PIĘKNO Z NATURY
26.05.2021

Kosmetyki cruelty free. Przegląd

Kosmetyki cruelty free. Przegląd

Coraz więcej konsumentów ma świadomość, że ogromna liczba kosmetyków i środków czystości zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego, a koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne prowadzą badania na zwierzętach. Rośnie liczba osób, które poszukują kosmetyków wegańskich, czyli pozbawionych substancji pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo istotne jest dla nas, by podczas ich produkcji czy testowania nie ucierpiało żadne zwierzę. Takie są kosmetyki cruelty free.

Kosmetyki cruelty free – co to znaczy?

Kosmetyki cruelty free to produkty, których produkcja nie została okupiona cierpieniem zwierząt. Testy na zwierzętach są zakazane w Unii Europejskiej od 2013 roku, co oznacza, że każdy produkt kosmetyczny kupiony na jej terenie powinien być cruelty-free – w praktyce jednak mogą one być testowane na zwierzętach w Ameryce, Australii czy w Chinach. People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) to międzynarodowa organizacja walcząca o prawa zwierząt i wydająca certyfikaty cruelty free markom, które realizują swoje cele i produkują kosmetyki z poszanowaniem ich życia i środowiska naturalnego. Wśród popularnych marek, których kosmetyki oraz inne wyroby nie są testowane na zwierzętach, są między innymi Laboratorium Kosmetyczne FLOS-LEK, Cannabis, OnlyBio, Miya Cosmetics, Tołpa, Yope, AA, I Heart Revolution, Lirene, Be Bio, Hean, Lakshmi czy L'Occitane.

Kochajmy zwierzęta!

Według badań co roku co najmniej 115 milionów zwierząt może być wykorzystywanych w eksperymentach. Nie dziwi nas fakt, że kosmetyki cruelty free zyskują coraz większą popularność – rośnie liczba osób, które decydują się na produkty, które nie były testowane na zwierzętach, chcąc uniknąć mnożenia niepotrzebnego cierpienia. Coraz więcej marek zmienia swoją filozofię i oferuje kosmetyki wolne od okrucieństwa.

cruelty

Wymagania cruelty free

Zastanawiasz się, które marki przestrzegają konkretnych zasad? Czy Golden Rose testuje na zwierzętach, jak do sprawy podchodzą takie marki jak AA albo Yope? Poznaj wymagania cruelty free określone przez stowarzyszenie Kosmetyki Bez Okrucieństwa:
cruelty

• nietestowanie gotowych kosmetyków na zwierzętach na żadnym etapie produkcji;

• nietestowanie na zwierzętach składników produktów i brak zleceń na takie testy innym podmiotom;

• niezlecanie testów na zwierzętach innym firmom;

• sprawdzanie działań dostawców surowców;

• posiadanie oświadczeń potwierdzających, że dostawcy lub podwykonawcy nie przeprowadzają testów na zwierzętach i nie zlecają ich na zewnątrz;

• brak stacjonarnych działań na rynku chińskim (z wyjątkiem Hongkongu);

• brak współpracy oraz powiązań z firmami, które nie spełniają wymienionych kryteriów.

Dodajmy też, że określenie „cruelty-free” odnosi się do produktów, które nie są testowane na zwierzętach, z kolei kosmetyk „wegański” nie ma w składzie elementów pochodzenia zwierzęcego. Dany produkt może być cruelty-free, ale nie musi być wegański i odwrotnie.

Wybrane marki, które nie testują kosmetyków na zwierzętach

Warto znać kilka cenionych na rynku kosmetycznym marek, których produkty są zgodne z filozofią cruelty free. Poniżej wyjaśnimy, czy Bourjois testuje na zwierzętach, czy Golden Rose albo I Heart Revolution będą dobrym wyborem, jeśli szukasz produktów przyjaznych dla zwierząt i środowiska. Zacznijmy od jednej z ulubionych marek Polek. Czy AA testuje na zwierzętach swoje kosmetyki? Marka należy do koncernu Oceanic, a zgodnie z polityką tej firmy podczas produkcji preparatów nie są używane żadne surowce pochodzenia zwierzęcego – to jeden z warunków wprowadzenia surowca do produkcji kosmetyków Oceanic. Ponadto firma sprawdza, czy jej dostawcy nie stosują takich praktyk.

A czy marka Golden Rose testuje na zwierzętach? Firma nie prowadzi takich działań i oferuje kosmetyki cruelty free. Podobnie marka Bourjois zobowiązała się do nieprowadzenia badań oraz do niezlecania testów na zwierzętach innym podmiotom. Sprawdza też dostawców surowców. Natura Siberica dodatkowo włącza się w inicjatywy prospołeczne i wspiera The European Nature Trust (TENT), organizację, której celem jest ochrona i przywracanie ostatnich dzikich siedlisk w Europie.

TAIGA

Polecane kosmetyki cruelty free

Bourjois Healthy Mix – podkład witaminowy. Ten średnio kryjący podkład zawiera pigmenty gwarantujące promienne i naturalne wykończenie oraz pochodną kwasu hialuronowego, dzięki której zapewnia nawilżenie przez 24 godziny. Dodaje twarzy blasku, ukrywa oznaki zmęczenia, sprawdzi się do każdego rodzaju skóry. Efekt utrzymuje się aż do 16 godzin.
AA help - balsam do ciała awokado. Balsam poprawia funkcje barierowe naskórka i zapewnia ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyk głęboko nawilża i odżywia skórę, pozostawiając ją niesamowicie gładką i przyjemną w dotyku. W składzie balsamu znajdziesz olej z awokado, masło shea i estry z jojoba, które zmiękczą, zregenerują i poprawią ogólną kondycję i wygląd Twojej skóry.
Yope – żel pod prysznic. Delikatny żel pod prysznic o subtelnym zapachu kokosa, odpowiedni do codziennej higieny. Zawiera 97% składników pochodzenia naturalnego, nie jest testowany na zwierzętach. Seria obejmuje także inne produkty, m.in. balsam do pielęgnacji ciała – kosmetyki Yope są bezpieczne dla skóry i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel