WŁOSOWE LOVE
02.12.2019

Farbowanie siwych włosów. Z henną to bezpieczne!

Farbowanie siwych włosów. Z henną to bezpieczne!

Siwe włosy z roku na rok są coraz modniejsze. Zaczynamy uczyć się akceptacji swojego ciała oraz procesów, które w nim zachodzą. I doceniamy naturalność! Ale siwe włosy wciąż mogą spędzać sen z powiek niejednej z nas. Szukasz sposobu na to, aby móc bezpiecznie koloryzować włosy, tak często, jak będą tego potrzebowały? Jednocześnie nie jesteś przekonana do tradycyjnych, drogeryjnych farb do włosów? Wypróbuj moc ziół! Farbowanie siwych włosów henną odżywia oraz nadaje im niepowtarzalnego blasku oraz koloru. Przekonaj się sama!

Dlaczego włosy siwieją?

Farbowanie siwych włosów może stanowić nie lada wyzwanie. A wszystko przez zmiany w strukturze włosa. Siwe włosy nie mają melaniny, czyli składnika odpowiedzialnego za ich kolor. Właśnie przez to może się zdarzyć, że ostateczny efekt koloryzacji będzie nierówny, bądź miejscami farba po prostu „nie złapie”. Czy farbowanie siwych włosów henną pomaga rozwiązać problem? Tak, ale w trakcie zabiegu trzeba zachować nieco więcej uwagi niż przy standardowej procedurze. Zobacz, jak w prosty sposób możesz pozbyć się siwych włosów, przy pomocy naturalnych kosmetyków! Henna do włosów to jeden z częstych wyborów. 

Proces siwienia włosów – jak przebiega?

Henna na siwe włosy może być tak samo skutecznym i satysfakcjonującym rozwiązaniem, jak farba chemiczna. Zanim jednak przejdziesz do farbowania włosów, warto dowiedzieć się, skąd w ogóle biorą się tzw. siwki – czyli najpierw pojedyncze siwe włosy, następnie całe pasma, aż po siwiznę wszystkich włosów. 

Włosy zawdzięczają swój kolor naturalnemu pigmentowi, jakim jest melanina. Można wyróżnić dwa rodzaje melaniny: eumelanina (odpowiada za ciemny kolor włosów) i feomelanina (nadaje jasny pigment). Im więcej melaniny, tym intensywniejszy i głębszy kolor włosów. 

Wraz z upływem czasu w organizmie zachodzą różne zmiany. Jedną z nich jest zmniejszenie produkcji melaniny, poprzez to, że komórki, które ją wytwarzają, tracą zdolność produkcji. W ten sposób nowe włosy są pozbawione melaniny: najpierw częściowo, następnie całkowicie. 

Skoro więc siwienie jest związane z wiekiem, to dlaczego u wielu młodych osób pojawiają się siwe włosy? Warto wiedzieć, że zmniejszenie produkcji melaniny wraz z upływem czasu to niejedyny powód siwienia. Mogą na to wpływać różne czynniki jak stres, choroby, niedobory, a nawet stosowanie niektórych leków. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Farbowanie siwych włosów henną – jak to robić?

W trakcie farbowania siwych włosów henną kluczowe jest nieco inne podejście do samego zabiegu. Aby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się tzw. farbowanie dwuetapowe. Polega ono na tym, że najpierw farbujemy włosy czystą henną, a dopiero po jej spłukaniu i wysuszeniu włosów nakładamy na nie kolor docelowy. Taki zabieg wymaga nieco więcej zachodu, ale zyskujemy pewność, że efekt będzie naturalny, a po siwych pasmach nie będzie ani śladu.

Henna do włosów siwych – jak ją przygotować?

Najlepsza henna do włosów siwych to ta, która jest czysta, w 100% składająca się z naturalnych składników. Jak przygotować hennę do farbowania siwych włosów?

  • Rozrabiamy proszek z wodą do pożądanej konsystencji. Nie może ona być zbyt gęsta, gdyż wtedy będzie nam ciężko ją nakładać, z kolei za rzadka będzie spływać i brudzić wszystko dookoła. Woda, której użyjesz do zabiegu, powinna mieć temperaturę 60 stopni.
  • Taką miksturę dobrze jest odstawić na noc w ciepłe miejsce, aby zioła mogły uwolnić swój barwnik.
  • Po odczekaniu ok 12h do mieszanki możemy dodać odrobinę wody, aby przywrócić jej odpowiednią konsystencję. Tak przygotowaną pastę nakładamy na włosy i trzymamy na nich ok. 2-3h.

Henna aplikowana na siwe włosy

Efektem pierwszego etapu hennowania powinien być intensywny, rudy kolor – na ciemniejszych włosach może wpadać lekko w kasztan. Jeżeli to nie było Twoim zamiarem – nie przejmuj się. Teraz czas na właściwe farbowanie!

Do drugiego etapu możesz użyć czystego Indygo. Wtedy otrzymasz odcień głębokiej czerni. Jeżeli zależy Ci na brązach, wybierz gotową mieszankę. Tutaj ważne jest jedno – barwnik zawarty w sproszkowanym indygowcu nie lubi wysokich temperatur, wiec woda powinna być zdecydowanie chłodniejsza niż w przypadku poprzedniego etapu. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, mieszankę trzymasz na włosach od dwóch do trzech godzin, spłukujesz czystą wodą i gotowe!

SPRAWDŹ TAKŻE:

O czym warto pamiętać, farbując siwe włosy henną?

Podczas farbowania siwych włosów henną warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym kolor będzie się trzymał o wiele dłużej i wyjdzie intensywniejszy. Przed nałożeniem mieszanki umyj dokładnie włosy mocno oczyszczającym szamponem. Nie nakładaj żadnych odżywek ani stylizatorów! Ważne jest, aby nasze pasma były oczyszczone ze wszystkich substancji, które mogłyby je obklejać i uniemożliwić prawidłowe osadzenie się barwnika. 

W przeciwieństwie do chemicznych farb barwnik z henny nie wnika pod łuski włosa, tylko tworzy delikatną warstwę dookoła niego – ważne więc, aby nic mu nie przeszkadzało w tym zadaniu.

W ciągu trzech pierwszych dni po farbowaniu kolor będzie się utleniał i stopniowo dochodził do swojego ostatecznego wyglądu. Ważne jest, aby w tym czasie nie myć włosów ani również nie stosować żadnych kosmetyków do ich pielęgnacji. Dokładne wypłukanie henny po farbowaniu może sprawić nieco trudności mniej zaawansowanym użytkowniczkom. To z kolei może doprowadzić do niewielkiego przesuszenia włosów, w trakcie pomiędzy farbowaniem a pierwszym myciem – nie ma powodów do niepokoju, jest to naturalny etap przejściowy.

Henna na siwe włosy – jaki kolor dobrać?

Jaka henna do włosów siwych będzie dobrym wyborem? Aby zmniejszyć ryzyko nierównego pokrycia włosów lub uniknąć niezadowalającego efektu koloryzacji, warto (przynajmniej na początku przygody z hennowaniem) wybrać kolor zbliżony do tego, jaki mamy naturalnie. To istotne tym bardziej, jeśli nie wszystkie włosy są siwe, a tylko ich część. Wybór odcienia zbliżonego do naturalnego koloru włosów pozwoli uzyskać bezpieczny, jednolity efekt. 

Jeśli większość włosów lub wszystkie są już w miarę jednolitym kolorze siwizny, a chcesz zafarbować je na ciemny kolor, bezpiecznym rozwiązaniem będzie hennowanie dwuetapowe. Polega ono na pokryciu wszystkich włosów najpierw czystą henną, a dopiero w następnej kolejności mieszanką o wybranym, ciemniejszym kolorze. 

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

W przypadku, gdy siwych włosów jest sporo i ma to być Twoje pierwsze farbowanie całych włosów, wybierz odcień najbardziej zbliżony do Twojego naturalnego koloru włosów

Im ciemniejszy naturalny odcień i im ciemniejsza farba, tym więcej nierówności może wyjść – bo na siwych, jasnych włosach odcień może być o wiele jaśniejszy niż na tych jeszcze naturalnie ciemnych. Nie zrażaj się jednak: czasem na początku koloryzację całych włosów trzeba powtórzyć nawet kilkukrotnie, by wyrównać kolor włosów. Potem wystarczy już farbowanie odrostów i tylko odświeżanie koloru na długości włosów.

PRZECZYTAJ:

Henna na siwe odrosty

Farbowanie henną siwych włosów to również dobry sposób na zamaskowanie samych odrostów, bez konieczności pokrywania kolorem wszystkich włosów. Farbowanie siwych włosów henną nie różni się wiele od koloryzacji całych włosów. Mieszankę nakładaj po prostu na odrosty – dokładnie, miejsce przy miejscu. 

Tak samo, jak przy koloryzacji całych włosów, tak i przy farbowaniu odrostów również zabezpiecz włosy folią lub czepkiem i dodatkowo załóż czapkę bądź turban z ręcznika. 

Pamiętaj, aby wybrać naturalną hennę i ciesz się pięknym kolorem zdrowych włosów!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel