WŁOSOWE LOVEDOMOWE PORADY
08.12.2019

Farbowanie włosów w domu. Krok po kroku do wymarzonego koloru

Farbowanie włosów w domu. Krok po kroku do wymarzonego koloru

O pięknych i lśniących włosach marzy każda z nas. Z tego powodu, codziennie nakładamy na nie kolejne warstwy kosmetyków, mając nadzieję, że fryzura w końcu stanie się naszą wizytówką i doda nam charakteru. Dzięki niej chcemy poczuć się nie tylko piękne, ale również eleganckie, kokieteryjne lub nieco zadziornie. Niestety nie zawsze udaje się nam uzyskać wymarzony efekt, a walka o upragniony kolor okazuje się często syzyfową pracą. Po jakie metody warto więc sięgnąć?

Samodzielne farbowanie włosów

Zdarza się, że zamiast samodzielnie stawiać czoła problemowi, szukamy pomocy u profesjonalistów. Regularnie pojawiamy się w salonach fryzjerskich, wierząc, że tylko zawodowiec będzie potrafił wydobyć z naszych włosów ich prawdziwą naturę. Zazwyczaj jednak okazuje się, że nie znając naszej osobowości, fryzjer nie jest w stanie zapewnić nam oszałamiających rezultatów. Często dobiera niewłaściwe cięcie, ułożenie, a co najgorsze – kolor farby. Takie niedopatrzenie kończy się kilkutygodniowym ukrywaniem włosów pod czapkami. Jak tego uniknąć? Weźmy sprawy w swoje ręce! Farbowanie włosów w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – tym bardziej, jeśli zmiana koloru nie ma być radykalna.  

Zamiast czekać na kolejną wizytę w salonie, zafundujmy sobie farbę do włosów, którą będziemy mogły samodzielnie nałożyć na włosy w domowym zaciszu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale przede wszystkim w końcu poczujemy się piękne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Dlaczego lepiej farbować włosy w domu niż w salonie fryzjerskim?

Choć salony fryzjerskie codziennie kuszą nowymi promocjami, to istnieje wiele powodów, dla których własnoręczne farbowanie włosów okaże się dla nas lepszym wyborem. Jakich? Oto kilka z nich:

  1. Oszczędność

Każda z nas wie, że podczas wizyty u fryzjera zazwyczaj musimy głęboko sięgać do kieszeni. Usługi proponowane przez profesjonalistów często kosztują krocie, mając tym samym ogromny wpływ na nasz miesięczny budżet. Zamiast więc wydawać fortunę w salonie, zainwestujmy raczej w dobrej jakości farbę. Jej cena nigdy nie przewyższy kosztów usług fryzjerskich, a uzyskany przy jej użyciu efekt, może okazać się o wiele bardziej satysfakcjonujący.

  1. Kontrola

Decydując się na samodzielne farbowanie włosów oprócz oszczędności, zyskujemy również kontrolę – same decydujemy jaką markę kosmetyków wybierzemy, jaką kwotę na nie przeznaczymy i który kolor okaże się dla nas najwłaściwszy. W salonie nie mamy żadnego wpływu na produkty, w które jest zaopatrywany, w związku z czym zupełnie nie panujemy nad kwestiami ich ceny, jakości czy wachlarza kolorystycznego.

  1.  Świetna zabawa!

Z samodzielnego farbowania włosów można uczynić wspaniałą zabawę. Wystarczy zaprosić najlepszą przyjaciółkę, otworzyć butelkę wina i plotkując oraz żartując, nakładać sobie nawzajem wybraną farbę. Świetny nastrój gwarantowany!

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Przygotowanie do farbowania włosów w domu

Farbowanie włosów w domu – jaką farbą?

Wybór farb do włosów jest ogromny – od prostych, tanich mieszanek, przez te wzbogacane różnymi olejkami i innymi składnikami odżywczymi, po profesjonalne produkty. Jeśli do farbowania podchodzisz po raz pierwszy, możesz zdecydować się na farbę zmywalną lub farbę półtrwałą. W obu przypadkach pigment nie wiąże się na stałe ze strukturą włosa, dlatego efekty farbowania są nietrwałe i odwracalne. Wybór takiej farby to dobry pomysł, jeśli włosy będziesz farbować po raz pierwszy lub nie jesteś pewna tego, jak będziesz czuła się na dłuższą metę z wybranym kolorem.

Trwałą farbę wybierz wówczas, gdy masz już doświadczenie w samodzielnej koloryzacji, a także jesteś pewna, że kolor będzie satysfakcjonujący. 

Jak farbować włosy w domu – krok po kroku

Dla tych z nas, którzy nie czują się biegli w sztuce fryzjerskiej, przygotowaliśmy krótki poradnik jak samemu farbować włosy – krok po kroku.

Przygotowanie do farbowania włosów

Jak przygotować się do farbowania włosów? Po pierwsze nie myj ich tuż przed zabiegiem – powstające na nich sebum ochroni delikatną skórę głowy przed niepożądanymi efektami działania farby. Po drugie dokładnie rozczesz włosy gęstą szczotką, tym samym pozbywając się z nich kurzu i resztek kosmetyków.

Przed rozpoczęciem farbowania, przygotuj stanowisko pracy. Pamiętaj o miseczce do mieszania farby oraz o odpowiednim pędzelku do farby, którym będziesz nakładać ją na włosy. Przyszykuj buteleczki z kremem koloryzującym i utleniającym oraz upewnij się, że jesteś w posiadaniu odpowiedniej odżywki do włosów farbowanych.

ZOBACZ TO:

Jak przygotować farbę do malowania?

Aby farbowanie włosów w domu przyniosło oczekiwane, zadowalające efekty, musisz nie tylko wybrać odpowiednią farbę, ale także prawidłowo przygotować mieszankę koloryzującą. Trzymaj się ściśle zaleceń producenta, co do proporcji składników oraz kolejności ich mieszania. 

Do przygotowania mieszanki koloryzującej nie używaj metalowych miseczek i akcesoriów. Składniki farby mogą wejść w reakcję z tym materiałem, a to może nawet wpłynąć na zmianę koloru!

Nakładanie farby do włosów zaczynamy od odrostów. Używając pędzelka, równomiernie pokrywamy kosmetykiem całą ich powierzchnię. Następnie aplikujemy go na resztę włosów – aż po same końcówki. Zostawiamy farbę na 20 minut, po czym delikatnie zwilżamy włosy ciepłą wodą i masujemy przez 2 minuty. Następnie dokładnie płuczemy całą głowę i nakładamy na nią odżywkę, którą po chwili dokładnie spłukujemy i gotowe!

FANOLA AFTER COLOUR ODŻYWKA DO WŁOSÓW FARBOWANYCH

Jak długo trzymać farbę na włosach?

Jak farbować włosy w domu, by uzyskać pożądane efekty i nie zniszczyć ich? Przede wszystkim – zawsze zgodnie z rekomendacją i instrukcją producenta danej farby. Przestrzegaj ściśle czasu pozostawienia mieszanki na włosach. Jeśli będziesz trzymać ją zbyt krótko – pigment może wniknąć nierówno lub niedostatecznie w różnych partiach włosów. Jeśli zaś mieszankę będziesz trzymać zbyt długo, ryzykujesz nie tylko zbyt intensywnym odcieniem, ale także przesuszeniem włosów i podrażnieniem skóry głowy!

Jak zdejmować farbę z włosów?

Farbowanie w domu zakańczamy zmyciem farby z włosów po upływie określonego czasu. Najlepiej zrobić to samą wodą, choć w przypadku niektórych farb można od razu użyć szamponu do włosów. Tę drugą opcję cenią przede wszystkim te panie, którym zdarza się zafarbować skórę na czole czy skroniach – szampon doskonale sobie z tym radzi. 

W niektórych przypadkach użycie szamponu do zmycia farby z włosów może wpłynąć w różnym stopniu na efekt koloryzacji, a konkretnie: na intensywność odcienia i trwałość koloryzacji. 

Najlepiej więc farbę zmyć samą wodą: najpierw zwilżając włosy i masując je przez około 2 minuty, a następnie domywając letnią wodą. Po koloryzacji zawsze należy nałożyć odżywkę. W wielu farbach jest ona dołączana do opakowania.

Farbowanie w domu – najczęstsze błędy

Domowe farbowanie włosów niesie za sobą pewne ryzyko niepowodzeń, jednak najczęściej wynikają one z błędów podczas procesu koloryzacji. To przede wszystkim:

  • Niepilnowanie czasu – nałożyłaś mieszankę na włosy i… nie spojrzałaś na zegarek. Kiedy ją zmyć? Na wszelki wypadek liczysz czas od teraz, jednak może okazać się, że farba znajduje się na włosach już za długo. W efekcie włosy i skóra głowy mogą nawet znacznie ucierpieć.
  • Używanie metalowych przedmiotów – ze względu na potencjalną reakcję metalu ze składnikami farby, jej kolor może ulec zmianie. Unikaj tego!
  • Rozczesywanie włosów na siłę – czasem chcemy iść na skróty i rozprowadzić mieszankę na włosach grzebieniem lub szczotką. Jednak szarpanie splątanych, mokrych włosów pokrytych silnie działającą mieszanka jest bardzo, bardzo kiepskim pomysłem – owocować może połamanymi i powyrywanymi włosami!
  • Zmywanie farby gorącą wodą – gorąca woda nie sprzyja skórze ciała i głowy nawet w „normalnych” warunkach. Proces farbowania nie pozostaje obojętny ani dla włosów, ani dla skóry głowy, a traktowanie ich gorącą wodą na zakończenie zabiegu może prowadzić do podrażnienia, a nawet sparzenia uwrażliwionej skóry głowy i do przesuszenia włosów. Farbę zmywaj letnią wodą!
  • mycie włosów przed farbowaniem – bo w ten sposób pozbawiasz je naturalnej ochrony w postaci sebum.

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Do farbowania w domu wybierz kosmetyki dobrej jakości: bogate w składniki odżywcze i pielęgnujące włosy.

Decydowanie się na najprostsze, najtańsze farby ma oczywiście uzasadnienie, jeśli ma to być zabieg jednorazowy lub nie wiesz, czy poradzisz sobie z samodzielnym farbowaniem i nie chcesz przepłacać, jednak na dłuższą metę, przy regularnym farbowaniu, włosy mogą odczuć różnicę. Szkoda ich kondycji – a pieniądze zaoszczędzone na farbie i tak wydasz na kosmetyki regeneracyjne lub odbudowę włosów w salonie fryzjerskim.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Rozjaśnianie włosów w domu

Koloryzacja włosów w domu może wymagać rozjaśnienia włosów – szczególnie jeśli chcesz uzyskać kolor jaśniejszy, niż wyjściowy. Domowe rozjaśnianie jest możliwe, jednak miej świadomość tego, że to zabieg bardzo inwazyjny i łatwo zniszczyć włosy poprzez spalenie ich. Podejdź więc do niego bardzo ostrożnie i z rozwagą. 

Nigdy nie farbuj włosów w tym samym dniu, w którym je rozjaśniałaś, bo to przepis na katastrofę, której może nie uratować żaden fryzjer. Po rozjaśnianiu włosy intensywnie nawilżaj i odżywiaj przez co najmniej kilka następnych dni i dopiero gdy odzyskają kondycję, możesz nakładać farbę. 

Jeśli włosy nie wymagają radykalnego rozjaśniania, warto przetestować naturalne metody rozjaśniania lub skorzystać z kąpieli rozjaśniającej (rozjaśniacz mieszasz z wodą, szamponem i maską do włosów).

Kilka przepisów na naturalne produkty do rozjaśniania włosów:

  • Rumianek: łyżkę rumianku zalej litrem wody, gotuj przez 10 minut i odstaw do ostygnięcia. Następnie wymocz włosy w chłodnym naparze i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Aby uzyskać lepszy efekt, po wieczornym zabiegu wstrzymaj się z myciem głowy do następnego poranka.
  • Cytryna: sok z jednej cytryny wymieszaj z wodą, nałóż na suche włosy i pozostaw na nich nawet na kilka godzin.

Chemiczne sposoby rozjaśniania włosów z jednej strony przynoszą lepsze efekty niż ich naturalne alternatywy, ale z drugiej okazują się od nich o wiele bardziej agresywne. Jeśli mimo to zamierzasz się na nie zdecydować, to używaj tylko przeznaczonych do tego celu specjalnych kremów lub płynów. Jednocześnie pamiętaj, by do rozjaśniania czupryny nigdy nie stosować wody utlenionej, która bardzo źle wpłynie na jej kondycję.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel