PIĘKNO Z NATURY
22.06.2021

Magia znad morza. Właściwości maści bursztynowej

Magia znad morza. Właściwości maści bursztynowej

Skąd się bierze bursztyn i jak oddziałuje na nasze zdrowie? Dlaczego kosmetyki z wyciągiem z jantaru cieszą się taką popularnością? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Maść bursztynowa. Właściwości

Czym jest uwielbiany przez zwolenników medycyny naturalnej jantar i w jakich dolegliwościach może okazać się pomocny?

Skąd się bierze bursztyn?

Złoto Bałtyku, bo tak niegdyś nazywano bursztyn, to nic innego jak zastygła żywica drzew iglastych, a także – choć zdecydowanie rzadziej – liściastych. Tego rodzaju skamielina występuje w postaci żółtych lub brunatnych bryłek przybierających najrozmaitsze kształty. Grudki te zazwyczaj ważą niewiele ponad kilka gramów, ale zdarzają się również duże okazy o wadze nawet do kilkunastu kilogramów.

Największe pokłady jantaru znajdują się nad Bałtykiem w obwodzie kaliningradzkim, ale sporo bursztynowych złóż odkryto również nad polską częścią morza.

Bursztyn do dziś bardzo chętnie wykorzystywany jest w jubilerstwie, wspaniale prezentując się jako ozdobny element pierścionków, bransoletek czy wisiorków.

Złoto Bałtyku od wieków cenione jest również za swoje właściwości lecznicze.

Na co najlepiej działa maść bursztynowa?
Bursztyn w postaci nalewki, biżuterii, maści lub kosmetyków:
• Wspomaga leczenie żylaków;
• Reguluje pracę tarczycy;
• Obniża ciśnienie krwi;
• Wspomaga leczenie astmy;
• Wygładza skórę i spowalnia procesy jej starzenia;
• Przyspiesza gojenie ran.

Bursztyn a opalanie

Choć bursztyn wielu z nas kojarzy się głównie z długimi spacerami nad brzegiem morza, podczas których bacznie wypatrujemy złocistych grudek ukrytych wśród piasku, to tak naprawdę zastygłe bryłki żywicy okazują się czymś więcej, niż tylko pamiątką z wakacji. Jak jeszcze jantar bałtycki przydaje się podczas urlopu? Otóż pozyskiwana z niego emulsja często wykorzystywana jest jako baza do dobrej jakości bursztynowych balsamów do opalania, których regularne stosowanie nie tylko uchroni nas przed bolesnymi oparzeniami, ale również wspomoże gojenie już powstałych ran. Dodatkowo tego rodzaju kosmetyki skutecznie poprawią ogólną kondycję naszej skóry oraz przywrócą jej witalność i blask.

FARMONA

Domowe sposoby na przykre skutki opalania

Zdarza się, że choć zazwyczaj bardzo skrupulatnie podchodzimy do kwestii codziennej aplikacji kremu przeciwsłonecznego, to czasami po prostu o niej zapomnimy. W takiej sytuacji często musimy mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci bolesnych oparzeń. Jak najlepiej sobie z nimi poradzić?

• Dobrym sposobem na zaczerwienienia i bąble jest zimny okład z jogurtu naturalnego, maślanki kefiru albo zsiadłego mleka. Tego typu produkty skutecznie obniżają temperaturę zranionej skóry, nawilżają ją i przywracają prawidłowe pH. Dodatkowo tworzą one również na ciele cienką powłokę, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem groźnych drobnoustrojów.

• Inną metodą na oparzenia jest potraktowanie ich zimną owsianką. Jak ją przyrządzić? To proste! Wystarczy namoczyć odpowiednią ilość płatków owsianych w zimnej wodzie, a następnie nałożyć je na obolałą skórę. Tak przygotowany okład ma działanie przeciwzapalne, szybko zmniejsza opuchliznę oraz łagodzi ból.

• Poparzoną skórę ukoi również pasta wykonana z 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu oraz 2 łyżek glinki kosmetycznej.

Maść bursztynowa a tarczyca

Bursztyn poprawia kondycję serca, stawów i mięśni. Łagodzi również nieprzyjemne skutki przewlekłego stresu, koi nerwy oraz wspomaga leczenie astmy, reumatyzmu i schorzeń gardła. Największą zaletą Złota Bałtyku jest jednak jego zbawienny wpływ na tarczycę oraz gospodarkę hormonalną całego organizmu. W jaki sposób możemy wykorzystać jantar, by poprawić ich funkcjonowanie? Wielu zwolenników medycyny naturalnej twierdzi, że dobrą metodą jest po prostu noszenie bursztynowej biżuterii, zwłaszcza naszyjników i bransoletek. Inni polecają także regularne popijanie nalewki z jantaru oraz smarowanie nią tych części ciała, które sprawiają nam najwięcej problemów. Ogromną popularnością cieszą się również maści bursztynowe oraz olejki o zapachu jantaru, które nie tylko poprawią stan naszego zdrowia, ale również wspaniale odświeżą powietrze w naszym domu.

NATURALNE

Inne sposoby na problemy z tarczycą

Choć podejrzewając, że nasza tarczyca zaczyna niedomagać, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, to czekając na wizytę, możemy wspomóc się prostymi domowymi sposobami, które skutecznie złagodzą nieprzyjemne objawy. O jakich metodach mowa?
Zdrowa dieta: to, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszej tarczycy i dlatego chcąc ją poprawić, regularnie nakładajmy na talerz produkty bogate w kwasy omega-3 (ryby morskie, siemię lniane, orzechy włoskie), selen (jajka, pestki dyni, tuńczyk, drób), witaminę A (nabiał, wątróbka, słodkie ziemniaki) oraz witaminę B12 (ryby, mięso, jaja). Ograniczmy natomiast spożywanie soli, żywności wysoko przetworzonej, cukrów prostych oraz roślin strączkowych, kalafiora, brokułów i kukurydzy.
Suplementacja: zdarza się, że choć poważnie podchodzimy do kwestii zbilansowanej diety, to i tak doświadczamy deficytu niektórych witamin i minerałów. W takiej sytuacji najlepszą metodą okazuje się sięgnięcie po odpowiednie suplementy. Jakie? Przy problemach z tarczycą najlepiej sprawdzi się codzienna suplementacja selenu, witaminy D3, witamin z grupy B oraz witaminy C.
FARMINA

Wygładzające właściwości bursztynu

Kosmetyki z jantarem pokochają zwłaszcza ci z nas, którzy uwielbiają dbać o młody wygląd oraz zaciekle walczą z wszelkimi objawami starzenia. Kremy i maści z wyciągami z bursztynu wykazują działanie silnie nawilżające, jednocześnie skutecznie zwiększając jędrność i elastyczność skóry. Dodatkowo tego rodzaju produkty regenerują i wygładzają cerę oraz dodają jej świeżości i blasku. Aktywnie zwalczają także wodne rodniki, tym samym spowalniając proces powstawania zmarszczek.

Inne sposoby na gładką skórę

Piękna cera i gładkie ciało to nie tylko wynik stosowania odpowiednich kosmetyków. Jakie inne sposoby pozwolą nam zachować młody wygląd na dłużej?
Zdrowa dieta: bogata w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso oraz nabiał, a uboga w słodycze, słone przekąski i alkohol.
Ruch: uprawiany regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu.
Wypoczynek: w postaci odpowiedniej ilości snu, hobby oraz czasu przeznaczonego na zadbanie o równowagę psychiczną.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel