Trzy kroki do białego uśmiechu!
Zadbane zęby, to zdrowe zęby. A zdrowe zęby, to czarujący uśmiech! Co prawda osiągniecie hollywoodzkiego, śnieżnobiałego, wręcz oślepiającego uśmiechu nie jest możliwe w domowych warunkach. Co więcej: stoją za nim specjaliści, więc nie ma co łudzić się, że samodzielnie można osiągnąć taki efekt. Jednak naturalnie białe i zdrowe zęby są jak najbardziej w zasięgu każdego z nas. Nie bez powodu już od najmłodszych lat tłumaczy się dzieciom, jak ważne jest to, by co najmniej dwa razy dziennie myć zęby, a w idealnych warunkach: nawet po każdym posiłku.
Zarówno cukier, obecny w tak wielu produktach spożywczych (często nawet w tych, których nie podejrzewalibyśmy o jego obecność), jak i różne kwasy (jest ich sporo np. w owocach), to główni winowajcy odpowiedzialni za próchnicę. Dodajmy do tego spożywanie kawy, herbaty i kolorowych napojów w dużych ilościach (co powoduje przebarwienia szkliwa), by efekt był łatwy do przewidzenia. To osłabione zęby, podatne na próchnicę, w dodatku o żółtawym odcieniu.
Brzmi to bardzo niepokojąco, jednak trzeba wiedzieć, że zachowanie białego, zdrowego uśmiechu jest w zasięgu każdego z nas. Im wcześniej (mowa tu już o dzieciach) zaczniemy wyrabiać sobie dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej, tym lepiej – bo opóźnia to i zmniejsza ryzyko powstania próchnicy oraz kamienia nazębnego (a ten powoduje podrażnienie i często krwawienie dziąseł).
Tymczasem, aby uniknąć problemów z zębami, wystarczą tak naprawdę trzy kroki!
To, po pierwsze, regularne mycie zębów. Choć może wydawać się, że pasta do zębów to po prostu pasta i jej zadaniem jest po prostu zmycie resztek i osadu z jedzenia, więc nie ma większej różnicy, którą wybierzemy, to jednak warto wiedzieć, że ten kosmetyk również powinno dobierać się w zależności od indywidualnych potrzeb. Nadwrażliwe zęby czy dziąsła ze skłonnością do krwawienia, przebarwienia, a także tendencje do nadmiernego odkładania się kamienia – każdy z tych problemów może być łatwo rozwiązany dzięki odpowiednio dopasowanej paście. Istotne jest również to, by dobrać pasującą szczoteczkę do zębów. Chodzi nie tylko o twardość włosia, ale także o kształt główki i np. dodatkowe gumki polerujące.
Po drugie: wiele osób nie bierze pod uwagę nitkowania zębów, uważając, że samo szczotkowanie jest wystarczające. Po nić dentystyczną sięgamy często dopiero w sytuacji, gdy resztki jedzenia utkwią między zębami i nie sposób pozbyć się ich inaczej, niż właśnie przy użyciu nici dentystycznej. Pamiętajmy jednak o tym, że samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające do tego, by usunąć wszystkie bakterie i resztki jedzenia – szczoteczka przecież nie dostanie się do wszystkich zakamarków. Kiedy w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki pokarmu, bakterie niszczące szkliwo mają świetne warunki do rozwoju! Inna sprawa to ta, że przyczyniają się one również do pogorszenia bieli zębów. Codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest więc istotnym elementem higieny jamy ustnej, dzięki któremu lepiej usuniesz bakterie, a także zadbasz o naturalną biel zębów.
Po trzecie: warto pamiętać także o stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Docierają do trudno dostępnych miejsc, usuwając resztki jedzenia (a tym samym bakterie) jeszcze skuteczniej niż pasta i nić dentystyczna. Pomagają również zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej, a także wspierają redukowanie tej, która już się pojawiła.
Wystarczą więc dosłownie trzy kroki do tego, by cieszyć się białymi, zdrowymi zębami. Wybór produktów do higieny jamy ustnej jest na tyle spory, że bez każdy bez najmniejszego problemu znajdzie to, co będzie mu najbardziej odpowiadać.