SEKRETY MAKIJAŻU
05.06.2018

Jak i czym myć pędzle do makijażu?

Jak i czym myć pędzle do makijażu?

Wypryski, trądzik, zmiany skórne, zatkane pory, infekcje bakteryjne – to wszystko może być spowodowane używaniem brudnych pędzli do makijażu. Dbając o twarz, kupujesz dobre kremy i maseczki, ale nie możesz zapominać także o pielęgnacji akcesoriów, którymi wykonujesz makijaż. Dowiedz się, jak czyścić pędzle do makijażu, aby służy możliwie długo.

jak myc pedzle do makijarzu

Pędzle – jak przedłużyć ich życie?

 Żywotność pędzli do makijażu w dużej mierze zależy od ich jakości. Najczęściej – choć nie zawsze – wysoka cena pędzli idzie w parze z doskonałą jakością. Dobre pędzle mogą nam służyć nawet kilka lat, ale pod jednym warunkiem. Musimy o nie regularnie i odpowiednio dbać. Warto dowiedzieć się, jak myć pędzle do makijażu nie tylko po to, aby szybko się nie zniszczyły, ale także w celu uniknięcia problemów skórnych.

Czyszczenie pędzli do makijażu - absolutna konieczność!

Podobnie jak codziennie myjesz brudne naczynia i pierzesz poplamione ubrania, tak powinnaś czyścić pędzle do makijażu. Raczej nie masz ochoty chodzić w nieświeżej bluzce czy nalewać zupę do brudnego talerza. Malując się brudnymi pędzlami, nie tylko serwujesz sobie nieestetyczne doznania i przyczyniasz się do szybszego ich zużycia, ale przede wszystkim narażasz się na poważne problemy skórne.

Nasza skóra wytwarza sebum, znajdują się na niej bakterie, kurz i przeróżne zanieczyszczenia. Nakładając kosmetyk pędzlem, przenosisz na niego łój i bakterie. Jeśli nie umyjesz pędzla, wszystkie te nieczystości nałożyć sobie ponownie na twarz. Zapchane pory, podrażnienia, uczulenia i wypryski gotowe. Gdy nakładasz podkład czy korektor palcami, zawsze na koniec myjesz ręce, by usunąć pozostałości kosmetyków. Tak samo bezwzględnie należy postąpić z pędzlami i gąbeczkami, którymi malujesz swoja twarz. Czyszczenie pędzli do makijażu niech będzie takim samym obowiązkiem i rutyną jak pozmywanie naczyń po posiłku czy umycie zębów.

Czym myć pędzle do makijażu?

Część kobiet nie wiem, czym myć pędzle do makijażu i stąd zaległości w pielęgnacji akcesoriów. Czasem przepłucze je wodą, czasem wytrze chusteczką, ale nie wie tak naprawdę, jak powinno się o nie dbać. Jest na to kilka sposobów.

Do czyszczenia pędzli można wykorzystać różne produkty pielęgnacyjne: płyn micelarny, olejek pielęgnujący, szare mydło, szampon dla dzieci (lub inny o prostym składzie), mydło antybakteryjne. Niezależnie, który produkt wybierzesz, zwróć uwagę, aby delikatnie usuwać resztki kosmetyków. Nie pocieraj delikatnego włosia, nie wyciskaj, nie wyżymaj. Jak wyczyścić pędzle do makijażu to tylko z wyczuciem i delikatnie. Dzięki temu włosie pozostanie w niezmienionym kształcie i gęstości, służąc ci dobrze długie miesiące a nawet lata.

Najskuteczniejszy sposób na pielęgnację pędzli to zamoczenie ich w wybranym kosmetyku, np. w płynie micelarnym i pozostawienie na 15-30 min celem odmoczenia. Pędzle pozostawione w taki sposób mają szansę samoistnie się oczyścić, bez zbędnych uszkodzeń. Następnie należy je wysuszyć, dbając w tym momencie o zachowanie ostrożności.

pedzle

Nigdy nie susz pędzli na kaloryferze – w ten sposób możesz napuszyć włosie i doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie susz ich także pod gorącym nadmuchem suszarki i na słońcu. Nie pocieraj ręcznikiem, nie wyżymaj z nadmiaru wody. Najlepiej połóż je płasko na stole tak, aby włosie znajdowało się już poza brzegiem stołu. Samoistne schnięcie pędzli sprawi, że zachowają swój naturalny kształt, gęstość i puszystość.

Warto poza tym decydować się na produkty, które pomogą wykonywać te czynności, np.:

Jak wyczyścić pędzle do makijażu po codziennym użytkowaniu?

Jak czyścić pędzle do makijażu: codzienne, raz w tygodniu, a może po prostu po każdym użyciu? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.

Wszystko zależy, jaki to rodzaj pędzli. I tak:

Pędzle do podkładu, korektora oraz pomadki myjemy codziennie czy też po każdym użyciu.

Ciężki podkład, kryjący korektor i mocno napigmentowana pomadka głęboko wnikają w pędzel ciężko je doczyścić, gdy robi się to sporadycznie. Nie wspominając już o tym, że codzienne mycie tych pędzli jest konieczne dla utrzymania twarzy w czystości i higienie.

mycie pedzli

Pędzle do różu, sypkiego pudru oraz pędzelki do cieni i kredek myjemy co 2-3 tygodnie.

Jeśli zależy ci na perfekcyjnym makijażu, warto zainwestować w pędzle i wybrać te z wyższej półki. Różnica w użytkowaniu i trwałości w stosunku do tanich podróbek jest znacząca. Dobrym pędzlem z łatwością nałożysz kosmetyk, dużo sprawniej wymodelujesz twarz i rozprowadzisz podkład czy naniesiesz róż. Zdecydowanie ułatwia on aplikację kosmetyków, także osobom początkującym w temacie makijażu. Dobrej jakości pędzle posłużą dłużej mimo regularnego użytkowania oraz czyszczenia i suszenia.

Ułatwiając sobie  pielęgnację pędzli, dobrze jest mieć stałe miejsce, w którym myjemy i suszymy pędzle, a pod ręką zawsze płyn micelarny, szare mydło lub delikatny szampon oraz miseczkę. Mając niezbędne akcesoria, łatwiej przyjdzie nam regularność w myciu pędzli.

Wiedząc, jak myć pędzle do makijażu, dobrze jest zadbać też o całościowe odświeżenie akcesoriów i kosmetyków do makijażu:

  • Przejrzyj kosmetyki i wyrzuć te, których termin ważności dawno upłynął,
  • Pozbądź się pokruszonych cieni, złamanych kredek, zniszczonych opakowań,
  • Odpowiedź sobie szczerze na pytanie, czy wszystkie twoje kosmetyki są dobrze dobrane. Z pewnością masz cienie, które nie pasują ci kolorystycznie, pomadki praktycznie nieużywane i źle dobre pudry o niepasujących odcieniach. Wydaj te kosmetyki siostrze lub koleżance, być może im kolory bardziej przypadną do gustu.
  • Uporządkuj miejsce, w którym trzymasz kosmetyki. Kup specjalne etui do pędzli – dłużej ci posłużą. Umieść kosmetyki w wygodnej kosmetyczce lub pudełku z przegródkami – bardzo ułatwisz sobie codzienny makijaż, gdy kosmetyki będziesz mieć pod ręką, bez konieczności wyrzucania całej zawartości kosmetyczki.

Odpowiednie czyszczenie pędzli do makijażu przedłuży ich żywotność, a my unikniemy ewentualnych zmian skórnych i wyprysków. Same korzyści!

Naprawdę warto zadbać o swoją kosmetyczkę, zrobić w niej porządny remanent i bez żalu pozbyć się kosmetyków oraz akcesoriów, których nie używamy. Mając tylko ulubione kosmetyki i zadbane pędzle, gąbeczki, będziemy wykonywać makijaż z czystą przyjemnością.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane

pixel