Kaolin

Kaolin - ukojenie dla naszej skóry

Kaolin to prozdrowotny minerał, który nawilża, odżywia, reguluje wydzielanie sebum i nadaje cerze zdrowy wygląd. Najczęściej nazywany jest białą glinką lub glinką porcelanową. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach do pielęgnacji, jak i do makijażu oraz myjących. Kaolin jest w pełni bezpieczną substancją. Sprawdź jego właściwości i pochodzenie. Dowiedz się, dlaczego akurat Ty powinnaś go stosować!

Co to jest kaolin?

Kaolin to glinka o białym zabarwieniu. Pochodzi z chińskiej góry Gaoling, stąd też jej nazwa. Jej proces powstania jest bardzo ciekawy - dzieje się to wskutek wietrzenia skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

Kaolin nazywany jest również białą glinką, glinką porcelanową, glinką chińską czy kaolinową. Stosowana jest głównie w kosmetyce, dzięki jej wielu dobroczynnym właściwościom, np. wysokiej zawartości minerałów (mika, kwarc i kaolinit).

Kaolin ma formę białego proszku. To dlatego, że po zebraniu surowca z góry następuje proces suszenia (kaolin pierwotnie jest dość tłusty) i rozdrabniania. Proszek nie rozpuszcza się w wodzie. Po dodaniu do niego kilku kropel płynu, kaolin zamienia się w gęstą gliniastą substancję1.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Rodzaje glinek kosmetycznych. Która dla kogo?

Czy kaolin jest bezpieczny?

Kaolin jest nietoksyczny i w pełni zdrowy dla organizmu człowieka. Potwierdza to między innymi Rozporządzenie 1223/2009 o produktach kosmetycznych. Kaolin został wymieniony w liście produktów dopuszczalnych w kosmetyce. Może być również stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ nie ma żadnego wpływu na rozwój płodu.

Co więcej, kaolin jest minerałem, czyli nie powoduje podrażnień, alergii ani nie jest substancją drażniącą skórę. Nie jest również komedogenny. To znaczy, że nie zapycha porów skóry i nie powoduje przez to dodatkowych wyprysków. Mogą go również stosować weganie, ponieważ nie ma w sobie żadnych substancji odzwierzęcych.

Kaolin w kosmetyce - właściwości

Kaolin ma wiele prozdrowotnych właściwości dla skóry. Przede wszystkim nawilża, odżywia, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Przyspiesza gojenie się stanów zapalnych - jest więc idealny dla cery trądzikowej i problematycznej. Kaolin reguluje również wydzielanie sebum, ściąga pory skóry i wyrównuje jej koloryt - staje się matowa, jaśniejsza i zdrowa2.

Czy kaolin jest skuteczny przy każdej skórze?

Kaolin nadaje się do każdego typu cery. Od suchej i podrażnionej, do tłustej ze zmianami trądzikowymi. Dzieje się tak dzięki właściwościom nawilżającym i przeciwzapalnym.

Skóra wydziela więcej sebum, kiedy ma zaburzoną barierę hydrolipidową. Aby temu zapobiec, należy ją sukcesywnie nawilżać za pomocą np. olejków do twarzy wraz z kremem okluzyjnym. W międzyczasie dwa razy w tygodniu nakładać maseczkę z białej glinki. Warto pamiętać, by nie wysuszać cery trądzikowej silnymi kosmetykami. Takie działanie wpędzi nas w błędne koło, które finalnie nie polepszy stanu skóry3.

SPRAWDŹ TEŻ: Maseczka – najlepsza przyjaciółka Twojej cery!

Kaolin w produktach kosmetycznych - gdzie go znajdziemy?

Kaolin wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji glinek kosmetycznych na twarz lub ciało. Można przyrządzić je samodzielnie w domowych warunkach lub udać się na profesjonalny zabieg do kosmetyczki czy salonu SPA.

Kaolin, z racji swojego bogatego wachlarzu właściwości, dodawany jest również do różnych produktów kosmetycznych, np. do makijażu:

pudry;
cienie do powiek;
róże do policzków;
bronzery;
podkłady;

do pielęgnacji:

kremy do twarzy (matujące, nawilżające i łagodzące podrażnienia);
peelingi i inne produkty złuszczające skórę;
balsamy do ciała;

do mycia:

szampony i odżywki do włosów;
żele do ciała;
pasty do zębów.

Kaolin w kosmetyce ułatwia nakładanie kosmetyków na skórę. Świetnie nadaje się jako substancja wypełniająca i zapobiegający zbrylaniu się składników. Ponadto w przypadku szamponów zapobiega przetłuszczaniu się włosów, odbija je od nasady i dodaje fryzurze objętości. Włosy zyskują blask i zdrowy wygląd.

Jak stosować białą glinkę?

Stosowanie kaolinu w sypkiej formie jest bardzo proste. Wystarczy wsypać proszek do niewielkiego naczynia, dodać kilka kropel wody i wymieszać aż do uzyskania gęstej i nieco tłustej konsystencji. Można uzupełnić ją również o swój ulubiony olejek do twarzy, np. arganowy, z pestek winogron czy jojoba. Dzięki temu codzienna pielęgnacja będzie jeszcze bardziej nawilżająca i odżywcza. Taki sposób pomoże uporać się ze skórą suchą, zmianami trądzikowymi i podrażnieniami.

Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać oczekiwany efekt należy nakładać kaolin przynajmniej dwa razy w tygodniu. Efektu nie będzie od razu po pierwszym zastosowaniu. Trzeba poczekać minimum dwa tygodnie.

SPRAWDŹ TEŻ: Moc olejku arganowego. Natura w służbie piękna



1 https://ceramics.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1151-2916.1930.tb16556.x
2 https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-64976f6c-3b45-4b96-8a34-517c3caff009
3 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/016913179190001P

Polecane

pixel