
Farbowanie włosów nie jest prostą sprawą. Sklepowe półki uginają się od wielu rodzajów i kolorów farb. Problemów nastręcza już samo wybranie odpowiedniego odcienia. Z kolei z jego położeniem i efektem bywa różnie – nie wychodzi taki jak na próbniku, na włosach pojawiają się plamy, włos jest odwodniony i pozbawiony blasku. Czy zatem warto farbować włosy samemu w domu? A jeśli tak, to jak robić to bezpiecznie?
Spis treści
Samodzielne farbowanie włosów – tylko jeden kolor
Farbowanie włosów jest ingerencją w ich pigmentację i strukturę. O ile położenie na głowie jednego koloru nie wydaje się bardzo skomplikowane, o tyle nie powinniśmy eksperymentować z koloryzacją złożoną typu ombre. Farbując włosy samemu, musimy mieć świadomość tego, że nieumiejętnie nałożona farba może je zniszczyć, a efekt będzie daleki od zadowalającego. Dlatego dobrze robić to z rozwagą.
Nie zalecamy radykalnej zmiany koloru włosów bez konsultacji z kolorystą. O ile przejście z jasnego do ciemnego jest łatwiejsze, o tyle w drugą stronę to już prawdziwe wyzwanie. Chcąc uniknąć plam, odcieni zielonych czy żółtych, lepiej zwrócić się z pomocą do specjalisty.
O wiele bezpieczniej koloryzować włosy, wiedząc jaka farba będzie odpowiednia i nakładając ją jedynie dla odświeżenia koloru. Dlatego najlepiej pierwsze farbowanie wykonać u fryzjera i zasięgnąć porad dotyczących kolejnego malowania. Wiedząc, jaki kolor został położony oraz jak wykonano koloryzację, unikniemy przykrych niespodzianek w domu.
Jak samemu pofarbować włosy? Pamiętaj o pielęgnacji!
Każda ingerencja w strukturę włosa będzie go osłabiać. Dlatego decydując się na koloryzację, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim odżywieniu włosów i zadbaniu o nie po farbowaniu. Hitem ostatnich lat jest system olaplex, który łączy mostki dwusiarczkowe w łańcuchach keratynowych. Olaplex je scala, sprawia, że włosy po farbowaniu są miękkie i sprężyste. Wyglądają na zdrowe, bo faktycznie takie są. System ten stosuje się w trzech krokach. Farbowanie jest pierwszym etapem, następnie wykonuje się zabieg z użyciem kosmetyku po farbowaniu i kolejno stosuje się cyklicznie podczas domowej pielęgnacji. Trzeba pamiętać o regularnych zabiegach, by uzyskać wymarzony efekt. Tylko systematyczność może uratować nasze włosy przed utratą blasku!
Z racji tego, że farbowane włosy często się osłabiają, zwłaszcza jeśli mowa o rozjaśnianiu, powinniśmy pamiętać również, aby stosować kosmetyki do włosów farbowanych: szampon oraz odżywka to podstawa. Raz na jakieś czas warto zapewnić włosom dodatkowe nawilżenie stosując maskę czy serum. Seria L’oreal Vitamino Color odżywia włókna włosów i zapewnia im blask. Chroni także przed płowieniem i wypłukiwaniem się koloru. Używajmy sprawdzonych, przetestowanych kosmetyków od zaufanych producentów. Oto nasze podpowiedzi:
Przygotowanie włosów i farby
Najlepiej nakładać farbę na włosy, które nadają się już do umycia. Łuska włosa łatwiej wówczas przyswaja pigment. To porada, którą swoim klientom przekazują doświadczeni fryzjerzy – przed wizytą nigdy nie myjemy włosów! Uchroni nas to przed podrażnieniami skóry głowy.
Farbę rozrabiamy zawsze zgodnie z instrukcją! Jedynie blondy mogą nastręczyć nam trochę problemów. Do farby musimy bowiem dodać oksydant o właściwym stężeniu. Im wyższy procent, tym włosy będą jaśniejsze. Wybór oksydantu najlepiej konsultować z fryzjerem lub stosować się do zaleceń z ulotki.
Farbę dobrze jest nakładać pędzelkiem i robić to w rękawiczkach. Przyda się także wąski grzebień, do przekładania pasm włosów. Jeśli odświeżamy kolor, nakładamy kolor tylko na odrost. Po upływie około 15-20 minut przeciągamy po całości, aby nie ryzykować odcięcia.
Nigdy nie nakładamy farby od razu na całą długość włosów. Włosy już koloryzowane złapią bowiem farbę z inną intensywnością niż te u nasady. Dlatego tak istotna jest koloryzacja stopniowa.
Szampon koloryzujący czy farba do włosów?
To zależy. Przede wszystkim od naszych preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. Farba będzie z pewnością bardziej inwazyjna niż szampon, choć z tym także bywa różnie i wiele zależy od producenta kosmetyku. Niemniej jednak szampony koloryzujące zwykle są delikatniejsze w formule. Nie będą tak drastycznie ingerować w strukturę włosa, ale jednocześnie efekt nie utrzyma się równie długo jak w przypadku farby.
Produkty do koloryzacji bez amoniaku są zdrowsze dla włosów i mniej je obciążają. Ale również w tym przypadku efekt nie zawsze będzie tak trwały. Możemy farbować włosy również henną, która jest bezpieczna i mało inwazyjna. Pamiętajmy jednak, że wypłukuje się z włosów dość szybko i zabieg takiego farbowania będzie trzeba powtórzyć częściej.