
Wcierki do włosów możesz znaleźć we wszystkich drogeriach. Mają postać toników, hydrolatów, ale też preparatów o oleistej konsystencji. Nie musisz jednak kupować gotowego kosmetyku, jeśli jesteś zwolenniczką stosowania preparatów DIY. Wykonaj wcierkę samodzielne. Domowe wcierki do włosów w zależności od kombinacji ziół mogą przyspieszyć wzrost włosów i zapobiec ich wypadaniu, zredukować łupież i nadmiar wydzielanego sebum, ale też złagodzić podrażnienia skalpu.
Spis treści
- Do czego służą wcierki do włosów?
- Wcierki do włosów – domowe sposoby na przyspieszenie wzrostu pasm i przeciw ich wypadaniu
- Wcierka z kozieradki
- Wcierka z chili
- Wcierki do włosów DIY na łupież i nadmiar sebum
- Wcierka łopianowa
- Wcierka tatarakowa
- Wcierki do włosów na podrażnienia
- Wcierka rumiankowa
- Wcierka aloesowa
- Jak prawidłowo stosować wcierki do włosów domowej roboty?
Do czego służą wcierki do włosów?
Wcierkami do włosów nazywane są płynne preparaty przeznaczone do pielęgnacji pasm i skalpu. Mają płynną postać. Sporządzane są na bazie wyciągów roślinnych, naturalnych olejków, ale także mogą zawierać substancje syntetyczne o udowodnionym korzystnym wpływie zarówno na włosy, jak i skórę głowy.
SPRAWDŹ TEŻ: TOP wcierki do włosów dla wymagających. Ranking
Wzrost pasm mogą stymulować wcierki, zawierające wyciąg m.in. z rozmarynu, mięty, szałwii, imbiru, lawendy, czarnuszki siewnej, czarnej rzepy, pokrzywy czy brzozy. Nadmiernemu wypadaniu włosów zapobiegają preparaty zawierające ekstrakty m.in. z: lawendy, rozmarynu, tymianku, drzewa herbacianego, łopianu, czarnej rzepy, brzozy, żeń-szenia czy skrzypu polnego. W przypadku podrażnień skóry głowy, o jakie nietrudno przy łupieżu czy łojotoku, warto sięgnąć po wcierkę na bazie ekstraktów m.in. z: lawendy, szałwii, rozmarynu, tymianku, drzewa herbacianego, rumianku, skrzypu polnego, łopianu, brzozy i czarnuszki siewnej, które działać będą łagodząco, ale także przeciwzapalnie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?
Wiele gatunków roślin działa na wielu poziomach. Wykorzystane do skomponowania domowego produktu kosmetycznego jednocześnie stymulują wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu, ale też łagodzą podrażnienia. Poszczególne zioła można ze sobą łączyć, by uzyskać oczekiwany efekt. Niektóre połączenia mogą nie być jednak korzystne w twoim przypadku. Jeśli masz podrażnioną skórę głowy, nie stosuj wcierek z imbirem, kapsaicyną (zawartą w chili) czy cynamonem, ponieważ może to zaognić zmiany i wywołać duży dyskomfort, a nawet pieczenie skóry głowy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty
Jeśli zależy ci na stosowaniu preparatów domowej roboty – możesz samodzielnie wypróbowywać nowe kombinacje, by skomponować wcierkę odpowiednią dla twoich pasm i skalpu, albo skorzystać ze sprawdzonych domowych przepisów i nie eksperymentować ze swoją urodą. Sprawdź przepisy na domowe wcierki i zmień się w domowego chemika!
Wcierki do włosów – domowe sposoby na przyspieszenie wzrostu pasm i przeciw ich wypadaniu
Do przygotowania domowej i naturalnej wcierki do włosów potrzebujesz surowca bazowego, czyli zioła, zawierającego składniki aktywne o korzystnym działaniu na włosy, ale też jego nośnika, czy substancji, która umożliwia rozprowadzenie preparatu i jego wmasowanie w pasma i skalp. Najczęściej jest to alkohol lub olej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać wcierkę na bazie wody. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie preparatu z alkoholem – stosuj go tylko przy skalpie pozbawionym podrażnień bez tendencji do przesuszania skóry głowy i włosach, które nie są nadmiernie przesuszone. W przeciwnym razie stany zapalne mogą się zaognić, a włosy jeszcze intensywniej wysuszyć.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak używać wcierki do włosów. Poradnik
Wcierka z kozieradki
Produkty kosmetyczne na bazie kozieradki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem i osłabieniem włosów. Grecka koniczyna, ponieważ tak również nazywa się kozieradkę, jest bogactwem witamin i minerałów. To głównie potas, żelazo, wapń, a także witaminy z grupy B.
Do wykonania wcierki potrzebujesz:
- łyżkę rozdrobnionych nasion kozieradki,
- 500 ml wrzątku,
- kilka kropli olejku eterycznego np. lawendowego, rozmarynowego, szałwiowego albo imbirowego.
Sposób przygotowania:
Wsyp nasiona do szklanego pojemnika i zalej je wrzątkiem. Pozostaw do wystygnięcia. Gdy napar będzie już chłodny – odcedź go i połącz z wybranym olejkiem eterycznym. Tak przygotowana wcierka jest gotowa do użycia. Najwygodniej będzie ci ją aplikować, jeśli przelejesz ją do butelki z atomizerem, ułatwiającym rozpylanie kosmetyku DIY na pasma. Ze względu na naturalny skład i brak konserwantów preparat może być stosowany przez nie dłużej niż trzy dni (po tym czasie przygotuj nową wcierkę). Jeśli będziesz przechowywać go w lodówce – wystarczy ci na trzy lub cztery zastosowania dzień po dniu. Do przechowywanie tak niewielkich ilości kosmetyków doskonale nadają się pojemniki podróżne o objętości nie przekraczającej 75 ml.
Wcierki do włosów domowej roboty z kozieradki ma intensywnie żółty odcień. Uważaj więc z jej nakładaniem na pasma bardzo jasne. Kosmetyk może bowiem zabarwić włosy.
Wcierka z chili
Papryczka chili ma za zadanie pobudzić krążenie krwi w skórze głowy, a tym samym przyspieszyć porost włosów i zadziałać na cebulki wzmacniająco.
Do wykonania wcierki potrzebujesz:
- łyżkę rozdrobnionej papryczki chili,
- 3–5 łyżek olejku (dobranego do stopnia porowatości włosów).
Sposób przygotowania:
Wsyp rozdrobnione papryczki chili do szklanego naczynia i dodaj olejek. Wymieszaj składniki. Tak przygotowana mikstura może być przechowywana w lodówce i stosowana przez okres przydatności oleju do użytku (sprawdź na opakowaniu i zapisz datę na pojemniku z wcierką DIY).
Kapsaicyna zawarta w papryczce chili doprowadza do uwolnienia m.in. histaminy, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu cebulki włosowe zostają dobrze ukrwione i odżywione. Włosy stają się mocniejsze i mniej wypadają. Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą wcierka z papryczki chili, nie jest ona odpowiednia dla każdego. Ma działanie drażniące, dlatego zrezygnuj z niej, jeśli na sklepie rozwinęły się stany zapalne, albo gdy masz bardzo wrażliwą skórę. Zanim wetrzesz preparat we włosy i skalp – sprawdź na niewielkim fragmencie skóry, jaka będzie jej reakcja. Jeśli nie pojawi się silne zaczerwienienie, pieczenie i świąd – możesz korzystać z dobroczynnej mocy kapsaicyny zawartej w papryczce chili.
SPRAWDŹ TEŻ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?
Wcierki do włosów DIY na łupież i nadmiar sebum
Łupież i przetłuszczanie się włosów to jedne z największych defektów estetycznych włosów. Trudno czuć się dobrze, gdy z głowy sypie się martwy naskórek, a pasma pokrywają się tłustym filmem. Na szczęście możesz skutecznie walczyć z tymi mankamentami, stosując domowe wcierki do włosów.
Wcierka łopianowa
Wcierka i inne produkty na bazie łopianu również będą miały za zadanie wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost nowych włosów. Obecne w łopianie lignany to substancje, które posiadają właściwości zmniejszające stany zapalne, tak więc wcierka doskonale sprawdzi się np. przy problemie z łupieżem.
Do wykonania wcierki potrzebujesz:
- 2–3 łyżki korzenia łopianu,
- 500 ml wody.
Sposób przygotowania:
Wsyp korzeń łopianu do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez trzy minuty. Odstaw do wystygnięcia. Gdy odwar będzie już chłodny – odcedź go i przelej do butelki z atomizerem, który ułatwi ci aplikowanie wcierki na pasma włosów i skalp.
Wcierka łopianowa hamuje namnażanie się bakterii i grzybów na skórze, co wspomaga łagodzenie przebiegu dermatoz na tle łojotokowym. Ponadto działa przeciwzapalnie, redukując podrażnienia wywołane drapaniem.
Wcierka tatarakowa
Do wykonania wcierki potrzebujesz:
- 1–2 łyżki kłącza tataraku,
- 1 łyżka skrzypu,
- 300 ml wody.
Sposób przygotowania:
Wsyp rozdrobnione zioła do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj do pięciu minut. Odstaw do wystygnięcia. Gdy odwar będzie już chłodny – odcedź go i przelej do osobnego naczynia.
Rada kosmetologa:
Wcierki to doskonałe rozwiązanie dla prostych, jak i bardziej skomplikowanych problemów ze skórą głowy i z włosami. Mogą być elementem profilaktyki lub uzupełnieniem leczenia schorzeń skalpu i włosów. Dzięki wcierkom złagodzisz podrażnioną skórę głowy, pozbędziesz się łupieżu, wzmocnisz cebulki włosów – wystarczy dobrać odpowiednią substancję czynną.
Wcierka tatarakowa sprzyja łagodzenia stanów zapalnych towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry oraz redukuje intensywność łupieżu.
SPRAWDŹ TEŻ: Naturalne wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą
Wcierki do włosów na podrażnienia
Wcierki do włosów na podrażnienia skalpu są produktami szczególnego typu. Muszą bowiem być na tyle łagodne w działaniu, by nie zaogniać istniejących zmian, a jednocześnie na tyle skuteczne, by istniejące zaczerwienienia zlikwidować i zapobiec pojawianiu się nowych.
Wcierka rumiankowa
Rumianek znany jest wszystkim jako roślina łagodząca wszelkie stany zapalne i dolegliwości bólowe. Jako płukanka stosowany jest w celu delikatnego rozjaśnienia włosów, a jako wcierka wspomagająco na porost nowych włosów.
Do wykonania wcierki potrzebujesz:
- 2 saszetki herbaty rumiankowej,
- 500 ml wrzątku,
- łyżka miodu lub soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
Zalej dwie saszetki herbaty rumiankowej wrzątkiem i odstaw napar do wystygnięcia. Gdy będzie chłodny – dodaj miód lub sok z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę możesz nakładać na pasma przez kilka dni. Pamiętaj, jednak, że rumianek (a zwłaszcza w połączeniu z miodem lub cytryną) ma właściwości rozjaśniające. Nie sprawi to oczywiście, że z brunetki zmienisz się w platynową blondynkę. Niemniej jeśli masz jasne włosy, po zastosowaniu wcierki rumiankowej mogą one zacząć wyglądać jak muśnięte słońcem.
Rumianek jest ziołem, które od lat stosowane jest w łagodzeniu dermatoz o różnym podłożu. Dzięki zawartości olejków eterycznych działa przeciwzapalnie nie tylko na błony śluzowe, ale również na skórę. Właśnie dlatego warto wykorzystać go do wykonania wcierki do włosów na podrażnienia.
Wcierka aloesowa
- 100 g liści aloesu,
- 100 ml wody,
- 150 g gliceryny,
1–2 łyżki soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
Liście aloesu zalej wodą i zmiksuj. Dodaj glicerynę i sok z cytryny. Ponownie wymieszaj składniki i odstaw na dobę. Po tym czasie odcedź wcierkę i nakładaj na włosy oraz skalp.
Aloes dzięki zawartości glukoproteidu i aloektyny B ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i regenerujące. Stosowany zewnętrznie jest w stanie zlikwidować odleżyny, oparzenia, wysypki wywołane ukąszeniami owadów, a nawet pęknięcia skóry. Warto stosować więc wcierki aloesowe, aby zlikwidować podrażnienia skalpu wywołane drapaniem lub związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu skóry.
Jak prawidłowo stosować wcierki do włosów domowej roboty?
Zanim rozprowadzisz na pasmach i skalpie wcierkę – umyj dokładnie włosy. Zrób to dwukrotnie, ponieważ tylko wówczas pozbędziesz się nie tylko kurzu czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji, ale również nadmiaru sebum i przygotujesz włosy do przyjęcia składników aktywnych zawartych we wcierce.
Zawiń włosy w ręcznik lub turban i poczekaj, aż wchłonie on nadmiar wody. Pasma mają być jednak wilgotne, a nie suche. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować wcierki na pasma po wysuszeniu. Miej jednak na uwadze, że wówczas efekt nie nie będzie tak spektakularny.
Podziel włosy na sekcje i w każdą z nich wmasuj przygotowany samodzielne preparat (aplikuj go bezpośrednio na kosmyki i skalp). Możesz wykonać masaż palcami dłoni lub wykorzystać do tego specjalny masażer. Zaletą tego drugiego rozwiązania będzie relaksacja całego organizmu. Wypróbuj raz ten gadżet, a nie będziesz w stanie się z nim rozstać.
Wcierki przygotowane na bazie oleju możesz nakładać bezpośrednio z butelki lub słoika. W Przypadku wodnych wcierek lub tych na bazie alkoholu, wygodniejsze będzie zamknięcie ich w butelce z atomizerem. Pozwoli ci to szybko spryskiwać pasma i skalp przed wykonaniem masażu.
Większość wcierek nie wymaga spłukiwania, tym samym nie daje wrażenia przetłuszczonych i nieświeżych włosów. Wystarczy wówczas wysuszyć włosy i odpowiednio je ułożyć. Jednak w przypadku drażniących składników np. chilli lub imbiru jest to konieczne, aby nie wywołać zaczerwienień. Ponadto niektóre wcierki mogą nie pachnieć zachęcająco. Tak jest w przypadku domowej wcierki z kozieradki. Nakładaj więc ją na noc, a rano po przebudzeniu umyj głowę, by pozbyć się nieprzyjemnego aromatu.