MAMA I DZIECKO
07.09.2023

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać od pierwszego dnia życia?

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać od pierwszego dnia życia?

Kosmetyki dla noworodka powinny łączyć kilka cech. Powinny dokładnie i jednocześnie łagodnie oczyszczać skórę, a także nawilżać ją, łagodzić podrażnienia oraz chronić ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Niemowlęca skóra ma bowiem bardzo słabe funkcje ochronne, dlatego jest podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Dlatego wybór kosmetyków dla niemowląt powinien być przemyślany przede wszystkim pod kątem ich składów. Musi być dostosowany do delikatnej skóry maluszka. Podpowiadamy, jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, by zapewnić maluszkowi pielęgnację, jaka da mu komfort na co dzień.

Dlaczego skóra noworodka wymaga wyjątkowej troski?

Skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji i to z kilku względów. Jest bardzo cienka i delikatna, a tym samym podatna na podrażnienia, które mogą zostać spowodowane nawet przez prozaiczne czynniki. Jest również podatna na odparzenia, zwłaszcza pod pieluszką. W pierwszych miesiącach życia naturalna bariera hydrolipidowa skóry nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo, bo nie jest w pełni rozwinięta – to najważniejszy czynnik wpływający na to, że niemowlęca skóra jest tak delikatna. 

Nie bez powodu więc powstały specjalne kosmetyki dla niemowląt. Różnią się znacząco od tych dla dorosłych, a nawet dla nieco starszych dzieci, pod względem składu. Formuły niemowlęcych kosmetyków powinny bazować wyłącznie na delikatnych składnikach, które dodatkowo będą ją chronić, zarówno przed mechanicznymi czynnikami zewnętrznymi (jak nawet otarcia powodowane przez ubranka), jak i warunkami pogodowymi (promieniowanie UV, wiatr, mróz czy upał). 

Im dziecko starsze, tym jego skóra nabiera większej odporności i wytrzymałości i lepiej samodzielnie radzi sobie ze środowiskiem, jednak w pierwszych miesiącach życia wspieranie jej bariery ochronnej kosmetykami o specjalnym przeznaczeniu jest niezbędne.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Skóra dziecka a dorosłego – czym się różnią?

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka nadają się również do pielęgnacji skóry dorosłej osoby, jednak nie działa to w drugą stronę. Nawet najłagodniejsze kosmetyki dla dorosłych mogą okazać się zbyt silne dla wrażliwej skóry maluszka i podrażnić ją. 

Kosmetyki dziecięce chętnie są wykorzystywane do pielęgnacji delikatnej, wrażliwej, czy atopowej skóry dorosłych – właśnie ze względu na ich delikatność i brak dodatku substancji potencjalnie drażniących, jak silne detergenty lub syntetyczne kompozycje zapachowe bądź barwniki. 

Na dłuższą metę jednak pielęgnacja skóry dorosłego kosmetykami dla dzieci może nie przynieść zadowalających rezultatów. Wynika to przede wszystkim z różnic w potrzebach skóry dorosłych i dzieci. 

Naturalny płaszcz hydrolipidowy stanowiący pierwszą i najważniejszą barierę w kontakcie z różnymi czynnikami środowiskowymi, u dorosłych (z normalną skórą, z nie zaburzonymi funkcjami obronnymi) jest w pełni rozwinięty i naturalnie grubszy, silniejszy niż u noworodków i niemowląt. Ponieważ stanowi on tarczę izolującą skórę od środowiska, potrzeby skóry niemowlęcej i dorosłego różnią się przede wszystkim pod kątem tego, w jaki sposób ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać.

Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka


Skóra dorosłych potrzebuje nieco silniejszych kosmetyków – bo muszą „przebić” się przez grubszą warstwę. Dlatego właśnie kosmetyki dla dzieci stosowane u dorosłych mogą nie zdać egzaminu na dłuższą metę – bo mogą nie do końca poradzić sobie z domyciem, czy dostatecznym nawilżeniem skóry. W drugą stronę działa to analogicznie: kosmetyki dla dorosłych są mocniejsze i mogą okazać się zbyt silne wobec potrzeb delikatnej skóry dziecka. 

Jak wybrać kosmetyki dla noworodka?

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków dla noworodka? Po pierwsze tym, aby faktycznie były to produkty dedykowane takim maluszkom. Nie wszystkie produkty oznaczone jako kosmetyki dla noworodków są jednak godne polecenia – ze względu na skład. Chodzi o substancje, które zawierają, a których lepiej unikać. To przede wszystkim alkohol, parabeny i inne sztuczne konserwanty, syntetyczne kompozycje zapachowe lub barwniki, a także mocne detergenty. 

Im krótszy i prostszy skład, tym lepiej – bo zmniejsza to ryzyko tego, że któryś ze składników okaże się drażniący, czy uczulający. 

Jeżeli maluszek boryka się z wyjątkową skłonnością do podrażnień lub uczuleń, warto wybrać kosmetyki hipoalergiczne lub dermokosmetyki. Jeżeli jednak pomimo tego problemy skórne nadal dają się we znaki, najlepiej skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem, którzy ustalą indywidualny plan pielęgnacji. 

ZOBACZ TEŻ:

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj, że o ile dorośli bez obaw mogą stosować kosmetyki dla dzieci, o tyle w drugą stronę nie jest to wskazane.

Wyjątkiem są dermokosmetyki przeznaczone dla całej rodziny, na których widnieje stosowna informacja dotycząca tego, że produkt może być stosowany u dzieci już od 1 dnia życia. Do tej grupy najczęściej zaliczają się dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Do pielęgnacji niemowlęcej skóry możesz wybrać kosmetyki naturalne, jednak lepiej, by były to linie przeznaczone właśnie dla takich maluszków.

Wyprawka dla noworodka – jakie kosmetyki powinna zawierać?

Lepiej skompletować pojedyncze produkty, czy od razu kupić zestaw kosmetyków dla noworodka? To zależy od tego, jakie potrzeby ma skóra Twojego maluszka. Może bowiem okazać się, że np. jeden kosmetyk danej marki, czy serii odpowiada mu w pełni, a inne niekoniecznie. Do tego jednak dochodzi się przeważnie metodą prób i błędów. 

Z drugiej jednak strony stosowanie kosmetyków z jednej linii wykazuje zwykle synergiczne (czyli uzupełniające się) działanie, a także wyklucza potencjalne reakcje alergiczne powstałe wskutek „starcia się” różnych składników. Co powinien zawierać zestaw kosmetyków dla noworodka?

Używanie kosmetyków dla noworodka przez rodzica

Płyn do kąpieli

Kąpiel dziecka jest jedną z tych czynności, które maluchy albo uwielbiają, albo nienawidzą. Niezależnie od tego, jakie są preferencje maluszka w tej kwestii, pewne jest jedno: kąpiel jest niezbędną czynnością, którą trzeba powtarzać regularnie. Aby zapewnić dziecku jak największy komfort kąpieli, zadbaj o to, by w zestawie kosmetyków znalazł się łagodny płyn do kąpieli – taki, który oczyści skórę malucha z wszelkich zanieczyszczeń, bez konieczności szorowania jej, ale który przy okazji ją nawilży, zmiękczy i ukoi podrażnienia. 

Balsam lub krem do ciała

Po każdej kąpieli niezbędne jest posmarowanie ciałka dziecka kremem lub balsamem nawilżającym, ochronnym i kojącym. Kontakt z nawet łagodnym detergentem i wodą może osłabiać i tak przecież delikatną warstwę ochronną skóry dziecka, dlatego trzeba jej szybko pomóc w regeneracji. Jeśli nie zastosujesz kosmetyku nawilżająco-ochronnego, skóra może swędzieć i być nieprzyjemnie ściągnięta. Będzie również gorzej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, a stąd już krok do dyskomfortu, nawet sporego, a także do podrażnień. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Krem na odparzenia

Powszechnym problemem maluszków jest skłonność do odparzeń. Pojawiają się najczęściej w tych obszarach skóry, które są słabo wentylowane, czyli między innymi pod pieluszką. Wilgoć w połączeniu z brakiem dostatecznej cyrkulacji powietrza oraz z pocieraniem pieluszki o skórę to doskonałe warunki do stworzenia się odparzeń. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która sprawia dziecku ogromny dyskomfort. Dlatego stosowanie kremu na odparzenia jest konieczne: zarówno profilaktycznie, w tych miejscach, które są na nie szczególnie narażone, jak i w miejscu już powstałych odparzeń.

Chusteczki nawilżane

Nawilżane chusteczki dla niemowląt to wręcz nieodłączny kosmetyk, który każda mama powinna mieć przy sobie. Dlaczego? Bo to produkt uniwersalny, który przyda Ci się w wielu sytuacjach: przy zmianie pieluszki, do przemycia rączek i buzi malucha w ciągu dnia, a nawet do szybkiego, wstępnego sprania plamy z ubrania czy tapicerki. Im bardziej naturalny, czysty skład takich chusteczek, tym większe bezpieczeństwo stosowania – bo zmniejsza to ryzyko uczulenia lub podrażnienia. Inna sprawa to ta, że dzieci wkładają paluszki i rączki do buzi. Lepiej więc, aby nie pozostawały na nich chemiczne składniki kosmetyków!

Patyczki higieniczne

Patyczki higieniczne to duże ułatwienie w codziennej pielęgnacji całego ciałka maluszka. Dzięki nim precyzyjnie przemyjesz małżowiny uszne, obszar przy skrzydełkach noska, a także kikut na pępku. 

Gaziki jałowe

Jałowe gaziki to także bardzo przydatny element niemowlęcej wyprawki. Nie pozostawiają nitek ani okruszków, dlatego świetnie nadają się również do przemywania buzi, oczek, ust i noska maluszka.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kosmetyki dla noworodka – co jeszcze może się przydać?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, tworząc zestaw kosmetyków dla niemowląt? Kosmetyczkę warto uzupełnić również w zimowy krem ochronny, przeznaczony do stosowania od 1. dnia życia. 

W wyprawce malucha nie powinno również zabraknąć oliwki pielęgnacyjnej – doskonale zastępuje ona krem lub balsam do ciała, ale może być również komfortowym uzupełnieniem ich działania. 

Pamiętaj, że każdy maluszek jest inny i ma inne preferencje (nawet w pierwszych dniach czy tygodniach życia) i kwestia pielęgnacji jego ciałka powinna być zawsze indywidualnym wyborem, bazującym na obserwacjach jego reakcji i stanu skóry. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów zawsze niezwłocznie skonsultuj wasz przypadek z pediatrą. 

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel