ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
14.08.2020

Cienie pod oczami. Kiedy powstają i jak skutecznie się ich pozbyć?

Cienie pod oczami. Kiedy powstają i jak skutecznie się ich pozbyć?

Cienie pod oczami najczęściej kojarzą się ze zmęczeniem i brakiem snu. Chociaż może to być jedna z przyczyn, w rzeczywistości istnieje ich wiele. Nikt nie chce dawać powodu do niechcianych komentarzy na temat zaspanego wyglądu. Na szczęście nie jest to problem nie do rozwiązania. Odkryj wszystkie czynniki, które powodują cienie pod oczami, aby być lepiej przygotowanym do rozprawienia się z problemem.

Kiedy pojawiają się cienie pod oczami?

Cienie pod oczami zwykle przybierają kolor od jasnoniebieskiego do ciemnofioletowego, w zależności od podłoża. Rzadkie czarne cienie pod oczami przyczyny mają zazwyczaj w ciemniejszej karnacji skóry. Chociaż zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju, istotne jest zrozumienie, że przyczyny cieni pod oczami są złożone i obejmują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Najczęściej obserwuje się cienie pod oczami:

  • w starszym wieku,
  • w przypadku genetycznej predyspozycji (przebarwienia okołooczodołowe), 
  • u osób o ciemniejszej karnacji, ze względu na większą podatność na przebarwienia wokół oczu,
  • przy niedokrwistości z niedoboru żelaza,
  • po nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • u palaczy, 
  • przy chorobach tarczycy,
  • przy zapaleniu skóry,
  • z powodu odwodnienia,
  • przy stosowaniu kropli do leczenia jaskry (takich jak bimatoprost).

Na rynku jest wiele kremów pod oczy o zróżnicowanym składzie i działaniu, które mogą zmniejszyć widoczność cieni pod oczami. Ich wybór powinien być dopasowany indywidualnie, ponieważ cienie pod oczami przyczyny mają bardzo różnorodne. Niektóre osoby zmagają się z cieniami pod oczami ze względu na genetykę, inne z powodu braku snu lub złej diety. Dlatego krem, który jest skuteczny dla jednej osoby, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów u innej.  Warto skupić się na głównych składnikach aktywnych, aby wiedzieć, co konkretny krem może zdziałać.

 

Pomoc dla zmęczonych oczu

Ciemne przebarwienia, które pojawiają się pod oczami po intensywnym dniu lub przegapieniu typowej pory snu. Zbyt krótki lub przerywany nocny wypoczynek, a także długotrwałe wpatrywanie się w ekrany, mogą sprawić, że skóra staje się matowa i bledsza. Ciemne tkanki podskórne i naczynia krwionośne stają się wtedy bardziej widoczne, stąd pojawiają się cienie pod oczami.

Co oznaczają cienie pod oczami w tej sytuacji? Są one swoistym sygnałem wysyłanym przez nasze ciało, mówiącym: „Hej, daj mi odpocząć!”. Kiepski sen może dodatkowo spowodować pojawienie się worków pod oczami, które powstają przez gromadzenie się płynu. Potęgują one zmęczony wygląd i podkreślają widoczność cieni.

SPRAWDŹ TEŻ: Worki pod oczami. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Łatwo domyślić się, że wystarczająca ilość snu jest kluczem do zlikwidowania problemu. Świeże spojrzenie rano to kolejny spośród wielu powodów, aby dążyć do przesypiania około ośmiu godzin w nocy. Niestety nie zawsze jest nam dane, przesypiać tyle ile powinniśmy. Jak uporać się z cieniami pod oczami po kiepskiej nocy? Pomogą nam w tym produkty stworzone wprost dla tego problemu.

Kofeina

Kofeina jest jednym z najpopularniejszych składników kremów na cienie pod oczami wynikające ze zmęczenia. Sine cienie pod oczami przyczyny często mają w zastoju płynów, który jest widoczny po nocy. Kofeina może poprawiać wygląd skóry wokół oczu, przez chwilowe działanie zwężające naczynia krwionośne. Pomoże to zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk i ograniczyć gromadzenie się płynu wokół oczu. Co więcej, kofeina jest też naturalnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki i chroni przed uszkodzeniem DNA komórek.

Zimne okłady

Chłód pochodzący z okładu może zarówno zmniejszyć obrzęk, jak i obkurczyć rozszerzone naczynia krwionośne tworzące cienie pod oczami.  Możemy łatwo zrobić kompres samodzielnie, wystarczy:

  • zawinąć kilka kostek lodu w czystą myjkę/ręcznik do twarzy,
  • zwilżyć apteczny kompres z gazy zimną wodą.

Potem pozostaje poddać się chłodzącemu działaniu okładu przez 15-20 minut. Wygodne w stosowaniu będą również gotowe maski hydrożelowe wielorazowego użytku do schłodzenia w lodówce.

Możemy też wykorzystać produkty takie jak płatki pod oczy, które dodatkowo nawilżą i ukoją skórę wokół oczu. W ich składzie często znajdziemy intensywnie nawilżający kwas hialuronowy, rzadziej łagodzące wyciągi roślinne np. z rumianku.

Świetlik lekarski i arnika

Do ekstraktów roślinnych wykorzystywanych w pielęgnacji skóry okolic oczu zaliczamy również świetlik, chaber i arnikę. Ekstrakt ze świetlika lekarskiego jest częstym składnikiem żeli pod oczy, które zmniejszają obrzęki, ale również redukują cienie i łagodzą podrażnienia, jednocześnie przynosząc ulgę i nawilżenie przemęczonym oczom. 

Arnika górska natomiast jest dobrym wyborem przy skłonności do obrzęków i skórze naczynkowej. Ten naturalny wyciąg jest często składnikiem żeli ułatwiających szybsze wchłanianie przekrwień, siniaków wszelkiego rodzaju, a także zmniejszania opuchlizny. Przyspiesza usuwanie obrzęków i niweluje sińce, dzięki czemu przywraca świeże spojrzenie. Pamiętaj, że, uzyskanie świeżego  wyglądu skóry pod oczami jest możliwe, jeżeli zadbamy o odpowiednią pielęgnację i zrozumiemy, co cienie pod oczami oznaczają w kontekście naszego zdrowia.

Usmiechnieta dziewczyna z jadeitowym wałkeim

Co na cienie pod oczami związane z wiekiem?

Naturalne starzenie się jest kolejną częstą przyczyną powstawania cieni pod oczami. W wielu przypadkach ciemne ślady są normalną częścią procesu starzenia. Wiele seniorek zastanawia się – „Dlaczego mam cienie pod oczami?”. Głównym powodem jest to, że z wiekiem skóra, również pod oczami, staje się cieńsza. Często widoczny też jest spadek zawartości tłuszczu i kolagenu, które utrzymują elastyczność skóry. Gdy to nastąpi, ciemne naczynia krwionośne pod skórą stają się bardziej widoczne, powodując przyciemniony wygląd obszaru pod oczami.

 

Zrozumienie skąd cienie pod oczami się biorą, jest kluczowe, gdyż w wieku senioralnym problem ten wymaga zastosowania przeciwutleniaczy zapobiegających uszkodzeniom komórek i przeciwdziałających procesom starzenia chronologicznego. Zastosowanie znajdą tu przede wszystkim witaminy E, C i K w produktach (np. Iossi witaminowy koktajl pod oczy A+E+C, Pharmaceris N Capinon K 1% krem z witaminą K) do stosowania miejscowego. Ponadto sama witamina C jest ważna dla produkcji kolagenu i pomaga rozjaśnić skórę. Witamina K natomiast może pomóc szczególnie w przypadku cery naczynkowej i problemach z przepływem krwi w tkankach pod oczami.

 

Niacynamid to kolejna witamina, która może spełnić swoje zadanie w walce z cieniami pod oczami. Nie tylko łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne, ale także stymuluje produkcję kolagenu. Wiele produktów dedykowanych dla skóry w okolicy oczu zawiera też retinoidy. Te pochodne witaminy A mogą pozytywnie wpłynąć na koloryt skóry i sprawić, że będzie mniej blada, dzięki czemu cienie staną się mniej widoczne. Poza tym ich stosowanie przez dłuższy czas może przynieść efekt pogrubienia skóry. Trzeba jednak pamiętać, że do kuracji retinolem (zwłaszcza stężonym) warto się przygotować i poznać zasady jego wprowadzania do pielęgnacji.

 

Odwodnienie, zwłaszcza znaczne i długotrwałe również może mieć wpływ na wystąpienie cieni pod oczami. Wynika to z anatomii, ponieważ mamy bardzo cienką, delikatną skórę powiek, osadzoną nad pustą strukturą wokół oczu. Kiedy organizm jest odwodniony, skóra staje się bledsza, sucha, a oczy zaczynają wyglądać na zapadnięte, co tworzy efekt cieni pod oczami.

Dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia i uzupełniać płyny regularnie przez cały dzień. Zalecana ilość różni się w zależności od aktywności, wagi i innych czynników, ale standardowo wynosi około 2700 mililitrów wody na dzień dla kobiet i 3700 dla mężczyzn.

Dodatkowo możemy wspomóc przesuszoną skórę od zewnątrz, stosując nawilżający krem zawierający kwas hialuronowy i  ceramidy. Składniki te poprawią kondycję i ogólny wygląd cienkiej skóry pod oczami.

Mloda kobieta w szlafroku

Cienie spowodowane przebarwieniami słonecznymi

Zastanawiasz się, skąd się biorą cienie pod oczami, które związane są z przebywaniem na słońcu? Otóż, wynikają one z intensywnej stymulacji produkcji pigmentu – melaniny, która nadaje kolor skórze. Słońce może spowodować pojawienie się przebarwień, w tym również ciemniejszej skóry wokół oczu.

 

Oczy i skóra wokół nich to obszar, który wymaga szczególnej ochrony przed promieniowaniem UV. Dla pięknego wyglądu, ale również zdrowego wzroku powinniśmy chronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym. Promienie UV są powodem przyspieszonego starzenia się skóry i powstawania przebarwień pod oczami.

W fotoprotekcji pomogą nam okulary przeciwsłoneczne i produkty z filtrem UV. 

Codzienne stosowanie na twarz kremu przeciwsłonecznego z ochroną o szerokim spektrum działania jest zdecydowanie zalecane. Kremy, szczególnie te z wysokim poziomem ochrony (np. SPF 50), nie tylko zapobiegną pojawianiu się przebarwień, ale też pomogą opóźnić i zmniejszyć efekty fotostarzenia związanego z promieniowaniem słonecznym. Jeśli masz wrażliwą skórę wokół oczu, warto zwrócić uwagę na informację o hipoalergicznym charakterze produktu lub wybrać krem z filtrem dedykowany pod oczy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Peelingi kwasowe

Zabiegi złuszczania wykorzystujące alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas glikolowy czy kwas kojowy mogą pomóc rozjaśnić przebarwienia pod oczami i ujędrnić skórę. Najlepiej używać ich w połączeniu z kremami o działaniu łagodzącym i regenerującym. Mogą to być dedykowane pod oczy produkty z ceramidami, kwasem hialuronowym lub peptydami, które dodatkowo zadbają o ochronną barierę hydrolipidową.

Korektor

Jeśli chcesz ukryć cienie pod oczami, korektory mogą je szybko ukryć, dzięki czemu staną się niewidoczne. Jego rodzaj dobieramy na podstawie rodzaju naszej skóry pod oczami oraz intensywności cieni. Najbardziej naturalny efekt uzyskamy, dzięki korektorom o lekkiej, lejącej konsystencji w odcieniu delikatnie jaśniejszym od podkładu. Rozjaśniające pigmenty sprawiają, że okolica oczu wygląda na bardziej wypoczętą. Obecnie dostępne mamy również kremy pod oczy z korektorem, które zakrywają niedoskonałości i pielęgnują skórę.

Medycyna estetyczna

Istnieją też zabiegi w gabinetach kosmetologicznych, które są stosowane w celu zmniejszenia cieni pod oczami. Obejmują one:

  • peelingi chemiczne,
  • chirurgię laserową, 
  • tatuaże medyczne (wstrzykiwanie pigmentu),
  • wypełniacze takie jak osocze bogatopłytkowe czy kwas hialuronowy,
  • usuwanie nadmiaru tłuszczu i skóry,
  • implanty chirurgiczne z tłuszczu lub produktów syntetycznych,
  • karboksyterapia.

Przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek zabiegach kosmetycznych przedyskutuj to z lekarzem. Inwazyjne zabiegi medyczne mogą wymagać długiego czasu rekonwalescencji.

Temat „cienie pod oczami – przyczyny” jest równie złożony jak funkcjonowanie skóry w tym wrażliwym obszarze. Pamiętajmy, że zniwelowanie problemu cieni jest złożonym procesem, nie tylko ze względu na bogaty wybór dostępnych produktów, ale również na różnorodność przyczyn ich powstawania.  Wszystko, od genetyki po nasz styl życia, wpływa na to, jak wygląda nasza skóra. To klucz do zrozumienia, jak najlepiej zadbać o siebie i zauważać aktualne potrzeby naszej skóry.

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Porada experta:

Herbatki ziołowe, takie jak rumianek czy ekstrakt z zielonej herbaty, mogą być stosowane do przygotowania kompresów dla oczu.

 

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel