Arnika

Arnika - górska roślina w służbie piękna

Arnika górska to jedna z najcenniejszych roślin, wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Ma nie tylko właściwości przeciwzapalne i zmniejszające obrzęki, ale również sprawdza się w pielęgnacji skóry naczynkowej. W lecznictwie stosuje się ją już od setek lat. Wszystko to dzięki niezwykłemu składowi tej górskiej rośliny.

Arnika górska - co w niej znajdziemy?

Do produkcji leków i kosmetyków najczęściej wykorzystuje się kwiaty arniki górskiej. Są one bogate w olejek eteryczny szczególnie cenny dla zdrowia. Składa się on m.in. z arnicyny i arulenu. W kwiatach arniki można też znaleźć liczne przeciwutleniacze, np. flawonoidy oraz karotenoidy. Do tego fitosterole, seskwiterpeny oraz saponiny. Wszystkie one sprawiają, że kosmetyki z dodatkiem wyciągu z arniki górskiej tak pozytywnie wpływają na wygląd.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Antyoksydanty

Żele i maści z arniką

Rośliny tej najczęściej używa się do tworzenia maści, kremów i żeli przeznaczonych do redukowania opuchlizny, zmniejszania krwiaków i siniaków. Arnika przyspiesza gojenie się ran, regeneruje uszkodzony naskórek, wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne, uszczelniając je1.

Kosmetyki z dodatkiem arniki

Arnika na naczynka

Arnikę wykorzystuje się do tworzenia kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. Dzięki swoim właściwościom perfekcyjnie odpowiada na jej nietypowe potrzeby. Redukuje przebarwienia i zasinienia, pozwala poradzić sobie z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi oraz zmniejsza opuchliznę, np. pod oczami2.

Arnika na trądzik

Ale to nie wszystkie funkcje tej cudownej rośliny. Arnikę stosuje się również w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Wszystko to dzięki obecności karotenoidów oraz tymolu o działaniu przeciwzapalnym3. Substancje te świetnie radzą sobie z bakteriami, m.in. tymi, które wywołują zmiany trądzikowe.

SPRAWDŹ TEŻ: Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Arnika do cery dojrzałej

Obecność przeciwutleniaczy z kolei pozwala stosować kosmetyki z dodatkiem arniki do pielęgnacji skóry dojrzałej. Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami - cząsteczkami odpowiedzialnymi za procesy starzenia się. Eliminują je, dzięki czemu zapobiegają przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

Arnika na włosy

Warto wspomnieć również o zbawiennym wpływie, jaki arnika ma na włosy. Możemy śmiało sięgać po kosmetyki z jej dodatkiem do pielęgnacji skóry głowy. Będą one pobudzać mikrocyrkulację mieszków włosowych, wpływając na ich wzmocnienie. Odżywienie i dotlenienie pozwoli pobudzić włosy do wzrostu oraz będzie zapobiegać nadmiernemu ich wypadaniu. Z kolei właściwości antyseptyczne arniki pozwalają używać jej do skóry głowy ze skłonnością do przetłuszczania się.

Arnika do jamy ustnej

Co ciekawe, preparaty z arniką - dzięki ich właściwościom bakteriobójczym - sprawdzają się również w dbaniu o delikatne błony śluzowej w jamie ustnej. Nakładane punktowo łagodzą zmiany np. na dziąsłach, a płukanki pozwalają zachować zdrowie całej jamy ustnej.

Arnika - test alergiczny

Warto pamiętać, że arnika - podobnie jak wszystkie inne wykorzystywane w kosmetyce substancje - może wywoływać reakcje alergiczne. Zanim więc zastosujemy na całą twarz krem z jej dodatkiem, przeprowadźmy test na niewielkiej powierzchni skóry. Po odczekaniu około godziny możemy śmiało aplikować kosmetyk na twarz, ciało czy skórę głowy.

Arnika - uniwersalny składnik kosmetyków

Arnika jest cennym składnikiem wielu preparatów - zarówno czysto kosmetycznych, jak i leczniczych. Wpływa na zmniejszenie obrzęków, co czyni ją doskonałym dodatkiem do kremów pod oczy. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, zmniejszając widoczności pajączków i niwelując zaczerwienienie. Warto również sięgać po nią przy okazji urazów - siniaków i stłuczeń. Będzie je łagodzić, przyspieszać regenerację i pozwoli szybciej odzyskać pełną sprawność.

Arnika, podobnie jak wiele innych składników roślinnych, od niedawna przeżywa wielkie odrodzenie. Sięgają po nią zarówno domowi twórcy kosmetyków, jak i wielkie firmy. Na fali mody na kosmetyki naturalne arnika wybija się jako składnik niezwykle uniwersalny i wielozadaniowy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kosmetyki naturalne. Ranking dla fanów ekopielęgnacji

Po kosmetyki z arniką mogą sięgać osoby o różnych typach cery i różnych problemach skórnych. Jej działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i łagodzące docenią zarówno ci, którzy chcą pozbyć się pierwszych zmarszczek czy zapobiec powstaniu kolejnych, jak i osoby walczące z trądzikiem czy przebarwieniami po nim. Każdy znajdzie w niej coś, co będzie dla niego szczególnie cenne.1 https://www.healthline.com/health/pain-management/arnica
2 https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-721/arnica
3 https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-arnica-89542

Polecane

pixel