ZADBANA SKÓRA
10.02.2023

Wieloetapowa pielęgnacja twarzy – kolejność nakładania kosmetyków

Wieloetapowa pielęgnacja twarzy – kolejność nakładania kosmetyków

Ustalenie właściwej rutynowej pielęgnacji skóry jest ważne, aby jak najlepiej radzić sobie z problemami związanymi z kondycją skóry. Przy tak wielu różnych rodzajach produktów do pielęgnacji skóry może być trudno zorientować się, w czym każdy z nich pomaga oraz kiedy nakładać je na skórę, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Jak powinna wyglądać prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków?

Dlaczego kolejność w wieloetapowej pielęgnacji skóry ma znaczenie?

Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy twarzy we właściwej kolejności gwarantuje, że skóra otrzyma najwięcej korzyści z każdego z nich. Podstawową funkcją skóry jest tworzenie ochronnej bariery, która m.in zapobiega infekcjom i nadmiernej utracie wody, ale przecież kosmetyki do pielęgnacji skóry, zawierają składniki, które mają być wchłonięte do jej wnętrza. Tak naprawdę niewielka ilość kluczowych składników może przeniknąć przez skórę, nawet jeśli są doskonale opracowane i perfekcyjnie nałożone. Jeśli produkty nie zostaną nałożone we właściwej kolejności, rezultaty schematu pielęgnacji nie będą tak widoczne, jak mogłyby być, a niektóre produkty po prostu nie będą działać wcale. Prawdą jest również, że oprócz oczyszczania, kolejne etapy wieloetapowej pielęgnacji skóry powinny być rozdzielone odstępem czasowym, około 15-30 minut na wchłonięcie składników.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Zasady układania kolejności produktów

Dlaczego jeden produkt jest na początku schematu pielęgnacji, a inny na końcu? Prostą i praktyczną zasadą jest nakładanie produktów w zależności od ich konsystencji. Największe kłopoty sprawiają podobne kosmetyki takie jak serum i esencja. Zaczynamy od kosmetyków najrzadszych i przechodzimy do najgęstszych lub od płynnych/wodnych do kremowych/oleistych. Warto też wybrać, które produkty są dla nas najważniejsze pod względem działania (np. serum) i zastosować je przed innymi, aby lepiej wniknęły w skórę. Pielęgnację powinniśmy zakończyć na produktach, takich jak emolienty i kremy nawilżające, które muszą pozostać na skórze, aby utrzymać jej wilgoć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pielęgnacja cery krok po kroku

Jeśli chcesz wiedzieć jak, przebiega wieloetapowa pielęgnacja twarzy, przyjrzyj się jej kolejno następującym krokom.

Krok 1 Demakijaż

Dla skutecznego działania całego schematu pielęgnacji niezbędne jest, aby zacząć od „czystej karty”. Jeśli nosisz makijaż lub stosujesz krem z filtrem najpierw, użyj produktu oczyszczającego na bazie oleju. Ten krok jest szczególnie ważny podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, kiedy na twarzy jest najwięcej zabrudzeń. Nabierz niewielką ilość produktu takiego jak olejek, masło, lub balsam do demakijażu i delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami w twarz. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Krok 2 Oczyszczanie

Po wstępnym usunięciu najcięższych zabrudzeń można przejść do następnego etapu, czyli właściwego oczyszczania. Nawet najlepsze produkty nie zadziałają, jeśli na skórze znajdują się zanieczyszczenia lub olej. Ten etap mycia może być stosowany samodzielnie, zwłaszcza rano i służy do całkowitego doczyszczenia skóry. Dzięki niemu usuwamy wszelkie pozostałości makijażu lub niezemulgowanych wcześniej zanieczyszczeń na skórze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Krok 3 Peeling

Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki naskórka z powierzchni skóry i tym samym otwiera drogę do wchłaniania pozostałych stosowanych produktów pielęgnacyjnych. 

Peeling nie jest etapem, który musi być obecny codziennie w naszej rutynie pielęgnacyjnej. Bardziej tłusta i problematyczna skóra może być złuszczana dość często, nawet cztery lub pięć razy w tygodniu. Normalna i sucha skóra potrzebuje tego zabiegu znacznie mniej — wystarczy mniej więcej raz/dwa razy w tygodniu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Krok 4 Tonik lub esencja

Tonik najlepiej stosować jako następny krok po oczyszczeniu (w tym peelingu oczyszczającym), ponieważ pozostawia skórę odświeżoną i doskonale przygotowaną do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosowanie toniku pomaga wrócić skórze do normy, co jest szczególnie ważne, jeśli po myciu mamy uczucie ściągnięcia skóry. Wbrew wielu opiniom, nie jest to kosmetyk-„nic”, bo współczesne formuły toników nie tylko pomagają zrównoważyć poziom pH i poziom nawilżenia, ale też łagodzą, odżywiają i pomagają zwalczać wypryski. 

Esencja to natomiast hybryda toniku i serum, która daje możliwość nałożenia na skórę dodatkowych składników aktywnych bez konieczności stosowania dwóch rodzajów serum w kolejnym etapie. Pozostawia też skórę przygotowaną do nawilżenia w kolejnych krokach.

kobieta nakłada kosmetyk na twarz przy pomocy płatka kosmetycznego

Krok 5 Serum lub ampułka

Serum jest niezwykle ważne w wieloetapowej pielęgnacji twarzy, ponieważ dzięki niemu  możemy rozprawić się z określonymi problemami skórnymi, takimi jak zmarszczki, koloryt czy wypryski. Ten krok wieloetapowego schematu pielęgnacji skóry ma również na celu poprawę ogólnej kondycji skóry. Czas, w którym najlepiej nakładać serum zależy od jego działania. 

Serum z witaminą C ma właściwości fotoochronne oraz zapobiega przyspieszonemu pojawianiu się zmarszczek, dlatego warto używać go rano i wieczorem, po oczyszczeniu i tonizowaniu skóry. Witamina C dobrze uzupełnia też działanie filtrów przeciwsłonecznych, dlatego, kiedy używamy ich w pielęgnacji razem, zwiększamy ochronę skóry przed uszkodzeniami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Serum z retinolem najlepiej jest stosować wieczorem ze względu na zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne po jego użyciu. Serum nawilżające może być stosowane zarówno w porannym, jak i wieczornym schemacie pielęgnacji.

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Porada experta:

Etap serum w wieloetapowej pielęgnacji obejmuje różnorodne produkty do zwalczania konkretnych problemów skórnych.

Obejmuje to również produkty do stosowania miejscowego, takie jak maść lub żel (np. na wypryski lub przebarwienia).

Ampułki zawierają zazwyczaj jeszcze większą ilość składników aktywnych niż serum i są używane przez określony czas jako tzw. booster, gdy skóra bardzo potrzebuje dodatkowej pomocy.

Krok 6 Krem pod oczy

Przedostatnim etapem pielęgnacji rutyny pielęgnacyjnej przed SPF powinien być krem pod oczy, który dba o nawilżenie delikatnego obszaru pod oczami i jednocześnie zapobiega drobnym liniom i zmarszczkom. Optymalnie, dla zauważalnych efektów, zaleca się stosowanie go dwa razy dziennie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Krok 7 Krem nawilżający

Koreańczycy uważają, że ten krok jest niezbędny do zamknięcia pielęgnacji z poprzednich etapów. Według tego podejścia krem nawilżający to raczej bariera okluzyjna, która zatrzymuje w skórze nałożone wcześniej produkty. To jednak nie wszystko, bo wysokiej jakości produkty nawilżające mogą łagodzić podrażnienia i przywrócić do równowagi suchą, swędzącą skórę.

kosmetyki na kamiennym tle

Krok 8 SPF lub krem na noc

Stosowanie kremu z filtrem nie powinno być zarezerwowane na letnie wakacje. Ochrona przeciwsłoneczna jest podstawą prewencji przeciwzmarszczkowej i utrzymania zdrowej skóry, dlatego nie należy go pomijać. Krem z filtrem zawsze powinien kończyć pielęgnację twarzy rano, po oczyszczeniu i nawilżeniu, jeszcze zanim wyjdziemy na zewnątrz.Coraz więcej produktów, takich jak podkłady i kremy ​​nawilżający zawiera już filtr przeciwsłoneczny.

Niestety ochrona, jaką oferują, jest często niewystarczająca i nadal bardzo ważne jest nałożenie osobnego produktu z filtrem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jeśli chodzi o kremy na noc, najlepiej sprawdzą się one u osób ze skórą odwodnioną, zniszczoną lub dojrzałą. Zaletą kremów na noc jest to, że są one stosowane w okresie, w którym nasza skóra, przechodzi w tryb intensywnej regeneracji. (inaczej kiedy śpimy). Działają, kiedy komórki skóry są najbardziej aktywnie metabolicznie, a ich działanie nie jest zakłócane przez światło słoneczne, pot, zanieczyszczenia środowiska i makijaż.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel