WŁOSOWE LOVE
17.08.2023

Kozieradka na włosy – działanie, efekty, zastosowanie

Kozieradka na włosy – działanie, efekty, zastosowanie

Naturalne metody pielęgnacji skóry i włosów powracają do łask – i to w wielkim stylu! Ponownie doceniamy dziś nie tylko moc darów natury, ale także bezpieczeństwo i przyjemność stosowania ich. Doceniają to przede wszystkim posiadacze skóry skłonnej do alergii i podrażnień. Naturalne sposoby na wypadające i osłabione włosy są znane i stosowane od wielu lat. Jednym z nich jest kozieradka na włosy. Jak działa, kiedy po nią sięgnąć, jak używać i jakie daje efekty? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiadamy w artykule!

Kozieradka na włosy – właściwości i efekty kuracji

Kosmetyki z kozieradką to popularne produkty do pielęgnacji włosów osłabionych: suchych, matowych, łamliwych, a także ze zwiększoną tendencją do wypadania. Za pogorszenie się stanu włosów może odpowiadać wiele czynników – zewnętrznych (niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak silne słońce, a także nieodpowiednia pielęgnacja) oraz wewnętrznych (niedobory, ogólne osłabienie organizmu). Gdy zauważamy pogorszenie kondycji i wyglądu włosów, często sięgamy po nowe kosmetyki, o silniejszym działaniu nawilżającym i regenerującym niż te stosowane na co dzień. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i szukasz sposobu na odżywienie i wzmocnienie włosów – zwróć uwagę na kosmetyki z kozieradką, albo na samą kozieradkę: z powodzeniem przygotujesz z niej kosmetyki domowej roboty!

Kozieradka jest dość niepozorną rośliną – to grecka koniczyna. Cechuje ją nie tylko ciekawy smak, dzięki czemu zyskała popularność jako przyprawa do wielu dań, ale ma również wiele właściwości, które uczyniły ją popularnym składnikiem wzmacniającym włosy. 

Kozieradka ma jednak szersze zastosowanie w pielęgnacji włosów niż wzmocnienie ich i poprawa ich wyglądu. Ta roślina sprawdza się również doskonale w walce z łupieżem oraz podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry głowy.

Przeczytaj to!

 

Kobieta stosująca szampon z kozieradki na włosy

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Wybierając kosmetyki z kozieradką, stawiaj na te, które mają jak najbardziej naturalne składy.

Im krótsza lista składników i im mniej chemicznych dodatków, tym lepiej! Takie kosmetyki są bezpieczniejsze w użyciu dla osób o wrażliwej skórze głowy. Rezultaty ich działania są również długotrwałe: bo naturalne składniki wykazują działanie naprawcze, a nie tylko maskują problem. Naparem lub papką z kozieradki możesz również wzbogacać swoje ulubione kosmetyki pielęgnacyjne.

Najważniejsze właściwości kozieradki

Jak zatrzymać wzmożone wypadanie włosów? Możesz sięgnąć po różne suplementy diety i całą armię kosmetyków, również tych z wysokiej półki, albo… wybrać moc kozieradki. Skrywa ona mnóstwo cennych składników odżywczych. To między innymi witamina A, B i C, a także krzem, potas, selen i magnez. Kozieradka wpływa korzystnie nie tylko na kondycję włosów, ale także pomaga uporać się z problemami skórnymi (trądzik, stany zapalne). Stosowana wewnętrznie (np. spożywana w postaci naparów) wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Dla wzmocnienia efektów poprawy kondycji włosów (a przy okazji także skóry), kozieradkę możesz stosować więc zarówno zewnętrznie, jak i od środka.

Najważniejsze właściwości i efekty jakie daje kozieradka

Kozieradka na porost włosów

Kozieradka na włosy jest stosowana nie tylko w celu ogólnej poprawy ich kondycji, ale także w celu stymulowania porostu włosów. Jest ona bowiem bogata w białko i żelazo, a to składniki wręcz kluczowe dla mocnych włosów. Oprócz tego kozieradka zawiera także saponiny i flawonoidy – substancje uważane za istotny czynnik wpływający na porost włosów.

Kozieradka na wypadanie włosów

Z tego samego powodu kozieradka jest stosowana w przypadku wzmożonej utraty włosów. Wzmacnia i odżywia cebulki, a także same włosy, dzięki czemu jej działanie jest podwójne: minimalizuje wypadanie włosów oraz stymuluje je do wzrostu. Jednym z najbardziej lubianych kosmetyków wspierających walkę z wypadaniem włosów jest wcierka przeciw wypadaniu włosów z kozieradką.

Jak stosować kozieradkę na włosy?

Kozieradka na włosy może być stosowana na kilka sposobów – każdy z nich przyniesie im oraz skórze głowy korzyści. Przetestuj je i wybierz swój ulubiony!

Płukanka i wcierka z kozieradki na włosy

Płukanki i wcierki to często niedoceniany sposób na pielęgnację włosów, a szkoda – bo przynoszą im sporo korzyści. Płukanka i wcierka do włosów z kozieradki to doskonały sposób na ukojenie skóry głowy i wyciszenie jej stanów zapalnych, a także na wzmocnienie, nabłyszczenie i ochronę włosów. Płukanka z kozieradki jest łatwa do wykonania: wystarczy zalać wrzątkiem garść nasion kozieradki, odcedź i gotowe! Po ostudzeniu napar przelej do butelki i sięgaj po niego kiedy tylko chcesz. Trwałość naturalnego naparu z kozieradki to około tygodnia. Najlepiej przechowuj go w lodówce. Taka naturalną wcierkę/płukankę możesz stosować nawet codziennie. Na efekty trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni, jednak warto zadbać o systematyczne stosowanie tych naparów. 

 

Kobieta z szamponem z kozieradki na włosy

Zobacz też:

Domowa papka z kozieradki na włosy

Kolejnym znanym sposobem na wzmocnienie włosów przy pomocy kozieradki jest stosowanie jej na włosy i skórę głowy w postaci papki – maseczki. Wykonanie tego naturalnego kosmetyku również jest bardzo proste. Nasiona kozieradki (najlepiej mielone) wystarczy zalać taką ilością wrzątku, by uzyskać papkę. Ostudź powstałą masę, a następnie rozprowadź ją równomiernie na skórze głowy i włosach. Pozostaw na około pół godziny (dla wzmocnienia efektów możesz założyć na głowę foliowy lub aluminiowy czepek oraz turban z ręcznika), a następnie dokładnie wypłucz włosy. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz dodatkowo użyć szamponu.

Szampon i odżywka do włosów z kozieradki

A skoro o szamponie mowa – kozieradkę można wykorzystać również do mycia włosów. W drogeriach bez problemu znajdziesz kosmetyki zawierające kozieradkę: w tym szampon z kozieradką oraz odżywki i maski do włosów. Odżywka do włosów z kozieradką będzie doskonałym uzupełnieniem działania szamponu z tą rośliną. 

Czy wiesz o tym?

Olejek na włosy z kozieradki

Stosowanie olejków na włosy to prosty i przyjemny, a przy tym skuteczny sposób na poprawę ich kondycji oraz zabezpieczenie ich przed działaniem czynników zewnętrznych. Oleje można stosować zarówno na skórę głowy, jak i całą długość włosów, ale także tylko na długości włosów lub tylko na ich końcówkach – wszystko zależy od tego, który sposób najbardziej Ci odpowiada i czego potrzebują Twoje włosy i skóra głowy. Olejek z kozieradki jest często wybierany do pielęgnacji włosów o średniej i wysokiej porowatości, bo doskonale wygładza, odżywia i wzmacnia pasma. Olejek z kozieradki sprawdza się również w pielęgnacji przetłuszczających się włosów, jest także pomocny w walce z łupieżem i stanami zapalnymi skóry głowy. 

Sprawdź!

Kozieradka na włosy – gdzie kupić?

Kozieradka na włosy to doskonały sposób na naturalną, jednocześnie łagodną i skuteczną pielęgnację problematycznej skóry głowy (łupież, przetłuszczanie, stany zapalne, podrażnienia) oraz osłabionych włosów. 

W codziennej pielęgnacji kozieradkę możesz wykorzystać na dwa sposoby: robiąc napary i maski z jej nasion, albo sięgając po gotowe kosmetyki z dodatkiem tej rośliny. Nasiona kozieradki bez problemu kupisz w sklepach zielarskich, a także w sklepach internetowych. Kosmetyki z kozieradką z łatwością znajdziesz w dobrze zaopatrzonych drogeriach – jak nasza! Szampony, odżywki, maski, wcierki, a także oleje: wszystko to i jeszcze więcej czeka na Ciebie w naszej ofercie.

 

Kobieta z odżywką z kozieradki na włosach

Kozieradka na włosy – przeciwwskazania do stosowania

Choć naturalne metody pielęgnacji skóry i włosów uchodzą za bezpieczne, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zioła mogą wykazywać silne działanie, dlatego nie będą dobrym wyborem dla każdego. W przypadku kozieradki tak właśnie jest – nie każdy powinien ją stosować. Po pierwsze dlatego, że może uczulać. Jeśli więc sięgasz po nią po raz pierwszy lub masz po prostu skłonności do podrażnień i reakcji alergicznych, to przed zastosowaniem kozieradki lub kosmetyku z kozieradką lepiej wykonaj próbę uczuleniową. 

Bardzo ważną kwestią jest również to, by po kozieradkę nie sięgały osoby z problemem łysienia androgenowego. Kozieradka zawiera bowiem saponinę, która stymuluje pracę hormonów płciowych. 

Stosowanie kozieradki odradza się również kobietom w ciąży oraz karmiących piersią. Kwestię zewnętrznego stosowania kozieradki trzeba w tym przypadku skonsultować z lekarzem.

Najważniejsze właściwości i efekty jakie daje kozieradka

Kozieradka a włosy – podsumowanie

Jeśli kozieradkę do pielęgnacji włosów chcesz wykorzystać w maksymalnie naturalny sposób, czyli stosując wcierki lub płukanki domowej roboty, na efekty przyjdzie Ci chwilę poczekać. Choć pierwsze rezultaty w postaci baby hair i lepiej zakotwiczonych włosów mogą pojawić się już po 2-3 tygodniach, to na efekt wow musisz popracować nieco dłużej – nawet kilkanaście tygodni i to przy założeniu, że po kozieradkę będziesz sięgać regularnie. 

Jeśli chcesz poprawić kondycję i wygląd swoich włosów, a także wesprzeć procesy regeneracyjne skóry głowy, to wybór kozieradki zdecydowanie będzie dobrym posunięciem. Łączenie mocy kilku kosmetyków z tą rośliną przyniesie jeszcze lepsze efekty. Po umyciu włosów szamponem z kozieradką nanieś na nie odżywkę – również z kozieradką. Systematycznie wmasowuj również w skórę głowy wcierkę z kozieradki, na przemian z płukaniem włosów płukanką z tej rośliny.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel