ZADBANA SKÓRA
01.02.2023

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry twarzy zimą?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry twarzy zimą?

Sam chłód nie jest groźny dla skóry. Wręcz przeciwnie – pobudza krążenie i odświeża. Niestety w okresie zimy gruczoły łojowe pracują mniej efektywnie. Przez to skóra nie ma wystarczającego zabezpieczenia w postaci cienkiej warstwy sebum, przez co szybko traci wilgoć. Przesuszona – szybko ulega podrażnieniom, co objawia się szczypaniem, szorstkością i zaczerwienieniem. Warto więc zadbać o przemyślaną pielęgnację, aby uniknąć tych niekomfortowych doznań.

Pielęgnacja twarzy zimą a typ cery

Dla dobrej kondycji skóry zimą niebagatelne znaczenie ma aktywność gruczołów łojowych. To one wytwarzają sebum, które pokrywa cerę cienką ochronną warstwą, zabezpieczającą przed nadmierną utratą wilgoci.

Nie każdy typ cery reaguje na wpływ mrozu, wiatru i suchego powietrza w ten sam sposób. Zależy to w dużym stopniu od aktywności i rozmieszczenia gruczołów łojowych. Dlatego też podrażnienia najszybciej pojawiają się na cerze suchej, a najpóźniej – na tłustej. Warto to uwzględnić w codziennej pielęgnacja twarzy zimą.

Skóra sucha nadmiernie się łuszczy na skutek zaburzonej aktywności gruczołów łojowych. Właśnie dlatego jest mało elastyczna, napięta i szorstka w dotyku. Bardzo szybko reaguje na zmiany temperatur oraz pojawiają się na niej podrażnienia i rozszerzone naczynka. W codziennej pielęgnacji zimą należy unikać stosowania preparatów wzmagających wysuszenie (np. mydła zasadowego). Ważne jest natomiast stosowanie kosmetyków intensywnie nawilżających oraz zabezpieczających przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Skóra normalna, czyli idealny typ cery, jaki mają przede wszystkim dzieci (u dorosłych to rzadkość), wymaga stałego nawilżania oraz stosowania preparatów ochronnych, aby zapobiec pogorszeniu jej kondycji w wyniku naruszenia płaszcza hydrolipidowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Skóra tłusta nosi ślady licznych zaskórników zamkniętych i otwartych oraz rozszerzonych porów. Ma również tendencję do rozwoju trądziku. W czasie zimy sebum nie jest tak płynne, jak w okresie upalnego lata, dlatego może blokować pory. W pielęgnacji skóry twarzy zimą należy więc uwzględnić zabiegi oczyszczające i normalizujące, które jednocześnie nie doprowadzą do usunięcia ochronnej warstwy sebum i wysuszenia skóry. Skóra tłusta może być przesuszona i odwodniona, z czego mało kto zdaje sobie sprawę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Skóra mieszana stanowi połączenie suchego i tłustego typu cery. Do jej pielęgnacji zimą należy stosować preparaty przeznaczone do tego typu cery albo dwa rodzaje kosmetyków:

  • do cery suchej na policzkach,
  • do cery tłustej na tzw. linii T, utworzonej z czoła, nosa i brody.

Dlaczego pielęgnacja skóry twarzy zimą jest taka ważna?

Sam chłód nie jest dla skóry niekorzystny. Inaczej rzecz się ma z mrozami, chłodnym wiatrem w wilgotny dzień i promieniowaniem słonecznym. Te czynniki powodują bardzo szybkie wysuszanie skóry. To właśnie dlatego po zimowym spacerze twoje policzki są szorstkie i podrażnione. Zimą ochronna warstwa lipidowa nie działa w pełni efektywnie. Ma to związek ze wspomnianą już wolniejszą pracą gruczołów łojowych. Mikrouszkodzenia, powstające w płaszczu lipidowym, sprzyjają przeznaskórkowej utracie wody. 

blondynka wciera palcem wskazującym krem w policzek

W czasie zimy zagrożeniem dla skóry jest jednak nie tylko mróz i wilgotny wiatr, ale też promieniowanie słoneczne. Jeśli spadnie śnieg – fale UVA i UVB odbijają się od jego powierzchni, uszkadzając skórę. Nietrudno wówczas o poparzenia czy przedwczesne pojawienie się zmarszczek.

W przypadku osób z cerą naczynkową nagłe zmiany temperatury (np. po wejściu z mrozu do ciepłego pomieszczenia) dochodzi do gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest wyraźny rumień. Drobne naczynia włosowate mogą też pękać, pozostawiając po sobie ślad w postaci tzw. pajączków.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pielęgnacja twarzy zimą – na co warto zwrócić uwagę?

Skóra w czasie zimy traci więcej wilgoci niż podczas upalnego lata. Właśnie dlatego podczas pielęgnacji twarzy zimą warto położyć szczególny nacisk na jej nawilżenie, odżywienie, regenerację, a nade wszystko – ochronę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W pielęgnacji skóry twarzy zimą zwróć szczególną uwagę na rodzaj kosmetyków wykorzystywanych na poszczególnych etapach pielęgnacji:

Planując pielęgnację twarzy zimą, zwracaj uwagę na to, aby zabiegi wykonywać, co najmniej na pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. To ważne, ponieważ cera po umyciu potrzebuje czasu, aby odbudować płaszcz lipidowy. Ponadto do spłukiwana kosmetyków wykorzystuj nie gorącą, a delikatnie ciepłą wodą. Jej zbyt wysoka temperatura doprowadza do nadmiernego zmywania działających ochronnie lipidów i białek.

kobieta wskazuje prawy górny róg palcami rąk

Pielęgnacja twarzy zimą – ochrona cery to podstawa!

Aby ochronić zimą skórę przed niekorzystnym wpływem mrozu, wiatru i promieniowania słonecznego, bardzo ważne jest stosowanie kremów ochronnych. Zimą zazwyczaj stosuje się kosmetyki o bardziej bogatej konsystencji, odżywcze, ochronne. 

Dla skóry suchej odpowiedni będzie krem tłusty (np. krem tłusty od AA), a w przypadku typu cery mieszanej i tłustej – półtłusty (np. krem półtłusty od AA). Jeśli masz cerę naczynkową, twoja skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wówczas poza preparatem ochronnym zastosuj kosmetyk uszczelniający i obkurczający naczynia krwionośne (np. krem uszczelniający od Dermedic). 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wybierając preparat, zwróć uwagę na jego faktor SPF. Mówi on o czasie, w jakim dany kosmetyk chroni twoją skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego (fal UVA i UVB). Liczba przy SPF to wielokrotność minut, po których upływie dochodzi do poparzenia bez zastosowania ochrony. Jeśli wybrany przez ciebie krem ochronny nie ma filtra UVA i UVB, wówczas zaaplikuj pod niego osobny kosmetyk z faktorem SPF (np. krem SPF 50+ od Orientana, krem z SPF 30 od Dax Sun).

Do pielęgnacji skóry twarzy zimą warto wybierać przede wszystkim takie kremy, które cechują się dużą zawartością olejów i maseł roślinnych. Ich konsystencja wbrew pozorom nie musi być gęsta. Lekki preparat ochronny, który nie pozostawia na cerze tłustego filmu, również zabezpiecza ją przed negatywnym wpływem mrozu, wiatru i promieniowania słonecznego.

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Pamiętaj, że zimą oprócz wiatru i mrozu naszej skórze doskwierać może również suche powietrze, zwłaszcza tam, gdzie przebywamy najdłużej czyli w domu.

Zrób sobie od czasu do czasu dzień SPA dla skóry i zafunduj jej intensywne nawilżanie. Na oczyszczoną skórę twarzy nałóż maseczkę, a później zaaplikuj głęboko nawilżający krem np. z dodatkiem mocznika czy kwasu hialuronowego.

W pielęgnacji skóry twarzy zimą na szczególną troskę zasługuje cera niemowlęca. Jej funkcje ochronne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Przez to jest znacznie bardziej podatna na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Przed każdym, nawet krótkim, spacerem posmaruj twarz niemowlęcia preparatem ochronnym (wybierz np. krem ochronny Flosik od Flos-Lek, krem ochronny od Perfecta). Dzięki temu po powrocie policzki malucha nie będą zaczerwienione i spękane.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pielęgnacja skóry twarzy zimą – ochrona delikatnej skóry ust

W pielęgnacji twarzy zimą nie zapominaj o ustach! Spierzchnięte i popękane wargi to nie tylko źródło dużego dyskomfort, a niekiedy i bólu, ale także poważny estetyczny mankament – łuszczącego się naskórka nie przykryje żadna kolorowa pomadka.

Usta zimą są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Skóra, która je pokrywa jest cienka, delikatna, a do tego pozbawiona gruczołów łojowych, które wydzielają ochronnie działające sebum.

Aby zabezpieczyć wargi przed destrukcyjnym wpływem niskich temperatur, wilgoci (np. pary wodnej z ust i nosa oraz śliny) i promieniowania słonecznego – stosuj pomadki ochronne (wybierz np. pomadkę brzozową od Sylveco, pomadkę ochronną SPF 30 od Marion).

Jeśli pomimo stosowanej ochrony albo w wyniku pominięcia zabiegów pielęgnacyjnych na usta – twoje wargi spierzchną – wówczas sięgnij po preparaty regencyjne, które przyśpieszą odbudowę naskórka (wybierz np. pomadkę regeneracyjną od Vianek, pomadka regeneracyjna od Marion).

brunetka z zamkniętymi oczami trzyma lupę przy ustach

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel