WŁOSOWE LOVE
21.04.2024

Antyoksydanty w pielęgnacji włosów

Antyoksydanty w pielęgnacji włosów

Antyoksydanty kojarzą się przede wszystkim z pielęgnacją przeciwzmarszczkową. Jednak oprócz neutralizacji aktywności wolnych rodników i ochrony komórek organizmu przed degradacją mają one więcej właściwości, które warto wykorzystać w codziennej, kompleksowej pielęgnacji nie tylko skóry (twarzy i całego ciała), ale także włosów. Współczesna pielęgnacja kosmyków coraz częściej sięga po składniki znane z dziedziny kosmetologii skóry. Wśród nich antyoksydanty zyskują na popularności. Narażenie na czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia, smog, czy nawet stres oksydacyjny, nie omija naszych włosów. Jak wykorzystać antyoksydanty w pielęgnacji włosów i co możemy dzięki temu zyskać? Sprawdźmy!

Stres oksydacyjny a włosy

Antyoksydanty odgrywają znaczącą rolę w pielęgnacji włosów, oferując ochronę przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Wysoki poziom wolnych rodników może uszkodzić strukturę włosów, przyspieszając procesy ich starzenia. Stres oksydacyjny wpływa na włosy i skórę głowy na wiele sposobów. Badania udowodniły jego wpływ na wypadanie włosów, ich osłabienie, a nawet różne rodzaje łysienia.


Światło słoneczne powoduje przebarwienia i nieregularną powierzchnię, zmniejszoną wytrzymałość na rozciąganie i podatność na dodatkowe uszkodzenia środowiskowe. Gdy włosy zostaną wystawione na działanie promieni słonecznych, światło przenika przez kilka warstw włosów. Efektem jest zwiększona łamliwość łusek, porowatość i chropowatość powierzchni włosa, a także zmniejszenie wytrzymałość.1


Jednak czynników, które powodują i nasilają stres oksydacyjny, jest co najmniej kilka. To przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska (w tym smog), przetworzone jedzenie, które jest pełne sztucznych składników, a przy tym zawiera niewiele składników odżywczych, a także stosowanie używek. W praktyce więc niestety zdecydowanie łatwiej o stres oksydacyjny niż zachowanie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Składniki antyoksydacyjne warto więc włączyć zarówno do codziennej diety, jak i do pielęgnacji skóry oraz włosów. Im ich więcej, tym więcej dobrego zdziałają przeciwutleniacze.


Jak stres oksydacyjny wpływa na kondycję włosów? Nadmiar wolnych rodników szkodzi przede wszystkim skórze głowy, osłabiając jej naturalne zdolności do obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Może więc stać się przesuszona i bardziej podatna na podrażnienia i stany zapalne. Stres oksydacyjny może osłabiać również mieszki włosowe, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. 


Wdrożenie kosmetyków zawierających antyoksydant do codziennej pielęgnacji to prosty i skuteczny sposób na zadbanie o kondycję skóry głowy. Antyoksydanty w kosmetykach do włosów wpływają korzystnie nie tylko na kondycję skóry, ale również pasm na długości – dzięki swojemu nawilżającemu, zmiękczającemu i natłuszczającemu działaniu (tutaj kłaniają się przede wszystkim witaminy E i A).

Kobieta wybierająca olejki do włosów z antyoksydantami

Dowiedz się więcej:

Antyoksydanty w pielęgnacji włosów – wskazania

Kiedy szczególnie warto sięgnąć po witaminy antyoksydacyjne w kosmetykach, takich jak szampony, odżywki do włosów czy maski? Zawsze! Antyoksydacja jest pożądana w codziennej pielęgnacji u każdego i wiek czy szczególne potrzeby skóry głowy (jak łupież, czy łojotok) nie mają w tym przypadku znaczenia. Właściwości przeciwutleniające mają bowiem doskonale znane i powszechnie stosowane substancje pielęgnacyjne, jak witaminy: A, C i E. Są to łagodne składniki o wszechstronnym działaniu pielęgnacyjnym. Nawilżają, wzmacniają, chronią i zmiękczają, jednocześnie tworząc na skórze i włosach delikatny filtr ochronny. Te składniki sprawdzają się świetnie w pielęgnacji każdego typu skóry, w tym również skóry głowy. Dlatego kosmetyki z antyoksydantami warto wybierać do pielęgnacji na każdym etapie życia: od niemowlęcia, przez wiek nastoletni i dojrzały, po zaawansowany! 


Im więcej czynników sprzyjających stresowi oksydacyjnemu zagraża Ci na co dzień, tym więcej antyoksydantów powinnaś zapewnić swojemu organizmowi – zarówno tych dostarczanych z pożywienia, jak i z kosmetyków. Życie w dużym mieście, codzienny stres i odżywianie się jedzeniem niezbyt dobrej jakości to najważniejsze wskaźniki do zwiększenia ilości antyoksydantów zarówno w diecie, jak i pielęgnacji.

Dowiedz się więcej:

Najczęściej występujące antyoksydanty w kosmetykach do włosów

W kosmetykach do pielęgnacji włosów, zwłaszcza w szamponach i odżywkach, stosuje się różnorodne antyoksydanty, aby zapewnić ochronę przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. Wśród najczęściej stosowanych antyoksydantów w kosmetykach do włosów znajdują się:


  • Witamina C – pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników i chroni włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV, wspierając jednocześnie zdrowy wygląd i kondycję włosów. 
  • Witamina E – to antyoksydant, który działa synergicznie z witaminą C. Wzmacnia włosy, wspiera ich zdrowy wzrost włosów oraz zapobiega łamliwości i przesuszeniu.
  • Olejki naturalne – oleje takie jak olejek z mango, olej arganowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek czy olej konopny są bogate w składniki odżywcze i naturalne antyoksydanty, które odżywiają skórę głowy i pomagają w odbudowie uszkodzonych włosów.
  • Wyciągi roślinne – wyciągi roślinne, takie jak wyciąg z rokitnika, wąkrotki azjatyckiej, czy bambusa dostarczają włosom nie tylko antyoksydantów, ale także innych cennych substancji odżywczych. 
Kobieta pryskająca na końcówki włosów odżywkę z antyoksydantami

Przeciwutleniacze w kosmetykach do włosów

Aby ograniczyć wypadanie włosów oraz ich suchość i łamliwość, warto wdrożyć kompleksową pielęgnację wzmacniającą. Najważniejsze jest regularne oczyszczanie skóry głowy i włosów, a także nawilżanie ich i odżywianie przy użyciu odżywki, maski czy serum do włosów. Warto wybierać takie kosmetyki, które zawierają składniki antyoksydacyjne. Znajdziesz je przede wszystkim w szamponach, odżywkach i maskach, a także we wcierkach.

Szampony z antyoksydantami

Choć szampon ma krótkotrwały kontakt z włosami i skórą głowy i nie ma co oczekiwać spektakularnych efektów pielęgnacyjnych, jeśli po odżywki, czy maski sięgasz tylko sporadycznie, to jednak zawsze warto dopasować ten produkt do najważniejszych potrzeb skóry głowy. Najważniejsza zasada to: nie szkodzić skórze głowy poprzez nadmierne wysuszenie czy podrażnienie jej. 


Jak już wiesz, stres oksydacyjny wpływa niekorzystnie również na skórę głowy, a co za tym idzie – także na włosy. Dlatego ochrona wrażliwej skóry głowy jest bardzo ważna. Jednym z istotnych czynników jest w tym przypadku pielęgnacja antyoksydacyjna witaminami C, E, i A. Szampon z witaminą C pomaga w ochronie włosów i skóry głowy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV. Witamina C pomaga również w poprawie blasku i kondycji włosów. Szampon z witaminą A pomaga w regulacji produkcji sebum, co może zapobiegać przesuszeniu skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej:

Odżywki i maski z antyoksydantami

Przeciwutleniacze znajdziesz również w kosmetykach pielęgnacyjnych, które na włosach pozostawia się na dłużej niż szampon. Dzięki temu składniki aktywne mają czas zadziałać. Jeśli zależy Ci na działaniu antyoksydacyjnym również na skórę głowy, wybieraj te produkty, które są przeznaczone do stosowania na nią. Nie wszystkie się do tego nadają, ze względu na zawartość składników niekoniecznie korzystnych dla skóry głowy, jak silikony.

Wcierki do skóry głowy z antyoksydantami

Kosmetykiem, który zdecydowanie warto wdrożyć do antyoksydacyjnej pielęgnacji skóry głowy, są wcierki. Wiele z nich zawiera naturalne antyoksydanty, takie jak wyciągi z zielonej herbaty, grejpfruta, czy lukrecji, które są łagodne dla skóry, a przy tym wykazują korzystne działanie. Wcierki do skóry głowy mają skoncentrowane formuły, dzięki czemu ich działanie jest skuteczne. Alternatywnie dla wcierek (lub na przemian z nimi, jeśli problem osłabienia skóry głowy i wypadania włosów jest nasilony) możesz stosować również ampułki. 

Dowiedz się więcej:

Kobieta nakładająca serum na włosy z przeciwutleniaczami

Przeciwutleniacze w pielęgnacji włosów – czy są przeciwwskazania?

Antyoksydanty nie są odrębną grupą składników o specjalnym przeznaczeniu. To przeważnie substancje, które na co dzień znajdziesz w mniejszej lub większej zawartości w wielu produktach pielęgnacyjnych, nawet nie zawsze zdając sobie sprawę z ich obecności. Najpopularniejsze są witaminy A, C i E. Znajdziesz je nawet w kosmetykach dla dzieci, co świadczy o tym, że są łagodne i bezpieczne. 


Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania przeciwutleniaczy w pielęgnacji włosów, a wręcz jest to wskazane! Jedynym wyjątkiem jest uczulenie lub nadwrażliwość na substancje obecne w kosmetykach pielęgnacyjnych. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Antyoksydanty w pielęgnacji włosów, ale również skóry twarzy i ciała to składniki, które warto wdrożyć do pielęgnacji nawet od małego.

Są bowiem bezpieczne dla nawet najdelikatniejszej skóry, a dodatkowo wykazują wiele cennych właściwości: ochronnych, łagodzących i wzmacniających. Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz podatnej na podrażnienia i uczulenia. Co więcej, nie „gryzą się” z innymi składnikami powszechnie stosowanymi w produktach pielęgnacyjnych. Dlatego pielęgnację antyoksydacyjną śmiało można łączyć z inną – np. przeciwłupieżową lub przeciwłojotokową.

Dowiedz się więcej:

Kobieta ciesząca się swoimi zdrowymi włosami

Przeciwutleniacze w pielęgnacji włosów – podsumowanie

Antyoksydacyjna pielęgnacja włosów może być rozwiązaniem wielu problemów ze skórą głowy, które naturalnie rzutują na kondycję włosów. Aby poprawić kondycję skóry głowy i włosów, nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian. Wystarczy włączenie antyoksydantów do codziennej pielęgnacji. Wiele kosmetyków o tym działaniu znajdziesz w naszym dziale pielęgnacji włosów. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać, zmieniając tak niewiele!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel