WŁOSOWE LOVE
30.11.2019

Jak samemu farbować włosy (i nie oszaleć). Poradnik

Jak samemu farbować włosy (i nie oszaleć). Poradnik

Farbowanie włosów nie jest prostą sprawą. Sklepowe półki uginają się od wielu rodzajów i kolorów farb. Problemów nastręcza już samo wybranie odpowiedniego odcienia. Z kolei z jego położeniem i efektem bywa różnie – nie wychodzi taki jak na próbniku, na włosach pojawiają się plamy, włos jest odwodniony i pozbawiony blasku. Czy zatem warto farbować włosy samemu w domu? A jeśli tak, to, jak robić to bezpiecznie?

Samodzielnie farbowanie włosów – dlaczego warto?

Farbowanie włosów w domu ma wiele zalet – ile ich będzie, zależy od indywidualnego przypadku. Przede wszystkim: jeśli masz wybraną farbę w domu, włosy możesz zafarbować w każdej chwili, kiedy tylko najdzie Cię na to ochota. Zajmuje to niewiele czasu, bo wprawna ręka pokryje włosy mieszanką koloryzującą nawet w kilkanaście minut. Czas oczekiwania na rezultaty to średnio pół godziny. Po tym czasie możesz zmyć farbę i wysuszyć włosy. Cały proces farbowania może więc zmieścić się nawet w godzinie. To nieporównywalnie krócej niż u fryzjera. Dodatkową zaletą jest to, że w czasie, gdy mieszanka wnika we włosy, możesz robić coś innego – pracować, gotować, czy sprzątać. 

Po drugie: koloryzacja włosów w domowych warunkach jest o wiele tańsza niż u fryzjera. Koszt? To w zasadzie tyle, ile kosztuje wybrana farba. W zależności od tego farbować włosy możesz nawet za kilkanaście złotych! Nawet jeśli masz długie lub gęste włosy i do zafarbowania ich potrzebujesz 2 opakowań farby, to koszt nadal będzie niższy niż farbowanie u fryzjera. 

Jeszcze jedną istotną kwestią jest to, że farbując włosy w domu, możesz eksperymentować z kolorami (np. mieszać dwa odcienie farb, by uzyskać pożądany kolor), masz także wpływ na intensywność efektu – bo cały proces od początku do końca możesz kontrolować sama.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Samodzielne farbowanie włosów – tylko jeden kolor

Koloryzacja włosów farbą do włosów jest ingerencją w ich pigmentację i strukturę. O ile położenie na głowie jednego koloru nie wydaje się bardzo skomplikowane, o tyle nie powinniśmy eksperymentować z koloryzacją złożoną typu ombre. Farbując włosy samemu, musimy mieć świadomość tego, że nieumiejętnie nałożona farba może je zniszczyć, a efekt będzie daleki od zadowalającego. Dlatego dobrze robić to z rozwagą.

Nie zalecamy radykalnej zmiany koloru włosów bez konsultacji z kolorystą. O ile przejście z jasnego do ciemnego jest łatwiejsze, o tyle w drugą stronę to już prawdziwe wyzwanie. Chcąc uniknąć plam, odcieni zielonych, czy żółtych, lepiej zwrócić się z pomocą do specjalisty.

O wiele bezpieczniej koloryzować włosy, wiedząc, jaka farba będzie odpowiednia i nakładając ją jedynie dla odświeżenia koloru. Dlatego najlepiej pierwsze farbowanie wykonać u fryzjera i zasięgnąć porad dotyczących kolejnego malowania. Wiedząc, jaki kolor został położony oraz jak wykonano koloryzację, unikniemy przykrych niespodzianek w domu.

Samodzielne farbowanie włosów na wiele kolorów

Jaką farbę do włosów wybrać?

Jak farbować włosy? Przede wszystkim – jeśli do samodzielnej koloryzacji podchodzisz po raz pierwszy lub pierwszy raz będziesz kłaść wybrany kolor, rozważ wybór farby zmywalnej lub półtrwałej. W razie niepowodzenia (np. niesatysfakcjonujący efekt), szybciej i łatwiej pozbędziesz się niechcianego koloru z włosów niż w przypadku farby trwałej. 

Jak samodzielnie farbować włosy? Do wyboru masz trzy rodzaje mieszanek koloryzujących:

  • Zmywalna – takie mieszanki nie wnikają w strukturę włosa, więc nie naruszają jej. Na włosach utrzymują się krótko, bo zwykle do 2-3 myć włosów. W tej kategorii najczęściej znajdziesz szamponetki koloryzujące w saszetkach jednokrotnego użytku, a także pianki czy musy koloryzujące.
  • Półtrwała – mieszanki półtrwałe nie zawierają składników, które penetrują głęboko w strukturę włosa, dlatego łączą się z nim tylko powierzchownie. Utrzymują się na włosach dłużej niż zmywalne farby, bo średnio do kilkunastu myć włosów.
  • Trwała – taka farba do włosów ingeruje w strukturę włosa, dzięki czemu efekt jest trwały (tyle o ile – bo jednak z czasem kolor blednie i trzeba go odświeżyć, a i tak trzeba regularnie farbować odrosty). Co do zasady jednak trwały pigment nie wymywa się z włosów. To dobry wybór, jeśli chcesz trwałej zmiany koloru.

SPRAWDŻ TAKŻE:

Jak samemu pofarbować włosy? Pamiętaj o pielęgnacji!

Każda ingerencja w strukturę włosa będzie go osłabiać. Dlatego decydując się na koloryzację, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim odżywieniu włosów i zadbaniu o nie po farbowaniu. Hitem ostatnich lat jest system olaplex, który łączy mostki dwusiarczkowe w łańcuchach keratynowych. Olaplex je scala, sprawia, że włosy po farbowaniu są miękkie i sprężyste. Wyglądają na zdrowe, bo faktycznie takie są. 

System ten stosuje się w trzech krokach. Farbowanie jest pierwszym etapem, następnie wykonuje się zabieg z użyciem kosmetyku po farbowaniu i kolejno stosuje się cyklicznie podczas domowej pielęgnacji. Trzeba pamiętać o regularnych zabiegach, by uzyskać wymarzony efekt. Tylko systematyczność może uratować nasze włosy przed utratą blasku!

Z racji tego, że farbowane włosy często się osłabiają, zwłaszcza jeśli mowa o rozjaśnianiu, powinniśmy pamiętać również, aby stosować kosmetyki do włosów farbowanych: szampon oraz odżywka to podstawa. Raz na jakiś czas warto zapewnić włosom dodatkowe nawilżenie, stosując maskę, czy serum. 

Używajmy sprawdzonych, przetestowanych kosmetyków od zaufanych producentów. Oto nasze podpowiedzi:

PRZECZYTAJ:

Przygotowanie włosów i farby

Najlepiej nakładać farbę na włosy, które nadają się już do umycia. Łuska włosa łatwiej wówczas przyswaja pigment. To porada, którą swoim klientom przekazują doświadczeni fryzjerzy – przed wizytą nigdy nie myjemy włosów! Uchroni nas to przed podrażnieniami skóry głowy, a sebum będzie również stanowiło naturalną ochronę włosa przed składnikami farby. 

Farbę rozrabiamy zawsze zgodnie z instrukcją! Jedynie blondy mogą nastręczyć nam trochę problemów. Do farby musimy bowiem dodać oksydant o właściwym stężeniu, czyli aktywator do farb. Im wyższy procent, tym włosy będą jaśniejsze. Wybór oksydantu najlepiej konsultować z fryzjerem lub stosować się do zaleceń z ulotki.

Samodzielne farbowanie włosów i ich pielęgnacja

Farbę dobrze jest nakładać pędzelkiem i robić to w rękawiczkach. Przyda się także wąski grzebień, do przekładania pasm włosów. Jeśli odświeżamy kolor, nakładamy kolor tylko na odrost. Po upływie około 15-20 minut przeciągamy po całości, aby nie ryzykować odcięcia.

Nigdy nie nakładamy farby od razu na całą długość włosów. Włosy już koloryzowane złapią bowiem farbę z inną intensywnością niż te u nasady. Dlatego tak istotna jest koloryzacja stopniowa.

Czy myć włosy przed farbowaniem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przed farbowaniem myć włosy. Nie jest to ani konieczne, ani wręcz wskazane. Włosy nie powinny ociekać tłuszczem, jednak jeśli będą lekko nieświeże, to dobrze. Sebum chroni bowiem zarówno skórę głowy, jak i łodygę włosa przed silnie działającymi składnikami farby. Pigment bez problemu przeniknie przez cienką warstwę sebum.

Druga kwestia to ta związana z domknięciem łusek włosa. Jeśli chcesz farbować świeżo umyte włosy, w dodatku po nałożeniu na nie odżywki, czy maski, efekt zabiegu może nie być do końca satysfakcjonujący – bo włosy będą śliskie, a ich łuski: zamknięte, co może utrudnić wnikanie pigmentu. 

Mycie włosów przed farbowaniem nie jest więc konieczne – najlepiej, by przed koloryzacją nie myć ich przez 2-3 dni. 

WIESZ O TYM:

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Jeśli Twoje włosy są osłabione: suche, matowe, szorstkie, to zrezygnuj z rozjaśniania ich – zwłaszcza w domowych warunkach.

To zabieg bardzo inwazyjny, mocno naruszający strukturę włosów. Nawet 2-3 minuty przeciągnięcia czasu w trzymaniu rozjaśniacza na włosach może mieć opłakane skutki. Jeśli koniecznie musisz rozjaśnić zniszczone włosy, bezwzględnie udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego, w którym dobrane zostaną odpowiednie kosmetyki i zabiegi regeneracyjne. Nie ryzykuj – bo zamiast wymarzonego koloru włosów możesz osiągnąć konieczność ścięcia ich na krótko!

Jakie akcesoria będą potrzebne podczas farbowania?

Aby włosy farbowane w domu cieszyły wyglądem jak tuż po wyjściu z salonu fryzjerskiego, warto nie tylko pamiętać o kilku najważniejszych zasadach farbowania, ale także zadbać o różne akcesoria przydatne w procesie koloryzacji. 

Absolutną podstawą są trzy:

  • Rękawiczki ochronne – farby mocno koloryzują również skórę, chroń więc ją i paznokcie.
  • Pędzelek – do równomiernego nakładania farby. Zwykle pędzel do nakładania farby ma szpiczaste zakończenie rączki, którego możesz używać do rozdzielania i przekładania pasm.
  • Miseczka – w której zmieszasz ze sobą składniki farby (krem koloryzujący + utleniacz). 

Dla usprawnienia i uprzyjemnienia całego procesu warto również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria:

  • Peleryna ochronna lub przynajmniej stary ręcznik – do okrycia ramion i ochrony ubrań przed poplamieniem farbą.
  • Klipsy fryzjerskie – do podpinania już zafarbowanych pasm.
  • Waciki kosmetyczne – do zmywania farby ze skóry.

Zwróć uwagę na to, by wszelkie akcesoria, których będziesz używać do farbowania włosów, nie były wykonane z metalu. Składniki farby mogą wchodzić w reakcje z metalowymi przedmiotami, a to może wpłynąć nawet na niepożądaną zmianę odcienia!

Szampon koloryzujący czy farba do włosów?

To zależy. Przede wszystkim od naszych preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. Farba będzie z pewnością bardziej inwazyjna niż szampon, choć z tym także bywa różnie i wiele zależy od producenta kosmetyku. Niemniej jednak szampony koloryzujące zwykle są delikatniejsze w formule. Nie będą tak drastycznie ingerować w strukturę włosa, ale jednocześnie efekt nie utrzyma się równie długo, jak w przypadku farby.

 

Produkty do koloryzacji bez amoniaku są zdrowsze dla włosów i mniej je obciążają. Ale również w tym przypadku efekt nie zawsze będzie tak trwały. Możemy farbować włosy również naturalną henną, która jest bezpieczna i mało inwazyjna. Pamiętajmy jednak, że wypłukuje się z włosów dość szybko i zabieg takiego farbowania będzie trzeba powtórzyć częściej.

Pamiętaj więc, żeby przed farbowaniem włosów, ocenić, jakie rozwiązanie jest dla nich najlepsze!

Propozycje produktów:

Jak często farbować włosy?

Wiesz już, jak samodzielnie farbować włosy. To rodzi jednak jeszcze jedno pytanie: jak często poddawać je zabiegom koloryzacji? Chyba najbardziej właściwą odpowiedzią będzie: według potrzeb. 

To, jak długo i z jaką intensywnością utrzyma się kolor, zależy od kilku czynników: wyjściowego stanu włosów, poprawności wykonania koloryzacji, pielęgnacji włosów po farbowaniu, a także tempa, w jakim rosną włosy (chodzi o odrosty). Wszystko to indywidualne czynniki, które sprawią, że u jednych wystarczy koloryzacja raz na kilka tygodni, u innych zaś konieczne będzie farbowanie nawet co 3 tygodnie. 

Zaleca się, aby nie farbować włosów częściej niż co 2 tygodnie. To czas potrzebny na to, by włosy osłabione farbowaniem zdążyły się zregenerować. Zbyt częste farbowanie bez dostatecznej pielęgnacji pomiędzy kolejnymi zabiegami może doprowadzić do zniszczenia włosów!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel