozwijające rozrywki. Możemy ćwiczyć, uprawiać jogę, wypiekać ciasta, szkolić się w językach. Możemy też nauczyć się, jak robić własne kosmetyki! Wystarczą kuchenne składniki, trochę kreatywności i wolny czas. Do dzieła!
Spis treści
Jak zrobić kosmetyki? Dopasuj składniki do typu cery
Zastanawiając się, jak zrobić kosmetyki w domu, warto zacząć od przemyślenia potrzeb naszej skóry. Na podstawie obserwacji i doświadczenia w pielęgnowaniu twarzy dowiedzmy się, co najlepiej będzie nam pasować. Inne składniki będą odpowiednie dla posiadaczek cery suchej i wrażliwej, inne dla zmagających się z nadmierną produkcją sebum, jeszcze inne dla osób ze skórą trądzikową.
Cera sucha
Miód
Aloes
Olej kokosowy
Oliwa z oliwek
Jabłko
Banan
Awokado
Cera tłusta
Węgiel aktywny
Rumianek
Zielona herbata
Aloes
Cytrusy
Płatki owsiane
Cera wrażliwa
Aloes
Jałowiec
Płatki owsiane
Marchewka
Jak zrobić domowe kosmetyki? Wzbogacamy kremy
Samodzielne przygotowanie kosmetyków nie jest trudne. Wystarczy kilka kuchennych składników, by w parę minut stworzyć odżywcze, nawilżające, kojące preparaty, które z powodzeniem będziemy mogli stosować zamiast produktów drogeryjnych. Musimy mieć jedynie dostęp do wysokiej jakości produktów. Dobrym sposobem jest np. wzbogacanie drogeryjnych kremów o dodatkowe składniki pełne witamin i minerałów. Do tego potrzebujemy świetnego gatunku kremu jako bazy:
Clinique Comfort On Call Allergy Tested Relief Cream
It's Skin Aloe
Krem nawilżający Ziaja seria witaminowa
Do kremów, w zależności od typu cery, możemy dodawać inne składniki. W każdym przypadku doskonale sprawdzi się miąższ z aloesu, który nadaje się do wszystkich typów skóry. Zadziała nawilżająco, przeciwzapalnie i kojąco. Sok z cytrusów zda egzamin jako dodatek do kremów dla cery tłustej, a odrobina naparu rumiankowego pomoże ukoić cerę wrażliwą. Posiadaczki cery suchej mogą dodać do kremu odrobinę soku z brzoskwini lub jabłka. Takie zabiegi sprawią, że działanie kosmetyków zostanie wzmocnione.
Jak zrobić własne kosmetyki – maseczki domowe
Najłatwiej samodzielnie przygotować w domu maseczki na twarz. Tutaj mamy naprawdę ogromny wybór składników. Oto kilka sprawdzonych przepisów.
Cera sucha
1. Awokado
Maska z awokado to świetne rozwiązanie dla cery suchej. Bogate w odżywcze tłuszcze awokado wystarczy rozgnieść widelcem, zmieszać z żółtkiem kurzego jajka i dodać odrobinę soku z cytryny. Całość mieszamy i nakładamy na twarz na około 15 minut. Taką maskę można stosować co drugi dzień, a jej wpływ na skórę na pewno będzie zbawienny.
2. Gruszka
Jak zrobić własne kosmetyki? Z pomocą gruszki! Ucieramy owoc na papkę, do której dorzucamy łyżkę miodu i łyżkę mleka. Mieszamy, by połączyć wszystkie składniki i aplikujemy na twarz na około 20 minut. Nawilżenie gwarantowane!
Cera tłusta
1. Zielona herbata
Nie ma chyba prostszego przepisu na domowe kosmetyki. Napar z zielonej herbaty będzie idealny dla ceru tłustej, wymagającej nawilżenia i odtłuszczenia. Wystarczy zalać zieloną herbatę wrzątkiem i odczekać kilka minut. Kiedy napar przestygnie, mieszamy go z łyżką mąki ziemniaczanej i… gotowe! Powstałą papkę nakładamy na twarz na około 20 minut. Efekty murowane.
2. Drożdże
Któż z nas nie zrobił na kwarantannę zapasu drożdży? Jeśli nagle okazało się, że jednak nie jesteśmy mistrzyniami wypieku chleba i drożdżowych babek, możemy wykorzystać drożdże do zatroszczenia się o swoją skórę. Zapach może nie powala, ale efekt jest wart zachodu. Drożdże mieszamy z łyżeczką miodu i odrobiną wody, aż do uzyskania konsystencji pasty. Papkę nakładamy na buzię i zostawiamy na 20 minut. Na koniec zmywamy wodą.
Cera wrażliwa
1. Siemię lniane
Dwie łyżki siemienia zalewamy wrzątkiem, odstawiamy do wystygnięcia (ważne – pod przykryciem!). Powstałą papkę aplikujemy na skórę twarzy i zostawiamy na niej na 20 minut. Na koniec zmywamy wodą. Maseczka zadziała łagodząco na podrażnienia i nawilży skórę.
2. Marchewka
Doskonała dla cery wrażliwej będzie też maska marchewkowa. Jak samodzielnie wykonać taki kosmetyk? To proste. Mamy dwie możliwości – sok z marchwi możemy zmieszać z otrębami pszennymi. Po uzyskaniu gęstej papki maska jest gotowa do aplikacji. Druga opcja – startą marchewkę mieszamy z miodem i nakładamy na skórę. I tu, i tu uzyskujemy efekt odżywienia i wygładzenia.