WŁOSOWE LOVEDBAJ O ZDROWIEMAMA I DZIECKO
24.02.2021

Czy można farbować włosy w ciąży? Poradnik przyszłej mamy

Czy można farbować włosy w ciąży? Poradnik przyszłej mamy

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który zaprząta głowy wielu przyszłych mam. Kobiety zastanawiają się, czy ten rodzaj ingerencji w naturę nie jest przypadkiem szkodliwy. W tekście sprawdzimy, czy podczas ciąży można farbować włosy, kiedy najlepiej to robić i jakich farb używać. Tak, by dbanie o wygląd nie wpłynęło negatywnie na zdrowie – ani mamy, ani jej przyszłego potomka.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

Plamy na ciele, zmiana koloru włosów, przebarwienia – zgodnie z ludowymi przekazami wszystko to może spotkać dziecko, którego matka w ciąży farbowała włosy. Na początku rozprawmy się więc z tymi absurdalnymi mitami. Nic z tego oczywiście nie jest prawdą. Niezależnie od tego, czy zmieniamy kolor fryzury w ciąży, czy unikamy farbowania – nie ma to żadnego wpływu na to, jak będzie wyglądać dziecko.

Nie zmienia to faktu, że wiele przyszłych mam zastanawia się, czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Głównym problemem, który zaprząta głowę, jest amoniak, który często można znaleźć w popularnych farbach do włosów. Niektóre badania dowodzą, że w śladowych ilościach może on przenikać do organizmu – dla wielu z nas to niepokojące odkrycie. Te same badania jednak wskazują, że amoniak nie wpływa w żaden sposób na rozwój płodu.

Żeby jednak zachować maksimum bezpieczeństwa, odradza się farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży. To tak zwany okres ochronny, w którym powinnyśmy szczególnie zwracać uwagę na to, by swoimi wyborami nie wpłynąć negatywnie na zdrowie przyszłego potomka. Do dwunastego tygodnia ciąży kształtuje się wiele funkcji życiowych, a płód przechodzi wtedy najistotniejszą dla niego fazę rozwoju. Mimo że amoniak – według badań – nie ma wpływu na wszystkie te procesy, lepiej dmuchać na zimne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Farby do malowania włosów w ciąży – jak wybrać?

Aby farbowanie włosów w ciąży było bezpieczne i nie spędzało Ci snu z powiek w obawie przed zdrowiem maluszka, wybieraj produkty dobrej jakości. Co się pod tym kryje? To przede wszystkim naturalne farby do włosów – jak henna. Pewną niedogodnością jest to, że zabieg hennowania włosów jest długotrwały, a jeśli w ciąży stałaś się wrażliwsza na zapachy, to ten, który wydziela henna, może być nieprzyjemny. Inna sprawa to ta, że henna daje ograniczone możliwości kolorystyczne. Jeśli jednak patrzeć przez pryzmat bezpieczeństwa – to naturalny produkt, pozbawiony chemicznych dodatków, zdecydowanie będzie tym, po który warto sięgnąć. 

Jeśli jednak nie henna, to wybierz farbę bez amoniaku. Na rynku nie brakuje propozycji takich produktów, dlatego bez problemu znajdziesz wśród nich swój wymarzony kolor. 

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Profesjonalne farby fryzjerskie mają inne składy niż zwykłe farby drogeryjne, przez co efekty koloryzacji bywają o wiele bardziej satysfakcjonujące.

Nie oznacza to jednak, że nie zawierają silnie działających składników. Dlatego, jeśli jesteś w ciąży i wybierasz się do fryzjera na koloryzację, koniecznie go o tym poinformuj. Jeśli po farbę fryzjerską sięgasz do domowego farbowania, również zweryfikuj wcześniej jej skład pod kątem niepożądanych substancji, których lepiej unikać w czasie ciąży.

SPRAWDŻ TEŻ:

Farbowanie włosów w ciąży. Najlepsze produkty

Po upływie pierwszego trymestru ciąży możemy już bez obaw farbować włosy. Najlepiej oczywiście wybierać farby do włosów z dobrymi, naturalnymi składami, które nie tylko nie zaszkodzą dziecku, ale będą też dbać o zdrowie i kondycję naszej fryzury. Świetnie sprawdzą się:

  • L’oreal Paris Casting Creme Gloss – trwała farba do włosów bez amoniaku. To bezpieczne rozwiązanie, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Kolor utrzymuje się długo, nie wypłukuje się. Piękny efekt bez ryzyka.
  • Garnier Olia – farby do włosów od Garnier nie zawierają w składzie amoniaku, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane do farbowania włosów w ciąży. Kolor jest intensywny, utrzymuje się długo, doskonale wygląda.

Jeśli mimo wszystko zastanawiasz się, czy można farbować włosy w ciąży i niepokoi Cię ewentualny wpływ substancji zawartych w farbie na rozwój płodu, zdecyduj się na kremy i pianki koloryzujące. Produkty te doskonale podkreślą kolor włosów, dodając im blasku i świeżości. Efekt co prawda nie jest permanentny, ale bez problemu możesz powtarzać takie malowanie włosów co jakiś czas.

Czy można farbować włosy w ciąży?

Jeśli planujesz odświeżenie koloru włosów, zastanów się, który produkt będzie dla Ciebie najlepszy. Oczywiście na pierwszym miejscu stawiamy dobro dziecka, ale nie musisz zapominać w czasie ciąży o sobie i swoim komforcie. Nowy kolor włosów to dla wielu przyszłych mam symbol troski o swój wygląd i samopoczucie. Nie bój się więc sięgać po farby do włosów i inne kosmetyki koloryzujące, które zagwarantują kompleksowe odświeżenie koloru i poprawę kondycji fryzury.

Pamiętaj, by w miarę możliwości wybierać produkty o dobrym, naturalnym składzie. Świetnie sprawdzą się też farby półtrwałe oraz pianki i kremy koloryzujące. Egzamin zda też henna np. Khadi lub Orientana. Pozwolą odświeżyć lub całkiem zmienić kolor, nie wpływając negatywnie na zdrowie: ani przyszłej mamy, ani dziecka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Farbowanie włosów w ciąży – kiedy się zdecydować?

Pamiętaj o tym, że w czasie ciąży organizm zmienia się na wielu płaszczyznach. Zmienia się między innymi tolerancja i wrażliwość skóry na różne składniki – hormony robią swoje! Dlatego nawet jeśli przed ciążą farbowałaś włosy, to w tym odmiennym stanie podejdź do tego nieco ostrożniej, bo nie przewidzisz reakcji organizmu. A ta może być różna – od pieczenia, swędzenia czy zaczerwienienia skóry głowy, przez podrażnienie, aż do uczulenia!

Przed farbowaniem przeprowadź więc próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry, a mieszankę trzymaj na włosach kilka minut krócej niż zwykle – na wszelki wypadek. 

Dla bezpieczeństwa maluszka, którego nosisz pod sercem, powstrzymaj się od farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. 

SPRAWDŻ TAKŻE:

Farbowanie włosów a karmienie piersią

Nie ma jednoznacznych informacji na temat tego, aby farbowanie włosów było szkodliwe dla dziecka w czasie, gdy karmisz piersią. Zawsze warto jednak lepiej dmuchać na zimne i w tym wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża i karmienie piersią, wybierać naturalne produkty do farbowania włosów, a przynajmniej te bez amoniaku i innych potencjalnie drażniących, czy szkodliwych substancji. A w razie poważnych wątpliwości, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel