Ciąża to wyjątkowy stan wymagający specjalnego traktowania – zarówno pod kątem odżywiania, badań, trybu życia, jak i stosowanych kosmetyków. W oczekiwaniu na poród warto sprawdzić, czy na co dzień nie korzystasz z produktów, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka. Jakie naturalne kosmetyki dla kobiet w ciąży możesz bezpiecznie stosować? Jakie składniki stwarzają zagrożenie dla płodu?
Spis treści
Kosmetyki w ciąży – jakie wybrać?
Mawia się, że w ciąży kobieta promienieje urodą. Jednak w tym czasie może pojawić się też szereg problemów skórnych, z którymi wcześniej mogła nie mieć do czynienia, np. przebarwienia, rozstępy.
Przez wzrost poziomu estrogenów i kortyzolu spowalnia synteza włókien kolagenowych i elastynowych. Te natomiast, które zostaną wyprodukowane, wykazują mniejszą odporność na rozciąganie, co doprowadza do powstania rozstępów.
To jednak nie wszystkie wyzwania, z jakimi musi zmagać się skóra. W tym wyjątkowym okresie jest delikatniejsza, przez to staje się bardziej podatna na poparzenia i przesuszenie. Dodatkowo na skórze, w której następuje wzmożona produkcja melaniny przez wzrost poziomu estrogenów w organizmie, mogą pojawić się przebarwienia pod wpływem działania słońca.
Na szczęście kosmetyki dla kobiet w ciąży są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Co ważne, większość kosmetyków dla przyszłej mamy ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Kosmetyki do twarzy w ciąży
Kosmetyki do twarzy dla kobiet w ciąży powinny mieć właściwości nawilżające, odżywiające oraz kojące. Zwracaj więc uwagę na preparaty, które w składzie zawierają:
- witaminę C i E,
- minerały,
- lanolinę,
- olej arganowy,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej z pestek malin.
Możesz też stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży. Składnik ten ma wówczas postać nieusieciowaną. To sprawia, że szybko się wchłania i jest bezpieczny.
Jeśli nie wiesz, jakie kosmetyki do twarzy w ciąży będą dla Ciebie odpowiednie, a jednocześnie bezpieczne dla dziecka, wybierz jeden z topowych produktów, dostępnych w drogerii eZebra.
- Spray ochronny SPF 50 Emolium: aby nie dopuścić do przesuszenia skóry w ciąży i jej poparzenia, koniecznie sięgaj po preparat o wysokim faktorze SPF.
- Kojąca oliwka nawilżająca Palmer’s: połączenie witaminy E, kolagenu, elastyny i masła kakaowego sprawi, że Twoja cera nie tylko odzyska jędrność, ale też będzie pięknie pachnieć.
- Krem na przebarwienia Iwostin: kosmetyk nie tylko pielęgnuje skórę i zabezpiecza ją przed promieniowaniem UV, ale też zredukuje powstałe już przebarwienia. To zasługa witaminy E i kompleksu rozjaśniającego, który naturalnie wyrównuje koloryt skóry.
Kosmetyki na rozstępy w ciąży
Pierwsze rozstępy zwykle pojawiają się dopiero w II trymestrze. Najpierw stają się widoczne na szybko powiększającymi się brzuchu. Z czasem zmiany skórne występują także na piersiach, pośladkach, biodrach oraz udach.
Aby tego uniknąć – stosuj przeciwrozstępowe kosmetyki bezpieczne w ciąży, które zawierają m.in.:
- kolagen i elastynę
- witaminę C i E,
- wyciąg z bluszczu,
- związki krzemu,
- olejek ze słodkich migdałów,
- olejek jojoba,
- masło shea.
Jeśli nie wiesz, jakie kosmetyki w ciąży będą dla Ciebie odpowiednie, wybierz jeden z topowych produktów, dostępnych w drogerii eZebra.
- Krem przeciw rozstępom Ziaja: masło shea i wyciąg z wąkroty azjatyckiej nawilżają skórę i zabezpieczają przed wpływem czynników zewnętrznych. Stosując preparat regularnie, zredukujesz istniejące rozstępy i zapobiegniesz powstawaniu nowych.
- Krem przeciw rozstępom na biuście Nacomi: dzięki kompleksowi witamin, kwasom omega 3, 6 i 9 oraz ekstraktowi z palmy sabalowej zadbasz o swoje piersi, nim zaczną się powiększać, co zmniejszy ryzyko powstania na nich rozstępów oraz utraty jędrności.
- Krem na rozstępy Mustela: ten naturalny kosmetyki dla ciężarnych został wzbogacony o olej z awokado oraz wyciągi z marakui i oczaru wirginijskiego. Dzięki temu wyraźnie poprawia elastyczność skóry i redukuje rozstępy.
Porada eksperta:
Rozstępy pojawiają się na skórze u około 90% ciężarnych. Powszechność tego skórnego defektu nie jest jednak powodem, żeby go akceptować. W początkowym stadium (zapalnym) mają one postać czerwonych prążków, wraz z czasem przekształcają się w białe, mniej widoczne linie.
W fazie zapalnej masz dużo większe szanse na samodzielne pozbycie się rozstępów. Jednak i do tego możesz nie dopuścić, stosując przez całą ciążę (a nawet na 2–3 miesiące przed nią) odpowiednie kosmetyki dla ciężarnych. Wszak lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Kosmetyki na cellulit w ciąży
Cellulit jest zwłóknieniem tkanki łącznej. Powstaje przez zaburzenie przepływu krwi i limfy. W okresie ciąży jego rozwojowi sprzyja zatrzymanie się wody w organizmie i przerost tkanki tłuszczowej uciskającej na naczynia włosowate.
Bądź ostrożna w doborze preparatów. Bezpieczne kosmetyki w ciąży nie powinny zawierać m.in. kofeiny, która pokonuje barierę łożyska i niekorzystnie wpływa na płód. Warto natomiast, aby zawierał naturalne olejki jak:
- olejek makadamia,
- olejek arganowy,
- olejek z kiełków pszenicy.
Nie wiesz, jakie wybrać antycellulitowe kosmetyki w ciąży? W drogerii eZebra znajdziesz coś dla siebie.
- Balsam na cellulit EEnyMeeny: preparat ma skład oparty na wyciągach roślinnych bezpiecznych dla rozwijającego się płodu.
- Balsam ujędrniający Oillan: zawiera wyciąg z nasion śliwki o właściwościach regeneracyjnych oraz masło shea, które intensywnie nawilża.
- Masło z olejem konopnym Iossi: połączenie masła shea, olejku grejpfrutowego oraz olejku konopnego nie tylko pielęgnuje skórę, ale też poprawia jej ukrwienie i zapobiega uszkodzeniom.
Kosmetyki w ciąży – czego unikać?
W ciąży zwracaj szczególną uwagę na składy kosmetyków dla mamy w ciąży. Wiele substancji aktywnych jest niewskazanych do stosowania w tym czasie. Mogą bowiem wywierać niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Są to przede wszystkim:
- witamina A i jej pochodne: doprowadzają do uszkodzenia płodu,
- kwas salicylowy: wywołują wady płodu,
- tetracykliny: doprowadzają do uszkodzeń płodu,
- formaldehyd: w dużych dawkach wpływają na nieprawidłowy rozwój gruczołów płciowych dziecka,
- parabeny: niekorzystnie wpływają na płód,
- triklosan: ma rakotwórcze właściwości,
- olejek bergamotowy – powoduje powstanie przebarwień na skórze matki,
- fluory w wysokich stężeniach – mają toksyczny wpływ na płód,
- ftalany – mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dziecka,
- olejek sojowy – ma działanie estrogenne, co jest niekorzystne dla płodu, a u mamy może spowodować powstanie przebarwień na skórze.
Ponadto ze względu na ryzyko powstania bolesnych podrażnień niewskazane jest stosowanie w ciąży kosmetyków z alkoholem, a także z niektórymi kwasami (kwas kojowy, kwas glikolowy, kwas azelainowy).
Kosmetyki ciążowe – podsumowanie
Po zajściu w ciążę może okazać się, że żaden z dotychczas stosowanych kosmetyków nie może być nadal przez Ciebie wykorzystywany. Wszystko dlatego, że wiele składników jest w tym czasie przeciwwskazanych.
Nie oznacza to, że stracisz wsparcie w walce z cellulitem, rozstępami czy przebarwieniami. Wiele skutecznych preparatów ma skład w pełni bezpieczny dla matki i dziecka. Wybieraj mądrze i odpowiedzialnie, aby cieszyć się oczekiwaniem na poród bez zbędnych obaw.