Mocznik
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
Kremy z mocznikiem — sposób na regenerację i nawilżenie
Z wysuszoną, popękaną skórą można walczyć na wiele sposobów. Gdy jednak potrzebna jest wyjątkowa regeneracja, z pomocą przychodzi mocznik. Kosmetyki z tym składnikiem pomagają w odbudowie naturalnej bariery lipidowej, a także przywracają miękkość i gładkość. Zobacz, co warto o nich wiedzieć!
Spis treści
Co to jest mocznik?
W organizmie każdego człowieka znajduje się mocznik, znany też pod nazwą urea. Jest on produktem przemian zachodzących w ciele i wydala się go poprzez mocz oraz pot. Przejawia on właściwości higroskopijne, czyli jest zdolny do wiązania cząsteczek wody. Z tego względu rozpoczęto jego syntetyzację i umieszczanie go w przeróżnych kosmetykach pielęgnacyjnych.
Warto wiedzieć, że choć nazwa nie zachęca, to mocznik może całkowicie odmienić stan Twojej skóry. Przyjrzyj się działaniu tej substancji!
Mocznik — właściwości i zastosowanie
Wspomniany składnik jest stopniowo wydalany z organizmu poprzez pot i mocz. Gdy jednak pozostaje w ciele, pełni szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim jest elementem NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli Naturalnego Czynnika Nawilżającego. Do tej grupy zaliczają się również: kwas mlekowy, niektóre cukry, kwas piroglutaminowy i wybrane aminokwasy. Wśród właściwości mocznika należy wymienić też działanie:
• złuszczające;
• regenerujące;
• odbudowujące;
• wspierające przenikanie substancji przez naskórek i w konsekwencji wzmacniające skuteczność niektórych preparatów;
• wygładzające;
• redukujące stany zapalne i podrażnienia;
• antyseptyczne.
Tak rozbudowana lista właściwości sprawiła, że stosowanie mocznika stało się popularne wśród osób z dowolnym typem skóry. Ze względu na silne działanie nawilżające to właśnie posiadacze wyjątkowo suchej cery najbardziej skorzystają na kosmetykach z tą substancją. Po produkty z tym składnikiem możesz sięgnąć również wtedy, gdy Twój naskórek będzie szorstki, podrażniony lub zacznie się łuszczyć.
Jakie jeszcze zastosowanie ma mocznik? Jego właściwości antyseptyczne są wykorzystywane przy skórze trądzikowej i tłustej. Regularna aplikacja kremów czy balsamów z tą substancją może być wsparciem przy redukowaniu siedlisk bakterii i łagodzeniu podrażnień.
Pamiętaj, że mocznik stosowany w kosmetykach nie jest pobierany z organizmu, lecz chemicznie syntetyzowany. W związku z tym jest bezwonny i bezbarwny. Z tego względu rzadko wywołuje uczulenia i może być używany również przez osoby ze skłonnościami do alergii. Przy pierwszej aplikacji warto jednak upewnić się, czy nie występuje reakcja alergiczna.
Jakie stężenie mocznika w kosmetykach wybrać?
Jakie stężenie mocznika w kosmetykach wybrać? Substancja ta występuje w kosmetykach w różnym stężeniu. To, ile procent powinno znajdować się w produkcie, zależy od tego, jakich właściwości mocznika potrzebujesz. Rodzaj i skala problemu, z którym się borykasz, mają tu priorytetowe znaczenie. Jak działa ten składnik w różnych stężeniach?
• do 10% — takie wyroby poleca się w szczególności osobom z suchą i wrażliwą skórą. Kosmetyki wykazują wówczas działanie nawilżające, wiążą cząsteczki wody i zatrzymują je w naskórku. Dzięki temu na dłużej zachowuje on elastyczność i sprężystość. To właśnie to stężenie mocznika znajdziesz w balsamach i kremach regenerujących.
• powyżej 10% — jeśli zależy Ci na złuszczeniu martwej warstwy skóry, szukaj produktów, w których jest więcej niż 10% wspomnianej substancji. Pomagają one pozbyć się zbędnej części naskórka i przyspieszyć produkcję nowych komórek.
Mocznik w kosmetykach — gdzie go znajdziesz?
Ze względu na swoje nawilżające właściwości, mocznik występuje we wszystkich kosmetykach, które mają wspomóc Cię w walce z przesuszeniem. Produkty z tą substancją najczęściej są dedykowane do dłoni, twarzy i pięt, czyli tych miejsc, które są najbardziej narażone na wysuszenie.
Kremy z mocznikiem do rąk
Mroźne powietrze, wiatr i substancje chemiczne to tylko niektóre czynniki pogarszające stan naskórka. Jeśli cierpisz z powodu popękanej i spierzchniętej skóry dłoni, ukojenie przyniesie Ci nawilżający krem z mocznikiem do rąk Vianek. Stężenie substancji aktywnej wynosi 5%, dzięki czemu działa ona regenerująco i wygładzająco.
Kremowe produkty są wsparciem dla obolałych dłoni. Warto dodatkowo włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki, które działają zapobiegawczo. Na bieżąco wzmacniają skórę, dlatego jest ona mniej podatna na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.
Wśród wyrobów nadających się do profilaktyki występuje m.in. nawilżający żel do mycia rąk z mocznikiem Sylveco. Jego hipoalergiczny skład czyni go odpowiednim wyborem nawet dla osób ze skłonnościami do podrażnień. Delikatna formuła otula dłonie, dlatego możesz cieszyć się miękkimi i gładkimi dłońmi.
Mocznik do twarzy
Głęboko nawilżający krem do twarzy z mocznikiem powinien pojawić się w kosmetyczce każdej kobiety, która walczy z wysuszonym naskórkiem. Przeciwdziała on szorstkości i pomaga w przywróceniu prawidłowego nawilżenia. Łagodzi również swędzenie i przynosi ulgę przy podrażnieniach.
Mocznik do pięt
Z zalet mocznika mogą skorzystać też Twoje stopy! Swoją pielęgnację możesz zacząć od peelingu, który oczyści skórę z martwego naskórka i przygotuje ją do dalszych zabiegów.
Jeżeli zmagasz się z wyjątkowo twardą i szorstką powierzchnią na piętach, do Twojej dyspozycji pozostają skarpety złuszczające. Dzięki wysokiej zawartości mocznika szybko wygładzają naskórek i chroni go przed rogowaceniem.
Całą pielęgnację należy zwieńczyć kremem regenerującym do stóp. W ten sposób zabezpieczysz skórę i sprawisz, że będzie gładka i przyjemna w dotyku. Do wyjątkowo mocno wysuszonych pięt polecamy nocną kurację firmy Opcja Natura.
Naturalne substancje w Twojej codziennej pielęgnacji
Gdy stawką jest piękny wygląd ciała, warto postawić na substancje, które są nam dobrze znane. W codziennej rutynie możesz więc śmiało sięgać po kosmetyki z mocznikiem — składnikiem naturalnie występującym w ludzkim ciele. Przetestuj ich regeneracyjne działanie na własnej skórze!