Jak przedłużyć paznokcie krok po kroku? Kompleksowy poradnik o akcesoriach do przedłużania paznokci
Tipsy lub sztuczne paznokcie (wykonane żelem budującym) to najlepszy sposób na to, by zupełnie odmienić wygląd swojej płytki. W ten sposób nadasz paznokciom przede wszystkim ładnego kształtu, a dodatkowo możesz je wydłużyć. Przedłużanie paznokci na tipsie jest łatwiejsze niż żelem (bo w tym przypadku trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłową budowę, aby stylizacja była trwała, ale również dlatego, by zapobiec mechanicznym uszkodzeniom). Podpowiadamy, jak przedłużyć paznokcie, by długo cieszyć się ich estetycznym wyglądem oraz by były bezpieczne w noszeniu!
Spis treści
- Na czym polega przedłużanie paznokci?
- Jakie akcesoria będą przydatne przy przedłużaniu paznokci?
- Jak przygotować paznokcie do przedłużania?
- Jak przedłużyć paznokcie metodą żelową w domu? Krok po kroku
- Jakie są zalety stosowania przedłużania metodą żelową?
- Jak dobrać odpowiedni żel do przedłużania paznokci?
- Jak przedłużyć paznokcie akrylem?
- Jak zrobić paznokcie akrylożelem na formie?
- Przedłużanie paznokci akrylem na tipsie
- Przedłużanie akrylem na szablonie
- Paznokcie żelowe czy akrylowe – co wybrać?
Na czym polega przedłużanie paznokci?
Chciałabyś mieć długie, mocne i pięknie wystylizowane paznokcie, jednak Twoja naturalna płytka jest dość słaba i przez to łamie się, zanim osiągnie wymarzoną przez Ciebie długość? Możesz wzmocnić ją odżywkami i kuracjami, by próbować zapuszczać naturalnie długie paznokcie. Jeśli jednak pomimo tego efekty nie są oszałamiające lub nie chcesz czekać kilku tygodni, czy nawet miesięcy (to w jakim tempie odrosną wzmocnione paznokcie, jest kwestią indywidualną) albo zależy Ci na efekcie tu i teraz, rozwiązaniem jest przedłużanie paznokci. Polega ono na nadbudowaniu naturalnej płytki (by ją wzmocnić), a także na wydłużeniu jej przy wykorzystaniu kilku dostępnych metod.
Wybór jest całkiem spory. Do najpopularniejszych metod przedłużania paznokci należy przedłużanie żelowe, a także akrylowe. Trzecią opcją jest również przedłużanie na tipsie. To, który sposób wybrać, zależy przede wszystkim od efektów, jakich oczekujesz.
Przedłużanie paznokci przydaje się przede wszystkim wówczas, gdy naturalna płytka jest krótka i trudno uzyskać na niej oczekiwane efekty, przede wszystkim, jeśli chodzi o różne zdobienia. Nadbudowa i przedłużenie przydadzą się również wówczas, gdy paznokcie są nieco osłabione i chcesz zapewnić im dogodne warunki do tego, by spokojnie odrosły, chroniąc je w ten sposób przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby spowolnić ten proces.
Nie każdy lubi długie paznokcie, bo mogą nieco utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Jednak miłośniczki długiej płytki, wystającej nawet daleko poza opuszek, doceniają możliwość przedłużenia. Dzięki niemu można zupełnie odmienić wygląd swoich dłoni. Prawidłowo przedłużone paznokcie zachowają estetyczny wygląd nawet przez kilka tygodni. Z drugiej strony, gdy potrzebujesz tylko chwilowego efektu, wystarczy usunąć masę żelową lub akrylową z paznokci, by przywrócić im pierwotny wygląd.
Jakie akcesoria będą przydatne przy przedłużaniu paznokci?
Przedłużanie paznokci na tipsach lub żelem wymaga odpowiedniego przygotowania płytki. Dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie jej to podstawa – w przeciwnym wypadku stylizacja nie będzie trwała. Żel lub akryl mogą nie przylegać równomiernie do paznokcia, przez co nadbudowa może odpaść przy uderzeniu lub zahaczeniu. Mogą również tworzyć się zapowietrzenia, a pod nierówno przylegającą masę może dostawać się wilgoć. Stąd droga do problemów z paznokciami jak grzybica, czy tzw. zielona bakteria już blisko!
Aby solidnie przygotować paznokcie do przedłużania, będziesz potrzebować kilku akcesoriów. To przede wszystkim:
• żel lub płyn dezynfekujący do dłoni,
• radełko do odsuwania paznokci,
• pilnik (gradacja 100/180),
• cleaner do paznokci,
• cążki do paznokci,
• primer.
W zależności od tego, czy paznokcie będziesz przedłużać żelem, czy akrylem, będziesz potrzebować dodatkowych kosmetyków i akcesoriów.
Przedłużanie żelem:
• Żel (najlepiej jednofazowy) – bardzo ważne jest to, by żel był dobrej jakości. Na to składa się zarówno łatwość pracy nim, jak i jego trwałość. Zrozumiałe jest to, że na początku przygody z samodzielną stylizacją paznokci nie chcemy wydawać wiele na kosmetyki i akcesoria. Jednak w niektórych przypadkach (jak właśnie ten) wybór dobrego produktu jest kluczowy dla komfortu pracy i jej efektów.
• Szablon – specjalny szablon do przedłużania żelem jest niezbędnym elementem przedłużania tą metodą. Podkłada się go pod wolny brzeg paznokcia, a następnie nanosi się na niego żel – tak daleko, jak długi chcesz mieć paznokieć. To trudne zadanie, bo trzeba przy tym zadbać również o prawidłową budowę płytki, by uniknąć jej uszkodzenia.
• Baza – większość nowoczesnych żeli dobrej jakości nie wymaga stosowania pod nie bazy, jednak jest to produkt, który zwiększa ich przyczepność. Zawsze więc warto go zastosować dla większej pewności co do trwałości stylizacji.
• Lampa UV – bardzo ważne jest to, aby lampa była dobrej jakości. Chodzi przede wszystkim o jej moc – zaleca się, by było to minimum 24 W. Lampa o słabej mocy lub już wyeksploatowana może nie radzić sobie z dokładnym utwardzaniem żelu, a to może prowadzić do kilku poważnych konsekwencji – od nietrwałości stylizacji po choroby paznokci.
• Pędzelek do żelu – niezbędny do nakładania produktu, a także wstępnego formowania go;
• Oliwka do skórek – na zakończenie stylizacji, do nawilżenia i ukojenia skórek.
Przedłużanie akrylem:
• Akryl i liquid – te dwa składniki trzeba ze sobą wymieszać w odpowiednich proporcjach, by uzyskać masę, którą będziesz nakładać na paznokcie.
• Pędzelek do manicure – niezbędny do precyzyjnego rozprowadzenia akrylu na paznokciach i nadania masie pożądanego kształtu.
• Gilotynka (ewentualnie cążki do skórek i paznokci) – przedłużanie akrylem jest możliwe na tipsie. Należy przykleić je w połowie paznokcia specjalnym klejem, a następnie dociąć tips do pożądanej długości. Następny krok to nadanie mu odpowiedniego kształtu przy użyciu pilniczka. Teraz można już nakładać akryl.
• Tipsy – zwróć uwagę na to, by tipsy do przedłużania paznokci były dobrej jakości, bo w przeciwnym wypadku mogą się łamać (zarówno przy piłowaniu, jak i skracaniu gilotynką);
• Klej do tipsów – zadbaj również o to, by wybrany klej do tipsów był solidny, a jednocześnie łagodny dla samych paznokci.
Jak przygotować paznokcie do przedłużania?
Żele do paznokci oraz akryl nie będą dobrze trzymać się na nieodpowiednio przygotowanych paznokciach. Wszelkie zanieczyszczenia, jak resztki kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, a także suche skórki przyklejone do płytki to czynniki, które zmniejszają przyczepność kosmetyków do stylizacji. Jeśli więc chcesz, by tipsy na paznokcie, a także żel i akryl dobrze się trzymały, musisz przestrzegać procedury przygotowania paznokci.
Krok 1: Dezynfekcja dłoni
Przed rozpoczęciem przedłużania paznokci (niezależnie od tego, czy decydujesz się na metodę żelową, czy akrylową), najpierw dokładnie zdezynfekuj dłonie za pomocą specjalnego płynu lub żelu. Dzięki temu usuniesz z ich powierzchni niebezpieczne bakterie, grzyby i wirusy.
Krok 2: Skórki i paznokcie
Patyczkiem lub radełkiem starannie odsuń skórki. Dodatkowo obetnij paznokcie na krótko.
Krok 3: Przygotowanie płytki paznokcia
• Matowienie: używając pilniczka o gradacji 100/180 zmatuj płytkę paznokcia.
• Odtłuszczanie: zamocz wacik w cleanerze i przetrzyj nim wszystkie paznokcie.
• Primer: żeby zwiększyć przyczepność żelu, nałóż na płytki naturalnych paznokci cienką warstwę primera.
Jak przedłużyć paznokcie metodą żelową w domu? Krok po kroku
Jak przedłużyć paznokcie żelem? To dość wymagające zadanie, bo oprócz konieczności dokładnego opracowania paznokci i skórek, trzeba zadbać o prawidłowe nałożenie i uformowanie żelu. Jak w domu przedłużyć paznokcie metodą żelową?
Krok 1: Przygotowanie dłoni i paznokci
Zanim przystąpisz do nakładania żelu, najpierw odpowiednio przygotuj paznokcie i dłonie do zabiegu. Zdezynfekuj je, odsuń skórki, zmatuj oraz odtłuść płytkę, a na końcu nałóż na nią cienką warstwę primera.
Krok 2: Szablon
Aby cała operacja zakończyła się sukcesem, zacznij od nałożenia na palec szablonu do przedłużania. Pamiętaj, żeby dobrze dopasować go do płytki paznokcia.
Krok 3: Baza
Za pomocą specjalnego pędzelka na paznokieć nałóż bazę i utwardź ją w lampie UV przez 1 minutę. Uważaj, by preparat nie dotykał skórek.
Krok 4: 3 warstwy żelu
Na utwardzoną bazę zaaplikuj pierwszą warstwę żelu (szkieletową), która będzie tworzyć kształt i długość paznokcia. Utwardź ją w lampie przez 2 minuty i przemyj cleanerem.
Następnie nałóż drugą warstwę, która odpowiednio wyprofiluje wypukłość płytki. Ją również utwardź przez 2 minuty i przetrzyj cleanerem.
Używając delikatnego pilniczka, nadaj paznokciom ostateczny kształt. Po nałożeniu trzeciej warstwy żelu ta czynność nie będzie już możliwa.
Zaaplikuj trzecią – wykończeniową warstwę żelu, utwardź ją w lampie i przemyj cleanerem.
Krok 5: Nawilżenie
Po zakończeniu przedłużania paznokci nałóż na skórki cienką warstwę oliwki.
Jakie są zalety stosowania przedłużania metodą żelową?
Przedłużanie żelem to świetna metoda dla każdego, komu zależy na estetycznym wyglądzie i trwałości stylizacji. Żel utwardzony w lampie staje się bardzo twardy, dzięki czemu tworzy dosłownie ochronny pancerz na naturalnej płytce, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Żelowe paznokcie świetnie sprawdzą się również u tych osób, których dłonie na co dzień są narażone na kontakt z czynnikami mechanicznymi i chemicznymi – żel jest odporny na odpryski i pęknięcia. Przy użyciu żelu nie tylko wzmocnisz, ale również przedłużysz naturalne paznokcie, ciesząc się przy tym ich estetycznym wyglądem nawet przez miesiąc.
Jak dobrać odpowiedni żel do przedłużania paznokci?
W zależności od tego, jakie efekty chcesz uzyskać, kluczowy będzie wybór odpowiedniego żelu. Dla początkujących osób najlepiej sprawdzą się żele samopoziomujące, bo o wiele łatwiej się nimi pracuje ze względu na to, że praktycznie same dopasowują się do kształtu paznokcia. Ich kształt może więc wymagać tylko niewielkiej korekty. Zwróć uwagę również na kolor żelu. To istotne wówczas, gdy zależy Ci na naturalnym wyglądzie paznokci i nie chcesz malować żelu hybrydą. W takim przypadku świetnie sprawdzi się żel w naturalnych odcieniach różu.
Jak przedłużyć paznokcie akrylem?
Przedłużanie na tipsie akrylem to mniej popularna metoda niż przedłużanie żelem na szablonie, czy tipsie. Jednak nadal jest chętnie wybierana przez wiele kobiet. Procedura jest jednak nieco inna niż w przypadku żelu. Jak przedłużać paznokcie akrylem?
Krok 1: Przygotowanie paznokci i dłoni
Etap przygotowań w przypadku paznokci akrylowych nie różni się od pierwszych kroków w manicure żelowym. Zdezynfekuj dłonie i paznokcie, odsuń skórki, zmatuj oraz odtłuść płytkę i nałóż na nią cienką warstwę primera.
Krok 2: Tipsy
Dopasujmy kształt tipsów do paznokci i przyklej je w połowie naturalnej płytki. Sztuczne paznokcie powinny idealnie pasować do boków tych naturalnych.
Spiłuj próg tipsa w taki sposób, by przejście między nim a naturalnym paznokciem stało się niewidoczne.
Przy pomocy gilotynki lub cążków skróć tipsy oraz nadaj im wybrany kształt.
Drobnoziarnistym pilniczkiem zmatuj powierzchnię sztucznego paznokcia.
Krok 3: Primer
Na naturalną płytkę nałóż cienką warstwę primera. Nigdy nie aplikuj go na tipsy.
Krok 4: Akryl i liquid
Akryl i liquid umieść w dwóch osobnych miseczkach. Chwyć za pędzelek do manicure i zanurz go najpierw w liquidzie, a potem w proszku akrylowym. Otrzymanymi w ten sposób kulkami pokryj całą powierzchnię tipsa i wygładź ją pędzelkiem. W ten sposób nałóż na paznokieć kilka warstw akrylu. Za każdym razem staraj się uzyskać możliwie najrówniejszą powierzchnię. Po zabiegu dokładnie wypłucz pędzelek w acetonie.
Krok 5: Zakończenie
Na koniec spiłuj utwardzone paznokcie na wybrany kształt i pomaluj je ulubionym kolorem.
Akryl jest twardszy niż żel, dzięki czemu jeszcze lepiej chroni naturalną płytkę przed uszkodzeniami. Manicure akrylowy jest również trwały – dobrze wykonany utrzymuje się na paznokciach nawet przez 3-4 tygodnie. Potem pojawia się odrost, więc stylizację trzeba zmienić.
Rada experta:
Ciekawym rozwiązaniem, które stanowi kompromis pomiędzy żelem a akrylem, jest akrylożel.
To gotowy produkt w tubce, który wyciska się na specjalne formy przypominające kształtem klasyczne tipsy. Jednak są one głębsze i wyprofilowane w taki sposób, że budowa paznokcia jest prawidłowa. Formę z niewielką ilością żelu przykłada się do paznokci, a następnie utwardza w lampie. Opracowanie najczęściej polega tylko na opiłowaniu przedłużonych paznokci, by je wyrównać. Jeśli chcesz, możesz również zmatowić powierzchnię paznokci i pomalować je hybrydą. To o wiele szybsza i łatwiejsza metoda niż przedłużanie żelem lub akrylem.
Jak zrobić paznokcie akrylożelem na formie?
Przedłużanie paznokci akrylożelem spodoba się nie tylko początkującym osobom, ale także stylistkom. Kluczem do sukcesu jest wyczucie tego, ile produktu wycisnąć na formę, by po przyłożeniu do paznokcia rozprowadzić go równomiernie na całej płytce, nadając jej tym samym kształt, który nie będzie wymagał znacznej korekty.
Płytkę przemyj cleanerem i nałóż na nią primer. Dopasuj odpowiednią formę i wyciśnij odpowiednią ilość akrylożelu. Możesz dodatkowo rozprowadzić go pędzelkiem. Przyłóż formę do paznokcia i dociśnij ją, aż produkt równomiernie się rozprowadzi. Ewentualny nadmiar, który wydostał się poza formę, usuń pędzelkiem. Utwardź akrylożel w lampie, a następnie ściągnij formę (łatwo odejdzie po lekkim podważeniu). Nadaj paznokciom odpowiedni kształt. Dodatkowo możesz pomalować paznokcie. W takim przypadku możesz lekko zmatowić ich powierzchnię, a następnie przemyć cleanerem, nałożyć wybrany kolor lakieru hybrydowego i top oraz utwardzić produkty kolejno w lampie.
Przedłużanie paznokci akrylem na tipsie
Jeśli wolisz tradycyjne przedłużenie akrylem na tipsie – sprawdź instrukcję, jak to zrobić!
Naturalnie paznokcie skróć do zera i przemyj je dokładnie cleanerem. Przyklej tips od połowy płytki, a następnie dopasuj jego długość (możesz go spiłować lub najpierw ściąć gilotynką, a potem spiłować). Na naturalny paznokieć nałóż primer. Następnie na całej powierzchni paznokcia (naturalnej+tips) nałóż masę akrylową i uformuj ją pędzelkiem. Ewentualne nierówności skoryguj gruboziarnistym pilnikiem lub frezarką. Gdy uzyskasz już oczekiwany kształt, możesz pomalować i ozdobić paznokcie.
Przedłużanie akrylem na szablonie
Paznokcie możesz przedłużyć również akrylem na szablonie. Podłóż szablon tak, jak przy metodzie żelowej, przygotuj płytkę (oczyść ją i odtłuść cleanerem), nałóż na nią primer, a następnie masę akrylową. Przedłużanie na szablonie daje możliwość nałożenia cieńszej warstwy akrylu niż przy tipsie, co z pewnością spodoba się tym paniom, które preferują bardziej naturalny efekt stylizacji. Szablon pozwala również na uzyskanie dowolnej długości paznokcia, a także nadania mu naturalnego kształtu.
Paznokcie żelowe czy akrylowe – co wybrać?
Mimo że paznokcie żelowe i akrylowe dają podobne rezultaty, istnieją zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma stylami. Przedłużanie metodą żelową polega na nakładaniu warstw żelu na paznokcie naturalne i utwardzaniu ich lampą UV. Takie paznokcie mogą się wprawdzie łuszczyć, ale są bardziej elastyczne niż paznokcie akrylowe i mniej uszkadzają paznokcie naturalne. Z drugiej strony paznokcie akrylowe tworzą twardą warstwę ochronną dzięki mieszance proszku i liquidu, z których są wykonane. Ponieważ akryl jest bardzo trwały, nie musisz się martwić o to, że manicure będzie się łuszczyć, pękać, łamać lub podnosić. Paznokcie akrylowe wyglądają jednak mniej naturalnie niż paznokcie żelowe. Ostateczny wybór zależy więc od preferencji i stylu życia. Jeśli musisz wykonywać dłońmi wiele czynności, elastyczne, żelowe paznokcie sprawdzą się lepiej. Jeżeli potrzebujesz trwałego i efektownego manicure – akryl może być bardziej trafnym wyborem.