Dezodoranty nowej generacji. Ekologiczne rozwiązania dla wymagających
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu ekologiczny tryb życia był dość niszowym trendem. Dziś świadomość tego, jak bardzo nasze zachowania i przyzwyczajenia przyczyniają się do dewastacji środowiska, jest znacznie większa i coraz więcej osób wprowadza różne zmiany w codziennym życiu, nawet niewielkie, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Z drugiej strony zwiększyła się również świadomość tego, że konserwanty, parabeny i mnóstwo innych syntetycznych dodatków do żywności, chemii gospodarczej i kosmetyków, na dłuższą metę może być bardzo szkodliwych. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór naturalnych lub/i ekologicznych środków czystości i kosmetyków. Czym są kosmetyki ekologiczne i czy każdy produkt można zastąpić jego ekologicznym odpowiednikiem?
Spis treści
Kosmetyki naturalne i ekologiczne – na co to komu?
Coraz więcej osób do pielęgnacji ciała i włosów podchodzi świadomie, tj. nie tylko wie, jakie składniki aktywne sprzyjają im najbardziej, ale również jakich składników należy unikać: nie tylko ze względu na to, że nie służą skórze czy włosom, ale także ze względu na to, że mogą być potencjalnie lub realnie szkodliwe przy regularnym i długotrwałym stosowaniu.
Odpowiedzią na rosnącą świadomość, a tym samym zwiększające się potrzeby konsumentów, stały się kosmetyki naturalne i ekologiczne. Początkowo wybór był dość ograniczony, jednak z biegiem czasu zainteresowanie produktami tego typu sukcesywnie rosło – i to tak bardzo, że obecnie niemal każda marka ma w swojej ofercie przynajmniej jedną linię eco, nature lub bio.
Kosmetyki naturalne – co trzeba o nich wiedzieć?
Formuły kosmetyków naturalnych są oparte na składnikach, które znajdziemy w naturze. To przede wszystkim wyciągi roślinne, wody termalne, a także miód czy wosk – pod warunkiem, że składniki odzwierzęce zostały pozyskane w sposób, który nie przyniósł im żadnej szkody. Jak wśród różnych produktów łatwo wyodrębnić te, które są naturalne? Informuje o tym zarówno wygląd opakowania (najczęściej szata graficzna to rośliny i owady), a także napisy: nature, natural, eco.
W związku z tym pojawiają się dwie kolejne kwestie: czy kosmetyki oznaczone jako naturalne, na pewno takie są? Czy każdy kosmetyk naturalny jest produktem ekologicznym? Prawo nie reguluje kwestii tego, jakie warunki muszą spełniać produkty, by mogły zostać nazwane naturalnymi. W związku z tym niestety można trafić na producentów, którzy nie są do końca szczerzy z potencjalnymi nabywcami i napisy oraz grafiki na opakowaniu sugerujące, że trzymamy naturalny kosmetyk, bywają mylące. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy w składzie owszem, znajdują się substancje naturalne, jednak skład jest dopełniony również substancjami syntetycznymi. Konserwanty, oleje mineralne, parabeny czy detergenty (SLS, SLES), aromaty, barwniki oraz silikony to składniki, które nie mają prawa bytu w kosmetyku, który ma być naturalny.
Kilka słów o kosmetykach ekologicznych
Jak już wspomniano, mianem kosmetyku ekologicznego można określić taki produkt, który w co najmniej 95% składa się z substancji organicznych. Dodatkowo muszą one być przetworzone w sposób fizyczny, czyli np. poprzez suszenie, ekstrakcję lub destylację. Tylko maksymalnie 5% składników może być syntetycznych. Jedyną kwestią regulowaną prawnie w odniesieniu do kosmetyków naturalnych jest ograniczenie zawartości składników syntetycznych – właśnie do 5 %. Oprócz tego w kosmetykach naturalnych jako substancje zapachowe mogą być wykorzystane naturalne olejki eteryczne. Dopuszczalne jest stosowanie syntetycznych konserwantów, ale identycznych z naturalnymi: np. alkohol benzylowy, kwas salicylowy czy kwas benzoesowy.
Kosmetyki naturalne i ekologiczne: czy warto je wybierać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który wybór będzie lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej wybór kosmetyków naturalnych lub ekologicznych jest podyktowany przekonaniami (często wybierają je wegetarianie i weganie) lub/i troską o zdrowie i środowisko.
W wielu przypadkach po naturalne kosmetyki sięgają także osoby z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień i uczuleń. Warto jednak wiedzieć przy tym, że to, że kosmetyk jest naturalny lub ekologiczny, nie oznacza wcale, że dla wrażliwców czy alergików jest w pełni bezpieczny. Uczulają przecież nie tylko syntetyczne składniki jak konserwanty, barwniki czy kompozycje zapachowe. Wiele naturalnych substancji także ma spory potencjał uczulający. Jeśli należysz do grona alergików i masz wrażliwą skórę, przed wyborem konkretnego produktu lub linii przeanalizuj dokładnie skład pod kątem substancji, które potencjalnie mogą Cię uczulić lub w przeszłości wywołały reakcje alergiczną. Na tym jednak właściwie koniec potencjalnych zagrożeń związanych z używaniem kosmetyków naturalnych (ale tych prawdziwie naturalnych, a nie tylko z nazwy!) i ekologicznych.
Ekologiczne dezodoranty – o co w tym chodzi?
Na początku trzeba wspomnieć o różnicy między antyperspirantem i dezodorantem. Dezodorant nie ma właściwości blokujących wydzielanie potu (tym różni się od antyperspirantu), a jego zadaniem jest neutralizacja przykrego zapachu potu przez „zakrywanie” go swoją wonią. Mówiąc wprost: używając dezodorantu np. pod pachami, spocisz się, jednak pot nie będzie wydzielał charakterystycznej, przykrej woni. Oprócz tego dezodoranty ekologiczne zawierają przeważnie substancje wchłaniające pot, dzięki czemu nie musisz obawiać się o wilgotne plamy na ubraniach.
Ekologiczne dezodoranty mają proste, organiczne składy, dlatego nie mają również silnych kompozycji zapachowych – te również są naturalne. Dlatego zapach będzie subtelny i naturalny.
Największą zaletą ekologicznych dezodorantów jest więc to, że są całkowicie pozbawione wszelkich syntetycznych składników, często uważanych za dyskusyjne pod względem bezpieczeństwa stosowania. W takich dezodorantach nie znajdziesz więc aluminium, alkoholu, sztucznych kompozycji zapachowych, barwników i konserwantów. W składzie większości ekologicznych dezodorantów można znaleźć sodę, wyciągi roślinne, glinki czy pudry bambusowe i ryżowe. Ekologiczny dezodorant (najczęściej w postaci sztyftu lub kremu), składa się wyłącznie z organicznych składników. Są one nie tylko bezpieczne (w rozumieniu nieszkodliwości przy przenikaniu przez skórę) w użytkowaniu, ale także dodatkowo pielęgnują skórę pod pachami, zapewniając jej nawilżenie, a nawet łagodzenie podrażnień.