Jak stosować olejki eteryczne, by poprawić zdrowie. Poradnik

Olejki i ich dobroczynną moc znamy od bardzo długiego czasu. Sprawdzają się podczas zabiegów kosmetycznych, dbania o zdrowie, a także wtedy, kiedy chcemy zatroszczyć się o swój dom. Jak je wykorzystywać, aby pozytywnie wpłynąć na organizm. Jakich metod warto używać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku. Poznaj je koniecznie!
Olejki eteryczne – co warto o nich wiedzieć?
W największym skrócie olejki to po prostu eteryczne, silne koncentraty, które są pozyskiwane z części roślin. Dokładnie z tych pachnących. Co ciekawe, ich działanie może być nawet 50 do 100 razy mocniejsze niż samych roślin. Także i one zaliczane są do grupy leków ziołowych. Mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i mogą działać pozytywnie na zdrowie.
Taki produkt bez trudu można kupić w na przykład w drogeriach internetowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość takiej substancji. Podejrzenie powinna wzbudzić zbyt niska cena towaru. Decyduj się tylko na cenione i sprawdzone marki. Pamiętaj, że olejki eteryczne są bardzo wydajne, tak naprawdę wystarczy kilka kropel.
Można też samodzielnie wykonać olej aromatyzowany. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów jak go zrobić, pamiętaj jednak, że nie będzie to tym samym, co produkt, wykonany w profesjonalnym salonie.
Czy wiesz, jak używać olejków zapachowych? Poznaj sprawdzone przepisy!
Olejki naturalne można ponadto stosować podczas kąpieli. Wówczas będą to nie tylko czynności higieniczne, ale też pielęgnacyjne i relaksujące. Aby efekt był jeszcze lepszy, nie dodajemy olejku bezpośrednio do wody. Warto wcześniej rozpuścić go w przygotowanym płynie o właściwościach emulgujących. Sprawdzi się tutaj np. miód lub sól morska. Pamiętaj, aby woda nie była cieplejsza niż 38 ⁰C, a długość kąpieli nie przekraczała 15-20 minut.
Jak używać olejków eterycznych? Właśnie tak! To wystarczy, aby rozszerzone pory skóry wchłonęły dobroczynną aromatyczną moc substancji. Po zakończonym zabiegu dokładnie wysusz skórę, możesz też w nią wetrzeć ulubiony balsam.
Jak używać olejków eterycznych w aromaterapii? Terapia zapachem!
Tutaj możliwości jest co najmniej kilka. Istnieje wiele różnych metod. Taki olejek można po prostu wąchać bezpośrednio z buteleczki. Mieć ją przy sobie w samochodzie lub w torebce i korzystać, kiedy pojawi się taka potrzeba. Olejek można oprócz tego rozprowadzić także na tekstyliach: pościeli, kocu, chusteczce. Plusem jest to, że roztocza nie przepadają za tego typu intensywnymi zapachami.
Bardzo powszechne jest ponadto używanie różnego rodzaju kominków aromaterapeutycznych. Trzeba tylko kontrolować poziom płynu w takim naczynku. Można też wykonać samodzielnie odświeżacz. Do pojemniczka z solą morską dodajemy krople olejku i ustawiamy go w wybranym przez siebie miejscu. Różnego rodzaju olejki dodaje się ponadto do dyfuzerów, czyli nawilżaczy powietrza. Warto jednak wcześniej doczytać, czy wybrane urządzenie funkcjonuje z taką substancją. Można dodatkowo nabyć model, który jest specjalnie dedykowany do tego zabiegów.
Olejki wykorzystywane są też w czasie pobytu w saunach. Sprawdzają się wówczas zapachy na bazie drzew, np. sosnowy lub jodłowy. Przed polaniem na rozgrzane kamienie należy rozcieńczyć je z wodą, ponieważ są łatwopalne i mogą doprowadzić do powstania pożaru.
Oprócz tego olejki, a konkretnie ich moc aromaterapeutyczną wykorzystujemy podczas inhalacji. Kilka kropel w misce z gorącą wodą może zdziałać prawdziwe cuda. Na katar dobrze wpłynie olejek eukaliptusowy i majerankowy.
Olejki eteryczne – jak je używać? Tego nie rób!
Substancje te mają zdecydowanie intensywniejsze właściwości niż rośliny, z których zostały wytworzone, dlatego warto być ostrożnym podczas ich stosowania. Nie należy ich nakładać bezpośrednio na skórę. Może to zakończyć się zaczerwienieniem, reakcją alergiczną. Zawsze dodaje się go do olejku bazowego, którym może być olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy lub jojoba. Jakie proporcje? Do jednej łyżki stołowej bazy dodajemy do pięciu kropli olejku eterycznego.
Pamiętaj o właściwym przechowywaniu olejków eterycznych!
Nie tylko odpowiednie zastosowanie olejków jest ważne. Aby ich właściwości służyły Ci jak najdłużej, zadbaj o odpowiednie przechowywanie takiego produktu. Zarówno wtedy, kiedy kupisz gotowiec, jak i gdy zrobisz go samodzielnie. Bardzo ważne jest, aby substancje te znajdowały się w wykonanych z ciemnego szkła buteleczkach. Dodatkowo trzeba je ustawić w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Jaki jest tego cel? Chodzi po prostu o to, aby się nie utleniły i aby zachowały swoje właściwości jak najdłużej.
Trzeba też regularnie sprawdzać termin przydatności olejków eterycznych. Zazwyczaj zachowują swe właściwości przez około 2 lata. Najszybciej utlenieniu ulegają olejki na bazie cytrusów.
Bezpieczeństwo podczas stosowania olejków – to jest ważne!
Nie zaleca się stosowania olejków w przypadku kobiet ciężarnych i matek karmiących. Zwłaszcza nie powinien to być ten: cyprysowy, rumiankowy, różany, z mięty pieprzowej, melisy. Nie zaleca się także używania ich w terapii noworodków i małych dzieci. Dodatkowo niekorzystne jest używanie olejków cytrusowych przed eksploatacją skóry na słońce. Należy odczekać około 6 godzin.
Problem może pojawić się także u osoby z alergią. Dlatego pamiętaj, aby przed kąpielą aromatyczną zrobić specjalny test. Olejkiem wymieszanym z wodą posmaruj skórę za uchem. Jeżeli podczas 12 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna – możesz korzystać z olejków!