DBAJ O ZDROWIE
05.04.2023

Olejki eteryczne w domu – jak je wykorzystać?

Olejki eteryczne w domu – jak je wykorzystać?

Nasycenie powietrza urokliwym zapachem olejków eterycznych pozwala na stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu. W tym celu można zaopatrzyć się w kominek do aromaterapii, który jest łatwy w obsłudze i posłuży długie lata. Jednak olejki eteryczne, to nie tylko produkty wykorzystywane w aromaterapii. Ze względu na ekologiczne pochodzenie i prozdrowotne właściwości warto ich użyć do stworzenia preparatów do sprzątania lub ochrony przed insektami. Wykorzystanie domowego produktu myjącego z dodatkiem olejku eterycznego pozostawi przyjazny dla zmysłu węchu aromat, który długo utrzymuje się w powietrzu.

Jak stosować olejki eteryczne w kominkach?

Aby cieszyć się zapachem wybranego olejku eterycznego wystarczy dodać kilka jego kropel do górnej części kominka wypełnionej wodą, natomiast w dolnej części umieścić świeczkę tealight. Ilość wkroplonego olejku zależy od poziomu intensywności zapachu, jaki chcemy uzyskać. Od czasu do czasu należy sprawdzić, czy nie doszło do wyparowania wody, co grozi pęknięciem kominka. Istotne jest, że przedmiot ten mocno się nagrzewa, a więc trzeba trzymać go z dala od zasięgu rąk dzieci i narażenia na kontakt ze zwierzęciem domowym.

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Farmaceutka i dietetyczka

Porada experta:

Można pokusić się o dodatek kilku kropel olejku eterycznego do worka do odkurzacza lub skropienie olejkiem umytego kosza na śmieci.

Czyszcząc raz na kilka dni akcesoria do czesania włosów, warto wykorzystać olejek cechujący się działaniem przeciwbakteryjnym. Olejki eteryczne mogą odświeżyć wnętrze szafy z butami lub z ubraniami.

Przy problemach z zasypianiem można zaopatrzyć się w olejek lawendowy i postawić kominek w sypialni. Rano chcąc wprawić się w dobry nastrój i podnieść poziom energii warto wykorzystać olejek pomarańczowy lub cytrynowy. W sezonie jesienno-zimowym dobrą opcją będą olejki o działaniu przeciwbakteryjnym, czyli olejek z drzewa herbacianego czy olejek cedrowy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Olejki eteryczne - jak stosować w domu?

Utrzymanie czystości w łazience i w kuchni stwarza konieczność zastosowania preparatów czyszczących. Wiele z nich zawiera agresywne środki czyszczące, które długo utrzymują się w powietrzu i stwarzają niebezpieczeństwo dla funkcjonowania układu oddechowego oraz dla skóry w razie przypadkowego kontaktu bezpośredniego. Rozwiązaniem tych bolączek jest stworzenie własnego preparatu myjącego z wykorzystaniem olejków eterycznych oraz powszechnie dostępnego i taniego octu. Potrzebna będzie także butelka ze spryskiwaczem, aby łatwo można było rozpylić domowy środek czyszczący na powierzchni luster i armatury. Zaletą niektórych olejków, oprócz ich przyjemnego zapachu, jest działanie bakteriobójcze np. olejek lawendowy, eukaliptusowy oraz zapobiegające tworzeniu pleśni np. olejek sandałowy czy z drzewa herbacianego. Jeśli problemem są zacieki z mydła powstałe na kabinie prysznicowej, doskonale rozprawi się z nimi olejek cytrynowy.

buteleczki olejków na ciemnym talerzu

Przy sprzątaniu kuchni, zwłaszcza połączonej z salonem, istotna jest neutralizacji intensywnych zapachów towarzyszących gotowaniu i pieczeniu oraz usuwanie tłustego nalotu zgromadzonego na blatach i płytkach ceramicznych. Tutaj również można wykorzystać działanie octu. Dla tych, którzy nie przepadają za jego zapachem zalecany jest dodatek olejku eterycznego z pomarańczy oraz z cytryny. Taka mieszanka ograniczy wątpliwą przyjemność wdychania aromatu octu, a dodatkowo nada właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Olejki eteryczne na owady

Środki chemiczne służące do odstraszania owadów, to repelenty. Niestety preparaty te zawierają silnie drażniące związki, które oddziałują negatywnie nie tylko na insekty, ale także na środowisko i zdrowie człowieka, nie wspominając już o wysoce niemiłym zapachu. Jak temu zaradzić? Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie użycie olejków eterycznych zawierających limonen lub kamforę. Ten pierwszy związek występuje w olejku eterycznym z trawy cytrynowej. W zmaganiach z muszkami owocowymi, komarami, molami, powyższy olejek sprawdzi się idealnie. Wystarczy wykonać miksturę składającą się ze spirytusu połączonego z olejkiem z trawy cytrynowej (15 kropli olejku na 10 ml spirytusu), którą można rozpylać na zasłonach, oknach i drzwiach. Do walki z komarami przyda się także olejek tymiankowy i bergamotkowy.

Przed spacerem po lesie można wykonać domowy preparat odstraszający kleszcze, którym spryskujemy siebie lub czworonożnego przyjaciela. Wystarczy użyć po 5 kropli każdego z następujących olejków: z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego, lawendowego, geraniowego. Mieszankę olejków należy zmieszać z 100 ml wody i przelać do butelki ze sprayem.

pipetka napełniająca buteleczkę

Olejki eteryczne na mrówki

Mrówek można pozbyć się używając do tego celu olejek cytrusowy, lawendowy, goździkowy lub cynamonowy. Do sporządzenia preparatu do walki nieproszonymi gośćmi potrzebne jest pół szklanki wody plus 20 kropli wybranego olejku lub mieszaniny olejków.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel