Kilka zasad bezpiecznego i udanego współżycia
Najważniejszą zasadą bezpiecznego współżycia jest to, by do zbliżenia dochodziło za zgodą obojga partnerów. To, jak zapamiętasz pierwszy raz, będzie rzutowało na kolejne zbliżenia (zarówno z tym samym, jak i innymi partnerami w przyszłości), a także w dużej mierze kształtuje samoświadomość seksualną i oczekiwania w tej kwestii.
Druga istotna sprawa to ta, by zawsze być przygotowanym pod kątem antykoncepcji. Stosunki przerywane czy metoda kalendarzykowa są bardzo zawodne - zwłaszcza w przypadku kobiet, które miesiączkują nieregularnie. Dlatego, aby uniknąć niechcianej ciąży, każdy, absolutnie każdy stosunek powinien odbyć się przy użyciu zabezpieczenia.
Najpopularniejszą metodą są oczywiście prezerwatywy. Ich powszechna dostępność (kupisz je w absolutnie każdym sklepie, na stacji benzynowej, a nawet w automatach) i stosunkowo niska cena pozwalają na regularne zakupy i używanie ich. Wybór jest spory - od zwykłych, lateksowych prezerwatyw, przez te wykonane z innych materiałów, aż po prążkowane czy smakowe. Dzięki temu prezerwatywy są nie tylko zabezpieczeniem, ale mogą także wprowadzić trochę urozmaicenia w sypialni.
Co więcej: prezerwatywy chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą w dość wysokim stopniu, ale zapobiegają również przenoszeniu chorób intymnych. To więc podwójna korzyść, przede wszystkim w przypadku współżycia z nowym partnerem lub wówczas, gdy jest ich kilku.
Dla bezpieczeństwa stosunku z użyciem prezerwatyw bardzo ważne jest nie tylko to, by były one dobrej jakości (lepiej unikać produktów no-name, kupowanych za grosze, w niepewnych miejscach), ale także, by były użytkowane prawidłowo. Aby nie straciły swoich właściwości, przechowuj je w suchym miejscu, w którym nie będą narażone na wysokie temperatury i promienie słoneczne. Trzeba również dbać o to, by nie uległy uszkodzeniu mechanicznemu. Nawet mikrouszkodzenie, takie jak dziurka niewidoczna gołym okiem, może znacznie zmniejszyć ochronę zarówno przed ciążą, jak i przed chorobą przenoszoną drogą płciową.
Równie istotne jest to, by prezerwatywę nakładać i zdejmować ostrożnie i w prawidłowy sposób.
Innym popularnym sposobem unikania niechcianej ciąży jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych/używanie plastrów antykoncepcyjnych. Są to jednak produkty trudniej dostępne - bo wydawane na receptę. Nie każdy może również przyjmować hormony. Oprócz tego, choć hormony lepiej chronią przed ciążą niż inne metody, to nie zapobiegają przenoszeniu chorób drogą płciową.