ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
28.12.2021

Składniki komedogenne w kosmetykach. Czego unikać?

Składniki komedogenne w kosmetykach. Czego unikać?

Po kosmetyki pielęgnacyjne sięgamy, aby zadbać o swoją urodę. Podstawą pielęgnacji jest przede wszystkim zadbanie o zdrowie oraz piękno naszej skóry. Jeśli zaniedbamy ten podstawowy rytuał, skazujemy się na szarą, podrażnioną, źle wyglądającą cerę, której nie da się ukryć nawet pod najgrubszą warstwą makijażu. Klucz do piękna kryje się zatem w podstawach naszej codziennej pielęgnacji. Niestety, wiele produktów, które widzimy na drogeryjnych półkach, może wpływać bardzo niekorzystnie na stan naszej skóry. Zawierają bowiem składniki komedogenne, których długotrwałe stosowanie może kompletnie zrujnować naszą cerę. Które to są składniki i co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy.

Składniki komedogenne, czyli jakie?

Substancje komedogenne (zaskórnikotwórcze) w kosmetykach powodują tzw. zapychanie skóry. Jest to problem szczególnie osób z cerą tłustą, trądzikową, mieszaną oraz problematyczną. Z angielskiego Comedogenic, czyli comedo – zaskórnik, nazywamy wszystkie substancje, które blokują pory naszej skóry, powodując powstawanie licznych niedoskonałości takie jak: zaskórniki, pryszcze, krosty, stany zapalne. Dzieje się tak, ponieważ substancje o takim działaniu łącząc się z obumarłym naskórkiem, łojem oraz bakteriami tworząc mieszaninę, które zalega w porach skóry. W efekcie prowadzi to do powstawania licznych krost.

O składnikach komedogennych wiadomo już od 1972 roku, ponieważ to właśnie wtedy zaczęto prowadzić nad nimi badania. Opracowano skalę oceny komedogennego działania poszczególnych składników na cerę. Siłę odziaływania kosmetyków określa się poprzez dwie zmienne:

• COM – oznacza stosunek komedogenności;
• IRR – reprezentuje stopień prodrażnienia.

Skalę opracowano w pięciu punktach. Wartości 0 są obojętne dla skóry, natomiast 5 to takie, których nie należy stosować. W przypadku osób, których cera jest tłusta, wrażliwa lub/oraz trądzikowa, niewskazane są substancje wyższe niż 2. Naukowcy opracowali listę, na której zawarli ponad 200 substancji.

Substancje komedogenne

Substancje zaskórnikotwórcze znajdują się w takich grupach jak: oleje naturalne, oleje, woski, rośliny oraz ekstrakty, witaminy, proteiny, enzymy, antyoksydanty, minerały, zagęszczacze oraz emulgatory, kwasy tłuszczowe, alkohole, estry, substancje zapachowe, lanolina, sterole, rozpuszczalniki, kolory, pigmenty, konserwanty. Jak widać zatem, lista ta jest dosyć długa. Aby skutecznie unikać szkodliwych dla naszej cery składników, należy dokładnie sprawdzać składy wybieranych kosmetyków.

Działanie komedogenne. Jak go uniknąć i po jakie kosmetyki sięgnąć?

Oczywiście wymienione substancje nie na każdego będą działać tak samo! Należy uważnie obserwować indywidualne reakcje swojej skóry po zastosowaniu danego kosmetyku.

Ponadto poza unikaniem wyżej wymienionych substancji należy również wprowadzić do naszych codziennych rytuałów odpowiednią pielęgnację. Podstawą jest przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie twarzy. Pomoże nam to usunąć kurz, brud, pot, a wraz z nimi substancje komedogenne. I tak kosmetyki, które wybieramy, powinny:

Zawierać substancje myjące, które usuną zapychacze, które zawierają kosmetyki pielęgnacyjne;
Być łagodne dla skóry, aby nie prowadzić do wzmożonej produkcji łoju;
Po oczyszczeniu przywracać odpowiednie pH skórze oraz nawilżać.

Jedne ze sprawdzonych kosmetyków, po które warto sięgnąć to:

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel