MAMA I DZIECKO
11.12.2019

Misja: higiena intymna. W ciąży i po porodzie dbaj o nią szczególnie

Misja: higiena intymna. W ciąży i po porodzie dbaj o nią szczególnie

Z samymi tylko infekcjami bakteryjnymi pochwy zmaga się 5–41% kobiet w ciąży.[1] Wyższy jest również w tym okresie odsetek zakażeń układu moczowego. Wszystko to stanowi konsekwencję zmian hormonalnych i flory bakteryjnej sromu oraz spadku odporności. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna i odpowiedzialna higiena intymna w ciąży. Dzięki niej zmniejszysz ryzyko rozwoju infekcji, które stanowią zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również dla dziecka.

Na czym polega higiena intymna w ciąży?

W czasie ciąży jesteś szczególnie narażona na szkodliwy wpływ drobnoustrojów. Wynika to z działania hormonów ciążowych, które podwyższają odczyn pH pochwy. Poza okresem trzech trymestrów wynosi 3,5–4,5, a w czasie jej trwania – 4,0–4,5. Taki odczyn stwarza dobre warunki dla rozwoju bakterii i grzybów.

Ryzyko przeniesienia patogenów do narządów płciowych zwiększa się po skorzystaniu z publicznej toalety, basenu czy po stosunku seksualnym. Jeśli w tym czasie nie zadbasz szczególnie o higienę miejsc intymnych – rozwój infekcji dróg rodnych lub zakażenia układu moczowego jest niemal pewny.

Miej na uwadze, że preparaty, które stosowałaś przed ciążą, w czasie jej trwania nie będą odpowiednie. Niektóre składniki stanowią zagrożenie dla dobra dziecka. Sięgaj więc po te przeznaczone specjalnie do higieny intymnej w ciąży – większość z nich ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Zasady higieny intymnej kobiet w ciąży

W ciąży dla utrzymania właściwiej higieny intymnej ważna jest regularność. Myj narządy płciowe i okolice odbytu podczas codziennej kąpieli. Jeśli masz możliwość – wybieraj prysznic. Wylegiwanie się w wannie nie jest higieniczne. Pomyśl tylko – przez kilka, a może kilkanaście minut siedzisz w wodzie pełnej brudu, łoju i drobnoustrojów zmytych z ciała.

Pamiętaj o zastosowaniu płynu do higieny intymnej. Wybierz preparat o fizjologicznym pH. Dzięki temu zyskasz pewność, że kosmetyk stosowany w ciąży wzmocni barierę ochronną organizmu, złagodzi drobne podrażnienia i zmniejszy ryzyko infekcji. 

Podmywaj się po każdym wypróżnieniu, ponieważ bakterie zasiedlające jelito grube (zwłaszcza E.coli) są głównym czynnikiem wywołującym zakażenia pochwy i układu moczowego. Najlepiej byś korzystała z bidetu albo prysznica. Jeśli nie masz takiej możliwości – wykorzystaj specjalne chusteczki do higieny intymnej. Dzięki nim szybko się odświeżysz. Tego typu produkt warto mieć przy sobie zawsze, gdy wiesz, że będziesz zmuszona do skorzystania z publicznej toalety.

Pamiętaj, aby zarówno podczas mycia, jak i podcierania chusteczkami wykonywać ruch w stronę odbytu. Nigdy odwrotnie. W przeciwnym razie możesz przenieść bakterie z odbytu do narządów płciowych. 

Korzystając z publicznych toalet, nie siadaj bezpośrednio na desce klozetowej – wykorzystaj specjalną nakładkę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zetknięcia się z niebezpiecznymi drobnoustrojami. 

Kobieta myśląca nad tym, jaki płyn do higieny intymnej wybrać

Katarzyna Grzyś-Kurka

JKatarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Zawsze podmywaj się czystymi dłońmi.

Nie wykorzystuj do tego gąbki ani myjki. W ich wciąż wilgotnej strukturze namnażają się bakterie i grzyby. Z podobnych względów zawsze po wymyciu sfer intymnych – osusz je ręcznikiem, aby nie stwarzać drobnoustrojom dobrych warunków do rozwoju. Jeśli odwiedzasz w ciąży basen – zawsze zabieraj ze sobą dwa ręczniki – jeden do wytarcia ciała, a drugi do osuszenia okolic intymnych.

Higiena intymna po porodzie – dlaczego jest ważna?

Połóg trwa zwykle 6–8 tygodni. W tym czasie organizmu wydala tzw. odchody połogowe. Podpaski czy kubeczki menstruacyjne, to za mało – będziesz potrzebować chłonnych podkładów poporodowych, które wchłoną krew. To ważne, bo ma ona odczyn zasadowy, co stwarza drobnoustrojom doskonałe warunki do rozwoju. Do tego goją się pęknięcia narządach płciowych powstałe podczas wychodzenia dziecka na świat drogami natury lub rana po cesarskim cięciu. 

Wszystko to sprawia, że higiena w okresie po porodzie staje się nie mniej ważna niż w czasie ciąży. Zaniedbania w tym zakresie mogą skończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Zasady higieny intymnej kobiet po porodzie

Wydalane odchody połogowe mają zasadowy odczyn i przez to stanowią siedlisko drobnoustrojów. Pamiętaj więc, aby myć narządy płciowe ciepłą wodą po każdej wizycie w toalecie.

Po wypróżnieniu zastosuj do oczyszczenia odbytu płyn do higieny intymnej albo hipoalergiczne szare mydło. Nie wykorzystuj zwykłego papieru toaletowego. W ten sposób rozetrzesz tylko bakterię na skórze, skąd bez trudu przedostaną się do narządów płciowych. Pamiętaj też, aby po każdym myciu dokładnie opłukać krocze i osuszyć je ręcznikiem jednorazowym.

Regularnie zmieniaj wkładki i majtki poporodowe. Wydalana z organizmu krew i jej skrzepy dają drobnoustrojom doskonałe warunki do rozwoju. Nietrudno wówczas o infekcję. Jeśli urodziłaś dziecko drogą cesarskiego cięcia – nie zapomnij dodatkowo o pielęgnacji rany. Najczęściej lekarze zalecają przemywanie jej wodą z szarym mydłem o właściwościach hipoalergicznych i spryskiwanie preparatem dezynfekującym. 

W czasie połogu unikaj kąpieli w wannie. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, co wzmaga krwawienia. Zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywą będzie prysznic.

Kobieta dbająca o higienę intymną w ciąży

Płyny do higieny intymnej w ciąży i po porodzie

Jakie płyny do higieny intymnej po porodzie i w czasie ciąży zasługują na uwagę? Przede wszystkim preparaty o fizjologicznym pH i zawierające składniki, które sprzyjają łagodzeniu podrażnień oraz działają antybakteryjnie. Zwracaj uwagę przede wszystkim na składniki takie jak:

  • ekstrakty roślinne (np. rumianek, aloes, kora dębu, wąkrota azjatycka) – koją podrażnienia i łagodzą stany zapalne,
  • kwas mlekowy, inulina – utrzymują właściwe pH pochwy i korzystnie wpływają na florę bakteryjną,
  • kwas hialuronowy – nawilża,
  • bisabolol – działa przeciwdrobnoustrojowo,
  • pantenol i alantoina – łagodzą podrażnienia.

Nie wiesz, jaki płyn do higieny intymnej w ciąży i po porodzie będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? W ofercie eZebra znajdziesz kilka bezpiecznych propozycji:

  • probiotyczny żel Yope: ma delikatny i naturalny skład, który pielęgnuje skórę, sprzyja regeneracji oraz łagodzi podrażnienia,
  • chmurka myjąca Perfecta: ma optymalne pH, które pozwala utrzymać sfery intymne w dobrej kondycji, a do tego koi podrażnienia,
  • emulsja Oillan: łagodzi podrażnienia, świąd i pieczenie.

Higiena intymna w ciąży i po porodzie – podsumowanie

Okres ciąży i połogu rządzi się swoimi prawami. W tym czasie organizm jest bardziej podatny na działanie drobnoustrojów. Wszystko to przez szereg zmian zachodzących w ciele.

W ciąży i okresie połogu dbanie o higienę intymną jest szczególnie ważne. Sięgaj po delikatne, hipoalergiczne płyny do higieny intymnej przeznaczonych dla kobiet noszących dziecko i tuż po porodzie. 

Kosmetyki te powinny zawierać substancje kojące podrażnienia, sprzyjające regeneracji i utrzymujące właściwe pH pochwy. 

Myj się po każdej wizycie w toalecie z pomocą ciepłej wody (pod prysznicem lub nad bidetem), a do wieczornej lub porannej toalety wykorzystaj specjalny płyn, emulsję lub żel. Nie zapomnij o dokładnym wymyciu odbytu. To bakterie z jelita grubego najczęściej odpowiadają za rozwój zakażeń.

Bibliografia

1. M. Makara-Studzińska, A. Wdowiak i in., Seksualność kobiet w ciąży, „Seksuologia Polska” 2011, vol. 9, nr 2, s. 85–90. 2. M. Lichodziejewska-Niemierko., A. Kicińska i in., Wpływ ciąży na funkcję i strukturę nerek, Forum Nefrologiczne, 2009, t. 2, nr 4, s. 250–253. 3. K. Piekut, A. Malon-Cychowska i in., Opieka okołoporodowa – połóg, red. B. Kulesza-Brończyk, K. Piekut, „Od poczęcia do starości. Problemy zdrowotne kobiet. T. 2.: Praca zbiorowa” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 2021, s. 25–39.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel