WŁOSOWE LOVE
27.05.2022

Olej z pestek winogron na włosy

Olej z pestek winogron na włosy

Olej z pestek winogron coraz częściej gości w polskich kuchniach. A czy wiesz, że jest też wartościowym preparatem do pielęgnacji włosów wysokoporowatych (zniszczonych, matowych i puszących się)? Niestety wciąż wyprzedzają go olej z kokosowy, rycynowy czy z awokado. To błąd, bo regularne olejowanie włosów może przynieść wiele korzyści zarówno samym pasmom, jak i skórze głowy.

Dlaczego warto sięgnąć po olej z pestek winogron na włosy?

Olej z pestek winogron pozyskiwany jest z winorośli właściwej (łac. Vitis vinifera L.). Choć gatunek ten ma azjatyckie korzenie, to w dzisiejszych czasach uprawiany jest głównie na terenie Europy.

Ślady uprawy winorośli właściwej znaleźć można już w historii Egiptu sprzed 6000 lat p.n.e., to czyni ten gatunek jednym z najstarszych uprawianych przez ludzi. Nie zdziwi cię z pewnością informacja, że wykorzystywano głównie owoce do produkcji wina i soków. Niemniej doceniano również właściwości nasion winogronowych, w których znajduje się cenny olej ze składnikami korzystnie wpływającymi na zdrowie i urodę.

Najbardziej wartościową substancją w oleju z pestek z winogron jest resweratrol – bardzo popularna ostatnimi czasy, substancja anti-aging, wykorzystywana z powodzeniem w wielu produktach kosmetycznych. Jest to jeden z polifenoli, czyli związków należących do grupy alkoholi, powszechnie występujących w roślinach. Ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna substancja, która czyni olej z pestek winogron tak wyjątkowym. Nie sposób wręcz nie wspomnieć o innych niezwykle cennych polifenolach. Są to katechiny, procyjanidyny i kwasy fenolowe. Ponadto w pestkach znajdują się lipidy, węglowodany, a także białka

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

90 proc. składu oleju stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Reprezentuje je kwas linolowy (58–78 proc.) należący do grupy omega-6. Jest to polienowy kwas tłuszczowy (PUFA), znany bardziej pod nazwą: wielonienasycony kwas tłuszczowy. Znacznie mniej jest w pestkach Vitis vinifera L. kwasu oleinowego (3–15 proc.) należącego do grupy omega-9. Jest to monoenowy kwas tłuszczowy (MUFA) nazywany częściej jednonienasyconym kwasem tłuszczowym. Nasycone kwasy tłuszczowe (SFA) stanowią natomiast około 10 proc. Dzięki takiemu składowi olej z pestek winogron wykorzystywany jest do zabiegów olejowania włosów i skalpu, przyczyniając się do poprawy ich kondycji i wyglądu.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik

Olej z pestek winogron – do jakich włosów będzie odpowiedni?

Olejowanie włosów wykonywane jest od setek lat. Odkąd zauważono, że regularne aplikowanie substancji na pasma i wmasowywanie jej w skalp poprawia zarówno kondycję kosmyków, jak i skóry głowy – zabiegi te zagościły na dobre w salonach fryzjerskich i domach wielbicielek zdrowych włosów. Nie oznacza to jednak, że można stosować dowolne typy olejów, licząc za każdym razem na spektakularny efekt. Nic bardziej mylnego! Dobór odpowiedniego preparatu powinien być podyktowany porowatością włosów. Jedne pozwolą zachować pasma niskoporowate w nienagannej kondycji, inne poprawią stan średnioporowatych, a jeszcze inne odbudują zniszczone wysokoporowate kosmyki. Wszystko w zależności od wielkości cząsteczki danego oleju.

Olej z pestek winogron sprawdzi się przy pielęgnacji włosów o łuskach bardzo mocno odchylonych od łodygi, czyli zniszczonych, puszących się, kręconych, a więc przy włosach wysokoporowatych. Wynika to z dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o większych rozmiarów cząsteczkach. Natomiast gdy łuska ciasno przylega do łodygi, nie są one w stanie przeniknąć w głąb struktury włosa. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat metod pielęgnacji włosów wysokoporowatych

szklana buteleczka z kosmetycznym olejem

Olej z pestek winogron na włosy – efekty stosowania

Efekty stosowania oleju z pestek winogron na włosy zauważysz tylko wówczas, gdy będziesz regularnie wykonywać te zabiegi pielęgnacyjne. Nie chodzi tu jednak o codzienne stosowanie zabiegu olejowania. Wystarczy, że maksymalnie dwukrotnie w ciągu tygodnia zaaplikujesz na włosy wysokoporowate olej z pestek winogron, a zauważysz, że pasma stają się gładsze, bardziej miękkie i lśniące. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego typu masz skórę. Olej z pestek winogron nie ma właściwości komedogennych (nie zatyka porów), dzięki czemu możesz go aplikować także przy nadmiernie przetłuszczającej się skórze ze skłonnością do trądziku. Jeśli zmagasz się ze stanami zapalnymi, o jakie nietrudno przy wywołującym świąd łupieżu – ukojenie przyniesie ci olej z pestek winogron (maseczka na włosy, delikatny szampon, odżywka).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów kręconych

Olej z pestek winogron na włosy porowate warto również stosować, aby:

  • nawilżyć i zmiękczyć pasma oraz skórę głowy;
  • zabezpieczyć pasma przed nadmierną utratą wilgoci przez mocno rozchylone łuski;
  • odbudować płaszcz hydrolipidowy;
  • wspomóc dogłębną regenerację włosów i domknąć rozchylone łuski włosa;
  • wzmocnić osłabione częstymi stylizacjami włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu.

Jeśli więc zależy ci na poprawie kondycji zarówno skalpu, jak i samych włosów – olej z pestek winogron powinien na dobre zagościć wśród kosmetyków wykorzystywanych przez ciebie do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych.

SPRAWDŹ: Jak dobrać oleje do porowatości włosów?

olej winogronowy w małym słoiczku

Jak stosować olej z pestek winogron na włosy?

Olej z pestek winogron na włosy kręcone i proste o wysokiej porowatości możesz aplikować zarówno na włosy suche, mokre, jak i po nałożeniu odżywki. Wybierz sposób olejowania, który będzie dla ciebie najwygodniejszy. Tylko wówczas utrzymasz motywację do regularnego wykonywania zabiegów.

SPRAWDŹ TEŻ: Jaki olej do włosów wysokoporowatych?

Olejowanie włosów – metoda na sucho

Przygodę z olejowaniem włosów warto rozpocząć od metody olejowania na sucho. Dlaczego? Wówczas zabieg wykonuje się najszybciej. Dzięki temu w kilka chwil będziesz w stanie stwierdzić, czy zaaplikowany preparat nie obciąża nadmiernie włosów. Jeśli po usunięciu substancji z pasm te nadal będą sprawiać wrażenie przetłuszczonych – oznacza to, że olej z pestek winogron nie jest odpowiedni dla twoich kosmyków.

Kupiłaś już olej z pestek winogron na włosy? Jak go stosować bez konieczności wcześniejszego zwilżania włosów? Zaaplikuj na dłoń kilka kropli preparatu i rozgrzej, pocierając dłonie. Następnie ruchami palców rozprowadź  go na całej długości pasm. Nie zapomnij również o delikatnym masażu głowy, by i skalp odczuł korzyści z olejowania. Pozostaw preparat na włosach przez około 30 minut (im dłużej, tym lepiej). Po tym czasie zmyj olej delikatnym szamponem lub zemulguj odżywką. Jeżeli masz ochotę pozostawić olej na włosach przez całą noc, oczywiście możesz tak zrobić – odżywi to włosy do głębi. Następnie rano umyj włosy delikatnym szamponem lub zemulguj odżywką.

Olejowanie włosów – metoda na mokro

Olej z pestek winogron możesz również rozprowadzić na mokrych, umytych delikatnym szamponem włosach. W tym celu zaaplikuj kilka kropli preparatu na dłoń i rozetrzyj go, by nieco podwyższyć jego temperaturę. Następnie delikatnymi ruchami palców (albo przy pomocy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami) rozprowadź kosmetyk na całej długości pasm – od nasady aż po końcówki. Podobnie jak przy zabiegu wykonywanym na suchych włosach, tak i tutaj nie zapomnij o masażu skóry głowy. Rób to jednak delikatnie, ponieważ zbyt intensywne ruchy mogą nadmiernie pobudzić gruczoły łojowe. Skutkiem tego będzie wzmożona produkcja sebum. Ponieważ w mokre pasma olej wnika szybciej – możesz zmyć preparat już po upływie kwadransa. Wykorzystaj do tego delikatny szampon lub odżywkę.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj, aby wybierając olej, którym będziesz chciała wykonać samodzielnie w domu zabieg olejowania włosów, kupować tylko ten nierafinowany i tłoczony na zimno. Gwarantuje to, że olej będzie pełen cennych witamin i składników odżywczych. Zwróć uwagę także na to, czy jest on w ciemnej butelce – takie opakowanie zapewni nam mniejszą utratę cennych właściwości oleju.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie na sucho czy na mokro?

Olejowanie włosów – metoda z podkładem z odżywki

Olejowanie włosów możesz przeprowadzić, łącząc odżywkę z kilkoma kroplami oleju z pestek winogron. Najpierw na umytych i wciąż mokrych włosy rozprowadź odżywkę, a dopiero na nią zaaplikuj kilka kropli oleju. Aby wzmocnić synergiczne działanie obu preparatów, nałóż na głowę turban lub zawiń włosy w ręcznik. Po upływie nie więcej niż 30 minut zmyj mieszankę ze skalpu i włosów. Zamiast odżywki, jako podkład pod olej możesz zastosować żel aloesowy albo wodę z miodem. Efekt będzie równie spektakularny.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie włosów na podkład



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel