Skwalan

Skwalan z oliwek i trzciny cukrowej — co musisz o nim wiedzieć?

Substancje pozyskiwane z roślin na stałe zagościły w składzie kosmetyków. Tak też stało się ze składnikiem o nazwie skwalan. Wytwarza się go z oliwek i trzciny cukrowej, ale, co ciekawe, występuje również w ludzkim organizmie. Znany jest ze swoich właściwości nawilżających, dzięki których dba o elastyczność i sprężystość skóry. Dowiedz się, co jeszcze ma do zaoferowania!

Co to jest skwalan?

Składnik ten trafia do serc miłośników naturalnych kosmetyków. Skwalan jest bowiem substancją pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się go z trzciny cukrowej lub oliwek. Zdobył popularność przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające i antyoksydacyjne.

Nazwa składnika bywa często mylona ze skwalenem. Warto więc zrozumieć różnicę między tymi dwiema substancjami, by w pełni świadomie korzystać z ich działania.

Skwalan a skwalen — w czym tkwi różnica?

Choć na pierwszy rzut oka słowa te brzmią bardzo podobnie, to jednak różnią się czymś więcej niż tylko literą. Skwalen jest składnikiem, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Produkują go komórki skóry, ale z wiekiem jego stężenie maleje. Efektem tego jest suchy, odwodniony naskórek z tendencją do zmarszczek.

Wzbogacenie kosmetyków o tę substancję byłoby świetnym sposobem na nawilżenie cery i odżywienie jej. Niestety, skwalen jest zbyt niestabilny, by występować jako samodzielny składnik preparatów. Z tego względu wymyślono inny sposób. Skwalen został przetworzony z oleju nienasyconego w nasycony o podobnie brzmiącej nazwie: skwalan.

Mówiąc najprościej, składnik z końcówką "-an" to więc odpowiednik substancji naturalnie występującej w ludzkim organizmie. Ta zmiana odmieniła rynek kosmetyczny. Dzięki temu możesz sięgać po kosmetyki z nawilżającym skwalanem!

Właściwości skwalanu, czyli co możesz zyskać

Z cennego działania substancji mogą skorzystać niemalże wszyscy. Sprawdza się ona do cery dojrzałej, suchej, problematycznej, a także mieszanej. Co więcej, przyjmuje formę bezwonnego oleju, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filtru. Do właściwości skwalanu należą m.in.:

dogłębne nawilżenie;
wspieranie naturalnego płaszcza lipidowego skóry;
przywracanie elastyczności i sprężystości;
zwiększona wchłanialność kosmetyków;
zmniejszenie ryzyka powstania nowych zmarszczek;
opóźnianie procesów starzenia;
zwalczanie wolnych rodników i działanie antyoksydacyjne;
wspieranie procesów regeneracyjnych.

Jeśli potrzebujesz kompleksowego działania, szukaj kosmetyków łączących skwalan z dodatkowymi składnikami. Jest on nośnikiem takich substancji jak np. koenzym Q10 czy witamina E.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wolne rodniki a skóra. Jak się przed nimi uchronić?

Skwalan w kosmetyce — jakie ma zastosowanie?

Wspomniane właściwości skwalanu sprawiły, że można go używać na różne części ciała i na różnych etapach pielęgnacji, np. jako olejek do mycia. Jego działanie antyoksydacyjne, nawilżające i regenerujące zagwarantowało mu miejsce w codziennej rutynie pielęgnacyjnej kobiet w każdym wieku. Zobacz, w jakich kosmetykach najłatwiej go znaleźć!

Skwalan do twarzy

Trudno mówić o właściwej pielęgnacji bez odpowiedniego oczyszczenia twarzy. Tu z pomocą przychodzi olejek do demakijażu ze skwalanem. Pomaga on w pozbyciu się makijażu, a jednocześnie nawilża cerę. Dzięki temu buzia jest pozbawiona podrażnień i przygotowana na dalsze zabiegi.

Na czystą skórę możesz nanieść przeciwzmarszczkowy olejek z dodatkiem skwalanu. Warto potraktować go jako serum przed nałożeniem silnie regenerującego kremu pod oczy na noc. Właściwości antyoksydacyjne produktów pomogą w zredukowaniu widoczności bruzd. Nawilżona twarz stanie się także sprężysta, co zminimalizuje ryzyko tworzenia się kolejnych zmarszczek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Nawilżona skóra krok po kroku - zadbaj o promienny wygląd twarzy

Odżywione usta dzięki pomadce

Piękne i miękkie usta to marzenie, które czasem trudno zrealizować. Mróz, wiatr, a nawet nerwowe obgryzanie warg sprawiają, że skóra w tej okolicy jest pomarszczona i sucha. Dogłębnie nawilżająca pomadka ze skwalanem może przynieść ulgę w takiej sytuacji. Zredukuje również dyskomfort związany z przesuszonymi ustami.

Skwalan na włosy

Właściwości substancji nie umknęły uwadze producentów kosmetyków do włosów. Dzięki temu na rynku pojawiły się m.in. takie produkty jak odżywcza maska do suchych pasm od YOPE. W składzie obecny skwalan oraz inne, naturalne substancje. W ten sposób uzyskano preparat, który pomoże w regeneracji nawet wyjątkowo przesuszonych kosmyków!

Potrzebujesz szybkiego wsparcia dla swoich włosów? Sięgnij po mgiełkę bez spłukiwania! Jej aplikacja zajmie Ci tylko kilka chwil, a zawarte w niej składniki wnikną w głąb pasm i wygładzą ich strukturę.

Jak stosować skwalan, by uzyskać optymalne rezultaty?

Ze względu na to, że skwalan jest wyraźnie zbliżony do substancji występującej w ludzkim organizmie (skwalenu), jego stosowanie bardzo rzadko wywołuje podrażnienia. Kosmetyki z tym składnikiem zazwyczaj mogą być używane codziennie. Należy jednak zawsze trzymać się zaleceń producenta. Poznaj produkty z tą wyjątkową substancją i sprawdź, jakie efekty uzyskasz!

Polecane

pixel