MAMA I DZIECKO
31.10.2019

Czym smarować buzię niemowlaka? Przegląd produktów

Czym smarować buzię niemowlaka? Przegląd produktów

Skóra noworodka jest niezwykle wrażliwa. Cienka i delikatna wymaga specjalnej opieki oraz odpowiednich produktów. Dbając o nią, powinniśmy wybierać kosmetyki o dobrych, sprawdzonych składach i pamiętać, że buzia malucha potrzebuje więcej uwagi niż dorosła cera. W pierwszych chwilach pielęgnacja może się wydawać skomplikowana, ale wystarczy nieco praktyki, by przekonać się, jak niewiele trzeba, by zadbać o zdrową skórę maluszka. Czym smarować buzię noworodka? Poznaj tajniki pielęgnacji niemowlęcej cery.

Czym smarować buzię niemowlaka?

Kluczem do sukcesu jest regularność. Buzię bobasa należy pielęgnować zarówno rano, jak i wieczorem. Zaczynamy oczywiście od delikatnego mycia. Wystarczy miseczka z przegotowaną, przestudzoną wodą. Wacik kosmetyczny moczymy w wodzie i delikatnie, krok po kroku, przecieramy twarz noworodka. Czoło, policzki, broda, przestrzeń za uszami – musimy dotrzeć wszędzie. Warto od czasu do czasu dodać do wody nieco emulsji z emolientami, czyli myjącego, delikatnego kosmetyku, który nie podrażni skóry dzidziusia, a oczyści ją dokładnie z zanieczyszczeń i np. resztek mleka.

Nie możemy zapomnieć również o zadbaniu o oczy dziecka. Do mycia potrzebna nam będzie sól fizjologiczna, która nie wywołuje podrażnień i dobrze troszczy się o tę niezwykle wrażliwą część ciała. Oczka przemywamy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, nie przyciskając zbyt mocno wacika do powierzchni.

ZOBACZ TAKŻE:

Czym smarować twarz noworodka?

Tak przygotowana buzia jest gotowa do nawilżania. Wielu młodych rodziców zastanawia się, czym smarować twarz noworodka, by nie pojawiały się na niej zmiany i zaczerwienienia. Na początek – niespodzianka. Do pielęgnacji nie używamy oliwki, która może – paradoksalnie – wysuszać delikatny naskórek bobasa. 

Najlepszym wyborem kosmetycznym będą specjalne emolienty dla dzieci. Wybierajmy te, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków zapachowych, czy koloryzujących. Unikajmy też parabenów i silikonów. Czym smarować noworodka? Tylko dobrze dobranymi, sprawdzonymi formułami.

Krem do twarzy firmy Mustela wzmacnia barierę ochronną skóry i natychmiastowo, długotrwale nawilża. Posmarowana nim buzia nabiera gładkości i miękkości, a dzidziuś nie musi już zmagać się z podrażnieniami, czy suchością. Produkt został przetestowany pod kontrolą dermatologów i pediatrów, dzięki czemu jest stuprocentowo bezpieczny dla skóry dziecka. Eksperci, co istotne, zadbali też o zminimalizowanie ryzyka alergii.

Olejek do pielęgnacji, masażu i kąpieli dla dzieci od pierwszego dnia życia? Dlaczego nie! O doskonały produkt zadbała Mydlarnia Cztery Szpaki, która stworzyła kosmetyk idealny. Olej z pestek moreli, z kiełków pszenicy i ze słonecznika oraz wyciąg z nagietka – taka formuła broni się sama. Mieszanka działa nawilżająco, odżywczo i kojąco, dzięki czemu pozostawia naskórek idealnie gładki i miękki. Nie ma tutaj żadnych sztucznych dodatków zapachowych, co sprawia, że preparat jest bardzo delikatny i nadaje się dla każdego. Wszystkie składniki zostały dobrane tak, by kompleksowo dbać o skórę dzidziusia (oraz rodziców!).

