Krem czy olejek? Starcie pielęgnacyjnych gigantów
Krem do twarzy to tradycyjny kosmetyk bez którego nie wyobrażamy sobie codziennej pielęgnacji. W dzisiejszych czasach produkuje się najrozmaitsze ich wersje, do każdego typu cery i o każdej funkcjonalności. Jednak od jakiegoś czasu popularnością w pielęgnacji twarzy zaczynają się cieszyć olejki. Ich zwolenniczki często używają argumentów o ich naturalności i bardzo dobrym działaniu. Czy istnieje szansa na to, że olejki zdetronizują krem w pielęgnacji twarzy?
Olejek i krem - różnice
Olej zamiast kremu do twarzy? Jeszcze parę lat temu większość z nas popukałaby się w czoło słysząc takie rewelacje. Obecnie, w dobie mody na naturalną pielęgnacje twarzy coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty takie rozwiązania. Zaczęło się od mody na kosmetyki z olejem kokosowym i argonowym, a teraz nawet w drogeriach można kupić prawdziwe, 100% olejki. Czy jesteś gotowa zrezygnować ze stosowania ulubionego kremu na rzecz naturalnego oleju? Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?
Każdy z kosmetyków ma swoje indywidualne cechy. W ich przypadku ciężko jest mówić o „wadach i zaletach” ponieważ coś co dla jednej kobiety będzie wadą, dla innej może być głównym plusem produktu. Tak samo w przypadku pojedynku olej vs krem. Należy się zastanowić czego przede wszystkim oczekujemy od kosmetyku.
Olejek jest bardziej uniwersalny i można go zastosować nie tylko do pielęgnacji twarzy. Świetnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do maski do włosów, można go użyć do odżywczej kąpieli, a nawet do oczyszczania skóry twarzy. Wybierając produkt w stu procentach naturalny, bez żadnych chemicznych dodatków, możemy go zastosować również do sałatek – tak może być np. w przypadku kiedy wybierzemy olej lniany zamiast kremu.
Krem nie daje nam tylu możliwości, to kosmetyk o ściśle ukierunkowanym działaniu. Jednak jego przewagą jest dobrze opracowany skład, który może zawierać o wiele więcej składników odżywczych niż sam olejek. Jak zatem wybrać?
Najczęstsze mity na temat olejków
Stosowanie olejów w pielęgnacji twarzy wciąż wśród niektórych miłośniczek kosmetyków budzi kontrowersje. Rozprawmy się więc z najczęstszymi mitami na temat ich stosowania
Mit nr 1. Olejek sprzyja przetłuszczaniu się skóry
Olejki, podobnie jak kremy i wszystkie inne kosmetyki mają różne konsystencje i właściwości. Jeżeli dobierzemy odpowiedni do naszego typu cery, nie grozi nam wzmożenie przetłuszczania się. Warto również zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry – jeżeli zaniedbamy ten etap pielęgnacji, nawet najlepszy kosmetyk po pewnym czasie zacznie nas zapychać.
Mit nr 2 Po olejku nasza twarz będzie się świecić
Jeżeli nasza twarz ma skłonności do świecenia się, warto wybierać olejki o lżejszych konsystencjach takie jak np. olejek z pestek malin czy z pestek śliwki. Ich lekka, nie tłusta konsystencja sprawia, że można je stosować nawet zamiast kremu na dzień. Jeżeli mimo wszystko nie będzie nam się podobał efekt – zawsze możemy lekko przypudrować twarz matującym pudrem ryżowym – na olejkowym podkładzie będzie się świetnie trzymał.
Mit nr 3 Olejki brudzą ubrania
W tym micie jest ziarnko prawdy. Jeżeli przesadzimy z ilością nałożonego na twarz produktu, nasza skóra może nie poradzić sobie z wchłonięciem całości, przez co jego resztki mogą faktycznie pozostawać na ubraniach. Rozwiązaniem tego problemu jest zachowanie umiaru – to główna zasada jaka powinna przyświecać całej naszej pielęgnacji.
Niewątpliwe zalety kremów
Stosowanie olejków ma wiele plusów: są naturalne, kupując je zawsze mamy pewność co jest w ich składzie i możemy ich używać do pielęgnacji praktycznie każdej części ciała. Są jednak przypadki, w których nawet najlepszy z nich może sobie nie poradzić.
Jeżeli jednak zależy nam na dogłębnym działaniu przeciwzmarszczkowym, bądź też jesteśmy uczuleni na niektóre składniki pochodzenia roślinnego, albo chorujemy na AZS – wówczas specjalistyczny krem na pewno będzie dla naszej twarzy o wiele lepszym rozwiązaniem. Kremy, dzięki zawartości specjalnych składników, mogą tworzyć na naszej twarzy warstwę ochronną, chroniącą przed nadmiernym odparowywaniem wody. Również w przypadku cery ze skłonnością do przetłuszczania się, nakładanie olejku, zwłaszcza pod makijaż może nie być dobrym pomysłem.
Kolejną zaletą kremów jest też ich sposób konserwacji – dzięki odpowiednio dobranym konserwantom, mają one zdecydowanie dłuższy termin przydatności do użycia niż naturalne olejki, które przechowywane w niewłaściwych warunkach szybko się zepsują. Olejek czy krem? Znasz już teraz ich unikalne właściwości. Zastanów się i rozważ sama – który produkt będzie ci lepiej odpowiadał i pasował do stylu twojej pielęgnacji twarzy.