2021-11-02

Niezwykła moc bakuchiolu – roślinnego retinolu

Niezwykła moc bakuchiolu – roślinnego retinolu

Gdyby tylko został wynaleziony składnik, który oferowałby wszystkie przeciwstarzeniowe korzyści retinolu, bez możliwego efektu drażniącego skórę…Z pewnością niejedna z nas chciałaby go natychmiast przetestować! Przychodzimy więc z dobrą wiadomością: taka substancja istnieje – i co więcej, jest powszechnie dostępna. To bakuchiol: wegański składnik uwielbiany przez panie (i nie tylko!) w różnym wieku. Wykazuje działanie niemal bliźniacze do retinolu, jednak bez jego skutków ubocznych. Bakuchiol to idealny składnik dla tych, którzy chcą zatrzymać czas i upiększyć cerę. Chcesz wiedzieć więcej na jego temat? Przeczytaj artykuł – odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z bakuchiolem!

Bakuchiol – co to jest?

Bakuchiol to składnik pochodzenia roślinnego, który po raz pierwszy został wyizolowany w 1966 roku z indyjskiej rośliny babchi (Psoralea corylifolia). Substancja ta była od dziesięcioleci stosowana w starożytnej indyjskiej i chińskiej medycynie. Początkowo używano bakuchiolu ze względu na jego właściwości przeciwnowotworowe, teraz udowodniono, że działa też miejscowo w komórkach skóry. Pośredniczy on w działaniu przeciwstarzeniowym — mechanizm działania jest podobny do retinolu, chociaż strukturalnie obie cząsteczki są zupełnie inne.

Bakuchiol – właściwości i działanie

Wiele osób używających retinolu, skarży się na skutki uboczne, takie jak wrażliwość skóry, zaczerwienienie, łuszczenie i nadwrażliwość na światło. Bakuchiol nie sprawia takich problemów. Jego roślinne pochodzenie łagodniej traktuje skórę, przy zachowaniu podobnych do retinolu właściwości. Jeśli Twoja skóra jest sucha, wrażliwa lub zaczerwieniona, zdecydowanie warto sięgnąć po bakuchiol.


Bakuchiol jest uważany za roślinny odpowiednik retinolu o bliźniaczym dla niego działaniu, przede wszystkim delikatnie złuszczającym, uelastyczniającym, rozjaśniającym przebarwienia oraz normalizującym wydzielanie sebum. Bakuchiolowi przypisuje się także działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu staje się cennym składnikiem kuracji przeciwstarzeniowych. Oprócz tego bakuchiol jest znany ze swoich właściwości regenerujących, a także wspomagających rozjaśnianie blizn i przebarwień).

Bakuchiol jako antyoksydant

Jedną z najcenniejszych właściwości bakuchiolu jest działanie antyoksydacyjne – czyli neutralizujące działanie wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają komórki i tkanki skóry, przyczyniając się tym samym w niemałym stopniu do przedwczesnego starzenia się skóry, a także pogorszenia jej kondycji. Antyoksydanty, czyli składniki hamujące aktywność wolnych rodników, to jeden z najważniejszych elementów ochrony skóry przed stresem oksydacyjnym. Choć działanie antyoksydacyjne może kojarzyć się przede wszystkim z profilaktyką zmarszczek, w rzeczywistości jest cenne w każdym wieku: bo chroni i wzmacnia skórę. 

Bakuchiol – działanie przeciwtrądzikowe

Bakuchiol a retinol w przypadku trądziku: który z tych składników sprawdzi się lepiej? To kwestia indywidualna: między innymi tolerancji skóry i stopnia zaawansowania problemu. Warto jednak wiedzieć, że bakuchiol, tak samo jak retinol, jest składnikiem lubianym przez posiadaczy skóry trądzikowej. Z jednej strony wykazuje bowiem działanie normalizujące wydzielanie sebum, z drugiej zaś zmniejsza błyszczenie skóry. Bakuchiol na trądzik, dzięki działaniu lekko złuszczającemu naskórek i usuwaniu martwych komórek skóry, zapobiega również powstawaniu zaskórników.

Bakuchiol – działanie przeciwzmarszczkowe

Jak bakuchiol sprawdza się w przypadku walki ze zmarszczkami? To cenny składnik kuracji przeciwzmarszczkowych przede wszystkim ze względu na to, że poprawia jędrność skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu rusztowanie skóry jest wzmocnione, staje się ona bardziej napięta, przez co zmarszczki są wygładzane. 


W badaniu opublikowanym w International Journal of Cosmetic Science w 2014 roku naukowcy wykorzystali syntetyczne kultury komórek skóry i kolagenu, aby przetestować działanie przeciwstarzeniowe bakuchiolu.1 Ich wyniki wykazały, że bakuchiol miał bardzo podobne właściwości ekspresji genów i regulacji kolagenu do retinolu. Badania przeprowadzono na 16 uczestnikach. Aplikowali oni bakuchiol dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Zauważyli poprawę w każdym aspekcie — drobne linie i zmarszczki zostały zredukowane, szorstkość i suchość skóry wyeliminowana. Nie zauważyli również skutków ubocznych, zwykle towarzyszących retinolowi, takich jak podrażnienie i sucha, łuszcząca się skóra.


Następnie badanie z 2018 r. opublikowane przez British Association of Dermatologists poszło o krok dalej. 2W badaniu 44 uczestników otrzymywało dwa razy dziennie produkt, zawierający bakuchiol lub raz dziennie produkt, zawierający retinol. Postępy oceniał dermatolog, który nie wiedział, która grupa jest którą. Obie grupy odnotowały poprawę w zakresie przebarwień i zmarszczek. Ponadto osoby stosujące bakuchiol zgłaszały mniejsze łuszczenie się skóry, niż osoby stosujące retinol.

Jak stosować bakuchiol?

Stosowanie bakuchiolu jest bardzo proste: bo to substancja, która znajduje się w różnych produktach do pielęgnacji skóry. Bakuchiol znajdziesz więc w różnych kremach, ale zawierają go również olejki pielęgnacyjne i sera. Wybierz więc produkty lub linie produktów, które zawierają ten składnik i po prostu włącz je do codziennej pielęgnacji. 


Zasady stosowania kosmetyków z bakuchiolem są proste i takie same, jak innych produktów pielęgnacyjnych. Aplikuje się je zawsze na oczyszczoną i osuszoną skórę. Przed nałożeniem kosmetyku pielęgnacyjnego skórę zawsze warto przemyć wacikiem nasączonym tonikiem lub hydrolatem Dzięki temu przywrócisz jej właściwe pH, a także złagodzisz ewentualne podrażnienia, powstałe w trakcie demakijażu czy mycia. Dzięki temu szybko przywrócisz jej komfort i lepiej przygotujesz ją na przyjęcie składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych. 


W drogerii eZebra znajdziesz różne propozycje kosmetyków z bakuchiolem. Polecamy między innymi:


Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Aby sprawdzić, jak skóra reaguje na nowy składnik, przetestuj jeden wybrany produkt.

W przypadku, gdyby skóra nie polubiła bakuchiolu, nie będzie wielkiej straty. Musisz bowiem wiedzieć, że ten składnik, jak każdy inny (naturalny czy nie), może być różnie tolerowany przez skórę, w zależności od jej indywidualnych skłonności. Zanim więc sięgniesz po całą serię kosmetyków z bakuchiolem, upewnij się, że ten składnik będzie dobrze tolerowany przez Twoją skórę. Wybrany kosmetyk przetestuj na niewielkim obszarze skóry i jeśli po kilkunastu godzinach nie pojawi się żadna niepożądana reakcja, możesz przyjąć, że jest on dobrze tolerowany przez Twoją skórę. Jeśli jednak pojawi się podrażnienie lub uczulenie, nie jest to jeszcze jednoznaczne z tym, że to wina bakuchiolu – bo przecież kremy czy sera składają się z wielu substancji i być może to właśnie któraś z nich odpowiada za niepożądany efekt. W takim przypadku przetestuj inny kosmetyk, o innym składzie. Jeśli reakcja się powtórzy, może to świadczyć o nietolerancji bakuchiolu.

Dowiedz się więcej:

Z czym nie łączyć bakuchiolu?

Istotną kwestią wpływającą nie tylko na efekty stosowania kosmetyków z bakuchiolem, ale także na bezpieczeństwo, jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejszą jest to, by bakuchiolu nie łączyć z innymi substancjami o podobnych właściwościach – przede wszystkim złuszczających. Może to skutkować zbyt agresywnym złuszczaniem, przez co skóra może być zaczerwieniona, wysuszona, podrażniona i nieprzyjemnie ściągnięta. Bardzo ważne jest również to, by nie łączyć bakuchiolu z retinolem i retinoidami, bo wymienione wyżej efekty niepożądane będą niemal gwarantowane. 


Nie zaleca się również używania kosmetyków z bakuchiolem w połączeniu z produktami zawierającymi miedź lub żelazo. 

Z czym łączyć bakuchiol?

Z jakimi substancjami można za to łączyć bakuchiol? Nie ma przeciwwskazań do stosowania go jednocześnie z łagodnymi kwasami: migdałowym, salicylowym czy glikolowym. Nie zaszkodzi także łączenie go z witaminą C. 

Bakuchiol a retinol – czym się różnią?

Bakuchiol to łagodniejsza i tym samym bezpieczniejsza substancja o podobnym działaniu, co retinol. Nie bez powodu więc bakuchiol jest nazywany roślinnym retinolem. Są to jednak dwa zupełnie różne składniki. 


Najważniejszą różnicą między bakuchiolem a retinolem jest to, że ten pierwszy składnik jest łagodniejszy dla skóry, a tym samym jest dobrze tolerowany także przez cerę suchą i wrażliwą, a nawet naczynkową. Bakuchiol nie wywołuje podrażnień i zaczerwienień, a co więcej: nie ma właściwości fotouczulających, jak retinol, dlatego może być bezpiecznie stosowany latem.

Dowiedz się więcej:

Podsumowanie

Nazywanie bakuchiolu roślinnym retinolem to uproszczenie, mające na celu wskazanie dużego podobieństwa w działaniu tych dwóch substancji. Pamiętaj jednak, że to zupełnie różne składniki. Po kosmetyki pielęgnacyjne z bakuchiolem można sięgnąć w każdym wieku, także przy cerze suchej, wrażliwej, podatnej na uczulenia, również trądzikowej. Przetestuj kosmetyki z bakuchiolem – szeroki wybór znajdziesz w drogerii eZebra!

Polecane

Blog i inspiracjeCoś dla ciała, coś dla rozumuPrzejdź do bloga

pixel