Krem do twarzy Solverx Baby Skin to lekki produkt, który doskonale i głęboko nawilża skórę, a także regeneruje ją i łagodzi podrażnienia. Wykazuje także dobre właściwości regenerujące skórę. Nadaje się do stosowania już od 1 dnia życia maluszka. Kosmetyki z tej serii to produkty przeznaczone do codziennego stosowania. Ich formuła bazuje na przemyślanym i skutecznym połączeniu składników aktywnych: między innymi oleju jojoba i masła shea. Skóra pozostaje nawilżona, zmiękczona, a jej naturalna bariera ochronna zostaje wzmocniona. Dodatkowo skład kremu jest wzbogacony o kwas laktobionowy, potrójny kwas hialuronowy, a także alantoinę i pantenol.

Krem nawilżający do twarzy i ciała AA Baby Soft to produkt przeznaczony do stosowania u maluchów już od narodzin. Delikatna formuła jest przyjazna dla nawet bardzo delikatnej i wrażliwej skóry. Kosmetyk doskonale nawilża i wygładza skórę, a także poprawia jej elastyczność. Skład kremu został wzbogacony o emolienty, dzięki którym skóra lepiej radzi sobie z zatrzymaniem nawilżenia. Składniki aktywne w kremie to między innymi olejki roślinne oraz witamina E. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wybór dobrego składu kosmetyków do twarzy noworodków

Skład kosmetyków do twarzy dla noworodków

Wśród masy dostępnych na rynku produktów znalezienie tego idealnego może być wyzwaniem. Nic dziwnego, że tak wielu rodziców zastanawia się, czym smarować buzię niemowlaka lub czym nawilżać inne części ciała. Zanim zaczniemy kupować, upewnijmy się, że stawiamy na odpowiednie produkty. Szukajmy tych o czystych składach, bez sztucznych dodatków i substancji zapachowych. Unikajmy parabenów i silikonów. Tak, by zapewnić maluszkowi pielęgnację najlepszą z możliwych. Delikatną, subtelną, dopasowaną do jego potrzeb.

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Ponad rekomendacje konkretnych kosmetyków, czy marek kosmetyków zawsze stawiaj preferencje i komfort swojego maluszka.

Każda skóra jest inna, dlatego to, co wyśmienicie służy jednemu, u drugiego wcale może się nie sprawdzić - dotyczy to również dzieci. Dlatego, jeśli zaobserwujesz, że dany kosmetyk nie służy dziecku, zrezygnuj z dalszego stosowania go. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak pielęgnować buzię noworodka, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem.

Dlaczego należy stosować kremy do twarzy dla niemowląt?

Skóra całego ciała każdego dnia jest narażona na wiele niesprzyjających jej czynników zewnętrznych. Wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV, a także zanieczyszczenia z otoczenia – wszystko to może osłabiać jej naturalną barierę ochronną. U maluszków jest ona o wiele delikatniejsza i słabsza niż u dorosłych, dlatego dziecięca skóra wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. 

Buzia najbardziej z całego ciała jest narażona na ekspozycję na niesprzyjające czynniki – bo nie jest osłonięta ubraniami, jak pozostałe części ciała. Również częste przemywanie skóry buzi wodą lub wodą z dodatkiem detergentu może osłabiać warstwę hydrolipidową. 

To właśnie dlatego krem do twarzy dla dzieci jest istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Z jednej strony bowiem chroni skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, tworząc barierę izolacyjną. Z drugiej zaś strony wzbogaca warstwę hydrolipidową skóry, a także zmiękcza ją, natłuszcza i wzmacnia. 

PRZECZYTAJ:

Kiedy należy smarować skórę niemowlaka?

Pielęgnacyjne kosmetyki dla dzieci, takie jak krem do twarzy, powinny być stosowane regularnie – czyli codziennie. Naturalna bariera ochronna niemowlęcej skóry jest bardzo słaba i rozwija się przez wiele miesięcy, dlatego wspieranie skóry dziecka jest tak ważne, by zapewnić mu komfort. 

Jak często i w jakich sytuacjach stosować krem do twarzy dla niemowląt i dzieci? Minimum to po każdej kąpieli – wówczas zmywa się przecież wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne ze skóry. Krem do twarzy warto nałożyć ponownie również po przemyciu buzi chusteczkami dla dzieci, gdy np. maluch mocno ubrudził sobie buzię. 

Latem i zimą, gdy maluch przebywa poza domem, smarowanie buzi (i całego ciałka zresztą) kosmetykami ochronnymi jest konieczne nawet co godzinę, by skóra była dobrze chroniona przed mrozem czy promieniowaniem UV. 

Zanim sięgniesz po krem… co do mycia twarzy dla dzieci?

W przypadku dzieci tak samo, jak u dorosłych, kremu nie powinno się aplikować na brudną skórę. Jego działanie może być słabsze, a dodatkowo, wraz z kosmetykiem, w głąb skóry wtłoczysz zanieczyszczenia, jakie się na niej znajdują. 

Jeśli więc krem chcesz zaaplikować w innej sytuacji, niż po kąpieli malucha, wybierz chusteczki oczyszczające na bazie wody lub specjalną wodę oczyszczającą bez spłukiwania

ZOBACZ:

Jak wybrać krem do twarzy dla dziecka?

Po jaki krem do twarzy dla niemowląt i dzieci warto sięgnąć? Podstawowym kryterium wyboru jest to, by kosmetyk był przeznaczony do stosowania przez dzieci. Nawet łagodne produkty dla dorosłych mogą niestety okazać się zbyt silne dla wyjątkowo delikatnej skóry maluszka. 

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, by krem dopasować do potrzeb skóry dziecka. Jeśli maluch boryka się z atopowym zapaleniem skóry – najlepszym wyborem będzie krem przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej, np. Bepanthen Sensicontrol.

Jeżeli dziecko ma bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę, wybieraj produkty, których składy zostały opracowane pod kątem nawilżenia i ochrony jej. Dobrym wyborem będzie np. Novaclear Atopis S – specjalistyczny krem regenerujący. Nadaje się do użycia już od 1 dnia życia maluszka. Redukuje zaczerwienienie skóry, a także jej swędzenie i pieczenie. Wycisza również stany zapalne. 

Jeżeli skóra maluszka wymaga specjalnej pielęgnacji – skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem, który zarekomenduje odpowiedni produkt. 

MUSTELA KREM DO TWARZY DO SKÓRY NORMALNEJ

MYDLARNIA CZTERY SZPAKI KACZUSZKA OLEJEK DO PIELĘGNACJI, KĄPIELI I MASAŻU

Krem do twarzy dla niemowląt na zimę

Myli się ten, kto uważa, że zimowe słońce nie zaszkodzi skórze tak, jak letnie! Ochronę przed promieniowaniem UV powinniśmy stosować przez cały rok, również w pochmurne dni. Latem krem powinien chronić przed słońcem, zimą zaś dodatkowo przed nadmierną utratą wilgoci wskutek działania mrozu i wiatru. 

Jaki krem do twarzy dla noworodka wybrać zimą? Do zimowej pielęgnacji skóry dziecka wybieraj więc dedykowane kremy, bogate w składniki ochronne, natłuszczające i odżywcze. Sprawdzi się między innymi krem ochronny dla dzieci i niemowląt na każdą pogodę Flosik. Dla dzieci powyżej 3. roku życia wybierz np. zimowy krem Floslek

Możesz również sięgać po kremy bazujące na olejkach. Oleje roślinne wykazują bowiem działanie nawilżające, ochronne i odżywcze. Dla delikatnej skóry malucha sprawdzi się np. krem wiesiołkowy. 

Krochmal na twarz niemowlaka – kiedy go stosować?

Mówiąc o pielęgnacji buzi niemowlaka, warto wspomnieć również o babcinej metodzie, jaką jest wykorzystanie krochmalu. Choć kojarzy się on przede wszystkim z zastosowaniem do prania, to jednak niegdyś był powszechnie wykorzystywany do pielęgnacji dziecięcej skóry. 

Dobrze sprawdza się w przypadku wysypek lub odparzeń u niemowląt – działa wówczas łagodząco. Wchłania wilgoć, dlatego może być stosowany do utrzymania suchej skóry. 

Przed zastosowaniem krochmalu warto skonsultować się z pediatrą i obserwować reakcje skóry malucha. Jeśli zauważysz zaczerwienienia lub podrażnienia po zastosowaniu go, natychmiast zaprzestań dalszego stosowania. 

Pamiętaj, pielęgnując niemowlaka, zawsze należy mieć na względzie specyficzne potrzeby jego delikatnej skóry, które mogą być różne u każdego dziecka.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixel